vánoční stromek

Vánoce s PvNovinkami. Stromeček

Ilustrační foto pixabay.com

Těžko si dnes dovedeme představit Vánoce bez ozdobeného stromečku. Zelený stromek, ověšený ozdobami, cukrovými řetězy a čokoládovými figurkami je samozřejmou součástí Vánoc. Málokdo však ví, že zdobení živých zelených stromů světly a sladkostmi má kořeny už v pohanských dobách.

Tehdy pod nimi lidé tancovali, aby oslavili bohyni slunce. Keltové zdobili stromky a větve, aby uctili boha slunce. Slované zavěšovali tzv. chvojku – velkou jedlovou větev zdobenou sladkostmi. Ta se dávala na vchodové dveře špičkou dolů, aby se mrtví nasytili už venku a netoužili zaujmout místo živých u slavnostní večeře.

Pamatujete? První umělé vánoční stromky

Foto FB

Úplně první umělý vánoční stromek k nám domů doputoval ze Sovětského svazu.

Gumovou (doslova) „jolku" někdy kolem roku 1970 přivezli tátovi kamarádi montéři co by velký hit. Bylo to něco jako smrček a strašně to smrdělo, právě tou gumou. Nicméně „roditeli“ se to líbilo, hlavně proto, že ji po konci svátků obalil, plně nastrojenou i s čokoládičkama, igelitem a odnesl do sklepa, aby ji za rok použil znovu. Jolka i čokolády se dožily požehnaného věku bezmála 50 let. 

Letošní vánoční strom je z Prostějova. Patří městu

Foto ber

Letošní hledání vánočního stromu bylo pro prostějovskou radnici docela náročné. Protože nikdo z občanů nenabídl městu jehličnan ze své "zahrádky," úkol najít vhodného kandidáta dostali zaměstnanci městských lesů. Nakonec je ale všechno jinak.

„Pátrání v městských lesích vhodného kandidáta nepřineslo. Nakonec pomohla náhoda. Smrk omoriku jsme našli na městském pozemku v ulici Stanislava Suchardy," sdělila PvNovinkám 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. 

Strom bude podle jejich slov pokácen v pondělí 20. listopadu.

OBRAZEM: Vánoční strom se jmenuje Stříbrňáček Adámek

Foto L. Andrýsek

Vánoční dominanta centra města – stříbrný smrk - již osvěcuje náměstí T. G. Masaryka.  Slavnostní ANDĚLSKÉ rozsvícení vánočního stromu bylo v pátek v podvečer spojeno s vystoupením pěveckého sboru ZUŠ Vl. Ambrose Prostějov. Všechny přítomné z podia pozdravil také primátor města Prostějova František Jura. Strom letošních Vánoc nese jméno Stříbrňáček Adámek.

„Toto pojmenování se nám nejvíce líbilo. Jméno navrhovaly jednak dvě hlasující a také sám dárce stromu. Jak jsme se od dárce z Vrahovic dozvěděli, strom chodil v minulosti zalévat jeho vnuk, který se jmenuje Adam a smrček už tehdy pojmenoval stejně,“ usmívala se 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. Obě hlasující i dárce stromu pak byli slavnostnímu rozsvícení přítomni.

Město Prostějov děkuje za finanční podporu na rozsvícení vánočního stromu Skupině ČEZ. (red)

Jak vznikla tradice zdobení vánočního stromečku

Ilustrační foto pixabay.com

Mysleli jste si, že tradice zdobení stromečku se drží poslední století, maximálně dvě?  Kdepak. Legenda o prvním ozdobeném stromku totiž pochází z roku 573. Připisuje se Kolumbánovi z Bobbia, misionáři, který měl v Bretani a Burgundsku přivést pohany ke křesťanské víře. V období Vánoc se jim snažil přiblížit svátek narození Ježíše Krista a ozdobil přitom jedličku zapálenými pochodněmi ve tvaru křížů.

Kdo by snad nevěřil této legendě, přesvědčí ho písemné zmínky o prvních vánočních stromečcích z 16. století. Tehdy se u našich německých sousedů začaly stromečky zdobit oříšky, jablky a jinými potravinami. Do Čech se nazdobený vánoční stromeček dostal nejspíš až v 19. století.

Poradíme, jak vybrat vánoční stromek

Ilustrační foto pixabay.com

Vánoce se kvapem blíží a začíná být jasné, že musí padnout rozhodnutí také ohledně jednoho z hlavních aktérů, tedy vánočního stromku. Někdo to vyřešil umělou variantou, někdo nedá dopustit na stromek živý. Poradíme, jak zařídit, aby vydržel co nejdéle.

Upřednostněte spíše venkovní prodejce, stromkům je v chladném prostředí výrazně lépe. Při výběru se vždy podívejte na jehlice, které by měly být svěží a při doteku rozhodně zůstat na stromě. Zkontrolujte i větve, zda nejsou poničené. Pokud nevlastníte sekerku, nechte si kmínek seříznout. Pozor ale na kůru na kmínku, stromek „pije“ prostřednictvím pletiva pod ní. Pokud jej odstraníte, zabráníte příjmu vody.

Jiskra naděje svítí více než půl kilometrem světel

Foto ber

I když bylo letošní rozsvícení vánočního stromu kvůli koronavirové nákaze bez kulturního programu, smrk pocházející od dárců z Lipové je krásným reprezentantem svátečního času.

"Stávající výzdoba stromu, který dostal jméno Jiskra naděje, je stejná jako v roce 2019. Je tvořena světelnými LED řetězy o délce 500 metrů, vánoční hvězdou, světelným LED závěsem o délce 100 metrů, dekorací LED PUGÉT a denní výzdobou – baňkami," sdělila PvNovinkám náměstkyně primátora Milada Sokolová s tím, že výzdoba byla pořízena v roce 2016.  Její obnovu nebo doplnění radnice neplánuje. (ber)

Vánoce. Živý či umělý stromek?

Foto Vlastimil Svoboda FB

V České republice je zakořeněn názor, že vánoční stromky nejsou ekologické, protože jsou řezány v lese, kde by mohly růst dále. Jenže je to omyl.  Vánoční stromky pocházejí z plantáží, zakládaných speciálně za účelem jejich pěstování. Vánoční stromek je obnovitelný přírodní zdroj, což se nedá říci o látkách, ze kterých je vyrobena jeho umělá atrapa.

Přírodní vánoční stromky na našem trhu jsou převážně vypěstovány na speciálních plantážích. Stromky se pěstují ze semene 2–4 roky ve školkách, potom se přesadí na plantáže, přičemž doba pěstování každého druhu je jiná. Do výšky 180 cm naroste ze semínka jedle kavkazská 10-15 let, smrk pichlavý 10-13, let smrk ztepilý 9-10 let, borovice černá 8–9 let, borovice lesní 7–8 let.