požáry

Kostelečtí hasiči měli napilno

Foto FB Hasiči Kostelec

Hned u dvou požárů zasahovali minulých dnech hasiči z Kostelce na Hané.

Ve čtvrtek vyjížděli k požáru vozidla v domovském městě. V Revoluční ulici vzplálo osobní auto.

V sobotu 13. ledna odpoledne zasahovali v Krumsíně. Tam pro změnu hořel přístřešek u rodinného domu. (ber)

Vánoční desatero aneb Jak se vyvarovat požáru

Foto plakát

Vánoční shon začal a s ním spousta úkolů a starostí, ale také příjemných svátečních aktivit, jako je pečení, zdobení vánočního stromečku, zapalování prskavek nebo adventních svíček.

Měli bychom si během nich ale také uvědomit všechna rizika, která jsou s používáním otevřeného ohně doma spojená. Domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony – to vše je vyrobeno z umělých vláken, která snadno hoří. Požáry v bytech se vlivem blízkosti hořlavých materiálů rychle šíří a mohou způsobit značné materiální škody. Čím dál větší oblibě se těší také zábavní pyrotechnika, která je ovšem spojená s řadou nebezpečí.

Kraj ukončil období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů

Ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Olomoucký kraj v pátek 28. července od 12 hodin ukončil období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, a to v souladu s ustanovením čl. 3 Nařízení Olomouckého kraje č. 3/2016, kterým se stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů.

Doba zvýšeného nebezpečí vzniku požárů platila od 12. července na celém území kraje. Hejtman Josef Suchánek ji vyhlásil na základě doporučení ředitele Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Vedlo k tomu dlouhé období bez srážek a vysoké teploty. Od té doby však v regionu několikrát pršelo a teploty se snížily, proto kraj vyhlášeného období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů zrušil.

Kraj vyhlásil období zvýšeného nebezpečí vzniku požárů

ilustrační foto

Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, v souladu s ustanovením čl. 2 Nařízení Olomouckého kraje č. 3/2016, kterým se stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů, vyhlásil na základě doporučení ředitele Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje pro celé území kraje období zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Toto rozhodnutí platí od 8 hodin 12. července 2023 do odvolání.

V místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru je v této době zakázáno:

- rozdělávání nebo udržovaní otevřeného ohně (např. spalování hořlavých látek),

- pálení klestu a zbytků po těžbě na lesních pozemcích,

- používání pyrotechnických výrobků,

- používání létajících přání, lampionů se světlem z otevřeného ohně a pochodní,

- odhazování hořících nebo doutnajících předmětů,

- jízda parní lokomotivou, pokud nejsou zajištěna bezpečnostní opatření k zamezení vzniku požáru,

Uklízíme ohněm. Pro popálenou osobu letěl vrtulník

Foto HZS Olomouckého kraje

Nesprávná forma jarního úklidu materiálu na zahradách výrazně zaměstnala hasiče hned na několika místech v Olomouckém kraji. Pro jednu popálenou osobu musel letět záchranářský vrtulník.

K prvnímu požáru klestí a větví zamířili hasiči dokonce o půl druhé ráno do oblasti Postřelmova nedaleko Zábřehu. V průběhu dopoledne pak následovaly výjezdy k hořícímu polnímu porostu či trávě v Olomouci na Lazcích, v Prostějově i Libině na Šumpersku.

„Krátce po jedenácté hodině se pálení zahradního odpadu zkomplikovalo v Přerově. Jedna osoba utrpěla popáleniny, závažnost poranění si vyžádala transport leteckou záchrannou službou,“ uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák s tím, že většině případů jde o nedbalost při manipulaci s otevřeným ohněm. (ber)

Hasiči loni zachránili téměř dva tisíce lidí. Vzrostl počet požárů v kraji

Foto HZS Olomouckého kraje

Hasiči vyjeli pomoci obyvatelům Olomouckého kraje loni více než sedm tisíckrát. U dopravních nehod, požárů, při přívalových deštích, vichřicích či úniků nebezpečných látek zachránili téměř dva tisíce lidí a více než 1 700 evakuovali.

Loni se uklidnila situace v souvislosti s bojem proti pandemii koronaviru a rovněž zaznamenali méně technických zásahů v souvislosti se živelnými pohromami, a tak i celkový počet zásahů oproti roku 2020 klesnul zhruba o 2300. Loni se naopak zvedly výjezdy k únikům nebezpečných látek a k požárům, hasili jich 900.

Za štědrovečerními požáry stály prskavky i svíčky

ilustrační foto HZS Olomouckého kraje

Požáry od prskavek a svíček se nevyhnuly ani letošním Vánocům. Celkem vyjeli hasiči 24. prosince k 46 požárům, a 21 osob se při nich zranilo. V Olomouckém kraji letos hasiči štědrovečerní ohně hasit nemuseli.

Mezi další události patřily zásahy u dopravních nehod, těch bylo 66 a technické pomoci v počtu 158. Celkem vyjeli hasiči v rámci republiky během Štědrého dne k 320 událostem.

Nejvíc požárů bylo na Štědrý den v kraji Moravskoslezském a hlavním městě Praze, v obou krajích vyjeli hasiči k 6 požárům. Naopak zcela bez požárů se Štědrý den obešel v Olomouckém kraji. (red)

Pálení čarodějnic proběhlo poklidně

ilustrační foto HZS

 

Poslední dubnový večer byl pro hasiče v Olomouckém kraji naštěstí klidný. Nejenom, že žádná čarodějnice neuhořela, ale problémy nebyly ani s žádnou z vater.

„V souvislosti s pálením čarodějnic mohu potvrdit, že jsme žádný výjezd neměli,“ sdělila tisková mluvčí hasičů Vladimíra Hasciková. (ber)