opatření

Konec respirátorů. Od čtvrtka ve veřejné dopravě

ilustrační foto pribram.cz

Ve veřejné dopravě nebudou povinné respirátory od půlnoci ze středy na čtvrtek. V Otázkách Václava Moravce to v neděli oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

V sociálních a zdravotních zařízeních ještě respirátory povinné zůstanou. Epidemiologická situace tam podle Válka není úplně ideální.  „V lůžkových odděleních bych je chtěl zrušit koncem dubna nebo začátkem května. To je pracovní představa, uvidíme, jak se bude situace vyvíjet,“ konstatoval ministr. (ber)

Vláda oznámila konec certifikátů. Neočkovaní se mohou vrátit do života

ilustrační foto Ministerstvo zdraví ČR

Do restaurací, služeb či na kulturní a sportovní akce nebude potřeba mít od 9. února potvrzení o očkování či prodělání koronaviru. Po jednání Sněmovny to ve středu večer oznámil šéf kabinetu Petr Fiala. Česká republika se díky tomu stala jednou z prvních evropských zemí, kde se opatření rozvolňují.

Povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách vláda zatím plánuje zachovat.

Fiala rovněž uvedl, že na únorové sněmovní schůzi navrhne zrušení pandemické pohotovosti. Přesné datum teprve určí.

Kabinet už dříve oznámil, že plošné testování skončí ve školách i firmách k 18. únoru. (ber)

Nouzový stav skončil. Co se změnilo?

Ilustrační foto pixabay.com

O půlnoci ze soboty na neděli skončil v České republice nouzový stav a rozvolnila se některá protiepidemická opatření.

Od neděle mohou mít bary a restaurace otevřeno i po 22. hodině, přestal platit zákaz pití alkoholu na veřejnosti a pořádání vánočních trhů.

​​Na hromadné akce může maximálně 1000 lidí, od 29. prosince jen 50. „Od 29. prosince také snižujeme počet lidí u stolu v restauracích na čtyři. Netýká se to rodin, tedy těch, kteří bydlí ve společné domácnosti," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Restrikce pro neočkované budou platit dál, do podniků a na akce smí jen lidé s vakcinací nebo po prodělání covidu-19 v uplynulých 180 dnech. (red)

Ode dneška je republika v nouzovém stavu. Vláda zakázala vánoční trhy

Ilustrační foto ber

Vláda České republiky ve čtvrtek rozhodla o zpřísnění koronavirových opatření. Ruší vánoční trhy, omezuje provoz restaurací i účast na hromadných akcích. Opatření platí od pátku 26. listopadu 18 hodin.

Vánoční trhy jsou zakázány, výjimkou je prodej stromků a kaprů. Celoroční tržiště, jako například farmářské trhy, zůstanou otevřená. Nebude se tam ale moci jíst ani pít.

Do restaurací nebudou moci od 22 do 4:59 hodin zákazníci. Přes den pak platí nadále nutnost potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování či prodělání covidu.  Nebude umožněno konzumovat jídlo a pití v restauracích, které jsou umístěné v nákupních centrech. Budou si ho tam moci pouze lidé koupit a sníst jinde. Zakazuje se konzumace alkoholu na veřejných místech.

Covidová opatření. Co můžeme a nemůžeme od pondělí

ilustrační foto Fakultní nemocnice Olomouc

Vláda ve čtvrtek schválila nová opatření, na základě kterých budou lidé od pondělí na většině míst potřebovat očkování. Výjimku budou mít pouze děti do 12 let, které se nemusí prokazovat vůbec. Testy zatím postačí mladistvým do 18 let a lidem, kteří se nemůžou očkovat, ti ale musí mít důvod zapsaný v Informačním systému infekčních nemocí (ISIN).

Návštěva nemocnice či sociálního zařízení

Do nemocnic či domovů důchodců, pokud v nich neplatí zákaz návštěv, k návštěvě budou od pondělí stačit antigenní či PCR testy odebrané zdravotníkem. Týká se to například i účasti otce u porodu.

Hromadné akce

Očkování bude nutné i do kina či divadla. Nepustí vás bez něj například ani do hudebního klubu.

Restaurace

Vláda přitvrdila. Covidová opatření od pondělí zpřísní!

ilustrační foto Fakultní nemocnice Olomouc

Vláda reaguje na rychle se zvyšující počet nově nakažených a od pondělí 22. listopadu proto znovu zpřísní protiepidemická opatření.  Podívejte se, co nás čeká.

Pro návštěvu restaurací či služeb či účast na hromadných akcích bude od pondělí nutný certifikát o dokončeném očkování či potvrzení o prodělání onemocnění v posledních 180 dnech. Antigenní ani PCR testy již k prokázání bezinfekčnosti stačit nebudou.

I nadále testy budou moci využívat jako doklad bezinfekčnosti mladí od 12 do 18 let či lidé, kteří se ze zdravotních důvodů očkovat nemohou.

Lidé po první dávce vakcíny se budou muset prokazovat vedle průkazu o aplikaci první dávky také negativním PCR testem. Děti do 12 let žádné potvrzení překládat dále nemusí.

Covidové změny. Co platí od středy 1. září

ilustrační foto pixabay

U jednoho stolu v restauraci může od středy sedět až šest lidí, doteď to podle platného opatření mohli být jen čtyři. Ruší se i omezení kapacity v muzeích, galeriích nebo třeba zámcích.

Školy

Žáci a studenti museli dnes podstoupit test na koronavirus. Výjimku mají ti, co jsou očkovaní či covid prodělali v posledních 180 dnech. Otestováni budou žáci a studenti i 4. a 9. září. Místo testu ve škole lze také donést potvrzení o negativním testu z oficiálního testovacího místa. Žákům prvních tříd může být test odložen až na čtvrtek. Pokud bude více než 25 pozitivních testů na 100 000 provedených, bude v dotčeném regionu testování zřejmě pokračovat i po 9. září.

Restaurace

Ministři představili manuál pro nový školní rok

Foto Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Šéfové resortů školství a zdravotnictví Robert Plaga s Adamem Vojtěchem na společné tiskové konferenci představili manuál pro fungování škol od 1. září. Na materiálu resort školství úzce spolupracoval jak s ministerstvem zdravotnictví, tak se školskými asociacemi a řediteli škol, jejichž podněty a připomínky byly do materiálu zapracovány. Do škol začalo ministerstvo školství materiál distribuovat prostřednictvím datových schránek již v dnešních ranních hodinách.

„Postupujeme přesně podle harmonogramu. Do 30. června dostaly školy informace, jak to bude s testováním, do konce července pak od nás obdrželi ředitelé soubor doporučení ministerstva zdravotnictví.

Vláda povolila covidové otěže. Od 1. srpna

ilustrační foto Vlada.cz

Vláda opět uvolnila covidová pravidla. Platí od 1. srpna a týkají se koncertů a festivalů, počtu diváků na sportovních akcích, návštěv koupališť a bazénů nebo výstav či návštěv zoologických zahrad. PvNovinky přináší krátké shrnutí.

Dosud mohlo na venkovní kulturní a sportovní akce pět tisíc diváků, nově jich může přijít sedm tisíc. Uvnitř se kapacita zvedá ze dvou na tři tisíce. Jde o návštěvníky s negativním testem, po covidu či s vakcínou. Nad tento limit pak mohou přijít jen lidé po nemoci či s očkováním.

V bazénech a na koupalištích nebude od 1. srpna omezená kapacita. Do bazénů a na koupaliště budou mít nadále přístup jen lidé, kteří jsou očkovaní, v posledních 180 dnech prodělali nemoc covid-19 nebo se nechali otestovat antigenním, případně PCR testem.

Další covidové rozvolnění začne platit od 26. června

ilustrační foto pixabay

Kvůli úpravě testování na dětských táborech posunula vláda na 26. červen soubor rozvolnění plánovaný původně na 1. červenec. O rozhodnutí informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle dohody ministerstva zdravotnictví se zástupci České rady dětí a mládeže se děti, které se před odjezdem prokážou negativním PCR testem, nebudou muset na táborech testovat každých sedm dní. Pro vyhnutí se opakovanému testování přitom nebude nutné, aby se PCR testem prokázali všichni účastníci tábora, jak minulé pondělí schválila vláda. Přetestování bude po sedmi dnech povinné jen u dětí, které před odjezdem podstoupily antigenní test nebo samotest na místě.