opatření

Covidové změny. Co platí od středy 1. září

ilustrační foto pixabay

U jednoho stolu v restauraci může od středy sedět až šest lidí, doteď to podle platného opatření mohli být jen čtyři. Ruší se i omezení kapacity v muzeích, galeriích nebo třeba zámcích.

Školy

Žáci a studenti museli dnes podstoupit test na koronavirus. Výjimku mají ti, co jsou očkovaní či covid prodělali v posledních 180 dnech. Otestováni budou žáci a studenti i 4. a 9. září. Místo testu ve škole lze také donést potvrzení o negativním testu z oficiálního testovacího místa. Žákům prvních tříd může být test odložen až na čtvrtek. Pokud bude více než 25 pozitivních testů na 100 000 provedených, bude v dotčeném regionu testování zřejmě pokračovat i po 9. září.

Restaurace

Ministři představili manuál pro nový školní rok

Foto Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Šéfové resortů školství a zdravotnictví Robert Plaga s Adamem Vojtěchem na společné tiskové konferenci představili manuál pro fungování škol od 1. září. Na materiálu resort školství úzce spolupracoval jak s ministerstvem zdravotnictví, tak se školskými asociacemi a řediteli škol, jejichž podněty a připomínky byly do materiálu zapracovány. Do škol začalo ministerstvo školství materiál distribuovat prostřednictvím datových schránek již v dnešních ranních hodinách.

„Postupujeme přesně podle harmonogramu. Do 30. června dostaly školy informace, jak to bude s testováním, do konce července pak od nás obdrželi ředitelé soubor doporučení ministerstva zdravotnictví.

Vláda povolila covidové otěže. Od 1. srpna

ilustrační foto Vlada.cz

Vláda opět uvolnila covidová pravidla. Platí od 1. srpna a týkají se koncertů a festivalů, počtu diváků na sportovních akcích, návštěv koupališť a bazénů nebo výstav či návštěv zoologických zahrad. PvNovinky přináší krátké shrnutí.

Dosud mohlo na venkovní kulturní a sportovní akce pět tisíc diváků, nově jich může přijít sedm tisíc. Uvnitř se kapacita zvedá ze dvou na tři tisíce. Jde o návštěvníky s negativním testem, po covidu či s vakcínou. Nad tento limit pak mohou přijít jen lidé po nemoci či s očkováním.

V bazénech a na koupalištích nebude od 1. srpna omezená kapacita. Do bazénů a na koupaliště budou mít nadále přístup jen lidé, kteří jsou očkovaní, v posledních 180 dnech prodělali nemoc covid-19 nebo se nechali otestovat antigenním, případně PCR testem.

Další covidové rozvolnění začne platit od 26. června

ilustrační foto pixabay

Kvůli úpravě testování na dětských táborech posunula vláda na 26. červen soubor rozvolnění plánovaný původně na 1. červenec. O rozhodnutí informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle dohody ministerstva zdravotnictví se zástupci České rady dětí a mládeže se děti, které se před odjezdem prokážou negativním PCR testem, nebudou muset na táborech testovat každých sedm dní. Pro vyhnutí se opakovanému testování přitom nebude nutné, aby se PCR testem prokázali všichni účastníci tábora, jak minulé pondělí schválila vláda. Přetestování bude po sedmi dnech povinné jen u dětí, které před odjezdem podstoupily antigenní test nebo samotest na místě.

Covidové změny. Co platí od včerejška nově?

ilustrační foto pixabay.com

PvNovinky přináší přehled změn které začaly platit od úterý 8. června. Týkají se všech krajů, kromě tří - Zlínského, Jihočeského a Libereckého kraje, kde je epidemie covidu stále na vysokém stupni.

Ode včerejšího dne, tj. úterý 8. června, nemusí při výuce nosit roušky žáci ani učitelé, o přestávkách a ve společných prostorách povinnost nošení roušek zůstává. Platí to i pro všechny děti předškolního věku.  

K prokázání bezinfekčnosti budou od úterý všude platit všechny druhy testů na koronavirus včetně samotestů nebo čestné prohlášení. Ve všech oblastech se pravidla sjednocují, tedy i pro kulturní akce.

Do kasina, hospody nebo wellness již od pondělka. Ale s podmínkami

ilustrační foto pixabay.com

Vláda v pátek oznámila, že se od pondělí budou moci otevřít restaurace, ale i diskotéky, koupaliště nebo wellness. Přinášíme přehled pravidel, kam vás pustí a co k tomu budete potřebovat.

Hospody a restaurace

Sedět uvnitř restaurace, dát si jídlo i pivo, to vše bude po víkendu možné. U stolu budou moci sedět jen 4 hosté s výjimkou osob z jedné domácnosti, mezi stoly budou muset být dvoumetrové rozestupy a ochrana úst a nosu bude povinná mimo konzumaci. V případě dlouhých stolů u něj může sedět více skupin, ale znovu s rozestupy. Zavíračka pak pro vnitřní prostory restaurací není.

PCR testy vždy platí 7 dní, antigenní 72 hodin a odstup od první dávky je minimálně tři týdny. To je stejné pro všechny služby.

Rozvolňování pokračuje. Budeme moci do bazénů i zpívat

ilustrační foto vláda

Vláda na pondělním jednání rozhodla o dalších rozvolňovacích krocích. Od příštího týdne budou smět v omezeném režimu fungovat venkovní bazény a otevřou se památky, muzea a galerie pro skupinové prohlídky.

Od 31. května vláda umožní otevření venkovních bazénů.  Areály mohou být naplněny na 50 procent kapacity. Vnitřní prostory zůstanou uzavřené s výjimkou šaten. Ve venkovních bazénech bude nutné dodržovat nastavená pravidla, ale pohyb ve vodě nebude podmíněn nasazeným respirátorem.

Lidé budou mít z veřejného zdravotního pojištění v červnu hrazeny dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy.

Vláda souhlasila s prodloužením ochranné lhůty po prodělání covid-19 z 90 na 180 dnů

ilustrační foto Vláda ČR

Lidem, kteří prodělali covid-19, bude od pondělí v případech, kdy je to vyžadováno jako jedna z alternativ umožnění vstupu či poskytnutí služby, prodloužena ochranná lhůta z 90 na 180 dnů. Uznáváno bude i očkování 21 dnů po první dávce. Změny příslušných mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví odsouhlasila vláda na mimořádném jednání v pátek 21. května 2021.

Prodělané onemocnění covid-19 je jednou z alternativ systému o-t-n (očkování, test, prodělaná nemoc), jimiž se prokazují například zaměstnanci u zaměstnavatele, děti ve škole, klienti v lázních či v ubytovacích službách nebo osoby vracející se ze zahraničí, aby nemuseli podstupovat covidový test, dosud platí po devadesát dnů od prvního pozitivního testu na covid-19. Od pondělí 24. května se tato lhůta prodlužuje na dvojnásobek, tedy 180 dnů.

Ke kadeřnici bez roušky či respirátoru. Vydechnout si mohli i sportovci

ilustrační foto pixabay.com

Od úterý 18. května nemusí sportovci a lidé při cvičení nosit ochranu dýchacích cest. Respirátory a roušky mohou sundat také zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských služeb či tatérů.

Nová změna opatření zařazuje mezi lidi, kterých se netýká povinné nošení ochranných prostředků, také zákazníky a zákaznice některých služeb. Respirátor bránil v poskytnutí služby třeba kadeřnicím a kosmetičkám.  

Změna opatření nestanovuje pro sportovce žádné podmínky. Respirátor už nemusí mít žádní sportovci nebo cvičící lidé při tréninku, cvičení, zápasu či soutěži. Bez ochrany úst a nosu mohou být i trenéři, další členové týmů při kolektivních sportech a rozhodčí. (ber)

Rozvolnění pokračuje. Od pondělka budeme moci do zahrádek restaurací i fitness center

ilustrační foto

Od pondělí 17. května nastane další velké rozvolnění. Vláda schválila konec rotační výuky na 1. stupni základních škol, otvřít by měly i zahrádky restaurací.

  • Otevřít by měly také zahrádky restaurací. Zákazníci budou muset mít negativní test na koronavirus, a to buď PCR, nebo antigenní. Na zahrádky budou moci také ti, kteří prodělali covid či mají očkování. U stolu pak budou moci sedět pouze čtyři lidi, pokud nejsou ze stejné domácnosti. 
  • Od 17. května bude možné pořádat kulturní akce venku až pro 700 lidí, podmínkou bude negativní test na koronavirus, odstup nejméně 14 dnů od očkování nebo nejvýše 90 dnů od prodělání nemoci covid-19.

Vláda od 17.