opatření

Covidové změny. Co platí od včerejška nově?

ilustrační foto pixabay.com

PvNovinky přináší přehled změn které začaly platit od úterý 8. června. Týkají se všech krajů, kromě tří - Zlínského, Jihočeského a Libereckého kraje, kde je epidemie covidu stále na vysokém stupni.

Ode včerejšího dne, tj. úterý 8. června, nemusí při výuce nosit roušky žáci ani učitelé, o přestávkách a ve společných prostorách povinnost nošení roušek zůstává. Platí to i pro všechny děti předškolního věku.  

K prokázání bezinfekčnosti budou od úterý všude platit všechny druhy testů na koronavirus včetně samotestů nebo čestné prohlášení. Ve všech oblastech se pravidla sjednocují, tedy i pro kulturní akce.

Do kasina, hospody nebo wellness již od pondělka. Ale s podmínkami

ilustrační foto pixabay.com

Vláda v pátek oznámila, že se od pondělí budou moci otevřít restaurace, ale i diskotéky, koupaliště nebo wellness. Přinášíme přehled pravidel, kam vás pustí a co k tomu budete potřebovat.

Hospody a restaurace

Sedět uvnitř restaurace, dát si jídlo i pivo, to vše bude po víkendu možné. U stolu budou moci sedět jen 4 hosté s výjimkou osob z jedné domácnosti, mezi stoly budou muset být dvoumetrové rozestupy a ochrana úst a nosu bude povinná mimo konzumaci. V případě dlouhých stolů u něj může sedět více skupin, ale znovu s rozestupy. Zavíračka pak pro vnitřní prostory restaurací není.

PCR testy vždy platí 7 dní, antigenní 72 hodin a odstup od první dávky je minimálně tři týdny. To je stejné pro všechny služby.

Rozvolňování pokračuje. Budeme moci do bazénů i zpívat

ilustrační foto vláda

Vláda na pondělním jednání rozhodla o dalších rozvolňovacích krocích. Od příštího týdne budou smět v omezeném režimu fungovat venkovní bazény a otevřou se památky, muzea a galerie pro skupinové prohlídky.

Od 31. května vláda umožní otevření venkovních bazénů.  Areály mohou být naplněny na 50 procent kapacity. Vnitřní prostory zůstanou uzavřené s výjimkou šaten. Ve venkovních bazénech bude nutné dodržovat nastavená pravidla, ale pohyb ve vodě nebude podmíněn nasazeným respirátorem.

Lidé budou mít z veřejného zdravotního pojištění v červnu hrazeny dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy.

Vláda souhlasila s prodloužením ochranné lhůty po prodělání covid-19 z 90 na 180 dnů

ilustrační foto Vláda ČR

Lidem, kteří prodělali covid-19, bude od pondělí v případech, kdy je to vyžadováno jako jedna z alternativ umožnění vstupu či poskytnutí služby, prodloužena ochranná lhůta z 90 na 180 dnů. Uznáváno bude i očkování 21 dnů po první dávce. Změny příslušných mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví odsouhlasila vláda na mimořádném jednání v pátek 21. května 2021.

Prodělané onemocnění covid-19 je jednou z alternativ systému o-t-n (očkování, test, prodělaná nemoc), jimiž se prokazují například zaměstnanci u zaměstnavatele, děti ve škole, klienti v lázních či v ubytovacích službách nebo osoby vracející se ze zahraničí, aby nemuseli podstupovat covidový test, dosud platí po devadesát dnů od prvního pozitivního testu na covid-19. Od pondělí 24. května se tato lhůta prodlužuje na dvojnásobek, tedy 180 dnů.

Ke kadeřnici bez roušky či respirátoru. Vydechnout si mohli i sportovci

ilustrační foto pixabay.com

Od úterý 18. května nemusí sportovci a lidé při cvičení nosit ochranu dýchacích cest. Respirátory a roušky mohou sundat také zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských služeb či tatérů.

Nová změna opatření zařazuje mezi lidi, kterých se netýká povinné nošení ochranných prostředků, také zákazníky a zákaznice některých služeb. Respirátor bránil v poskytnutí služby třeba kadeřnicím a kosmetičkám.  

Změna opatření nestanovuje pro sportovce žádné podmínky. Respirátor už nemusí mít žádní sportovci nebo cvičící lidé při tréninku, cvičení, zápasu či soutěži. Bez ochrany úst a nosu mohou být i trenéři, další členové týmů při kolektivních sportech a rozhodčí. (ber)

Rozvolnění pokračuje. Od pondělka budeme moci do zahrádek restaurací i fitness center

ilustrační foto

Od pondělí 17. května nastane další velké rozvolnění. Vláda schválila konec rotační výuky na 1. stupni základních škol, otvřít by měly i zahrádky restaurací.

  • Otevřít by měly také zahrádky restaurací. Zákazníci budou muset mít negativní test na koronavirus, a to buď PCR, nebo antigenní. Na zahrádky budou moci také ti, kteří prodělali covid či mají očkování. U stolu pak budou moci sedět pouze čtyři lidi, pokud nejsou ze stejné domácnosti. 
  • Od 17. května bude možné pořádat kulturní akce venku až pro 700 lidí, podmínkou bude negativní test na koronavirus, odstup nejméně 14 dnů od očkování nebo nejvýše 90 dnů od prodělání nemoci covid-19.

Vláda od 17.

Co se změní od 10. května? Přinášíme podrobný přehled

Foto Vláda ČR

Vláda opět rozvolnila covidová opatření. Podívejte se, co se změní od pondělí 10. května

  • Od pondělka budou školy v Olomouckém kraji v rotační výuce na 2.

Od pondělí otevřou kadeřnictví, kosmetiky i masáže. Na obchody si musíme ještě týden počkat

Ilustrační foto pixabay.com

3. května v České republice znovu otevřou služby spojené s péčí o tělo, jako jsou kadeřnictví, manikúry, pedikúry, masáže nebo kosmetické služby. 3. května budou moci otevřít také služby spojené s péčí o zvířata.

Obsluha může v jeden čas poskytovat službu vždy jen jednomu zákazníkovi. Mezi místy, kde jsou klienti obsluhováni, musí být rozestup minimálně dva metry. Lidé, kteří budou chtít služeb využít, se budou moci prokázat několika typy testů a potvrzení. A to PCR testem nebo antigenní testem provedeným na certifikovaném místě, použitelné budou i testy z práce či školy. Jednorázově si také člověk bude moci udělat test sám přímo v provozovně před využitím služby.

Vláda schválila změny ve školství. Covidové

ilustrační foto vladacr

Vláda projednala v pondělí několik dílčích změn v mimořádných opatřeních Ministerstva zdravotnictví. Hlavní změny se týkají školství. Některé již začaly platit od 21. dubna, další od čtyřiadvacátého a také od dnešního dne.

Od 24. dubna bylo spuštěno plošné testování na vysokých školách, a to za obdobných podmínek jako v ostatních plošně nařízených segmentech. Testovat se měli studenti, kterým bude následně od 26. dubna umožněno zúčastnit se prezenční výuky. Testování nejméně jednou za sedm dní bude jednou z podmínek účasti na prezenční výuce, i v tomto případě platí výjimky pro kompletně očkované či osoby, které prodělaly covid-19 v posledních 90 dnech. Testování zajistí přímo vysoká škola, nebo si student může přinést platný vlastní test provedený v autorizovaném testovacím místě.

V otázce shlukování osob má Policie ČR jasno. Kontrolovat ho nebude

ilustrační foto PČR

Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví k shlukování osob v počtu dvou na veřejnosti i v soukromí váže omezení pouze k “hromadným akcím”. Pohyb osob “na ulici”, náhodná a neorganizovaná setkání nelze tímto opatřením pokrýt.

Pandemický zákon ani zákon o ochraně veřejného zdraví nemůže plošně regulovat a omezovat volný pohyb osob, tj. ani jejich počet. Policisté tak nemohou a ani nebudou svoji kontrolní činnost orientovat tímto směrem. (Zdroj twitter PČR)