roušky

Do FN Olomouc nemůžete na návštěvu bez respirátoru

ilustrační foto Fakultní nemocnice Olomouc

Počty pozitivních případů koronaviru v kraji narůstají. Fakultní nemocnice Olomouc se proto rozhodla od pondělí 1. srpna zavést mezi návštěvníky lůžkových částí povinné respirátory. Kromě nutnosti respirátorů zároveň nemocnice apeluje na veřejnost, aby návštěvy pacientů, pokud možno, minimalizovali.

Vzhledem k aktuální epidemické situaci a v zájmu zachování možnosti návštěv blízkých u hospitalizovaných pacientů jsou s platností od pondělí 1. srpna 2022 návštěvy na lůžkových odděleních Fakultní nemocnice Olomouc povoleny pouze s nasazeným respirátorem minimálně třídy FFP2.

Konec respirátorů. Od čtvrtka ve veřejné dopravě

ilustrační foto pribram.cz

Ve veřejné dopravě nebudou povinné respirátory od půlnoci ze středy na čtvrtek. V Otázkách Václava Moravce to v neděli oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

V sociálních a zdravotních zařízeních ještě respirátory povinné zůstanou. Epidemiologická situace tam podle Válka není úplně ideální.  „V lůžkových odděleních bych je chtěl zrušit koncem dubna nebo začátkem května. To je pracovní představa, uvidíme, jak se bude situace vyvíjet,“ konstatoval ministr. (ber)

Hasiči distribuují testy pro školy

Foto HZS Olomouckého kraje

V úterý hasiči na stanici v Olomouci uložili 245 700 testů v 91 krabicích, které jsou určené školám v Olomouckém kraji.

 

„Přerozdělíme je a poputují na výdejní místa na třinácti požárních stanicích HZS OLK. Zde si je na konci týdne vyzvednou zástupci jednotlivých školských zařízení,“  uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. 

Prostějov vydává respirátory a roušky pro občany ohrožené chudobou, krizová zařízení pro děti a pěstounské rodiny

ilustrační foto pixabay.com

Město Prostějov obdrželo ze státních hmotných rezerv respirátory a roušky pro občany ohrožené chudobou, krizová zařízení pro děti a pěstounské rodiny. Občané s nízkými příjmy si po prokázání důvodu mohou vyzvednout balení 5 zdravotnických roušek a dva respirátory.

Výdej ochranných prostředků zajišťují zaměstnanci Odboru sociálních věcí Magistrátu města Prostějova na adrese Školní 4, Prostějov (budova magistrátu naproti Kina Metro) po telefonické domluvě.

Výdej ochranných prostředků pro osoby a domácnosti ohrožené chudobou či materiálním nedostatkem, které nemají dostatek finančních prostředků na základní životní potřeby, vydávají zaměstnanci oddělení sociálních služeb pro rodinu, nezaměstnané, seniory a zdravotně postižené. 

Respirátor, nebo dvě roušky. Kdo má výjimku?!

ilustrační foto pixabay.com

Od čtvrtka 25. února platí povinnost nošení respirátorů FFP2, nanoroušek nebo dvou ústenek přes sebe. Povinnost platí v místech s větší hustotou obyvatel - v obchodech, nemocnicích, na úřadech, v lékárnách, v MHD, na zastávkách, ale také v pobytových zařízeních sociálních služeb. Nosit je musíme také v autech, pokud v nich nepojedou členové jedné domácnosti. Platí ale výjimky.

Respirátor nemusí nosit děti od 2 do 15 let, místo něj mají mít nanoroušku nebo chirurgickou ústenku. Do dvou let pak nemusí mít zakrytý nos a ústa vůbec. Stejná výjimka platí pro děti ve školce, dětských domovech a v internátech.

Od úterý nasaďte respirátory, vzkazuje vláda

Ilustrační foto pixabay.com

Šátky, šály nebo podomácku ušité roušky už nebudou k ochraně dýchacích cest stačit. Od půlnoci z pondělí na úterý vstoupí v České republice v platnost povinnost chránit se respirátory, nanorouškami nebo dvěma chirurgickými rouškami na sobě. Dnes to vyhlásil ministr zdravotnictví Blatný.

Respirátory nejméně třídy KN95 nebo FFP2 budeme muset nosit tam, kde je vyšší koncentrace lidí. Dvojitá chirurgická rouška je pouze dočasným řešením, než si člověk pořídí respirátor. Důvodem opatření je rozšíření nakažlivější britské mutace koronaviru.

Konkrétní místa vláda upření v pondělí, jisté ale je, že respirátory budeme muset mít v obchodech, prostředcích veřejné dopravy, nemocnicích, lékárnách a úřadech. (ber)

Od úterý nasaďte respirátory, vzkazuje vláda

Respirátory nejméně třídy KN95 nebo FFP2 budeme muset nosit tam, kde je vyšší koncentrace lidí. Dvojitá chirurgická rouška je pouze dočasným řešením, než si člověk pořídí respirátor. Důvodem opatření je rozšíření nakažlivější britské mutace koronaviru.

Konkrétní místa vláda upření v pondělí, jisté ale je, že respirátory budeme muset mít v obchodech, prostředcích veřejné dopravy, nemocnicích, lékárnách a úřadech. (ber)

Trafikantka z nádraží prodávala bez roušky. Skončí u správního orgánu

ilustrační foto ber

Třetího února 2021 po osmé hodině ranní prováděla hlídka strážníků na hlavním nádraží v Prostějově kontrolu zaměřenou na veřejný pořádek a také na dodržování opatření v době nouzového stavu.

"V prodejně denního tisku uviděla prodavačku, která při obsluhování zákazníků nemá nasazenou ochranu dýchacích cest. Strážníci prodavačku kontaktovali a vyzvali ji, aby používala při prodeji roušku nebo jiný ochranný prostředek, který brání šíření kapének. Sedmatřicetiletá žena výzvu hlídky uposlechla, ale odmítla celou situaci na místě řešit," uvedl strážník Petr Zapletal s tím, že po zadokumentování bude celá událost oznámena příslušnému správnímu orgánu k projednání. (red)

Nošení respirátorů v MHD i obchodních centrech by dle Ústředního krizového štábu nemělo být povinné

ilustrační foto pixabay

Ve středu opět jednal Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Tématem bylo mj. nošení respirátorů v místech s vysokou koncentrací obyvatel, zásoby zdravotnického materiálu nebo diskuse o možném uvolňování opatření.

Ústřední krizový štáb dle svého předsedy a ministra vnitra Jana Hamáčka doporučí vládě, aby nošení respirátorů v MHD, dálkové dopravě nebo obchodních centrech nenařídila jako povinné. „Nechceme občanům respirátory v MHD či obchodech nařizovat, ale důrazně je doporučit. Řešíme také, jak zajistit respirátory pro nízkopříjmové osoby. V úvahu připadá např. využití státem vydaných voucherů,“ uvedl Jan Hamáček. Dle pracovní skupiny ÚKŠ je takových občanů, pro které by pořizování respirátorů mohlo znamenat finanční zátěž, cca 3 miliony. Jde hlavně o seniory a lidi pobírající sociální dávky.

Neměli při nakupování roušky. Za přestupek budou pykat

ilustrační foto MP Brno

Dvětadvacátého prosince 2020 před polednem vyjížděli prostějovští strážníci řešit oznámení, které se týkalo nakupující dvojice. Jednalo se o čtyřiatřicetiletého muže a ženu stejného věku. 

Ti při nakupování zcela ignorovali vládní nařízení o nošení roušek ve vnitřních prostorách i přes upozornění ochranky obchodního domu. Hlídka na prodejně kontaktovala dvojici a následně ji vyzvala k nasazení roušky, nebo jiného ochranného prostředku k zakrytí dýchacích cest. Jak muž, tak i žena si odmítli ochranu dýchacích cest nasadit. "Vůči zasahujícím strážníkům se chovali arogantně a evidentně jim bylo všechno úplně jedno," uvedla strážník Tereza Greplová. Po zjištění totožnosti byl celý případ zadokumentován a oznámen příslušnému správnímu orgánu k projednání.