Fakultní nemocnice Olomouc

Michal pojede pro život. Sbírka Pomáháme ON|KOLO|GICKÝM pacientům pomůže i Dětské klinice FN Olomouc

Foto znesnaze21.cz

Život se někdy nevyvíjí podle našich představ. Michal o tom ví své. Ve třech letech mu byl diagnostikován Wilmsův tumor, poměrně vzácný ledvinový nádor postihující především děti předškolního věku. Na poslední chvíli, díky Michalově přirozené houževnatosti a vůli nevzdávat se, díky péči lékařů a sester, díky shodě příznivých náhod a obrovské dávce štěstí, podstoupil Michal operaci, která mu dala druhou šanci k životu.

Vystudoval Fakultu tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, stal se vášnivým sportovcem a trenérem v jím založené posilovně Činkárna Olomouc. Jako poděkování lékařům a sestrám v českých nemocnicích se rozhodl vyhlásit ve spolupráci s Olomoučané sbírku pro vybrané dětské kliniky, přičemž jednou z nich je Dětská klinika FN Olomouc. A jako důkaz, že i vyléčení onkologičtí pacienti mohou dosáhnout velkých věcí, pojede 24 hodin nonstop na spinningovém kole a pokusí se tak zdolat český rekord.

Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc bude mít k dispozici vrtulník

Foto FB

To, že Fakultní nemocnice Olomouc přiváží děti na JIPku ze spádových nemocnic, určitě víte. Některé děti je navíc nutné převézt opravdu velmi rychle, popřípadě je dopravit z Olomouce do některého ze specializovaných center péče.

Transport maličkých zajišťuje Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje sanitkami. Zanedlouho bude mít novorozenecká JIPka k dispozici vrtulník. Momentálně probíhá proškolení sestřiček a lékařů. „Máme velikou radost, že můžeme kriticky nemocným dětem poskytnout vše, co je dostupné,“ těší zdravotníky. (ber)

Do FN Olomouc nemůžete na návštěvu bez respirátoru

ilustrační foto Fakultní nemocnice Olomouc

Počty pozitivních případů koronaviru v kraji narůstají. Fakultní nemocnice Olomouc se proto rozhodla od pondělí 1. srpna zavést mezi návštěvníky lůžkových částí povinné respirátory. Kromě nutnosti respirátorů zároveň nemocnice apeluje na veřejnost, aby návštěvy pacientů, pokud možno, minimalizovali.

Vzhledem k aktuální epidemické situaci a v zájmu zachování možnosti návštěv blízkých u hospitalizovaných pacientů jsou s platností od pondělí 1. srpna 2022 návštěvy na lůžkových odděleních Fakultní nemocnice Olomouc povoleny pouze s nasazeným respirátorem minimálně třídy FFP2.

Jak přežít covidovou situaci a nezbláznit se? Pět "S" doktorky Sovové z FN Olomouc

Foto Fakultní nemocnice Olomouc

Déle než půlrok se naše společnost potýká s epidemií koronaviru, kterou provází řada restriktivních opatření, který mají zpomalit její šíření. Ve Fakultní nemocnici Olomouc na Klinice tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace proto vznikl projekt „Pět S“.  Projekt představila přednostka profesorka Eliška Sovová.

„V mediích nečteme ani neslyšíme nic pozitivního, máme z toho pocit, že nevíme, kde je pravda, že nám možná někdo lže nebo aspoň neříká celou pravdu. To pak vede ke vzniku různých konspiračních teorií, kdo vlastně za tuto situaci může. A všichni se bojí, ten více, jiný méně. Někdo od března prakticky nevyšel z domu, takže máme na klinice v péči třeba čtrnáctileté dítě, které za tři měsíce „covidu“ přibralo 16 kilogramů,“ uvádí jeden z odstrašující případů doktorka Sovová.

FN Olomouc zřídila poradnu pro pacienty, kteří prodělali COVID-19

ilustrační foto FN Olomouc

V průběhu pandemie choroby COVID-19 se postupně ukázalo, že také po ústupu samotného onemocnění je třeba pacienty i nadále sledovat ve specializovaných ambulancích. Na Klinice plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc tak byla založena poradna právě pro tyto pacienty. Podstoupí v ní všechna nezbytná vyšetření, jako je například spirometrie, rentgen plic a další.

„V souvislosti s nemocí COVID-19 se nejvíce hovoří o riziku možného rozvoje různých forem plicní fibrózy, tedy zjizvení plic, jež se může vyskytnout po prodělaných virových pneumoniích, čili zápalu plic vyvolaného například chřipkovými viry,“ vysvětluje důvod vzniku ambulance lékař plicní kliniky MUDr. Milan Sova, Ph.D.

Novorozenecká JIP FN Olomouc děkuje za roušky

Foto FB

Personál novorozenecké jednotky intenzivní péče ve Fakultní nemocnici Olomouc z celého srdce děkuje všem, kteří poslali, posílají a chystají se poslat ušité roušky.

"Zároveň se omlouváme těm, jejichž roušky jsme nevyfotily a neukázaly na našich stránkách. Není v našich silách vše vyfotit. Věřte ale, že všechny roušky, co k nám dorazí se rozdělí na celé novorozenecké oddělení. Jsme vděčni, že na nás myslíte," vzkazují za všechny sestřičky. (red)

Fakultní nemocnice Olomouc: Děkujeme za podporu!

Foto FN Olomouc

Stovky ušitých roušek, káva, sladkosti, energetické tyčinky, sanitární materiál nebo také tolik potřebné respirátory… Vaše podpora týmu zdravotníků Fakultní nemocnice Olomouc má pestrou podobu, ale především neuvěřitelnou intenzitu. 

"Ale pomoc veřejnosti nemá jen materiální povahu, můžeme počítat i s dobrovolníky – za chybějící personál v nemocnici například zaskakují studenti z Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého," uvedl tiskový mluvčí Adam Fritscher.

"Všem ze srdce děkujeme! Vaše podpora, byť by byla vyjádřena jen slovně nebo komentářem na sociálních sítích, je pro nás v těchto hektických dnech obrovskou vzpruhou," dodal mluvčí. (red)

 

Novorozenecká JIP FN Olomouc zve na setkání nedonošeňátek

ilustrační foto

Druhé setkání maličkých miminek. Tak se jmenuje akce, na kterou zve Novorozenecká JIP FN Olomouc všechna maličká miminka, která začala svůj život na tomto oddělení.

Setkání se uskuteční v Pevnosti poznání v Olomouci na Korunní Pevnůstce 23.9.2017 od 14 do cca 17:30 hodin. Na setkání se můžete dostat snadno. Stačí potvrdit svou účast, kde uvedete jméno a příjmení dítěte z JIP, poté počet dospělých, počet a věk dětí.