vláda

Dotace ministerstva vnitra podpoří činnost hasičů

Foto Magistrát města Prostějova

Město Prostějov obdrží od ministerstva vnitra prostřednictvím kraje dotaci na činnost jednotek sboru dobrovolných hasičů.

„Půjde o částku 162 700,00 Kč a jde výhradně o účelovou neinvestiční dotaci na odbornou přípravu, zásah, vybavení a opravy u našich dobrovolných hasičských jednotek v Čechovicích, Domamyslicích, Krasicích, Vrahovicích a v Žešově,“ upřesnil primátor František Jura s tím, že v předchozích letech pořídili hasiči z tohoto dotačního titulu převážně přilby, zásahovou obuv, technické rukavice, hadice či zásahová pěnidla. (red)

Vláda stanovila maximální ceny elektřiny a plynu

ilustrační foto

Domácnosti a živnostníci zaplatí za silovou elektřinu maximálně šest korun včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), plyn bude stát maximálně tři koruny za kWh. Na tiskové konferenci to v pondělí řekl premiér Petr Fiala s tím, že cenový strop bude platit od listopadu.

Za stejné ceny by měly nakupovat i samosprávy či veřejné instituce prostřednictvím státního obchodníka s energiemi. Včetně regulované složky se celková cena elektřiny bude pohybovat mezi sedmi a devíti korunami za jednu kilowatthodinu.

Vláda pro pomoc domácnostem s vysokými cenami energií již dříve schválila takzvaný úsporný tarif. Platí, že stát počítá s odpuštěním poplatku za obnovitelné zdroje od letošního října a po celý příští rok. (ber)

Odklepnuto. Poslanci schválili pět tisíc korun na dítě

ilustrační foto pixabay.com

Poslanecká sněmovna v úterý odsouhlasila jednorázový příspěvek pět tisíc korun na dítě do 18 let. Vztahovat se má také na děti, které se narodí do konce tohoto roku. Nárok na dávku budou mít pouze rodiče, jejichž roční příjmy byly nižší než jeden milion korun hrubého. 

„Zavádíme zákonem podporu pro rodiče, samoživitele a samoživitelky, a to ve výši 5000 korun na dítě. Určena je pro všechny děti, které do začátku srpna nedovršily osmnácti let, a pro ty, které se narodí do konce tohoto kalendářního roku,“ informoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Příspěvek by mělo dostat přes 1,5 milionu dětí.

Domácnosti, které pobírají přídavky na děti, by měly podporu získat automaticky. Ostatní budou muset vyplnit jednoduchou žádost. O dávku bude možné žádat elektronicky, bude také k dispozici síť Czech Pointů.

Poslanci schválili snížení spotřební daně z pohonných hmot

ilustrační foto

V úterý Poslanecká sněmovna projednávala snížení spotřební daně z pohonných hmot. Poslanci nakonec odsouhlasili snížení daně o 1,5 koruny na litr. Důvodem je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) zdražování cen pohonných hmot kvůli ruské agresi na Ukrajině.

Dočasné snížení spotřební daně z benzínu a nafty na třetinu, tedy o 1,5 koruny na litr, má trvat po dobu čtyř měsíců, a to od 1. června do 30. září.

Schůze bude pokračovat i v příštích dnech. ​Poslanci se na ní budou zabývat také zrušením silniční daně pro vozidla do 12 tun a zrušením povinného přimíchávání biosložky do paliva. Součástí vládního balíčku je i podpora elektromobilů. (ber)

Pět tisíc na dítě. Do srpna, slibuje vláda

Ilustrační foto ber

Vláda rozhodla o jednorázovém příspěvku ve výši 5 tisíc korun na jedno dítě. Je určen pro domácnosti, které mají příjem do milionu korun ročně čistého. Vyplatit by se měl ideálně do srpna.

Podle ministra práce Mariana Jurečky se příspěvky týkají více než dvou milionů dětí do 18 let. Novelu nyní posoudí Sněmovna a Senát. „Zvládnout bychom to měli vyplatit v průběhu srpna tak, aby bylo možné nástup do školy pokrýt z těchto zdrojů,” doplnil ministr Jurečka.

Zda budou muset rodiče o příspěvky žádat, nebo jej bude stát vyplácet automaticky, ještě ministerstvo upřesní. (ber)

Konec respirátorů. Od čtvrtka ve veřejné dopravě

ilustrační foto pribram.cz

Ve veřejné dopravě nebudou povinné respirátory od půlnoci ze středy na čtvrtek. V Otázkách Václava Moravce to v neděli oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

V sociálních a zdravotních zařízeních ještě respirátory povinné zůstanou. Epidemiologická situace tam podle Válka není úplně ideální.  „V lůžkových odděleních bych je chtěl zrušit koncem dubna nebo začátkem května. To je pracovní představa, uvidíme, jak se bude situace vyvíjet,“ konstatoval ministr. (ber)

Vláda zrušila přimíchávání biosložky do paliv. A bude hlídat marže

ilustrační foto ber

Vláda zrušila povinné přimíchávání biosložky do pohonných hmot a silniční daně pro osobní auta a dodávky do 12 tun. Navíc chce kontrolovat systém marží u distributorů a prodejců. Na tiskové konferenci po jednání vlády to ve středu oznámil premiér Petr Fiala.

Fiala uvedl, že ministerstvo průmyslu a obchodu nařídilo na pokyn vlády příslušným orgánům, aby prováděly kontroly marží u distributorů a prodejců pohonných hmot. „Pokud marže porostou způsobem, který bude znamenat umělé zvyšování cen, tvrdě zasáhneme,“ řekl premiér. Podle jeho slov má republika dostatečné zásoby pohonných hmot a není třeba si dělat zásoby. (ber)

Vláda oznámila konec certifikátů. Neočkovaní se mohou vrátit do života

ilustrační foto Ministerstvo zdraví ČR

Do restaurací, služeb či na kulturní a sportovní akce nebude potřeba mít od 9. února potvrzení o očkování či prodělání koronaviru. Po jednání Sněmovny to ve středu večer oznámil šéf kabinetu Petr Fiala. Česká republika se díky tomu stala jednou z prvních evropských zemí, kde se opatření rozvolňují.

Povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorách vláda zatím plánuje zachovat.

Fiala rovněž uvedl, že na únorové sněmovní schůzi navrhne zrušení pandemické pohotovosti. Přesné datum teprve určí.

Kabinet už dříve oznámil, že plošné testování skončí ve školách i firmách k 18. únoru. (ber)

Nouzový stav skončil. Co se změnilo?

Ilustrační foto pixabay.com

O půlnoci ze soboty na neděli skončil v České republice nouzový stav a rozvolnila se některá protiepidemická opatření.

Od neděle mohou mít bary a restaurace otevřeno i po 22. hodině, přestal platit zákaz pití alkoholu na veřejnosti a pořádání vánočních trhů.

​​Na hromadné akce může maximálně 1000 lidí, od 29. prosince jen 50. „Od 29. prosince také snižujeme počet lidí u stolu v restauracích na čtyři. Netýká se to rodin, tedy těch, kteří bydlí ve společné domácnosti," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Restrikce pro neočkované budou platit dál, do podniků a na akce smí jen lidé s vakcinací nebo po prodělání covidu-19 v uplynulých 180 dnech. (red)

Trhovci děkují za podporu. Pomůže jim i město

Foto ber

V důsledku vyhlášení nouzového stavu byly ze dne na den zrušeny i vánoční trhy. Zákaz se velmi citelně dotkl i trhovců, kteří měli své stánky na prostějovském hlavním náměstí. Škody jim alespoň částečně pomohla zmírnit solidarita.

Spousta práce, chystání, navážení, nemalé prostředky vložené do nákupu i personálu. A ze dne na den konec. „Připravovali jsme se několik týdnů, a také těšili na to, že se zase potkáme se spoustou stálých zákazníků. Musím poděkovat, a nejen jim, že v pátek přišli a v podstatě nás vykoupili," svěřil se PvNovinkám jeden z trhovců. Na svém ale rozhodně není, prodával totiž své potravinářské zboží s velkými slevami.