vláda

Podle ministra Vojtěcha se děti do dvanácti let očkovat nebudou

ilustrační foto pixabay

Děti do 12 let se proti koronaviru očkovat nebudou. Řekl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Česko by podle šéfa resortu zdravotnictví mohlo kolektivní imunity dosáhnout do začátku podzimu.

Vakcinace proti covidu-19 je v Česku v plném proudu a naočkovat se mohou všichni od 16 let. Podle odborníků je však důležité očkovat také děti, aby se snížilo možné riziko šíření nemoci v dětských kolektivech.

Covidové změny. Co platí od včerejška nově?

ilustrační foto pixabay.com

PvNovinky přináší přehled změn které začaly platit od úterý 8. června. Týkají se všech krajů, kromě tří - Zlínského, Jihočeského a Libereckého kraje, kde je epidemie covidu stále na vysokém stupni.

Ode včerejšího dne, tj. úterý 8. června, nemusí při výuce nosit roušky žáci ani učitelé, o přestávkách a ve společných prostorách povinnost nošení roušek zůstává. Platí to i pro všechny děti předškolního věku.  

K prokázání bezinfekčnosti budou od úterý všude platit všechny druhy testů na koronavirus včetně samotestů nebo čestné prohlášení. Ve všech oblastech se pravidla sjednocují, tedy i pro kulturní akce.

Do kasina, hospody nebo wellness již od pondělka. Ale s podmínkami

ilustrační foto pixabay.com

Vláda v pátek oznámila, že se od pondělí budou moci otevřít restaurace, ale i diskotéky, koupaliště nebo wellness. Přinášíme přehled pravidel, kam vás pustí a co k tomu budete potřebovat.

Hospody a restaurace

Sedět uvnitř restaurace, dát si jídlo i pivo, to vše bude po víkendu možné. U stolu budou moci sedět jen 4 hosté s výjimkou osob z jedné domácnosti, mezi stoly budou muset být dvoumetrové rozestupy a ochrana úst a nosu bude povinná mimo konzumaci. V případě dlouhých stolů u něj může sedět více skupin, ale znovu s rozestupy. Zavíračka pak pro vnitřní prostory restaurací není.

PCR testy vždy platí 7 dní, antigenní 72 hodin a odstup od první dávky je minimálně tři týdny. To je stejné pro všechny služby.

Rozvolňování pokračuje. Budeme moci do bazénů i zpívat

ilustrační foto vláda

Vláda na pondělním jednání rozhodla o dalších rozvolňovacích krocích. Od příštího týdne budou smět v omezeném režimu fungovat venkovní bazény a otevřou se památky, muzea a galerie pro skupinové prohlídky.

Od 31. května vláda umožní otevření venkovních bazénů.  Areály mohou být naplněny na 50 procent kapacity. Vnitřní prostory zůstanou uzavřené s výjimkou šaten. Ve venkovních bazénech bude nutné dodržovat nastavená pravidla, ale pohyb ve vodě nebude podmíněn nasazeným respirátorem.

Lidé budou mít z veřejného zdravotního pojištění v červnu hrazeny dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy.

Kolotoč u zdravotníků. Arenberger končí, ministrem bude opět Vojtěch

Foto ČT

Petr Arenberger v úterý rezignuje na post ministra zdravotnictví, oznámil premiér Andrej Babiš. Post převezme jeden z jeho předchůdců, Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví končí poté, co se na veřejnost dostaly nesrovnalosti v jeho majetkovém přiznání. Arenberger nepřiznal desítky nemovitostí a příjmy z klinických studií. „Odchod Adama Vojtěcha mě mrzel. Dohodli jsme se, že bude ministrem až do demise této vlády. Musím to ještě probrat s panem prezidentem. Předpokládám, že s tím nebude mít problém,“ uvedl Babiš.

Adam Vojtěch rezignoval na funkci ministra zdravotnictví loni na konci září, následně se měl stát velvyslancem ve Finsku.  (ber)

 

 

Vláda souhlasila s prodloužením ochranné lhůty po prodělání covid-19 z 90 na 180 dnů

ilustrační foto Vláda ČR

Lidem, kteří prodělali covid-19, bude od pondělí v případech, kdy je to vyžadováno jako jedna z alternativ umožnění vstupu či poskytnutí služby, prodloužena ochranná lhůta z 90 na 180 dnů. Uznáváno bude i očkování 21 dnů po první dávce. Změny příslušných mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví odsouhlasila vláda na mimořádném jednání v pátek 21. května 2021.

Prodělané onemocnění covid-19 je jednou z alternativ systému o-t-n (očkování, test, prodělaná nemoc), jimiž se prokazují například zaměstnanci u zaměstnavatele, děti ve škole, klienti v lázních či v ubytovacích službách nebo osoby vracející se ze zahraničí, aby nemuseli podstupovat covidový test, dosud platí po devadesát dnů od prvního pozitivního testu na covid-19. Od pondělí 24. května se tato lhůta prodlužuje na dvojnásobek, tedy 180 dnů.

Ke kadeřnici bez roušky či respirátoru. Vydechnout si mohli i sportovci

ilustrační foto pixabay.com

Od úterý 18. května nemusí sportovci a lidé při cvičení nosit ochranu dýchacích cest. Respirátory a roušky mohou sundat také zákazníci kadeřnictví, holičství, kosmetických a masérských služeb či tatérů.

Nová změna opatření zařazuje mezi lidi, kterých se netýká povinné nošení ochranných prostředků, také zákazníky a zákaznice některých služeb. Respirátor bránil v poskytnutí služby třeba kadeřnicím a kosmetičkám.  

Změna opatření nestanovuje pro sportovce žádné podmínky. Respirátor už nemusí mít žádní sportovci nebo cvičící lidé při tréninku, cvičení, zápasu či soutěži. Bez ochrany úst a nosu mohou být i trenéři, další členové týmů při kolektivních sportech a rozhodčí. (ber)

Od pondělka budou naplno fungovat školy i hotely. V restauraci se stále nenajíme

ilustrační foto Vláda ĆR

Čeká nás další fáze rozvolňování protikoronavirových opatření. Změny se týkají zejména školství, ubytování a kultury. Bazény, wellness centra či například vnitřní prostory restaurací zůstanou i nadále zavřené. Přinášíme přehled změn, které začnou platit od pondělí 24. května.

Školy

Bez rotací žáků a v plném provozu budou od pondělí 24. května základní školy. Ve stejném termínu se znovu rozjede výuka i na středních školách. Studentům se také otevřou vysoké školy, doposud tam fungovaly jen laboratoře a praxe. Za týden tam znovu odstartuje také teoretická výuka. Účastníci přednášek musejí dodržovat rozestupy 1,5 metru. Školy s antigenními testy budou žáky testovat jednou za týden, u PCR testů stačí čtrnáctidenní interval.

Vyrazili jste včera do fitek či restaurací?

ilustrační foto pixabay.com

Včerejším dnem pokračuje další vlna rozvolňování vládních opatření. Část žáků se z rotační výuky vrátila k plnohodnotné prezenční výuce, po dlouhé pauze otevřely také vnitřní sportoviště i zahrádky restaurací.

Od pondělí 17. května se napříč celou republikou žáci prvního stupně vrátili zpět do lavic a na měsíc a půl se tak vrátí k plnohodnotné prezenční výuce. Rotační výuka bude v Olomouckém kraji nadále platit pro ostatní žáky, tedy pro druhý stupeň základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií. Tito žáci by se k plnohodnotné prezenční výuce měli vrátit od příštího pondělí. Ke stejnému dni by pak měla začít i teoretická výuka na středních školách.

Rozvolnění pokračuje. Od pondělka budeme moci do zahrádek restaurací i fitness center

ilustrační foto

Od pondělí 17. května nastane další velké rozvolnění. Vláda schválila konec rotační výuky na 1. stupni základních škol, otvřít by měly i zahrádky restaurací.

  • Otevřít by měly také zahrádky restaurací. Zákazníci budou muset mít negativní test na koronavirus, a to buď PCR, nebo antigenní. Na zahrádky budou moci také ti, kteří prodělali covid či mají očkování. U stolu pak budou moci sedět pouze čtyři lidi, pokud nejsou ze stejné domácnosti. 
  • Od 17. května bude možné pořádat kulturní akce venku až pro 700 lidí, podmínkou bude negativní test na koronavirus, odstup nejméně 14 dnů od očkování nebo nejvýše 90 dnů od prodělání nemoci covid-19.

Vláda od 17.