cena

Nájemné a pachtovné se o inflaci nezvýší

ilustrační foto bet

Radní na svém jednání odsouhlasili nezvýšení nájemného a pachtovného o míru inflace u nájemních smluv uzavřených s městem. Dle oficiálních údajů Českého statistického úřadu činila míra inflace za rok 2023 10,7 %.

„Navyšování o inflaci je sjednáno v rámci většiny nájemních a pachtovních smluv na užívání majetku města, zejména u pozemků a nebytových prostor. V případě nájemních a pachtovních smluv evidovaných na odboru správy a údržby majetku města se jedná zejména o pronájmy pozemků užívaných jako odstavné plochy, zahrady, pro umístění staveb a reklamních poutačů, dále o pachty zemědělských pozemků či pronájmy reklamních ploch, movitých věcí a některých objektů.

Svatby v roce 2024. Snoubenci si připlatí

ilustrační foto pixabay.com

Ke změnám (navýšení) dochází v oblasti správních poplatků. Připlatí si hlavně snoubenci, kteří chtějí svatbu „venku“, tedy mimo úředně stanovenou místnost. Dříve se za to platilo tisíc korun, nyní to bude tři tisíce korun. Oddávat budou nově moci senátoři a poslanci.

Například správní poplatek za vydání stejnopisu matričního dokladu bude činit 300 korun, nově se zpoplatňuje vydání vícejazyčného standardního formuláře částkou 100 korun a osvědčení, že snoubenci splnili všechny požadavky pro uzavření církevního sňatku, částkou 500 korun.

Od ledna si připlatíme za vodu. Kubík bude stát 116 korun

Ilustrační foto MOVO

Výrazné zdražení vody postihne od 1. ledna 2024 obyvatele Prostějovska. Moravská vodárenská zvedne cenu za kubík na 116,29 korun bez DPH, což je ve srovnání s letoškem nárůst o 11 procent.

V roce 2021 to bylo 95,94 koruny, v roce 2022 pak 97,67 koruny, z čehož vodné činilo 49,02 korun a stočné pak 48,65 korun. V roce 2023 byl nárůst o více než 17 korun, stočné přišlo na 57,41 koruny a vodné na 57,84 korun. Po Novém roce tak zaplatíme za vodné 58,36 Kč/m3 (bez DPH) a za stočné 57,93 Kč/m3 (bez DPH), celkem tedy 116,29 Kč/m3 bez DPH.

Samosběrači, pozor! Jahodárna snížila cenu!

Foto FB jahodarny.cz

Na jahodárně Prostějov probíhá od pondělí 19. června samosběr jahod za sníženou cenu. Kilo si můžete natrhat a odnést za pouhých 65 korun!

„Akce trvá do odvolaní a pouze na jahodárně Prostějov," vzkazují jahodáři s tím, že sleva se nebude se vztahovat na červencovou superpozdní odrůdu. 

Pokud na samosběr nemáte čas, jahody z Určické si můžete koupit na stáncích v Mostkovicích u hřiště od 8:00(žlutý stánek) a před Arkádou od 9 hodin. Na stáncích je první pozdní odrůda, nejaromatičtější jahoda, kterou sami jahodáři znají. „Její vůni ucítíte ještě, než dojdete ke stánku. Povedla se," netají dobrou zprávu.

Domovní správa zvyšuje vstupné v aquaparku i ve Vrahovicích

ilustrační foto

V letošním roce si návštěvníci Aquaparku v Koupelkách a koupaliště ve Vrahovicích připlatí. Důvodem zvýšení vstupného jsou podle náměstkyně primátora Marcely Župkové zvýšené cen energií.

„Náklady na energie a opravy od loňska stouply v Aquaparku o cca 700 tisíc a ve Vrahovicích o 350 tisíc,“ sdělila na tiskové konferenci náměstkyně. Podle jejích slov bude u dospělých navýšení o 30 korun, u dětí o 20.  Podle Župkové bylo navýšení cen nutností a nevyhnul se mu žádný z provozovatelů podobných zařízení. 

Vojenské lesy zlevnily palivové dříví o čtvrtinu. Předzásobte se!

Foto VLS

Vojenské lesy a statky ČR, s.p. (VLS) od dubna výrazně zlevnily ceny palivového dříví ve své nabídce pro širokou veřejnost. Oproti zimní topné sezóně je tak u státního podniku aktuálně dříví na otop v průměru levnější o čtvrtinu, u některých dřevin dokonce o více než třetinu. Nakoupit můžete i na Prostějovsku – dříví prodává Lesní správa Myslejovice a Lesní správa Žárovice. Více n https://www.vls.cz/…top.

Za metr krychlový měkkého listnatého dříví bez DPH nyní maloodběratelé u VLS zaplatí v průměru 1.250,- korun. To je o 25 procent méně, než byla cena v hlavní topné sezóně. U břízy se pokles pohybuje dokonce kolem 35 procent.

Stejně jako v minulých letech státní podnik, který je jako správce 5 procent českých lesů druhým největším producentem na tuzemském trhu, doporučuje veřejnosti, aby využila posezónního poklesu cen a předzásobila se na zimu včas.

Navýšení paušálních a jednotkových cen komunálních služeb je nezbytné

ilustrační foto ber

Radní se zabývali informací o uplatnění nároku společnosti FCC Prostějov, s.r.o., a sdružení společností ELTODO, a.s., a ELTODO OSVĚTLENÍ, s.r.o., na navýšení paušálních a jednotkových cen komunálních služeb o inflaci za rok 2022. Výše uvedené společnosti tak uplatňují smluvní ujednání o zmíněné navýšení.

Jedná se o oblasti zajištěné smlouvou pro správu, opravy a údržbu místních komunikací, smlouvou o poskytování služeb v oblasti nakládání s odpady, smlouvou pro správu a údržbu, smlouvou pro správu a údržbu veřejné zeleně, dětských hřišť, sportovišť, mobiliáře a botanické zahrady a smlouvou pro správu a údržbu veřejného osvětlení a dalších souvisejících zařízení.

Bydlení v panelácích se v roce 2023 v Prostějově prodraží. Kvůli teplu

Ilustrační foto pixabay.com

Na webových stránkách města se s dotazem ohledně zvýšení ceny za teplo v roce 2023 obrátil jeden z občanů. Mimo jiné se uvedl, že Domovní správa Prostějov, s.r.o. jakožto městská firma vyrábí a rozvádí teplo prostřednictvím svých plynových kotelen, a to nejen pro své organizace, ale také pro panelové domy. Na webových stránkách uvádí, že předběžná cena tepla za rok 2022 bude 594,08 Kč včetně DPH za 1 GJ. Pro rok 2023 uvádí předběžnou cenu 1566,79 Kč za 1 GJ, tedy 3x tolik.

„Předběžná cena znamená co? Nebo je to cena konečná? Cena 1566,79 Kč za 1 GJ je/není po zastropování? Jak Domovní správa plyn nakupuje? Dodavatel plynu pro rok 2022 je stejný, jako byl v roce 2021?,“ ptá se.

Za odpady zaplatíme víc. Odklepli to zastupitelé

Ilustrační foto ber

Důvodem je rostoucí objem odpadů v Prostějově a vzrůstající náklady na jeho svoz a likvidaci. Změnu výše poplatků na komunální odpad odsouhlasili na svém úterním jednání prostějovští zastupitelé.

„Poplatky jsme doposud občanům nezvedali, což je bohužel nutné změnit,“ potvrdil náměstek primátora pro resort komunálních služeb Jiří Pospíšil.   Podle schválené novely obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství s účinností od 1. ledna 2023, se poplatky navýší. „Sazba je stanovena ve výši 792 korun. Poplatníci, kteří v příslušném roce dovrší 65 let věku, budou nově platit částku 600 korun, tj. s úlevou ve výši 192 Kč.

Startuje druhý ročník soutěže Cena hejtmana za společenskou odpovědnost

ilustrační foto olkraj.cz

Firmy, neziskovky, živnostníci, ale také školy a obce se mohou hlásit do soutěže o Cenu hejtmana Olomouckého kraje za společenskou odpovědnost. Dobrovolné uplatňování zásad společenské odpovědnosti přináší konkurenční výhody a je pozitivně vnímáno jejich okolím

„Chceme ocenit organizace, které do svých každodenních činností zahrnují zájmy regionální, sociální, environmentální a lidskoprávní. Být společensky odpovědný je skvělým nástrojem k budování dobrého jména ve společnosti a zároveň vede ke zvýšení konkurenceschopnosti. Proto oceníme ty firmy, obce, organizace a další subjekty, které tento odpovědný přístup aplikují ve své práci,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.