cena

Domovní správa zvyšuje vstupné v aquaparku i ve Vrahovicích

ilustrační foto

V letošním roce si návštěvníci Aquaparku v Koupelkách a koupaliště ve Vrahovicích připlatí. Důvodem zvýšení vstupného jsou podle náměstkyně primátora Marcely Župkové zvýšené cen energií.

„Náklady na energie a opravy od loňska stouply v Aquaparku o cca 700 tisíc a ve Vrahovicích o 350 tisíc,“ sdělila na tiskové konferenci náměstkyně. Podle jejích slov bude u dospělých navýšení o 30 korun, u dětí o 20.  Podle Župkové bylo navýšení cen nutností a nevyhnul se mu žádný z provozovatelů podobných zařízení. 

Vojenské lesy zlevnily palivové dříví o čtvrtinu. Předzásobte se!

Foto VLS

Vojenské lesy a statky ČR, s.p. (VLS) od dubna výrazně zlevnily ceny palivového dříví ve své nabídce pro širokou veřejnost. Oproti zimní topné sezóně je tak u státního podniku aktuálně dříví na otop v průměru levnější o čtvrtinu, u některých dřevin dokonce o více než třetinu. Nakoupit můžete i na Prostějovsku – dříví prodává Lesní správa Myslejovice a Lesní správa Žárovice. Více n https://www.vls.cz/…top.

Za metr krychlový měkkého listnatého dříví bez DPH nyní maloodběratelé u VLS zaplatí v průměru 1.250,- korun. To je o 25 procent méně, než byla cena v hlavní topné sezóně. U břízy se pokles pohybuje dokonce kolem 35 procent.

Stejně jako v minulých letech státní podnik, který je jako správce 5 procent českých lesů druhým největším producentem na tuzemském trhu, doporučuje veřejnosti, aby využila posezónního poklesu cen a předzásobila se na zimu včas.

Navýšení paušálních a jednotkových cen komunálních služeb je nezbytné

ilustrační foto ber

Radní se zabývali informací o uplatnění nároku společnosti FCC Prostějov, s.r.o., a sdružení společností ELTODO, a.s., a ELTODO OSVĚTLENÍ, s.r.o., na navýšení paušálních a jednotkových cen komunálních služeb o inflaci za rok 2022. Výše uvedené společnosti tak uplatňují smluvní ujednání o zmíněné navýšení.

Jedná se o oblasti zajištěné smlouvou pro správu, opravy a údržbu místních komunikací, smlouvou o poskytování služeb v oblasti nakládání s odpady, smlouvou pro správu a údržbu, smlouvou pro správu a údržbu veřejné zeleně, dětských hřišť, sportovišť, mobiliáře a botanické zahrady a smlouvou pro správu a údržbu veřejného osvětlení a dalších souvisejících zařízení.

Bydlení v panelácích se v roce 2023 v Prostějově prodraží. Kvůli teplu

Ilustrační foto pixabay.com

Na webových stránkách města se s dotazem ohledně zvýšení ceny za teplo v roce 2023 obrátil jeden z občanů. Mimo jiné se uvedl, že Domovní správa Prostějov, s.r.o. jakožto městská firma vyrábí a rozvádí teplo prostřednictvím svých plynových kotelen, a to nejen pro své organizace, ale také pro panelové domy. Na webových stránkách uvádí, že předběžná cena tepla za rok 2022 bude 594,08 Kč včetně DPH za 1 GJ. Pro rok 2023 uvádí předběžnou cenu 1566,79 Kč za 1 GJ, tedy 3x tolik.

„Předběžná cena znamená co? Nebo je to cena konečná? Cena 1566,79 Kč za 1 GJ je/není po zastropování? Jak Domovní správa plyn nakupuje? Dodavatel plynu pro rok 2022 je stejný, jako byl v roce 2021?,“ ptá se.

Za odpady zaplatíme víc. Odklepli to zastupitelé

Ilustrační foto ber

Důvodem je rostoucí objem odpadů v Prostějově a vzrůstající náklady na jeho svoz a likvidaci. Změnu výše poplatků na komunální odpad odsouhlasili na svém úterním jednání prostějovští zastupitelé.

„Poplatky jsme doposud občanům nezvedali, což je bohužel nutné změnit,“ potvrdil náměstek primátora pro resort komunálních služeb Jiří Pospíšil.   Podle schválené novely obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství s účinností od 1. ledna 2023, se poplatky navýší. „Sazba je stanovena ve výši 792 korun. Poplatníci, kteří v příslušném roce dovrší 65 let věku, budou nově platit částku 600 korun, tj. s úlevou ve výši 192 Kč.

Startuje druhý ročník soutěže Cena hejtmana za společenskou odpovědnost

ilustrační foto olkraj.cz

Firmy, neziskovky, živnostníci, ale také školy a obce se mohou hlásit do soutěže o Cenu hejtmana Olomouckého kraje za společenskou odpovědnost. Dobrovolné uplatňování zásad společenské odpovědnosti přináší konkurenční výhody a je pozitivně vnímáno jejich okolím

„Chceme ocenit organizace, které do svých každodenních činností zahrnují zájmy regionální, sociální, environmentální a lidskoprávní. Být společensky odpovědný je skvělým nástrojem k budování dobrého jména ve společnosti a zároveň vede ke zvýšení konkurenceschopnosti. Proto oceníme ty firmy, obce, organizace a další subjekty, které tento odpovědný přístup aplikují ve své práci,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Poslanci schválili snížení spotřební daně z pohonných hmot

ilustrační foto

V úterý Poslanecká sněmovna projednávala snížení spotřební daně z pohonných hmot. Poslanci nakonec odsouhlasili snížení daně o 1,5 koruny na litr. Důvodem je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) zdražování cen pohonných hmot kvůli ruské agresi na Ukrajině.

Dočasné snížení spotřební daně z benzínu a nafty na třetinu, tedy o 1,5 koruny na litr, má trvat po dobu čtyř měsíců, a to od 1. června do 30. září.

Schůze bude pokračovat i v příštích dnech. ​Poslanci se na ní budou zabývat také zrušením silniční daně pro vozidla do 12 tun a zrušením povinného přimíchávání biosložky do paliva. Součástí vládního balíčku je i podpora elektromobilů. (ber)

Cena vody na Prostějovsku opět stoupne

ilustrační foto MOVO

V příštím roce si za vodu opět připlatíme. Moravská vodárenská zveřejnila ceník pro rok 2022. Zatímco v letošním roce jsme za kubík vody platili 95,94 koruny, příští rok to bude 97,67 koruny. Vodné činí 49,02 korun, stočné pak 48,65 korun.

Vodné jsou veškeré náklady spojené s výrobou a distribucí pitné vody, stočné pak náklady spojené s odváděním a čištěním odpadních vod.

Cena vody na Prostějovsku opět stoupne

ilustrační foto MOVO

V roce 2021 si za vodu opět připlatíme. Moravská vodárenská zveřejnila ceník pro rok 2021. Zatímco v letošním roce jsme za kubík vody platili 89,51 koruny, příští rok to bude 95,94 koruny. Vodné činí 48,05 korun, stočné pak 47,89 korun.

Vodné jsou veškeré náklady spojené s výrobou a distribucí pitné vody, stočné pak náklady spojené s odváděním a čištěním odpadních vod.

Město vydává nový Sazebník úhrad za poskytování informací

Ilustrační foto ber

K aktualizaci sazebníku dochází vzhledem k vývoji mezd a nákladů za uplynulé období. Je třeba, v souladu s novou metodikou ministerstva vnitra, upravit způsob zpoplatnění mimořádně rozsáhlého poskytnutí informací.

„Ve stávajícím sazebníku je v případě mimořádně rozsáhlého poskytnutí informací požadována úhrada za každou započatou hodinu vyhledávání, dle nové metodiky ministerstva vnitra bude v případě započaté hodiny částka poměrně krácena,“ vysvětlil primátor František Jura a pokračoval: