cena

Za odpady zaplatíme víc. Odklepli to zastupitelé

Ilustrační foto ber

Důvodem je rostoucí objem odpadů v Prostějově a vzrůstající náklady na jeho svoz a likvidaci. Změnu výše poplatků na komunální odpad odsouhlasili na svém úterním jednání prostějovští zastupitelé.

„Poplatky jsme doposud občanům nezvedali, což je bohužel nutné změnit,“ potvrdil náměstek primátora pro resort komunálních služeb Jiří Pospíšil.   Podle schválené novely obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství s účinností od 1. ledna 2023, se poplatky navýší. „Sazba je stanovena ve výši 792 korun. Poplatníci, kteří v příslušném roce dovrší 65 let věku, budou nově platit částku 600 korun, tj. s úlevou ve výši 192 Kč.

Startuje druhý ročník soutěže Cena hejtmana za společenskou odpovědnost

ilustrační foto olkraj.cz

Firmy, neziskovky, živnostníci, ale také školy a obce se mohou hlásit do soutěže o Cenu hejtmana Olomouckého kraje za společenskou odpovědnost. Dobrovolné uplatňování zásad společenské odpovědnosti přináší konkurenční výhody a je pozitivně vnímáno jejich okolím

„Chceme ocenit organizace, které do svých každodenních činností zahrnují zájmy regionální, sociální, environmentální a lidskoprávní. Být společensky odpovědný je skvělým nástrojem k budování dobrého jména ve společnosti a zároveň vede ke zvýšení konkurenceschopnosti. Proto oceníme ty firmy, obce, organizace a další subjekty, které tento odpovědný přístup aplikují ve své práci,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Poslanci schválili snížení spotřební daně z pohonných hmot

ilustrační foto

V úterý Poslanecká sněmovna projednávala snížení spotřební daně z pohonných hmot. Poslanci nakonec odsouhlasili snížení daně o 1,5 koruny na litr. Důvodem je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) zdražování cen pohonných hmot kvůli ruské agresi na Ukrajině.

Dočasné snížení spotřební daně z benzínu a nafty na třetinu, tedy o 1,5 koruny na litr, má trvat po dobu čtyř měsíců, a to od 1. června do 30. září.

Schůze bude pokračovat i v příštích dnech. ​Poslanci se na ní budou zabývat také zrušením silniční daně pro vozidla do 12 tun a zrušením povinného přimíchávání biosložky do paliva. Součástí vládního balíčku je i podpora elektromobilů. (ber)

Cena vody na Prostějovsku opět stoupne

ilustrační foto MOVO

V příštím roce si za vodu opět připlatíme. Moravská vodárenská zveřejnila ceník pro rok 2022. Zatímco v letošním roce jsme za kubík vody platili 95,94 koruny, příští rok to bude 97,67 koruny. Vodné činí 49,02 korun, stočné pak 48,65 korun.

Vodné jsou veškeré náklady spojené s výrobou a distribucí pitné vody, stočné pak náklady spojené s odváděním a čištěním odpadních vod.

Cena vody na Prostějovsku opět stoupne

ilustrační foto MOVO

V roce 2021 si za vodu opět připlatíme. Moravská vodárenská zveřejnila ceník pro rok 2021. Zatímco v letošním roce jsme za kubík vody platili 89,51 koruny, příští rok to bude 95,94 koruny. Vodné činí 48,05 korun, stočné pak 47,89 korun.

Vodné jsou veškeré náklady spojené s výrobou a distribucí pitné vody, stočné pak náklady spojené s odváděním a čištěním odpadních vod.

Město vydává nový Sazebník úhrad za poskytování informací

Ilustrační foto ber

K aktualizaci sazebníku dochází vzhledem k vývoji mezd a nákladů za uplynulé období. Je třeba, v souladu s novou metodikou ministerstva vnitra, upravit způsob zpoplatnění mimořádně rozsáhlého poskytnutí informací.

„Ve stávajícím sazebníku je v případě mimořádně rozsáhlého poskytnutí informací požadována úhrada za každou započatou hodinu vyhledávání, dle nové metodiky ministerstva vnitra bude v případě započaté hodiny částka poměrně krácena,“ vysvětlil primátor František Jura a pokračoval:

Prostějov opět vyhrál keramickou popelnici. Za třídění

foto Olomoucký kraj

Obce a města v Olomouckém kraji soutěžily o keramickou popelnici. V projektu, jehož posláním je odměnit samosprávy, které nejlépe třídí komunální odpad, byly letos nejlepší Prostějov, Plumlov, Majetín a Ostružná.

„Těší mě, že náš kraj dosáhl na celkově první místo v pomyslném srovnání všech krajů. Opět jsme překročili republikový průměr v množství vytříděného odpadu na obyvatele za rok. Ocenění má zástupce obcí motivovat k tomu, aby se snažili třídění odpadů mezi občany maximálně podporovat,“ řekl Milan Klimeš, náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí.

Ceny benzínu už zase letí nahoru

Foto ber

 

Příliš dlouho si prostějovští řidiči nad cenami benzínu ruce nemnuli. Po několika týdnech, kdy se dal litr naturalu koupit i za méně než 27 korun, jeho cena zase překročila třicetikorunovou hranici.

Přesto ale některé benzinky ve městě stále drží cenu na 29,90 korunách za litr. Za tuto cenu natankujete u Primy ve Vrahovické a u Tesca. O sedmdesát haléřů víc zaplatíte v Brněnské -  Euro Oil i OMV drží v této chvíli "basu". Zbylé benzinky už zvýšily cenu na 31,90 korun za litr. A chcete-li zajet do FTL, vězte, že tamní natural je tam již na 33 korunách. (ber)

Cena Oldřicha Machače

ilustrační foto

 

Kdo by neznal legendu prostějovského hokeje, mistra bodyčeků Oldřicha Machače. Československý hokejový obránce, který začínal v klubu Železáren, odehrál většinu zápasů v dresu Zetoru Brno. V roce 1972 byl zvolen do All star týmu na MS. Český svaz ledního hokeje se rozhodl od letošní sezony udělovat cenu fair play s jeho jménem.

 

 

 

Český svaz ledního hokeje bude od sezony 2013/14 udělovat cenu fair play Oldřicha Machače mladým hráčům do 20 let napříč všemi soutěžemi. Bude udělována za příklady zvlášť čestného chování vůči soupeřům, rozhodčím, spoluhráčům nebo divákům. Rozhodujícím kritériem je soulad takového jednání se zásadami fair play, sportovního soutěžení a slušných mezilidských vztahů.

Doufejme, že doputuje i na Oldřichův mateřský led do Prostějova. (red)

 

Oldřich Machač (* 18. dubna 1946 Prostějov – 10. srpna 2011)

Nadace Partnerství sbírá návrhy do ankety „Strom roku 2012“

ilustrační foto

Již po jedenácté sbírá Nadace Partnerství návrhy stromů do ankety o nejsympatičtější strom republiky. Zájemci z řad široké veřejnosti mohou nominace zasílat do pátku 4. května. 

I letos byl vyhlášen nový ročník ankety, své návrhy mohou podávat jednotlivci, obce, občanská sdružení a nevládní organizace. V průběhu června budou návrhy vyhodnoceny odbornou porotou, která vybere 12 finalistů, pro něž hlasuje veřejnost formou dárcovské SMS. Výtěžek zpoplatněného hlasování je použit pro výsadbu nových stromů a pomůže sázet a chránit nové stromy. Strom roku 2012 bude vyhlášen 20. října u příležitosti Dne stromů.