cena

Cena vody na Prostějovsku opět stoupne

ilustrační foto MOVO

V roce 2021 si za vodu opět připlatíme. Moravská vodárenská zveřejnila ceník pro rok 2021. Zatímco v letošním roce jsme za kubík vody platili 89,51 koruny, příští rok to bude 95,94 koruny. Vodné činí 48,05 korun, stočné pak 47,89 korun.

Vodné jsou veškeré náklady spojené s výrobou a distribucí pitné vody, stočné pak náklady spojené s odváděním a čištěním odpadních vod.

Město vydává nový Sazebník úhrad za poskytování informací

Ilustrační foto ber

K aktualizaci sazebníku dochází vzhledem k vývoji mezd a nákladů za uplynulé období. Je třeba, v souladu s novou metodikou ministerstva vnitra, upravit způsob zpoplatnění mimořádně rozsáhlého poskytnutí informací.

„Ve stávajícím sazebníku je v případě mimořádně rozsáhlého poskytnutí informací požadována úhrada za každou započatou hodinu vyhledávání, dle nové metodiky ministerstva vnitra bude v případě započaté hodiny částka poměrně krácena,“ vysvětlil primátor František Jura a pokračoval:

Prostějov opět vyhrál keramickou popelnici. Za třídění

foto Olomoucký kraj

Obce a města v Olomouckém kraji soutěžily o keramickou popelnici. V projektu, jehož posláním je odměnit samosprávy, které nejlépe třídí komunální odpad, byly letos nejlepší Prostějov, Plumlov, Majetín a Ostružná.

„Těší mě, že náš kraj dosáhl na celkově první místo v pomyslném srovnání všech krajů. Opět jsme překročili republikový průměr v množství vytříděného odpadu na obyvatele za rok. Ocenění má zástupce obcí motivovat k tomu, aby se snažili třídění odpadů mezi občany maximálně podporovat,“ řekl Milan Klimeš, náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí.

Ceny benzínu už zase letí nahoru

Foto ber

 

Příliš dlouho si prostějovští řidiči nad cenami benzínu ruce nemnuli. Po několika týdnech, kdy se dal litr naturalu koupit i za méně než 27 korun, jeho cena zase překročila třicetikorunovou hranici.

Přesto ale některé benzinky ve městě stále drží cenu na 29,90 korunách za litr. Za tuto cenu natankujete u Primy ve Vrahovické a u Tesca. O sedmdesát haléřů víc zaplatíte v Brněnské -  Euro Oil i OMV drží v této chvíli "basu". Zbylé benzinky už zvýšily cenu na 31,90 korun za litr. A chcete-li zajet do FTL, vězte, že tamní natural je tam již na 33 korunách. (ber)

Cena Oldřicha Machače

ilustrační foto

 

Kdo by neznal legendu prostějovského hokeje, mistra bodyčeků Oldřicha Machače. Československý hokejový obránce, který začínal v klubu Železáren, odehrál většinu zápasů v dresu Zetoru Brno. V roce 1972 byl zvolen do All star týmu na MS. Český svaz ledního hokeje se rozhodl od letošní sezony udělovat cenu fair play s jeho jménem.

 

 

 

Český svaz ledního hokeje bude od sezony 2013/14 udělovat cenu fair play Oldřicha Machače mladým hráčům do 20 let napříč všemi soutěžemi. Bude udělována za příklady zvlášť čestného chování vůči soupeřům, rozhodčím, spoluhráčům nebo divákům. Rozhodujícím kritériem je soulad takového jednání se zásadami fair play, sportovního soutěžení a slušných mezilidských vztahů.

Doufejme, že doputuje i na Oldřichův mateřský led do Prostějova. (red)

 

Oldřich Machač (* 18. dubna 1946 Prostějov – 10. srpna 2011)

Nadace Partnerství sbírá návrhy do ankety „Strom roku 2012“

ilustrační foto

Již po jedenácté sbírá Nadace Partnerství návrhy stromů do ankety o nejsympatičtější strom republiky. Zájemci z řad široké veřejnosti mohou nominace zasílat do pátku 4. května. 

I letos byl vyhlášen nový ročník ankety, své návrhy mohou podávat jednotlivci, obce, občanská sdružení a nevládní organizace. V průběhu června budou návrhy vyhodnoceny odbornou porotou, která vybere 12 finalistů, pro něž hlasuje veřejnost formou dárcovské SMS. Výtěžek zpoplatněného hlasování je použit pro výsadbu nových stromů a pomůže sázet a chránit nové stromy. Strom roku 2012 bude vyhlášen 20. října u příležitosti Dne stromů.

Kraj ocení nejlepší sportovce

Mezi nominovanými je i úspěšná bikrosařka Jana Horáková.

Olomoucký kraj spolu s agenturou TK Plus Prostějov pořádá již 11. ročník ankety o nejlepšího sportovce v kraji za rok 2011. Ve čtvrtek se k tomuto tématu konala tisková konference, na níž byly oznámeny nominace a termín – slavnostní galavečer s vyhlášením nejlepších sportovců proběhne ve středu 29. února v hotelu Jana v Přerově.

Z prostějovského regionu se do nominace dostali pětinásobný vítěz ankety tenista Tomáš Berdych, s ním i letošní nejlepší sportovkyně Petra Kvitová. Nemalé šance mají ale i cyklistka Jana Horáková, jachtař Marek Směšný nebo loňský přemožitel kanálu La Manche dálkový plavec TJ Haná Prostějov Luděk Coufal. 

Anketa zahrnuje šest kategorií – nejlepší sportovec senior, nejlepší seniorské družstvo, nejlepší junior, juniorské družstvo, nejlepší trenér a handicapovaný sportovec a sportovkyně.  

Policista byl oceněn medailí za statečnost

Na símku zleva plk. Mgr. Pavel Novák, ved.ÚO Policie ČR Prostějov, oceněný por. Bc. Antel a plk. RNDr. Jaroslav Skříčil, krajský ředitel Policie ČR Ol. kraje

Dne 15.2.2012 byl na Územním odboru policie v Prostějově slavnostně oceněn medailí za statečnost zástupce vedoucího Obvodního oddělení Němčice nad Hanou por. Bc. Marek Antel.

Ve středu 30.11.2011 v 09.15 hodin na Obvodní oddělení Němčice nad Hanou telefonicky oznámila pracovnice Obecního úřadu ve Vitčicích, že je u jednoho místního rodinného domu cítit plyn, na klepání nikdo nereaguje a má podezření, že se v domě nachází osoba. Hlídka policie vyjela neprodleně na místo a cestou prostřednictvím linky 150 si na místo přivolala jednotku hasičů. Po příjezdu na místo pracovnice OÚ hlídce sdělila, že hlavní přívod plynu do domu již uzavřela. Dále uvedla, že v domě bydlí pětapadesátiletý muž, který se již v minulosti léčil na psychiatrii se sebevražednými sklony.

Kapela Létající Rabín získá kulturní cenu Olomouckého kraje

Skupina Létající rabín

Prostějovská kapela Létající rabín získá Cenu Olomouckého kraje za výjimečný počin roku v kategorii profesionálního umění - oblast hudby. Rozhodli o tom krajští radní na předvčerejším jednání. Návrhy na ocenění musí ještě schválit krajské zastupitelstvo, které se tomuto tématu bude věnovat 24. února. Předávání cen se uskuteční při slavnostním večeru v Moravském divadle Olomouc ve středu 4. dubna.

Radní vybírali ze 128 návrhů na ocenění celkem 11 významných osobností a počinů loňského roku, kterým navrhují udělit ceny za přínos v oblasti kultury. Kraj ocenění uděluje osobnostem nebo počinům za prezentaci kraje v celostátním měřítku a trvalý společenský přínos. Fyzické i právnické osoby mohly nominace na ocenění posílat do 10. ledna letošního roku. 

Cena Grand Prix v rukou prostějovského fotografa

Josef Franc si s radostí cenu Grand Prix převzal.

Známý prostějovský fotograf Josef Franc získal před několika dny už svou druhou letošní cenu Grand Prix z mezinárodní fotografické soutěže. I tentokrát ji získal na Slovensku a i tentokrát za fotografii Zapadlí vlastenci. Snímek jako nejlepší vybrala porota ve fotosoutěži doprovázející festival dobrodružných filmů HoryZonty Trenčín 2011.

 

Šestý ročník přehlídky HoryZonty nabídl milovníkům přírody nejen dobrodružné filmy, ale také další doprovodné akce, mezi nimiž nechyběla ani oblíbená fotosoutěž. A právě jejím vítězem se stal  Josef Franc. 

„Poslal jsem do soutěže několik svých přírodních snímků, mezi nimi i Zapadlé vlastence, kterým už  letos na jaře udělila cenu Grand Prix porota na fotosoutěži v Bratislavě. Slovensko je pro mě, zdá se, šťastným místem. Ceny si samozřejmě vážím a jsem za ni rád,“ svěřil se nejen výborný fotograf, ale také náruživý cestovatel.