zdražení

Aquapark a Vrahovice pro letošní rok přitvrdily

ilustrační foto ber

Jak PvNovinky informovaly, prostějovská koupaliště neminula vlna zdražování. Ceny za vstupné se zvedly o 10 až 15 procent. Lidem se, mimo jiné, nelíbí, že by za celodenní rodinný vstup do aquaparku Koupelky měli zaplatit 440 korun.

Podle Vladimíra Průši, jednatele prostějovské domovní správy, která aquapark zřizuje, zaplatí dospělý za celodenní vstup 150 korun, cena pro mládež do 18 let, ZTP a seniory bude 110 korun, děti do 6 let zaplatí 70 korun, děti do 3 let a ZTP/P mají vstup zdarma. Rodinné vstupné pro dva dospělé a maximálně dvě děti do 150 centimetrů je 440 korun.  „Vstupné se po 16 hodině ve všech kategoriích snižuje o 20 korun,“ upozornil Průša s tím, že výhodnější je nákup vstupenek on-line pouze přes internet, kde mohou lidé provést platbu platebními kartami.

Domovní správa zvyšuje vstupné v aquaparku i ve Vrahovicích

ilustrační foto

V letošním roce si návštěvníci Aquaparku v Koupelkách a koupaliště ve Vrahovicích připlatí. Důvodem zvýšení vstupného jsou podle náměstkyně primátora Marcely Župkové zvýšené cen energií.

„Náklady na energie a opravy od loňska stouply v Aquaparku o cca 700 tisíc a ve Vrahovicích o 350 tisíc,“ sdělila na tiskové konferenci náměstkyně. Podle jejích slov bude u dospělých navýšení o 30 korun, u dětí o 20.  Podle Župkové bylo navýšení cen nutností a nevyhnul se mu žádný z provozovatelů podobných zařízení. 

Podivné rozhodnutí České pošty. Od července opět zdražuje listovní zásilky

ilustrační foto Česká pošta

Česká pošta od 1. července 2023 přistoupí k úpravě cen listovních zásilek. K jejich zvýšení přistupuje především z důvodů dlouhodobého poklesu zájmu o tuto službu při stále rostoucích nákladech. Zákazníci neskrývají údiv.

„Je to velmi divné rozhodnutí, které nemá nic společného se selským rozumem. O službu je malý zájem, tak ji zdražím, aby ji využilo ještě méně zákazníků," zní jeden z postesků na FB České pošty. 

U obyčejného psaní do 50 g – standard v ekonomickém režimu se tak od 1. července zvýší cena o čtyři koruny ze současných 23 na 27 Kč. U doporučeného dopisu do 50 g – standard v ekonomickém režimu se cena zvýší o 10 korun ze současných 62 na 72 Kč. „U cenného psaní do 50 g se také cena zvyšuje o 10 korun ze současných 67 na 77 Kč,“ informoval mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Česká pošta opět zdraží. Od února připlatíme za SIPO i listovní služby

Foto Česká pošta

Od posledního zdražení uběhlo sotva pár měsíců a Česká pošta už chystá další navýšení cen. První vlna začala už začátkem nového roku, druhá vlna pak vypukne 1. února. Ceny se zvednou u obyčejných zásilek, doporučených psaní i inkasních plateb SIPO. Zdražení je podle zástupců pošty odpovědí na zvyšující se ceny energií a pohonných hmot.

Od ledna jsou dražší například poštovní datové zprávy mezi soukromými uživateli nebo soukromými subjekty, za které nyní zaplatíme 10 namísto 5 korun. Při platbě fakturou činí minimální fakturovaná částka 60 Kč s DPH. Datové zprávy při komunikaci s úřady budou i nadále bezplatné. Zdražení se dotklo i obchodních psaní, kde si připlatíme 1,50 Kč bez DPH, či inkasních plateb SIPO, které jsou nyní dražší o 3 Kč. Ještě v loňském září byly přitom bezhotovostní platby prostřednictvím inkasa zcela zdarma. V říjnu je poté pošta zpoplatnila dle nového ceníku.

Česká pošta od listopadu opět zdraží

Foto Česká pošta

Česká pošta od listopadu zdraží posílání dopisů, balíků i poštovních poukázek. Doručení obyčejného dopisu podraží o dvě koruny na 21 korun, prioritní psaní doručované do druhého dne pak vyjde na 28 Kč namísto 26 Kč. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jsou důvodem rostoucí náklady. Na zdražení upozornil server Peníze.cz.

Služba nazvaná Obyčejné psaní zdraží o dvě koruny, úměrně tomu stoupne i cena písmenových známek. Takzvané ekonomické psaní zdraží ve standardní kategorii (do hmotnosti 50 gramů) na 21 Kč z dosavadních 19 Kč. Prioritní psaní, které pošta doručí „zpravidla následující pracovní den po dni podání“, zdraží na 28 Kč z dosavadních 26 Kč. Se Zákaznickou kartou jsou ceny o korunu nižší.

Stoupne také cena služby Firemní psaní – v ekonomické i prioritní variantě o jednu korunu bez DPH.

Čeští pekaři slaví Světový den chleba. A hlásí zdražení pečiva

Foto svazpekaru.cz

Světový den chleba je každoročně připomínán 16. října jako svátek základní lidské potraviny a oslava pekařské profese. Přestože kvalita českého chleba a bohatý sortiment na trhu jsou jedny z nejlepších v Evropě, vyhlížejí čeští pekaři do budoucna s obavami. Náklady na výrobu chleba letos skokově rostou a pekaři budou muset upravit ceny svých produktů, aby zajistili jejich výrobu a vysokou kvalitu pro spotřebitele.

„Výkupní cena potravinářské pšenice vzrostla oproti loňskému roku podle posledních údajů z letošního srpna o téměř 17 % na 4821 korun za tunu. Cena semen řepky olejné se za stejné období zvýšila v meziročním srovnání o 19 % na 11 739 korun za tunu. To se promítne do cen surovin, které jsou zásadní pro pekařskou výrobu. Zvyšují se mzdové náklady, ceny energií, obalových materiálů, krmných směsí nebo minerálních hnojiv,“ upozorňuje prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Česká pošta opět zdražila. Tentokrát psaní a poukázky

ilustrační foto Česká pošta

Česká pošta od 1. dubna zdražila o pět korun doporučená a cenná psaní i poštovní poukázky. Základní doporučené psaní bude za 52 Kč, poukázka A do 5000 korun za 44 Kč. Pošta zdražení odůvodňuje růstem nákladů.

Za prioritní doporučené psaní do 50 gramů lidé od dubna zaplatí 59 korun, za cenné psaní 57 korun. Z poštovních poukázek do 5000 korun bude B v písemné variantě stát 37 korun, v datové verzi 35 korun. Složenka C zdraží na 53 korun a D na 112 Kč. Ceny obyčejných psaní a balíků se nemění. (ber)

Zdražení mi zřetelně narušuje rozpočet, říká pan Jiří

ilustrační foto internet

 

Mléčné výrobky, maso, vejce, cukrovinky. To vše podle Potravinářské komory letos podraží. Mohou za to listopadové kroky České národní banky, které výrazně oslabily korunu.

„Od počátku ledna zvyšují tuzemští výrobci potravin ceny. Rozmezí je od pěti do osmi procent,“ potvrdila mluvčí Potravinářské komory Jarmila Štolcová.