zdražení

Svatby v roce 2024. Snoubenci si připlatí

ilustrační foto pixabay.com

Ke změnám (navýšení) dochází v oblasti správních poplatků. Připlatí si hlavně snoubenci, kteří chtějí svatbu „venku“, tedy mimo úředně stanovenou místnost. Dříve se za to platilo tisíc korun, nyní to bude tři tisíce korun. Oddávat budou nově moci senátoři a poslanci.

Například správní poplatek za vydání stejnopisu matričního dokladu bude činit 300 korun, nově se zpoplatňuje vydání vícejazyčného standardního formuláře částkou 100 korun a osvědčení, že snoubenci splnili všechny požadavky pro uzavření církevního sňatku, částkou 500 korun.

Od ledna zdražilo papírové jízdné v systému ISDOK

Foto plakát

Od 1. ledna 2024 došlo u všech jízdních dokladů prodaných v papírové podobě, a to i v případě, kdy byla platba za jízdné provedena platební kartou, ke zdražení cca o 15 % oproti stávajícím cenám. Zdražení se nedotkne jízdních dokladů za zavazadlo, psa a kolo a také se neprojeví v ceníku C (ceníky jednotlivých MHD). Při nákupu elektronických jízdních dokladů se od 1. ledna . 2024 pro cestující nic nemění.

Výhody využití elektronických jízdních dokladů:

• jízdenku můžete kdykoli vrátit a bude Vám vrácena nevyužitá část jízdného,

• v případě uplatnění zlevněného jízdného se při odbavení nemusíte prokázat žádným dalším průkazem.

• zrychlení odbavení ve vozidlech,

• jsou více zabezpečené proti případnému zneužití,

• o svůj jízdní doklad nepřijdete ani v případě ztráty Vašeho mobilního telefonu či platební karty,

• snížení ekologické stopy díky omezení tisku na speciální papír.

IDSOK zdražuje papírové jízdné. Od 1. 1. 2024 o 15 procent

Foto Olomoucký kraj

V termínu 1. 1. 2024 dojde u všech jízdních dokladů prodaných v papírové podobě, a to i v případě, kdy bude platba za jízdné provedena platební kartou, ke zdražení cca o 15 % oproti stávajícím cenám.

Zdražení se nedotkne jízdních dokladů za zavazadlo, psa a kolo a také se neprojeví v ceníku C (ceníky jednotlivých MHD).

Při nákupu elektronických jízdních dokladů se od 1. 1. 2024 pro cestující nic nemění. Další informace k elektronickým jízdním dokladům v mobilní aplikaci MobilOK_new naleznete na https://www.idsok.cz/rubrika/mobilok-new/. (Zdroj idsok.cz)

Od ledna si připlatíme za vodu. Kubík bude stát 116 korun

Ilustrační foto MOVO

Výrazné zdražení vody postihne od 1. ledna 2024 obyvatele Prostějovska. Moravská vodárenská zvedne cenu za kubík na 116,29 korun bez DPH, což je ve srovnání s letoškem nárůst o 11 procent.

V roce 2021 to bylo 95,94 koruny, v roce 2022 pak 97,67 koruny, z čehož vodné činilo 49,02 korun a stočné pak 48,65 korun. V roce 2023 byl nárůst o více než 17 korun, stočné přišlo na 57,41 koruny a vodné na 57,84 korun. Po Novém roce tak zaplatíme za vodné 58,36 Kč/m3 (bez DPH) a za stočné 57,93 Kč/m3 (bez DPH), celkem tedy 116,29 Kč/m3 bez DPH.

Poplatek za odpad bude od příštího roku vyšší

ilustrační foto ber

Rada města doporučuje zastupitelům schválit pro příští rok novou výši poplatků za odpad. Základní sazba by se měla zvýšit ze současných 792 Kč na částku 864 Kč (tj. o 72 korun na poplatníka). Senioři budou mít 50% slevu.

Návrh nové obecně závazné vyhlášky obsahuje i další celou řadu úprav, například:

· poskytnutí úlevy od poplatku ve výši 50% sazby poplatku pro poplatníky, kteří v příslušném roce dovrší 65 let věku, tj. poplatník, který v příslušném roce dovrší 65 let věku, by zaplatil poplatek ve výši 432 Kč; nebo

· nově poskytnutí úlevy od poplatku ve výši 50 % sazby poplatku pro osoby invalidní ve III. stupni, tj. osoba invalidní ve III. stupni by zaplatila poplatek ve výši 432 Kč.

Aquapark a Vrahovice pro letošní rok přitvrdily

ilustrační foto ber

Jak PvNovinky informovaly, prostějovská koupaliště neminula vlna zdražování. Ceny za vstupné se zvedly o 10 až 15 procent. Lidem se, mimo jiné, nelíbí, že by za celodenní rodinný vstup do aquaparku Koupelky měli zaplatit 440 korun.

Podle Vladimíra Průši, jednatele prostějovské domovní správy, která aquapark zřizuje, zaplatí dospělý za celodenní vstup 150 korun, cena pro mládež do 18 let, ZTP a seniory bude 110 korun, děti do 6 let zaplatí 70 korun, děti do 3 let a ZTP/P mají vstup zdarma. Rodinné vstupné pro dva dospělé a maximálně dvě děti do 150 centimetrů je 440 korun.  „Vstupné se po 16 hodině ve všech kategoriích snižuje o 20 korun,“ upozornil Průša s tím, že výhodnější je nákup vstupenek on-line pouze přes internet, kde mohou lidé provést platbu platebními kartami.

Domovní správa zvyšuje vstupné v aquaparku i ve Vrahovicích

ilustrační foto

V letošním roce si návštěvníci Aquaparku v Koupelkách a koupaliště ve Vrahovicích připlatí. Důvodem zvýšení vstupného jsou podle náměstkyně primátora Marcely Župkové zvýšené cen energií.

„Náklady na energie a opravy od loňska stouply v Aquaparku o cca 700 tisíc a ve Vrahovicích o 350 tisíc,“ sdělila na tiskové konferenci náměstkyně. Podle jejích slov bude u dospělých navýšení o 30 korun, u dětí o 20.  Podle Župkové bylo navýšení cen nutností a nevyhnul se mu žádný z provozovatelů podobných zařízení. 

Podivné rozhodnutí České pošty. Od července opět zdražuje listovní zásilky

ilustrační foto Česká pošta

Česká pošta od 1. července 2023 přistoupí k úpravě cen listovních zásilek. K jejich zvýšení přistupuje především z důvodů dlouhodobého poklesu zájmu o tuto službu při stále rostoucích nákladech. Zákazníci neskrývají údiv.

„Je to velmi divné rozhodnutí, které nemá nic společného se selským rozumem. O službu je malý zájem, tak ji zdražím, aby ji využilo ještě méně zákazníků," zní jeden z postesků na FB České pošty. 

U obyčejného psaní do 50 g – standard v ekonomickém režimu se tak od 1. července zvýší cena o čtyři koruny ze současných 23 na 27 Kč. U doporučeného dopisu do 50 g – standard v ekonomickém režimu se cena zvýší o 10 korun ze současných 62 na 72 Kč. „U cenného psaní do 50 g se také cena zvyšuje o 10 korun ze současných 67 na 77 Kč,“ informoval mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Česká pošta opět zdraží. Od února připlatíme za SIPO i listovní služby

Foto Česká pošta

Od posledního zdražení uběhlo sotva pár měsíců a Česká pošta už chystá další navýšení cen. První vlna začala už začátkem nového roku, druhá vlna pak vypukne 1. února. Ceny se zvednou u obyčejných zásilek, doporučených psaní i inkasních plateb SIPO. Zdražení je podle zástupců pošty odpovědí na zvyšující se ceny energií a pohonných hmot.

Od ledna jsou dražší například poštovní datové zprávy mezi soukromými uživateli nebo soukromými subjekty, za které nyní zaplatíme 10 namísto 5 korun. Při platbě fakturou činí minimální fakturovaná částka 60 Kč s DPH. Datové zprávy při komunikaci s úřady budou i nadále bezplatné. Zdražení se dotklo i obchodních psaní, kde si připlatíme 1,50 Kč bez DPH, či inkasních plateb SIPO, které jsou nyní dražší o 3 Kč. Ještě v loňském září byly přitom bezhotovostní platby prostřednictvím inkasa zcela zdarma. V říjnu je poté pošta zpoplatnila dle nového ceníku.

Česká pošta od listopadu opět zdraží

Foto Česká pošta

Česká pošta od listopadu zdraží posílání dopisů, balíků i poštovních poukázek. Doručení obyčejného dopisu podraží o dvě koruny na 21 korun, prioritní psaní doručované do druhého dne pak vyjde na 28 Kč namísto 26 Kč. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jsou důvodem rostoucí náklady. Na zdražení upozornil server Peníze.cz.

Služba nazvaná Obyčejné psaní zdraží o dvě koruny, úměrně tomu stoupne i cena písmenových známek. Takzvané ekonomické psaní zdraží ve standardní kategorii (do hmotnosti 50 gramů) na 21 Kč z dosavadních 19 Kč. Prioritní psaní, které pošta doručí „zpravidla následující pracovní den po dni podání“, zdraží na 28 Kč z dosavadních 26 Kč. Se Zákaznickou kartou jsou ceny o korunu nižší.

Stoupne také cena služby Firemní psaní – v ekonomické i prioritní variantě o jednu korunu bez DPH.