svatby

Svatby v roce 2024. Snoubenci si připlatí

ilustrační foto pixabay.com

Ke změnám (navýšení) dochází v oblasti správních poplatků. Připlatí si hlavně snoubenci, kteří chtějí svatbu „venku“, tedy mimo úředně stanovenou místnost. Dříve se za to platilo tisíc korun, nyní to bude tři tisíce korun. Oddávat budou nově moci senátoři a poslanci.

Například správní poplatek za vydání stejnopisu matričního dokladu bude činit 300 korun, nově se zpoplatňuje vydání vícejazyčného standardního formuláře částkou 100 korun a osvědčení, že snoubenci splnili všechny požadavky pro uzavření církevního sňatku, částkou 500 korun.

Tip na sobotu. Svatební veletrh v olomoucké Šantovce nabídne i svatbu zdarma

Foto plakát

Již 9. ročník oblíbeného svatebního veletrhu je po roce opět tady! Zamilované páry budou mít v sobotu 13. ledna výjimečnou možnost naplánovat celou svou svatební událost na jednom místě. Galerie Šantovka i letos totiž představí desítky vystavovatelů nabízejících například zapůjčení svatebního oblečení, fotografické či cukrářské služby, zajištění květinové výzdoby či cateringu. V plánu jsou také módní přehlídky a další atraktivní program, který představí nejnovější trendy v oblasti svateb. Návštěvníci akce se mohou těšit i na exkluzivní bonus – soutěž o svatbu zdarma.

„V plánu máme nejrůznější workshopy, ochutnávky nebo prezentace. Rozhodně snoubencům pomůžeme v jeden den na jednom místě naplánovat co nejlépe jejich vysněnou svatbu a služby také hned rezervovat," řekla hlavní organizátorka Kateřina Klakurková z firmy Svatební agent.

Tip pro nastávající nevěsty. Svatební veletrh v olomoucké Šantovce

Foto plakát

V pasáži Galerie Šantovka se představí desítky vystavovatelů, kteří nabízejí služby spojené s organizací svateb. Snoubenci budou mít v sobotu 14. ledna výjimečnou možnost naplánovat celou akci na jednom místě. Nebude problém vybrat například svatební šaty nebo obleky, fotografa, cukrářku, květiny či cateringovou firmu. Návštěva veletrhu se vyplatí i díky módním přehlídkám a dalšímu programu, který představí nejnovější trendy v oblasti svateb. Organizátoři nabízejí i soutěž o svatbu zdarma.

Veletrh bude rozdělený do dvou částí. Ve výstavní nabídnou služby a zboží převážně firmy z Olomouckého kraje. Zastupovat budou téměř všechny obory spjaté s přípravou a zajištěním svateb. Představí se svatební a společenské salóny a agentury, butiky, kadeřnictví, kosmetická studia, kameramani, fotografové, hudebníci a DJ, cukráři a výrobci dortů, restaurace, cateringové firmy a vinaři. Odborníci lidem představí svatební oznámení, snubní prsteny, svatební dekorace a doplňky včetně naaranžovaných tabulí, ohňostrojů, květinovou výzdobu či automobily.

Novomanželé si z prostějovské radnice odnesou památku na svatební den

foto Magistrát města Prostějova

Novomanželé, kteří uzavřou sňatek na radnici v Prostějově, získají jako připomínku na tento den skleněný set slavnostních pohárů.

„Jde o novinku, kterou jsme odsouhlasili ve vedení města. Všechny páry, které na radnici uzavřou slib manželství, od města získají, jako připomínku tohoto dne, skleněné číše. Věříme, že slavnostní set jim bude stále připomínat den, kdy se rozhodli vykročit na společnou cestu životem,“ usmívá se náměstkyně primátora pro kulturu Milada Sokolová. (red)

Na radnici si v úterý řeklo ano sedm novomanželských párů

Foto ČT

Datum 22. 02. 2022 přilákalo do obřadní síně prostějovské radnice hned sedm párů. Branou do manželství je vyslali radní Milada Sokolová a Miloš Sklenka.

„Datum vybraly moje děti, údajně i proto, že je magické,“ svěřila se jedna z novomanželek.

Pro Miladu Sokolovou jsou svatební obřady dlouholetým a velmi příjemným posláním, spojeným s prací zastupitelky města. Na nával svatebčanů je zvyklá, i když se odehrávají hlavně v letních měsících, kdy své ANO řekne na radnici v jednom dni i deset párů. Úterní sedmičce pak popřála vše nejlepší: „I když je nám všem šťastně vdaným a ženatým jasné, že jen šťastné číslo pro šťastný život nestačí, věřme, že se společně se všemi životními nástrahami lépe poperou!“ (ber)

Radní se sejdou v úterý. Proberou i svatby

Ilustrační foto pixabay.com

Další, už 83. schůze Rady města Prostějova se koná v úterý 4. května. Radní čeká, jako obvykle, celá řada důležitých bodů.

Věnovat se budou, mimo jiné, odpisem pohledávek Městské policie, informacemi o činnosti dozorčích rad městských obchodních společností a komisí rady, schválením projektového námětu a podávání žádosti o dotaci na akci „Pořízení cisternové automobilové stříkačky pro jednotku sboru dobrovolných hasičů města Prostějova – četa Vrahovice“ a zadávacím řízením „Národní dům Prostějov – rekonstrukce kuchyně, kotelny a zdroje tepla“.

Obřadní síň zeje prázdnotou. Svatebčané se do ní nehrnou

ilustrační foto archiv MS

Věřím, že půjdete i nadále životem společně jako nerozluční partneři, ať již se daří, či nikoliv.... Tato slova, kromě jiných, sděluje již několik let svatebním párům, které oddává na prostějovské radnici, náměstkyně prostějovského primátora Milada Sokolová.

Lidí, lačnících po manželství, ale bylo od začátku roku pomálu. „V lednu to byly za celý měsíc pouze tři svatby ve dvou sobotách, ty jsem oddávala právě já. V únoru zatím matrika žádnou svatbu neeviduje, další v pořadí je sjednána až na měsíc březen,“ sdělila PvNovinkám náměstkyně.

Svatby a pohřby jen se 30 účastníky. Ode dneška

Ilustrační foto pixabay.com

Ode dneška se mohou svatby a pohřby v Česku konat jen s omezeným počtem účastníků, podle vládních opatření jich může být nejvíce 30. Následné svatební oslavy a smuteční hostiny v restauracích mohou být do půlnoci.

I když jsou stravovací zařízení uzavřena, podle vládního nařízení mají svatební oslavy a smuteční hostiny výjimku. Pokud se v nich uskuteční nejpozději následující den po svatbě či pohřbu, platí v nich zákaz přítomnosti veřejnosti mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly by limit měl platit do konce nouzového stavu, tj. do 3. listopadu. (ber)

Májové svatby přestávají být ve znamení pověr, říká Milada Sokolová

ilustrační foto eppi.cz

O svatbě v květnu se traduje mnoho pověr. Vystihují je rčení „Svatba v máji, do roka máry“ případně „nevěsta na máry“. Dnes je ale všechno jinak a řada snoubenců májovou svatbu uspořádá. Nejinak tomu bude letos na prostějovské radnici, jak PvNovinkám potvrdila náměstkyně primátora Milada Sokolová, která páry oddává již deset let.

Pověry o úmrtí vznikly zřejmě v 18. století. Těhotné ženy musely pracovat na polích a kvůli těžké dřině často potratily, nezřídka při porodu přišly samy o život. Umíralo i mnoho novorozeňat, která byla počata těsně po květnové svatbě a narodila se v době, kdy bylo po zimě nejméně zásob jídla.

Svatby uvolněny, částečně. První proběhnou již následující sobotu

Ilustrační foto pixabay.com

Pokud hodláte vstoupit do svazku manželského a nevadí vám, že svatba bude jen pro velmi úzký kruh vašich blízkých, máte možnost. Vláda uvolňuje od 20. dubna zákaz volného pohybu osob při účasti na sňatečném obřadu.

Toho se, mimo snoubenců, jejich dvou svědků, osoby jednající za orgán veřejné moci, anebo osoby, jednající za orgán oprávněné církve, matrikáře mohou účastnit nejvýše čtyři další osoby, včetně cesty na sňatečný obřad.

Snoubenci v průběhu sňatečného obřadu nejsou povinni nosit roušku, účastníci svatby musí dodržovat odstupy nejméně dva metry od jiných osob s výjimkou členů domácnosti a snoubenců.