dálnice

Noční nehoda zablokovala dálnici z Olomouce na Ostravu

Foto Policie ČR

Ve středu o půl druhé v noci vyjížděli policisté k dopravní nehodě tří vozidel na 270. km dálnice D35 ve směru z Olomouce na Ostravu. Sedmapadesátiletý řidič dodávkového vozidla Iveco s přívěsem, převážející tři osobní vozidla, jel v levém jízdním pruhu a předjížděl nákladní vozidlo Mercedes. Přitom nepřizpůsobil rychlost jízdy místní úpravě na komunikaci, a to zúžení jízdních pruhů.

„Nerespektoval dopravní značení zákazu vjezdu vozidel nad vyznačenou šířku (2,2 m) a pravou stranou narazil do levé přední části nákladního vozidla. Řidič přestal mít nad vozidlem kontrolu a narazil do betonových středových svodidel a pravých ocelových svodidel. Následně došlo k odpojení přívěsu, který se zastavil na nízkých betonových svodidlech. Dodávka zůstala stát přes oba jízdní pruhy. Při nehodě došlo k uvolnění částí vozidla, do kterých narazil řidič vozidla Audi A6," informoval policejní mluvčí Libor Hejtman. Žádný z řidičů nebyl pod vlivem alkoholu.

Provoz na dálnici D46 zpomalují opravy nerovností

ilustrační foto ŘSD

Dálnice D46 mezi Prostějovem a Olomoucí patří k nejvytíženějším úsekům v kraji. Poslední dny je frekventovaná doprava více než 40 000 aut denně ovlivněna velkoplošnými opravami nerovností, které budou brzy minulostí. Zúžení a snížení rychlosti potrvá do začátku června.

Zde se můžete podívat na jednotlivé etapy oprav:

1) Termín: 28. 5. – 29. 5. u Držovic

- směr Olomouc v km 26,700 – 28,200 průjezdný levým jízdním pruhem sníženou rychlostí.

 

2) Termín: 28. 5. – 29. 5. u Olšan u Prostějova

- směr Prostějov v km 33,400 – 33,000 průjezdný levým jízdním pruhem sníženou rychlostí.

 

3) Termín: 28. 5. – 29. 5. u Prostějova

- směr Vyškov v km 21,500 – 21,050 průjezdný levým jízdním pruhem sníženou rychlostí.

 

4) Termín: 4. 6. – 5. 6. u Držovic

Policisté hledají svědky dopravní nehody na D46 u Olšan

Foto Policie ČR

Policisté dálničního oddělení Kocourovec se obrací na širokou veřejnost s žádostí o pomoc vedoucí k objasnění dopravní nehody.

V úterý 26. března 2024 deset minut před půl dvanáctou dopoledne došlo k poškození osobního vozidla Škoda Rapid na 31. km na dálnici D46 poblíž obce Olšany u Prostějova.

Doposud neustanovený řidič nákladního vozidla jel ve směru od Prostějova na Olomouc a na vozidle neměl dostatečně zajištěnou plachtu. Ta se během jízdy uvolnila a vlivem bočního větru odletěla do protisměrné části dálnice, kde narazila do projíždějícího vozidla Škoda, které poškodila. Nezjištěný řidič kamionu či dodávky po nehodě nezastavil a pokračoval v jízdě směrem na Olomouc.

Překročení rychlosti nebyl řidičův jediný prohřešek

ilustrační foto

V pátek navečer dohlížela na dodržování rychlosti na dálnici D46 policejní hlídka a radar zachytil vozidlo, které v místě s povolenou maximální rychlostí 110 km/h překročilo tuto mez o 27 km/h. Hlídka vozidlo s 39letým řidičem zastavila a zkontrolovala.

Mimo to provedla i dechovou zkoušku, která byla pozitivní s hodnotou 0,60 promile alkoholu v dechu. Proto po pár minutách přistoupila ještě k opakované zkoušce, která byla opět pozitivní a tentokrát byla naměřená hodnota 0,61 promile. „Na místě přišel řidič o řidičský průkaz a z důvodu, že se jednalo o cizince mu byla uložena kauce, kterou na místě v hotovosti uhradil. Dál pokračovat v jízdě mu bylo zakázáno," doplnil policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Po dálnici jel v protisměru. 23letého muže oklamala navigace

Foto Policie ČR

Dnes v noci kolem druhé hodiny si olomoučtí policisté při hlídkové činnosti povšimli vozidla zn. Škoda Octavia. Vozidlo policejní hlídku zaujalo tím, že jej potkala na dálnici D46 jedoucí ve směru z Olomouce na Prostějov v protisměru.

Policisté neváhali a ihned se snažili vozidlo svést z dálnice. Řidič uposlechl pokyny policistů a následoval je na nejbližší sjezd. Zde hlídka zjistila, že se jedná o 23letého řidiče, který uvedl, že jej do protisměru navedla navigace. Policisté řidiče poučili a věc vyřídili příkazem na místě ve výši 5 000 Kč. Naštěstí si policisté řidiče všimli včas a nikomu se nic nestalo. „Apelujeme na řidiče, aby se vždy řídili dopravním značením a nespoléhali se jen na navigaci," doplnila policejní tisková mluvčí Ivana Skoupilová. (red)

Za jeden den 219 tisíc prodaných elektronických dálničních známek

ilustrační foto ŘSD

Prodej dálničních známek dosáhl za jeden den historického rekordu. Před úpravou cen bylo ve čtvrtek 29. února 2024 uhrazeno celkem 219 tisíc e-známek v hodnotě 316 milionů korun. Nejvíce úhrad dálničního poplatku proběhlo v dopoledních hodinách.

Celkem bylo za poslední únorový den letošního roku prodáno 219 279 známek za 316 285 135 Kč. Přes 90,7 % úhrad proběhlo přes e-shop edalnice.cz, necelých 5,6 % skrze pobočky České pošty, 3,6 % přes čerpací stanice EuroOil a pouze 0,1 % úhrad šla přes samoobslužné kiosky.

„Poslední únorový den se v nejvyšší špičce přes web edalnice.cz prodalo až pět dálničních známek za jednu vteřinu. Od začátku letošního roku byly zaplaceny za používání dálnic téměř dvě a půl miliardy korun za víc než dva miliony dálničních známek,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Řídil kamion po dálnici. V dechu měl přes promile

ilustrační foto

Ve středu 21. února ráno přijali policisté na lince 158 oznámení o podezřelé jízdě řidiče nákladního vozidla jedoucího po dálnici D35 z Ostravy na Olomouc.

Policejní hlídka dálničního oddělení Kocourovec vozidlo zanedlouho vypátrala a na 281. km u Přáslavic jej svedla z dálnice. Následně podrobila řidiče dopravní kontrole. Jednapadesátiletý cizinec při kontrole nadýchal přes tři promile alkoholu v dechu. Policisté muže zadrželi a umístili do policejní cely. „Druhý den po vystřízlivění si muž vyslechl podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti," doplnil policejní mluvčí Libor Hejtman. (red)

Frčela po dálnici v protisměru. Na pomoc zavolala policisty

ilustrační foto Policie ČR

V pondělí krátce před třináctou hodinou na lince 158 přijali policisté oznámení o jízdě osobního vozidla v Prostějově na dálnici D46, které jelo v protisměru směrem na Vyškov. Na místo okamžitě vyrazily policejní hlídky.

Mimo několika volajících řidičů o jízdě vozidla v protisměru, zavolala také na tísňovou linku i spolujezdkyně řidičky, která omylem najela do protisměru na 26 km. Řidička si hned po nájezdu na dálnici uvědomila, že jede v protisměru a zavolala na policii o radu. „Operační důstojník ji navedl, aby odstavila auto na krajnici, a aby z něj všichni vystoupili do bezpečného prostoru za svodidla a počkali na policisty. Ti přijeli během okamžiku. Nechali řidičku vůz otočit a sjet z dálnice. Poté ji podrobili dopravní kontrole.

Požár návěsu zablokoval sjezd z dálnice u Mechaniky

Foto HZS Olomouckého kraje

V úterý před polednem vzplál na sjezdu z D46 u Mechaniky návěs nákladního auta. Požár likvidovaly dvě jednotky hasičů, škoda přesáhne milion.

„Plameny jsme likvidovali vysokotlakým proudem, návěs kamionu jsme poté ochlazovali. Při závěrečné kontrole jsme využili termokameru,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová s tím, že škoda se vyšplhá přes 1,2 milionu. Příčinu vzniku požáru hasiči vyšetřují.

Po dobu zásahu byl nájezd do centra ve směru z Vyškova uzavřen. Zasahovala jednotka ze stanice Prostějov a JSDH Prostějov-Vrahovice. (ber)

E-shop s dálničními známkami spustil informační stránku ke změnám v roce 2024

ilustrační foto

Ceny dálničních známek se v ČR po 12 letech mění. Jedním z důvodů je rozrůstající se délka dálniční sítě, aktuálně má 1365 kilometrů. V roce 2024 navíc přibude rekordních 118 nových kilometrů.

Jediný oficiální e-shop s českými dálničními známkami edalnice.cz spustil novou stránku, která přehledně informuje o plánovaných změnách pro rok 2024. Na hlavní stránce ji naleznete pod tlačítkem Plánované novinky 2024.

Řidiči tak mají možnost seznámit se všemi důležitými novinkami, které se k elektronické dálniční známce pro rok 2024 váží a včas se rozhodnout, kdy a jakou dálniční e-známku si koupí. Změny v elektronických dálničních známkách jsou spojeny se dvěma klíčovými daty – 1. leden a 1. březen 2024.

Od ledna 2024 bude možné si zakoupit všechny typy dostupných dálničních známek s předstihem 30 dní před zvoleným počátkem platnosti, oproti stávajícím 90 dnům.