dálnice

Po střetu se Superbem na dálničním nájezdu se srna vzpamatovala a utekla

foto Policie ČR

Ve středu ve 21:30 hodin došlo na nájezdu na dálnici D46 ve směru od Držovic na Olomouc ke střetu osobního automobilu se srnou.

Ta řidiči do cesty z pravé strany vyběhla náhle a tomu se již střetu nepodařilo zabránit. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Výše způsobené hmotné škody na vozidle byla předběžně vyčíslena na 30 tisíc korun. Alkohol u řidiče policisté na místě vyloučili provedenou dechovou zkouškou. "Otřesená srna po střetu s vozidlem chvíli zůstala na místě, pak ale utekla," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Chvilková nepozornost a nákladní automobil se položil na bok

foto Policie ČR

Ve čtvrtek v 11:50 hodin řídil čtyřicetiletý řidič nákladní automobil DAF po dálnici D46 ve směru na Vyškov. V prostoru 22. kilometru, v místě vedení dopravy levou polovinou dálnice s omezením rychlosti na 60 kilometrů v hodině, se dle svých slov na chvíli podíval bočním okénkem.

„To stačilo k tomu, že přehlédl dopravní značení – směrovací desku – ukončující dopravní omezení a vracející provoz ve směru na Vyškov do pravé poloviny dálnice. Do vodící desky narazil a na situaci reagoval prudkým brzděním. V důsledku toho vozidlo pokračovalo rovně a najelo na betonový panel ukončení středových svodidel. Po najetí na panel se vozidlo převrátilo na levý bok.

Cyklista si v noci zkracoval cestu domů. Po dálnici

ilustrační foto Policie ČR

Ve středu krátce před půlnocí přijali prostějovští policisté na lince 158 oznámení muže jedoucího po dálnici D46 z Prostějova do Brna, že u Prostějova právě potkal ve stejném směru jedoucího cyklistu. Z důvodu vysoce rizikové situace byly na místo ihned vyslány nejbližší hlídky.

O necelých deset minut později oznámení potvrdili policisté oddělení hlídkové služby, kteří jednačtyřicetiletého cyklistu nalezli. "K mírnému překvapení policistů byly zkoušky na alkohol i jiné návykové látky u muže negativní. Jako vysvětlení svého jednání uvedl, že si chtěl zkrátit cestu domů. Po důrazném upozornění od policistů muž opustil těleso dálnice a pěšky pokračoval k silnici, na kterou cyklisté mohou," informoval policejní mluvčí František Kořínek s tím, že pro své jednání je muž nyní podezřelý z přestupku podle zákona o silničním provozu.

Kontroly dálničních známek za únor odhalily skoro dva tisíce neplatičů

ilustrační foto Ministerstvo dopravy ČR

Od 1. prosince 2020, kdy byl prodej elektronických dálničních známek spuštěn, se do 24. února prodaly dálniční známky za 2 670 627 025 Kč. Kontroly na zpoplatněných úsecích probíhají, policisté od začátku února vyměřili celkem 1 963 příkazů na místě za 1 538 700 Kč.

Kromě neplatičů se mezi motoristy stále objevují i řidiči, kteří při nákupu dálniční známky udělali chybu. „Pokud si lidé koupí elektronickou známku s okamžitou platností a špatně zadají SPZ, už to nelze opravit. Musíme chránit systém před možným zneužíváním. Modelovým příkladem je to, že by si někdo ráno koupil elektronickou známku, přes den ji využíval a večer stornoval platbu,“ upozornil Martin Opatrný, mluvčí s. p. CENDIS, který má elektronické dálniční známky na starosti. 

Řidič porušil, co mohl

Foto PČR

V pondělí před třináctou hodinou kontrolovali policisté oddělení hlídkové služby na nájezdu na dálnici D46 Prostějov – centrum ve směru na Olomouc osobní automobil Ford Mondeo a jeho čtyřiatřicetiletého řidiče. Zrovna tento automobil si ke kontrole policisté vybrali, protože se jim nelíbily jho registrační značky.  Ty totiž patřily na automobil Škoda Fabia.

Po zastavení se řidič odmítl podrobit orientační zkoušce i odbornému lékařskému vyšetření ke zjištění ovlivnění zakázanými látkami, a navíc policisté zjistili, že muž má až do dubna příštího roku Okresním soudem v Olomouci vysloven zákaz řízení motorových vozidel. Při kontrole navíc nepředložil doklad o povinném ručení. Policisté muži další jízdu zakázali a na místě zajistili registrační značky a klíče od vozidla. Klíče poté odevzdali majiteli vozidla, od kterého bylo zapůjčeno.

Ode dneška platí pouze elektronické dálniční známky

ilustrační foto Policie ČR

Dnešním dnem definitivně odzvonilo papírovým dálničním známkám a v platnost vstoupila elektronická dálniční známka.

Řidičům tak odpadla starost s nalepováním a odstraňováním známek z čelního skla auta. Nově si dálniční známku vyberete v eshopu s platností na rok, třicet dnů nebo deset dnů.

Hlavně si nesmíte splést registrační značku vozidla. Právě na základě registrační značky vyplněné při nákupu budou nyní policisté kontrolovat, zda vozidlo má či nemá platnou dálniční známku. A začali s tím už dnes! (ber)

Na dálnici se srazil s vojenskou tatrou. Jeden řidič od nehody odjel

foto Policie ČR

Ve středu po sedmé hodině došlo na 24,5 kilometru dálnice D46 ve směru na Olomouc k dopravní nehodě osobního automobil Opel s vojenskou Tatrou 810.

"Třicetiletý řidič Opelu při zařazování z připojovacího do průběžného jízdního pruhu nedal přednost v průběžném jízdním pruhu jedoucímu nákladnímu automobilu. Došlo k bočnímu střetu vozidel a odhození Opelu, který poté přední částí narazil do dosud nezjištěného osobního automobilu, které jelo připojovacím pruhem před ním. Řidič druhého automobilu nezastavil a z místa nehody odjel," popsal nehodu policejní mluvčí František Kořínek s tím, že ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 70 tisíc korun.

Další nehoda na D46. Naštěstí bz zranění

foto Policie ČR

Ve středu krátce po desáté hodině dopoledne došlo na šestnáctém kilometru dálnice D 46 ve směru z Prostějova na Vyškov k nehodě mezi dvěma osobními vozidly.

Třiašedesátiletý řidič z Vyškovska jedoucí ve vozidle Škoda Fabia při přejíždění z pravého do levého jízdního pruhu narazil do vozidla Peugeot jedoucího v levém jízdním pruhu. Po střetu skončila Fabie vpravo mimo komunikaci. Při nehodě nebyl naštěstí nikdo zraněn. Dechové zkoušky na alkohol byly u obou řidičů negativní. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslená na asi 31 tisíc korun. "Policisté řidiči Fabie za přestupek dle zákona o silničním provozu uložili v příkazním řízení pokutu ve výši dva tisíce korun, kterou na místě zaplatil," uvedla policejní mluvčí Mari Šafářová. (red)

Další omezení na cestě do Olomouce. ŘSD instaluje nová svodidla

ilustrační foto

 

Řidiči na okraji Olomouce mohou vnímat změny vedení provozu, značky totiž svádí motoristy do pravých jízdních pruhů kvůli plánované uzavírce. Ředitelství silnic a dálnic tam začalo se stavebními úpravami. Obousměrná uzavírka rychlých pruhů dálnice D46 u Slavonína potrvá do konce letošního roku.

„Stávající jednostranná betonová svodidla ve středním dělícím pásu musíme z každé strany demontovat a odstranit kvůli degradaci betonu a viditelným trhlinám. Prováděná náhrada řeší vyrovnání jednostranných betonových svodidel výšky 1,1 metru,“ uvádí za ŘSD Miroslav Mazal.

Nejpozději do 31. prosince ŘSD osadí celkem 162 kusů nových svodidel na 628 metrech obou směrů dálnice D46, konkrétně mezi km 38,1 a 38,4. „Betonová svodidla nakonec ozdobí reflexní prvky s odrazkami,“ doplnil. 

Díky úpravám dojde ke zvýšení bezpečnosti v daném úseku dálnice D46. (red)

Na dálnici pod vlivem, bez známky a technické a se zákazem

ilustrační foto Policie ČR

Ve středu 18. listopadu 2020 po čtrnácté hodině v rámci hlídkové činnosti na dálnici D46 u Brodku u Prostějova zjistili policisté dopravního inspektorátu osobní automobil Škoda Fabia bez vylepené dálniční známky. Vozidlo zastavili na sjezdu u obce Drysice a řidiče zkontrolovali. 

"Chybějící dálniční známka byla jen jedním z provinění, kterého se šestatřicetiletý řidič ze středních Čech dopustil. Dalším přestupkem byla více než měsíc propadlá technická prohlídka vozu. Kromě uvedených přestupků řidič nyní čelí také trestnímu stíhání pro podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Těch se měl dopustit tím, že řídil navzdory soudem uloženému zákazu činnosti a provedenými dechovými zkouškami u něho policisté změřili hodnoty 1,83 a 1,69 ‰ alkoholu v dechu.