dálnice

Oficiální český e-shop edalnice.cz nabízí novou službu

Foto edalnice.cz

Od 3. listopadu 2022 přibyl na státním e-shopu s elektronickými dálničními známkami edalnice.cz nový rozcestník. Ten uživatele navede na stránky oficiálních e-shopů okolních zemí, kde je možné koupit elektronickou dálniční známku bez dalších dodatečných poplatků.

Užitečnou novinku najdou motoristé na edalnice.cz v menu vlevo nahoře. Po rozkliknutí se objeví položka Elektronické dálniční známky ve střední Evropě, která obsahuje odkazy na oficiální e-shopy s dálničními známkami.

Vběhl na dálnici a způsobil hromadnou nehodu. V nemocnici skončili tři lidé

Foto Policie ČR

Ve čtvrtek 4. listopadu před čtrnáctou hodinou vyjížděli policisté k dopravní nehodě sraženého chodce na 284. km dálnice D35.

„Policisté na místě zjistili, že 36letý muž z dosud nezjištěných příčin vběhl na dálnici v momentě, kdy v pravém jízdním pruhu projížděl 21letý řidič nákladního vozidla. I když se řidič snažil střetu s chodcem vyhnout a strhl řízení vlevo, muže srazil. Na nenadálou situaci nestačil zareagovat 41letý řidič dodávkového vozidla Iveco, který v danou chvíli jel v levém jízdním pruhu a narazil do zadní části nákladního vozidla. Při nehodě došlo ke zranění tří osob.

Policisté hledají svědky nehody na D46

Foto Policie ČR

Policisté dálničního oddělení Kocourkovec se obrací na širokou veřejnost s žádostí o pomoc vedoucí k objasnění dopravní nehody.

V pátek 15. července 2022 v 11:50 hod. měl doposud neustanovený řidič bílého dodávkového vozidla při jízdě na 36,3. km dálnice D46 (u Hněvotína) ve směru od Olomouce na Prostějov zapříčinit poškození osobního vozidla VW Passat. Řidiči dodávky došlo během jízdy v připojovacím pruhu k defektu pneumatiky na levé straně vozidla. Přitom odlétly kusy pneumatik do sousedního jízdního pruhu těsně před vozidlo VW Passat. Jeho řidič nedokázal střetu s částmi pneumatik zabránit a došlo k poškození přední části osobního vozidla.

Před dovolenou si ověřte platnost dálniční známky i na půjčeném autě. Vyplatí se to

Ilustrační foto ceskedalnice.cz

Zakoupit si elektronickou dálniční známku nebo si zkontrolovat její platnost by měl být jeden z prvních kroků předtím, než vyrazíte autem na dovolenou. Přinášíme několik tipů, co všechno si pohlídat a na co si dát pozor, abyste si dovolenou nezkomplikovali zbytečnou pokutou.

Pokud elektronickou dálniční známku nemáte, nejrychleji a nejpohodlněji ji koupíte na e-shopu edalnice.cz. Ten je dostupný jak z počítače, tak z chytrého telefonu. V případě, že zaplatíte kartou, můžete vyrazit na cestu ihned, protože platba se připíše okamžitě. Pokud se rozhodnete pro bankovní převod, počítejte s tím, že na zpoplatněný úsek můžete vyjet za tři až pět dní – proces převodu peněz pár dní trvá. Proto se vyplatí myslet na dálniční známku v dostatečném předstihu, lze ji koupit až tři měsíce dopředu.

Naboural svodidla a ujel. Policisté hledají viníka

foto Policie ČR

Policisté dálničního oddělení Kocourovec se obrací na širokou veřejnost s žádostí o pomoc vedoucí k objasnění dopravní nehody.

Minulý pátek neznámý řidič způsobil dopravní nehodu na dálnici D46 na 24 km ve směru z Olomouce na Prostějov, a to na dálničním sjezdu na EXIT 24 Prostějov – centrum. Řidič s vozidlem při opouštění dálnice z nezjištěných příčin vyjel vlevo z jízdního pruhu a narazil do ocelových svodidel, která poškodil. Následně z místa nehody ujel, aniž by ji ohlásil.

Dodávka napálila do kamionu. Na dálnici do Olomouce

Foto HZS Olomouckého kraje

Vážná dopravní nehoda omezila v úterý provoz na dálnici D46 ve směru z Prostějova na Olomouc. U sjezdu na úrovni obce Hněvotín se srazila dodávka s kamionem. Hasiči z dodávky vyprošťovali dva zraněné lidi.

Kolize zkomplikovala dopravu na frekventovaném tahu do Olomouce po půl desáté dopoledne. "Podle dosavadního šetření v pravém jízdním pruhu stálo nákladní vozidlo a zezadu do něj narazilo dodávkové vozidlo. Při nehodě řidič dodávky se spolujezdcem utrpěli zranění," informoval policejní mluvčí Libor Hejtman a dodal: "Dechové zkoušky u obou řidičů byly negativní. Příčina nehody je v šetření."

Lis na dálnici. A škoda přes půl milionu

Foto Policie ČR

Ve středu večer se stala dopravní nehoda na D46 ve směru od Prostějova na Brno. V katastru obce Brodek u Prostějova jel 21letý řidič s nákladním vozidlem Renault Master a při řízení přehlédl jiné nákladní vozidlo značky Iveco, které bylo řádně označené a odstavené u kraje z důvodu poruchy. Do tohoto vozidla narazil pravou přední částí.

„Při nárazu se mu uvolnil z korby přepravovaný náklad, konkrétně lis na palety a spadl do pravého jízdního pruhu, kde poškodil povrch dálnice. Podezřelý řidič byl lehce zraněn a na místě byl ošetřen záchranáři, kteří byli k nehodě přivoláni. Hospitalizace nebo převoz nebyl nutný. Ke zranění dalších osob nedošlo, řidič druhého vozidla se v době nárazu v autě nenacházel," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že požití alkoholu se ani u jednoho z řidičů neprokázalo. Hmotná škoda byla předběžně stanovena na 610 000 Kč.

Ranní tragédie na dálnici ochromila Prostějov

Foto HZS Olomouckého kraje

Dnes ráno před pátou hodinou se stala vážná dopravní nehoda na dálnici D46 na cca 23,5 km v úrovni prodejny Kaufland v Okružní ulici v Prostějově. Za doposud nezjištěných okolností došlo ke střetu kamionu s osobním vozidlem. Jeden člověk na místě zemřel, další tři jsou zranění.

„Dva z nich jsme vyprostili ze zdemolovaného vozu hydraulickými nástroji a předali je záchranářům," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. Podle policejní mluvčí Miluše Zajícové 27letý řidič osobního vozu, jedoucí ve směru na Olomouc, z dosud nezjištěných příčin přejel do protisměru, kde se čelně střetl s kamionem. "Na místě zemřel spolujezdec z osobního vozu. Další spolujezdec a řidič byli převezeni se zraněním do FN Olomouc," doplnila mluvčí s tím, že zraněn byl i řidič kamionu. Všichni účastníci nehody byli podle jejoch slov cizími státními příslušníky.   

Na dálnici D46 u Prostějova bude postaveno bezpečnější křížení

Foto ŘSD

Stávající mimoúrovňové křížení (MÚK) u Prostějova přestává plnit roli bezpečného místa sjezdu či nájezdu v rámci dálnice D46, proto byla schválena kompletní modernizace. Dotčený EXIT 26 Držovice, poblíž obchodní galerie Arkáda, proto čeká rekonstrukce zhruba za 195 milionů Kč.

Z důvodu stavby nových připojovacích a odbočovacích pruhů včetně kruhového objezdu proběhnou úpravy stávajícího mostu dálnice D46, zároveň bude zcela přeorganizována doprava na mimoúrovňovém křížení. Projekt je rozdělen do čtyř navazujících etap stanovených v rámci potřeby zachovat plynulý dálniční provoz. Jednotlivě dokončené části mimoúrovňové křížení budou ihned uváděny do provozu nebo předčasného užívání s co nejmenším zdržením motoristů.

Prostějovští záchranáři přivedli na svět miminko. Mia se narodila na dálnici!

Foto ZZS Olomouckého kraje

Pondělní vydatnou noční směnu zakončila posádka RZP Prostějov velmi pozitivně. David a Petr přivedli na svět malou Miu.

„S miminky se tento rok “roztrhl pytel”. Překotných porodů máme na svém kontě již několik desítek. Nicméně jsou to události, které s vámi rádi sdílíme, protože dobrých zpráv není nikdy dost,“ uvedla mluvčí záchranky Lucie Urbanová.

Porod v terénu proběhl v ranních hodinách na dálnici D1. „Naše ostřílená posádka – David a Petr tak během pár minut pomohli malé dívence na svět. Vše proběhlo naprosto fyziologicky, bez jakýchkoliv komplikací. Tímto přejeme hodně štěstí a zdraví jak mamince, tak miminku,“ doplnila mluvčí.