dálnice

Na dálnici se s vojenskou tatrou. Jeden řidič od nehody odjel

foto Policie ČR

Ve středu po sedmé hodině došlo na 24,5 kilometru dálnice D46 ve směru na Olomouc k dopravní nehodě osobního automobil Opel s vojenskou Tatrou 810.

"Třicetiletý řidič Opelu při zařazování z připojovacího do průběžného jízdního pruhu nedal přednost v průběžném jízdním pruhu jedoucímu nákladnímu automobilu. Došlo k bočnímu střetu vozidel a odhození Opelu, který poté přední částí narazil do dosud nezjištěného osobního automobilu, které jelo připojovacím pruhem před ním. Řidič druhého automobilu nezastavil a z místa nehody odjel," popsal nehodu policejní mluvčí František Kořínek s tím, že ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 70 tisíc korun.

Další nehoda na D46. Naštěstí bz zranění

foto Policie ČR

Ve středu krátce po desáté hodině dopoledne došlo na šestnáctém kilometru dálnice D 46 ve směru z Prostějova na Vyškov k nehodě mezi dvěma osobními vozidly.

Třiašedesátiletý řidič z Vyškovska jedoucí ve vozidle Škoda Fabia při přejíždění z pravého do levého jízdního pruhu narazil do vozidla Peugeot jedoucího v levém jízdním pruhu. Po střetu skončila Fabie vpravo mimo komunikaci. Při nehodě nebyl naštěstí nikdo zraněn. Dechové zkoušky na alkohol byly u obou řidičů negativní. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslená na asi 31 tisíc korun. "Policisté řidiči Fabie za přestupek dle zákona o silničním provozu uložili v příkazním řízení pokutu ve výši dva tisíce korun, kterou na místě zaplatil," uvedla policejní mluvčí Mari Šafářová. (red)

Další omezení na cestě do Olomouce. ŘSD instaluje nová svodidla

ilustrační foto

 

Řidiči na okraji Olomouce mohou vnímat změny vedení provozu, značky totiž svádí motoristy do pravých jízdních pruhů kvůli plánované uzavírce. Ředitelství silnic a dálnic tam začalo se stavebními úpravami. Obousměrná uzavírka rychlých pruhů dálnice D46 u Slavonína potrvá do konce letošního roku.

„Stávající jednostranná betonová svodidla ve středním dělícím pásu musíme z každé strany demontovat a odstranit kvůli degradaci betonu a viditelným trhlinám. Prováděná náhrada řeší vyrovnání jednostranných betonových svodidel výšky 1,1 metru,“ uvádí za ŘSD Miroslav Mazal.

Nejpozději do 31. prosince ŘSD osadí celkem 162 kusů nových svodidel na 628 metrech obou směrů dálnice D46, konkrétně mezi km 38,1 a 38,4. „Betonová svodidla nakonec ozdobí reflexní prvky s odrazkami,“ doplnil. 

Díky úpravám dojde ke zvýšení bezpečnosti v daném úseku dálnice D46. (red)

Na dálnici pod vlivem, bez známky a technické a se zákazem

ilustrační foto Policie ČR

Ve středu 18. listopadu 2020 po čtrnácté hodině v rámci hlídkové činnosti na dálnici D46 u Brodku u Prostějova zjistili policisté dopravního inspektorátu osobní automobil Škoda Fabia bez vylepené dálniční známky. Vozidlo zastavili na sjezdu u obce Drysice a řidiče zkontrolovali. 

"Chybějící dálniční známka byla jen jedním z provinění, kterého se šestatřicetiletý řidič ze středních Čech dopustil. Dalším přestupkem byla více než měsíc propadlá technická prohlídka vozu. Kromě uvedených přestupků řidič nyní čelí také trestnímu stíhání pro podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Těch se měl dopustit tím, že řídil navzdory soudem uloženému zákazu činnosti a provedenými dechovými zkouškami u něho policisté změřili hodnoty 1,83 a 1,69 ‰ alkoholu v dechu.

Další havárka na D46. Z nápravy náklaďáku upadla kola

foto Policie ČR

Ve středu  odpoledne se stala dopravní nehoda na D46 ve směru od Prostějova na Olomouc. Řidič nákladního vozidla Renault s návěsem jel v pravém jízdním pruhu, když se na autě uvolnily šrouby levého zadního kola, což mělo za následek upadnutí obou kol ze zadní nápravy.

Kola se pak nekontrolovaně dala do pohybu jiným směrem a narazila do vozidla Š Fabia, které jelo vedle náklaďáku ve vedlejším jízdním pruhu. Po nehodě se na místo dostavil soudní znalec z oboru dopravy, který po prohlídce kol a nápravy označil jako příčinu utržení kol nedostatečnou údržbu a kontrolu vozidla před jízdou. Dechová zkouška nepotvrdila, že by některý z účastníků požil alkohol před jízdou a neštěstí nedošlo ani k újmě na zdraví některého z nich. Škoda byla předběžně stanovena na částku 25 000 Kč.

K hromadné nehodě běželi hasiči od jiného zásahu. Vyprostili dvě osoby

Foto HZS Olomouckého kraje

U vážné dopravní nehody zasahovalo v neděli dopoledne na D1 u Lipníku nad Bečvou 5 jednotek. Velice náročný zásah zahájili lipničtí hasiči půlkilometrovým sprintem v plné výzbroji. K zásahu totiž běželi z předešlé nehody kamionu.

Na komunikaci se při dojíždění do kolony srazila čtyři vozidla. Při nehodě se zranilo 7 lidí. Jako první byla na místě profesionální lipnická jednotka, která shodou okolností zasahovala u předcházející nehody kamionu na D1 asi půl kilometru od místa srážky. Hasiči ihned po nárazu vozidel zareagovali na volání ostatních řidičů. V momentě vzali záchranářskou výbavu a běželi společně s policisty k havarovaným vozům a zraněným lidem. Hasiči okamžitě zahájili neodkladnou předlékařskou péči. Chvíli poté se k místu nehody dostala i hasičská cisterna, takže mohli začít s vyprošťováním.

Jaguár to schytal na dálnici

foto Policie ČR

Ve čtvrtek 40 minut po půlnoci došlo na 17. kilometru dálnice D46 ve směru od Vyškova k defektu pneumatiky nákladního automobilu. Při defektu se odtrhl běhoun pneumatiky, který odpadl do levého jízdního pruhu bezprostředně před jedoucí automobil značky Jaguar.

"Řidič Jaguaru již neměl šanci střetu s překážkou zabránit a na běhoun najel. Při tom došlo k poškození osobního automobilu, se škodou předběžně vyčíslenou na 160 tisíc korun," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že ke zranění osob při nehodě nedošlo. Alkohol u řidičů obou vozidel policisté na místě vyloučili provedenými dechovými zkouškami. Přestupek řidiče kamionu – porušení povinnosti užít vozidlo, které splňuje stanovené technické podmínky – policisté na místě vyřešili uložením pokuty v příkazním řízení. (red)

Přestavba dálniční křižovatky Prostějov-střed začne zřejmě už letos

Foto ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic bude letos pokračovat v kultivaci „Hanácké dálnice“, tedy D46 mezi Vyškovem a Olomoucí. Aktuálně zná vítěze tendru na přebudování nevyhovující mimoúrovňové křižovatky v Prostějově. Stala se jím firma Strabag.

„Hodnocení nabídek proběhlo vícekriteriálním způsobem. Stavbu by měla realizovat společnost Strabag a.s. s nabídkovou cenou 196,460 milionů korun. Stavba má pravomocné stavební povolení a zahájení stavby se předpokládá ještě ve třetím čtvrtletí roku 2020,“ uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Přes noc vypil dva litry vodky. A odpoledne spěchal z Brna do Ostravy

ilustrační foto Policie ČR

Ve čtvrtek před šestnáctou hodinou dohlíželi policisté dopravního inspektorátu Prostějov na dálnici D46 na dodržování rychlostních limitů jízdy. Na 14. kilometru ve směru od Vyškova, v úseku s nejvyšší povolenou rychlostí jízdy 130 km/h, změřili projíždějícímu Volkswagenu rychlost 151 kilometrů v hodině.

U obce Žešov policisté pokynem pětačtyřicetiletého řidiče svedli mimo dálnici a provedli jeho kontrolu. "U na první pohled ovlivněného řidiče provedenými dechovými zkouškami změřili hodnoty 1,46 a 1,47 ‰ alkoholu v dechu. Muž s hodnotami souhlasil a přiznal vypití dvou litrů vodky během předchozí noci. Dále policistům uvedl, že se ve svém stavu vydal z Brna do Ostravy. Kdy z místa bydliště vyrazil, si však nepamatoval," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Divočák na dálnici způsobil nehodu. Doplatil na ni životem

foto Policie ČR

V pondělí brzy ráno (02:40 hod.) jel řidič s osobním vozidlem značky Renault Clio po dálnici D46 ve směru z Prostějova na Vyškov.

Při jízdě mu náhle z pravé strany vběhlo do cesty divoké prase a došlo ke střetu, po kterém zvíře uhynulo. U řidiče byla provedena dechová zkouška s negativním výsledkem. Ke zranění osob nedošlo. "Hmotná škoda na vozidle a cena divočáka byla vyčíslena na 95 000 Kč," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)