zelený zákal

O Den otevřených dveří Očního oddělení prostějovské nemocnice měli lidé zájem

ilustrační foto

Téměř 70 zájemců využilo ve středu 22. března možnosti nechat si vyšetřit nitrooční tlak v rámci dne prevence zeleného zákalu na Očním oddělení Nemocnice Prostějov. Preventivní akce byla spojena se dnem otevřených dveří, v rámci kterého si lidé mohli také prohlédnout prostory očního oddělení.

Zájem veřejnosti o vyšetření zaměřené na prevenci glaukomu zdravotníky těší. Glaukom pacienty obvykle nijak nebolí ani neomezuje, ale zároveň skrytě pomalu ničí zrakový nerv a připravuje pacienta nevratně o zrak. Hlavním příznakem glaukomu je zvýšený nitrooční tlak, který je možné zjistit během jednoduchého bezbolestného vyšetření za pár minut. „Pacienty se zvýšeným nitroočním tlakem jsme poučili a doporučili jim návštěvu očního lékaře.

Nemocnice zve na Den prevence zeleného zákalu

ilustrační foto Nemocnice Prostějov

Prohlídku prostor očního oddělení, ale i osvětu na téma „tichého zabijáka zraku“ – zeleného zákalu nabídne ve středu 22. března Nemocnice Prostějov. Pro širokou veřejnost pořádají zdravotníci Den prevence zeleného zákalu a den otevřených dveří očního oddělení, který se zaměří nejen na informativní osvětu ohledně očních obtíží u tohoto onemocnění, ale i na bezplatné preventivní vyšetření nitroočního tlaku.

„V rámci akce nabídneme příchozím prohlídku našich prostor, pobavíme se o možných zrakových obtížích, a především budeme apelovat na osvětu ohledně zeleného zákalu neboli glaukomu, který je nebezpečný ve své nenápadnosti a zároveň razanci. Glaukom pacienty obvykle nijak nebolí ani neomezuje, ale zároveň skrytě pomalu ničí zrakový nerv a připravuje pacienta nevratně o zrak,“ vysvětluje Martina Pevná, vrchní sestra očního oddělení Nemocnice Prostějov, a dodává, že v roce 2020 bylo na světě 76 milionů lidí s glaukomem a v roce 2040 by jich podle odhadů mělo být až 111 milionů.