vandalismus

Vandalové poničili ochráncům naučnou stezku podél Hloučely

ilustrační foto

Ochránci přírody z prostějovského Ekocentra Iris vyzývali veřejnost ke sbírání odpadků na Hloučele.

„Zatím jsme jako jediný viditelný počin zaznamenali, že nám někdo posbíral - zničil polovinu naší vyvěšené stezky Podél říčky Hloučely II. A to mezi Olomouckou a Močidýlky. Papíry jsou pryč, naházené ve vodě anebo úplně zmizely. Co na tom, že jsme se na přípravě docela nadřeli.... A k tomu čerstvě rozbitá cedule v parčíku na Říční,“ zlobí se Eva Zatloukalová. (red)

Čmáral se vyřádil na vlaku

foto Policie ČR

Neznámý pachatel v neděli 6. prosince mezi půl sedmou a půl devátou večer posprejoval železniční vůz v prostoru železniční stanice obce Nezamyslice.

Vandal na lokomotivu nastříkal nápis TFMS o velikosti 4 x 1,5 m. "Pachateli hrozí za přečin poškození cizí věci trest odnětí svobody až na jeden rok," uvedl policejní mluvčí Libo Hejtman. (red)

Vandalismus a dopravní nehody ničí městský majetek

ilustrační foto MMP

Pojišťovny každým rokem vydávají za poškozený městský majetek nemalé finanční částky. Letos to bylo téměř 100 tisíc.

Odbor správy a údržby majetku města předkládá Radě města Prostějova každoročně informaci o pojistném plnění pojišťoven za poničený městský majetek.

„Opravy poškozeného nebo zničeného majetku, které vznikly stářím či opotřebením, si město hradí ze svého. Pojišťovny nám naopak refundují poškození vzniklá dopravními nehodami nebo vandalismem,“ vysvětlil 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil a přidal výčet škod:

- poškození el. rozvodné skříně veřejného osvětlení (dopravní nehoda) 33.801 Kč

- poškozené veřejné osvětlení ul. Družstevní (dopravní nehoda) 5.148 Kč

Poškodil čtyři auta. Z frustrace ze zpackaného života

ilustrační foto Policie ČR

Z přečinu poškození cizí věci podezírají policisté obvodního oddělení Prostějov 1 třiatřicetiletého muže z Prostějovska. Tohoto skutku se měl podezřelý dopustit po půlnoci v neděli tím, že v Mlýnské ulici poškodil čtyři zaparkované automobily značek Mercedes-Benz, Škoda a Volkswagen.

"Kapesním nožíkem poškodil lak vozidel vrypy do laku a způsobil tím škodu vyčíslenou na 18 tisíc korun. Jako podezřelého se ho policistům podařilo ustanovit na základě provedeného důkladného prověřování a se zásadním přispěním osobní a místní znalosti. K uvedenému jednání se podezřelý policistům doznal. Jako důvod svého počínání uvedl frustraci ze svého neúspěšného života a jak přiznal, své vykonal také alkohol," konstatoval policejní mluvčí František Kořínek.

Neutuchající vandalismus. Ničíme koše, zastávky i mincovníky

ilustrační foto MMP

Každým rokem vedení města řeší poničený městský majetek, který si vyžaduje nemalé finance v opravách.

„Odbor správy a údržby majetku města nám předložil přehled financí, které stálo řádění vandalů. Zbytečné výdaje za neomalenost některých lidí,“ zlobí se 1. náměstek Jiří Pospíšil.

V roce 2020 bylo pojišťovnami městu poskytnuto pojistné plnění za pojistné události při škodách – vandalismu - na majetku města.

Vandal poškodil autobusy. Škoda je 400 tisíc!

ilustrační foto PČR

V neděli přijali policisté v Prostějově oznámení, že někdy v době od 21. 4. do 24. 4. 2020 dosud neznámý vandal poničil pět vyřazených autobusů. Vozy byly umístěny v areálu odstavné plochy pro autobusy v Prostějově. 

Cílem řádění vandala se staly skleněné výplně u dopravních prostředků, které nezjištěným způsobem poškodil a způsobil tím předběžnou škodu v celkové výši bezmála 400 000 Kč. "Případ nyní prověřujeme pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. V případě, že se podaří pachatele dopadnout a prokázat mu vinu, hrozí mu až rok za mřížemi," uvedla policejní mluvčí Lenka Vanková. (red)

Pomozme najít vandala! Poškodil mladou lípu

Foto MMP

Město Prostějov žádá občany města o spolupráci při dopadení neznámého pachatele, který poškodil -  již po druhé -  kmen mladé lípy ve Smetanových sadech, která byla vysazena ke 100. výročí vzniku republiky.

Strom, který se zahradníci snažili po prvním poškození zachránit, byl tak potrhán, že s největší pravděpodobností léto nevydrží a bude jej nutno pokácet. Na podzim pak vysadit nový.

"Co může vést někoho k takovému činu? Nových míst pro sázení je poskrovnu a můžeme-li se těšit z nově vysazených, objeví se někdo, kdo strom, jak se zdá nenávratně, poškodí. Jsem tímto činem zcela znechucena", uvedla Milada Sokolová, náměstkyně primátora, která má v gesci oblast životního prostředí.

Vandalismus, závist, msta…?!

ilustrační foto PČR

Co bylo příčinou poškození vozidla, které poškozená odstavila v úterý dopoledne na ulici Újezd v Prostějově, šetří nyní policisté z místního obvodního oddělení. 

 

"Když se v odpoledních hodinách žena vrátila k vozidlu značky Audi A6, zjistila, že jí někdo udělal rýhy na levé i pravé straně předních a zadních dveřích a na předním a zadním pravém blatníku. Škoda byla předběžně vyčíslena na 50 000 Kč. Případ šetříme pro trestný čin poškození cizí věci," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

 

Vandalové opět ničili

Foto MMP

Během oslav konce roku 2017 došlo v ulicích města k poškození, nebo úplnému zničení celkem dvaatřiceti kusů odpadkových košů. V roce minulém se vandalové „postarali“ o téměř stejný počet zničených nádob. Tehdy jich bylo třiatřicet kusů. V roce 2015 jich zlikvidovali pětapadesát.

„Doufat, že se tito lidé nad sebou zamyslí, je asi hodně naivní. Za takto vynaložené peníze se mohla nakoupit spousta potřebných věcí například pro školy, školky nebo některá hřiště,“ posteskl si náměstek primátorky Jiří Pospíšil a přidal, že celková výše škody je vyčíslena na 81.312 Kč s DPH.

„Cena obsahuje pořízení nových odpadkových nádob včetně montáže,“ upřesnil  Pospíšil. Podle jeho vyjádření budou všechny podklady předány Policii ČR k zahájení šetření poškození majetku města.

Poničil hroby, podpálil kontejnery. Přitom měl sedět ve vězení

Foto PČR

Policisté obvodního oddělení Lutín objasnili v krátkém čase, v rozmezí dvou dnů, poškození jedenácti hrobů na místním hřbitově ve Slatinicích. Třicetiletý pachatel toho měl na svědomí víc. Navíc měl už dávno sedět ve vězení. 

Oznámení o poškození náhrobků a pískovcového kříže jsme přijali v pondělí 15. ledna 2018. Z ohledání místa události a zjištěných skutečností vyplynulo, že k jejich poškození došlo někdy v noci z 14. 1. na 15. 1. 2018. Policisté na případu usilovně pracovali. Prověřovali všechny získané informace a poznatky a velmi úzce spolupracovali také s místní samosprávou. Na základě důkladné a pečlivé operativní činnosti a také místní a osobní znalosti během dvou dnů zjistili, kdo má poškození na svědomí. "Jednalo se o třicetiletého muže z Uničovska, který se ke svému jednání přiznal.