vandalismus

V Konici řádil vandal

Foto PČR

Na několika objektech a na různých místech v obci Konice se v době od 21. října do úterka, kdy byl případ oznámen Policii ČR, objevily nežádoucí a nehezké nápisy provedené černým sprejem.

Neznámý pachatel, který se dopustil trestného činu poškození cizí věci, posprejoval autobusovou zastávku, trafostanici, kontejner, obytné budovy a garáže a další místa. Poškozenými jsou soukromé osoby, Město Konice, České dráhy, místní Sokol a soukromá společnost. Škoda prozatím nebyla vyčíslena s ohledem na počet poškozených. "Dle trestního řádu hrozí vandalovi za uvedené jednání až jednoletý pobyt za mřížemi," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Nedostal práci. Tak si to vyřídil s informačními tabulemi

ilustrační foto ber

Minulý pátek při vykonávání hlídkové činnosti zaměřené na veřejný pořádek v okolí náměstí Spojenců, upoutal pozornost strážníků zvuk řinčícího skla. Hlídka spatřila muže, který v rychlosti nasedl do připraveného osobního automobilu a z místa rychle odjížděl.

Podezřelým chováním na sebe neznámý muž upozornil projíždějící hlídku ještě více. Strážníci začali ihned vozidlo pronásledovat a za pomoci výstražného zvukového a světelného zařízení se pokusili řidiče zastavit. Muž na modré majáky s nápisem STOP nereagoval. Služebním vozidlem mu byla zablokována cesta. I tak se dotyčný snažil vozidlo otočit a ujet. „Řidič byl zasahující hlídkou za pomoci donucovacích prostředků vyzván k vystoupení z vozidla. Muž výzvy uposlechl a vystoupil. V ruce držel montážní klíč o délce 40 cm. Z jeho jednání bylo patrné, že by mohl na strážníky zaútočit.

Vandalové ničí městský majetek

ilustrační foto ber

Téměř 250 tisíc korun muselo město zaplatit za opravy poničeného městského majetku. Kromě zničených odpadkových košů, nádoby na tříděný odpad a poškození stromu pozornosti vandalů neuniknul ani nově opravený povrch kašny.

„Vždy se zamýšlím nad tím, co je to za lidi, kterým dělá radost ničit to, co není jejich. Peníze, které se následně vynaloží na nutné opravy, by přece mohly posloužit smysluplněji jinde,“ zlobí se první náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Jen za poškozenou světelnou signalizaci v ulici Olomoucká při dopravní nehodě, zničené odpadkové koše po oslavách Silvestra, poškozenou nádobu na tříděný odpad v ulici Lužická a poškozený strom za hřbitovem v ulici Brněnská, muselo město zaplatit přes 100 tisíc korun.

Vandal řádil. Poškodil auto, rozházel popelnice, poničil plot

ilustrační foto MP

V neděli po jedné hodině ranní přijali policisté na linku 158 oznámení o řádění vandala v obci Konice.

Na místě byl jako podezřelý ustanoven 20letý mladík, který nejprve poškodil na ulici Zádvoří vozidlo Š Fabia za použití tvárnice a to tak, že rozbil okna obou zadních dveří, poškodil čelní sklo, karoserii a taky vnitřní vybavení. Mimo jiné poškodil také plot kolem domu, ze kterého vytrhl několik tvárnic. Tím ale jeho řádění neskončilo, protože na ulici na Chmelnici převrátil a vysypal na silnici několik plastových kontejnerů. „Tímto jednáním způsobil škodu předběžně ve výši 50 000 Kč.

Neznámí vandalové řádili na vrahovickém rybníčku

Foto MMP

Neznámí vandalové ucpali odtok vrahovického rybníčku, čímž došlo k jeho opětovnému zavodnění. Dále došlo k poškození ochrany stromů, ze kterého si nepřizpůsobivá mládež udělala posezení.

„Okolí pivovarského rybníčku, který prochází rekonstrukcí, bude nyní častěji kontrolovat městská policie,“ uvedl náměstek primátora Jiří Rozehnal. (red)

Hádku, následnou rvačku a vandalismus zachytila městská kamera

ilustrační foto Městská policie

V úterý v nočních hodinách strážník na operačním středisku zaslechl hluk hádky nesoucí se z ulice. Za pomoci kamerového systému (MKDS) byla zjištěna na rohu ulic Vápenice a Havlíčkova skupina pěti osob. Jednalo se o dvě ženy a tři muže.

„Jedna z žen seděla na zemi a druhá ji fyzicky napadala údery a kopy do hlavy. Na místo byla ihned vyslána hlídka. Za pomocí kamery bylo zachyceno i jednání jednoho z mužů, který vylomil dopravní značku z jejího ukotvení. Strážníci na místě zamezili dalšímu protiprávnímu jednání těchto osob.

Vandal se vyřádil na audině

ilustrační foto PČR

Mezi posledním dnem loňského roku a druhým lednem si neznámý pachatel vyhlédl vozidlo značky Audi Q3, které nechal jeho majitel zaparkované na ulici Kostelecká v Prostějově a poškodil ho.

Jeden ze stěračů ulomil a druhý ohnul, vylomil i zpětné zrcátko na straně u řidiče, na kterém navíc poničil i lak. Škoda nebyla doposud vyčíslena, ale zcela jistě přesáhne částku 10 000 Kč. „Událost šetříme pro trestný čin poškození cizí věci,“ doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Nepomucký přišel o ruku. Už zase

Ilustrační foto ber

Od úterka šetří policisté případ vandalismu, který se stal v Prostějově na ulici Olomoucká. Neznámý vandal tam ulomil soše kus ruky.

Vandal někdy v době od konce října do doby oznámení úmyslně poškodil sochu svatého Jana Nepomuckého tím, že mu ulomil část pravé ruky. Škoda, kterou způsobil, vznikla městu Prostějov v předběžné výši 23 000 Kč. „Po ohledání místa jsme případ zaevidovali a šetříme ho pro trestný čin poškození cizí věci,“ uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Nebylo to poprvé, co byl Janu „amputován“ úd. Soše, stojící u mostu přes Hloučelu, někdo ulomil pěst pravé ruky v dubnu 2018. Policisté tehdy pachatele nedopadli. (ber)

Poničili pokoj. A postříkali ho hasičákem

foto Magistrát města Prostějova

Kvůli agresivnímu chování dvojice mužů vyjížděla hlídka prostějovských strážníků 18. září před druhou hodinou ranní do penzionu nedaleko centra města. Muži ve věku osmadvacet let a o rok mladší, kteří byli ubytování v penzionu, poničili pokoj a z místa utekli.

Přivolaná hlídka zjistila prokopnuté dveře, poničené vybavení a celý pokoj byl postříkán práškovým hasícím přístrojem. Osoby, které měly poškození na svědomí, našla hlídka sedět v zaparkované dodávce před penzionem. Se strážníky oba spolupracovali a ke škodě způsobené na vybavení se přiznali. „Uvedli, že k jejich nevhodnému chování přispěl alkohol, jenž večer popíjeli,“ uvedl strážník Petr Zapletal s tím, že přesná výše škody bude vyčíslena dodatečně. Řádění obou mužů projedná správní orgán pro podezření z přestupku proti majetku. (red)

"Kluci" se bavili. Trefovali se nožem do stromu

ilustrační foto pixabay.com

Neobvyklou zábavu předvedla trojice mužů 13. září v ranních hodinách ve Smetanových sadech. Strážník obsluhující městský kamerový systém zpozoroval, jak nejprve všichni společně popíjeli alkohol. Poté je zřejmě nenapadlo nic lepšího, tak vytáhli kuchyňský nůž a začali s ním házet do kmene stromu.

Vyslaná hlídka v parku našla dva muže ve věku jednatřicet a jednoho pětadvacet let. Všichni se přiznali k popíjení alkoholu, ale nožem do stromu házela jen starší dvojice. Hlídka vrhačům nůž odebrala. Strážníci je poučili o zákazu konzumace všech alkoholických nápojů v celém parku. "Kontaktováni byli i zaměstnanci magistrátu, kteří strom zkontrolují a případná škoda bude vyčíslena dodatečně. Nezodpovědné chování vandalů oznámili strážníci správnímu orgánu," doplnil strážník Petr Zapletal.(red)