vandalismus

Vandal řádil. Poškodil auto, rozházel popelnice, poničil plot

ilustrační foto MP

V neděli po jedné hodině ranní přijali policisté na linku 158 oznámení o řádění vandala v obci Konice.

Na místě byl jako podezřelý ustanoven 20letý mladík, který nejprve poškodil na ulici Zádvoří vozidlo Š Fabia za použití tvárnice a to tak, že rozbil okna obou zadních dveří, poškodil čelní sklo, karoserii a taky vnitřní vybavení. Mimo jiné poškodil také plot kolem domu, ze kterého vytrhl několik tvárnic. Tím ale jeho řádění neskončilo, protože na ulici na Chmelnici převrátil a vysypal na silnici několik plastových kontejnerů. „Tímto jednáním způsobil škodu předběžně ve výši 50 000 Kč.

Neznámí vandalové řádili na vrahovickém rybníčku

Foto MMP

Neznámí vandalové ucpali odtok vrahovického rybníčku, čímž došlo k jeho opětovnému zavodnění. Dále došlo k poškození ochrany stromů, ze kterého si nepřizpůsobivá mládež udělala posezení.

„Okolí pivovarského rybníčku, který prochází rekonstrukcí, bude nyní častěji kontrolovat městská policie,“ uvedl náměstek primátora Jiří Rozehnal. (red)

Hádku, následnou rvačku a vandalismus zachytila městská kamera

ilustrační foto Městská policie

V úterý v nočních hodinách strážník na operačním středisku zaslechl hluk hádky nesoucí se z ulice. Za pomoci kamerového systému (MKDS) byla zjištěna na rohu ulic Vápenice a Havlíčkova skupina pěti osob. Jednalo se o dvě ženy a tři muže.

„Jedna z žen seděla na zemi a druhá ji fyzicky napadala údery a kopy do hlavy. Na místo byla ihned vyslána hlídka. Za pomocí kamery bylo zachyceno i jednání jednoho z mužů, který vylomil dopravní značku z jejího ukotvení. Strážníci na místě zamezili dalšímu protiprávnímu jednání těchto osob.

Vandal se vyřádil na audině

ilustrační foto PČR

Mezi posledním dnem loňského roku a druhým lednem si neznámý pachatel vyhlédl vozidlo značky Audi Q3, které nechal jeho majitel zaparkované na ulici Kostelecká v Prostějově a poškodil ho.

Jeden ze stěračů ulomil a druhý ohnul, vylomil i zpětné zrcátko na straně u řidiče, na kterém navíc poničil i lak. Škoda nebyla doposud vyčíslena, ale zcela jistě přesáhne částku 10 000 Kč. „Událost šetříme pro trestný čin poškození cizí věci,“ doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Nepomucký přišel o ruku. Už zase

Ilustrační foto ber

Od úterka šetří policisté případ vandalismu, který se stal v Prostějově na ulici Olomoucká. Neznámý vandal tam ulomil soše kus ruky.

Vandal někdy v době od konce října do doby oznámení úmyslně poškodil sochu svatého Jana Nepomuckého tím, že mu ulomil část pravé ruky. Škoda, kterou způsobil, vznikla městu Prostějov v předběžné výši 23 000 Kč. „Po ohledání místa jsme případ zaevidovali a šetříme ho pro trestný čin poškození cizí věci,“ uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Nebylo to poprvé, co byl Janu „amputován“ úd. Soše, stojící u mostu přes Hloučelu, někdo ulomil pěst pravé ruky v dubnu 2018. Policisté tehdy pachatele nedopadli. (ber)

Poničili pokoj. A postříkali ho hasičákem

foto Magistrát města Prostějova

Kvůli agresivnímu chování dvojice mužů vyjížděla hlídka prostějovských strážníků 18. září před druhou hodinou ranní do penzionu nedaleko centra města. Muži ve věku osmadvacet let a o rok mladší, kteří byli ubytování v penzionu, poničili pokoj a z místa utekli.

Přivolaná hlídka zjistila prokopnuté dveře, poničené vybavení a celý pokoj byl postříkán práškovým hasícím přístrojem. Osoby, které měly poškození na svědomí, našla hlídka sedět v zaparkované dodávce před penzionem. Se strážníky oba spolupracovali a ke škodě způsobené na vybavení se přiznali. „Uvedli, že k jejich nevhodnému chování přispěl alkohol, jenž večer popíjeli,“ uvedl strážník Petr Zapletal s tím, že přesná výše škody bude vyčíslena dodatečně. Řádění obou mužů projedná správní orgán pro podezření z přestupku proti majetku. (red)

"Kluci" se bavili. Trefovali se nožem do stromu

ilustrační foto pixabay.com

Neobvyklou zábavu předvedla trojice mužů 13. září v ranních hodinách ve Smetanových sadech. Strážník obsluhující městský kamerový systém zpozoroval, jak nejprve všichni společně popíjeli alkohol. Poté je zřejmě nenapadlo nic lepšího, tak vytáhli kuchyňský nůž a začali s ním házet do kmene stromu.

Vyslaná hlídka v parku našla dva muže ve věku jednatřicet a jednoho pětadvacet let. Všichni se přiznali k popíjení alkoholu, ale nožem do stromu házela jen starší dvojice. Hlídka vrhačům nůž odebrala. Strážníci je poučili o zákazu konzumace všech alkoholických nápojů v celém parku. "Kontaktováni byli i zaměstnanci magistrátu, kteří strom zkontrolují a případná škoda bude vyčíslena dodatečně. Nezodpovědné chování vandalů oznámili strážníci správnímu orgánu," doplnil strážník Petr Zapletal.(red)

Bujará páteční noc. Toika skončila v Romži

ilustrační foto

V noci z pátku na sobotu (10. – 11. 9. 2021) zaznamenali strážníci městské policie důsledky celé řady vandalských počinů. Ke dvěma z nich došlo v místní části Vrahovice.

Jednak na autobusové zastávce Hanačka (směr do města) odstranil neznámý pachatel označník zastávky s jízdním řádem, který ležel nedaleko ve směru do města v křoví. Na místo byla vyslána autohlídka, která celý sloupek s označníkem našla a přenesla na původní místo. Na utažení šroubů byl povolán kontaktován pracovník odborné firmy.

Důsledky chování dalšího vandala se pak nacházely nedaleko v říčce Romže. Tam neznámý výtečník svalil budku TOI TOI přímo do vody.

Znuděné děti demolovaly altán ve Smetanových sadech i jeho okolí

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Děti se ke konci prázdnin pravděpodobně nudily, a tak se rozhodly zpestřit dlouhou chvíli. Zvolily ale špatnou zábavu.

Svojí aktivitou upoutaly minulou sobotu pozornost strážníka, který obsluhoval kamerový systém. Ten si po třetí hodině odpoledne všiml trojice dětí, která poškozovala dlažbu u altánku ve Smetanových sadech. „Vyslaná hlídka zjistila, že výtečníci rozebrali část chodníku a poté dlažební kostky házeli na strop altánu. Snažili se srazit klíče, které tam byly zavěšeny, i když nebyly jejich majitelé. Dále bylo zjištěno, že jedno z dětí nohou několikrát koplo do odpadkového koše a tím došlo k jeho vyvrácení.

Most na cyklostezce do Smržic poničil vandal. Už dvakrát

Foto Smržice.cz

Cyklostezka z Prostějova do Smržic je již v provozu. Most, který je její součástí, se stal terčem vandala, který zničil osvětlení. Škoda je vysoká, oprava bude město stát téměř 100 tisíc.

„Měsíc po otevření, které bylo 1. 7. 2021, došlo již dvakrát ze strany neznámého vandala k poškození LED osvětlení na mostní lávce. A já se ptám: co je to za člověka, který ničí nové dílo sloužící všem a chrání v noci při jízdě na mostu?! Napadají mě různá, bohužel nepublikovatelná slova. Kus utržené pásky s LED diodami či poškozené konektory s kabely mu naprosto k ničemu nejsou. Na mostu je již instalována nová, nenápadná kamera napojená na městský kamerový systém.