vandalismus

Nehody a vandalové stojí město nemalé finance

ilustrační foto ber

Dopravní nehody a vandalismus stojí při opravách městskou pokladnu každým rokem nemalé finanční částky. 

„Na úhradu nákladů souvisejících s opravou vzniklých poškození jsme vydali z městské pokladny přes 114 tisíc korun. Tyto nemalé finance byly městu následně vráceny zpět jako likvidace pojistných událostí z pojištění majetku města. Prostředky budou opětovně použity na různé opravy, “ uvedl 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil. 

Počmáraný Wolker. Jiřímu se vandal podepsal na kabát

Foto PČR

V pondělí odpoledne přijali prostějovští policisté oznámení o vandalismu, kterého se dopustil neznámý pachatel v Prostějově. 

Na náměstí T. G. Masaryka popsal bronzovou sochu Jiřího Wolkera nečitelným nápisem o rozměru 4 x 10 cm. Škoda na soše vznikla městu Prostějov, ale doposud nebyla vyčíslena.  "Poničení sochy šetříme pro trestný čin poškození cizí věci," sdělila redakci policejní mluvčí Miluše Zajícová.

"Takový čin by si v první řadě zasloužil komentář, který není možné publikovat. Je to ubohé." netajila se znechucením náměstkyně Milada Sokolová. (ber)

Branka u psí loučky je poškozená

Foto čtenářka

Od července 2019 je v provozu psí loučka za hřbitovem v Brněnské ulici v Prostějově. Po celou dobu funguje bez problémů. Jeden ale nastal v minulých dnech.

„Vypadá to, že se na bráně buď někdo vozil, nebo do ní nacouvalo auto. Nejde pořádně zavřít," poslala PvNovinkám fotografie čtenářka Lucie. 

Fotografie s komentářem posíláme k sjednání nápravy Magistrátu města Prostějova. (ber)

Vandalové poničili ochráncům naučnou stezku podél Hloučely

ilustrační foto

Ochránci přírody z prostějovského Ekocentra Iris vyzývali veřejnost ke sbírání odpadků na Hloučele.

„Zatím jsme jako jediný viditelný počin zaznamenali, že nám někdo posbíral - zničil polovinu naší vyvěšené stezky Podél říčky Hloučely II. A to mezi Olomouckou a Močidýlky. Papíry jsou pryč, naházené ve vodě anebo úplně zmizely. Co na tom, že jsme se na přípravě docela nadřeli.... A k tomu čerstvě rozbitá cedule v parčíku na Říční,“ zlobí se Eva Zatloukalová. (red)

Čmáral se vyřádil na vlaku

foto Policie ČR

Neznámý pachatel v neděli 6. prosince mezi půl sedmou a půl devátou večer posprejoval železniční vůz v prostoru železniční stanice obce Nezamyslice.

Vandal na lokomotivu nastříkal nápis TFMS o velikosti 4 x 1,5 m. "Pachateli hrozí za přečin poškození cizí věci trest odnětí svobody až na jeden rok," uvedl policejní mluvčí Libo Hejtman. (red)

Vandalismus a dopravní nehody ničí městský majetek

ilustrační foto MMP

Pojišťovny každým rokem vydávají za poškozený městský majetek nemalé finanční částky. Letos to bylo téměř 100 tisíc.

Odbor správy a údržby majetku města předkládá Radě města Prostějova každoročně informaci o pojistném plnění pojišťoven za poničený městský majetek.

„Opravy poškozeného nebo zničeného majetku, které vznikly stářím či opotřebením, si město hradí ze svého. Pojišťovny nám naopak refundují poškození vzniklá dopravními nehodami nebo vandalismem,“ vysvětlil 1. náměstek primátora Jiří Pospíšil a přidal výčet škod:

- poškození el. rozvodné skříně veřejného osvětlení (dopravní nehoda) 33.801 Kč

- poškozené veřejné osvětlení ul. Družstevní (dopravní nehoda) 5.148 Kč

Poškodil čtyři auta. Z frustrace ze zpackaného života

ilustrační foto Policie ČR

Z přečinu poškození cizí věci podezírají policisté obvodního oddělení Prostějov 1 třiatřicetiletého muže z Prostějovska. Tohoto skutku se měl podezřelý dopustit po půlnoci v neděli tím, že v Mlýnské ulici poškodil čtyři zaparkované automobily značek Mercedes-Benz, Škoda a Volkswagen.

"Kapesním nožíkem poškodil lak vozidel vrypy do laku a způsobil tím škodu vyčíslenou na 18 tisíc korun. Jako podezřelého se ho policistům podařilo ustanovit na základě provedeného důkladného prověřování a se zásadním přispěním osobní a místní znalosti. K uvedenému jednání se podezřelý policistům doznal. Jako důvod svého počínání uvedl frustraci ze svého neúspěšného života a jak přiznal, své vykonal také alkohol," konstatoval policejní mluvčí František Kořínek.

Neutuchající vandalismus. Ničíme koše, zastávky i mincovníky

ilustrační foto MMP

Každým rokem vedení města řeší poničený městský majetek, který si vyžaduje nemalé finance v opravách.

„Odbor správy a údržby majetku města nám předložil přehled financí, které stálo řádění vandalů. Zbytečné výdaje za neomalenost některých lidí,“ zlobí se 1. náměstek Jiří Pospíšil.

V roce 2020 bylo pojišťovnami městu poskytnuto pojistné plnění za pojistné události při škodách – vandalismu - na majetku města.

Vandal poškodil autobusy. Škoda je 400 tisíc!

ilustrační foto PČR

V neděli přijali policisté v Prostějově oznámení, že někdy v době od 21. 4. do 24. 4. 2020 dosud neznámý vandal poničil pět vyřazených autobusů. Vozy byly umístěny v areálu odstavné plochy pro autobusy v Prostějově. 

Cílem řádění vandala se staly skleněné výplně u dopravních prostředků, které nezjištěným způsobem poškodil a způsobil tím předběžnou škodu v celkové výši bezmála 400 000 Kč. "Případ nyní prověřujeme pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. V případě, že se podaří pachatele dopadnout a prokázat mu vinu, hrozí mu až rok za mřížemi," uvedla policejní mluvčí Lenka Vanková. (red)

Pomozme najít vandala! Poškodil mladou lípu

Foto MMP

Město Prostějov žádá občany města o spolupráci při dopadení neznámého pachatele, který poškodil -  již po druhé -  kmen mladé lípy ve Smetanových sadech, která byla vysazena ke 100. výročí vzniku republiky.

Strom, který se zahradníci snažili po prvním poškození zachránit, byl tak potrhán, že s největší pravděpodobností léto nevydrží a bude jej nutno pokácet. Na podzim pak vysadit nový.

"Co může vést někoho k takovému činu? Nových míst pro sázení je poskrovnu a můžeme-li se těšit z nově vysazených, objeví se někdo, kdo strom, jak se zdá nenávratně, poškodí. Jsem tímto činem zcela znechucena", uvedla Milada Sokolová, náměstkyně primátora, která má v gesci oblast životního prostředí.