prostějovské domy

Prostějovské domy. Dům U modrého lva

Foto SOkA

Stojí na Pernštýnském náměstí a býval právovárečným domem se zájezdním hostincem a továrnou na výrobu likérů, založenou v roce 1816.

Dům vlastnila do roku 1884 rodina Chmelařova, pak jej koupili i s továrnou manželé Schmausovi. Povšimněte si okrasného prvku před domem. Pokud tipujete, že je to kašna, tip je správný. (ber)

Prostějovské domy. Na Toulovém

Foto SOkA

Moji prarodiče domu číslo 11 na Žižkově náměstí neřekli nikdy jinak, než na "Toulovym".

Dům uzavírá náměstí ve směru k Poděbradovu náměstí. V roce 1892 ho přestavěli manželé Spurní. V roce 1912 ho koupil velkoobchodník s koberci Jan Toul. Ten nechal v roce 1937 upravit přízemí, kde nechal instalovat velké výkladní skříně. (ber)

Prostějovské domy. Dům Veitha Ehrenstamma

Foto ber

Židovské domy, které se dochovaly do dnešní doby, jsou pozůstatkem židovského ghetta v Prostějově. Dům Veitha Ehrenstamma se nachází na jižním okraji historického jádra města a je jedním z mála, který tuto čtvrť a její obyvatele ještě připomíná. Nejde však o typickou stavbu místního židovského ghetta.

Svou výškou dům převyšoval většinu ostatních domů a v době svého vzniku (1817–1819), byl spíše podobný křesťanským obydlím. Majiteli se podařilo skoupit starší dům a na jeho místě pak patrně vybudoval rozměrnější novostavbu odpovídající měšťanskému bydlení. Veith Ehrenstamm patří k nejvýznamnějším osobám počátku 19. století v Prostějově. Byl synem přistěhovalého obchodníka se suknem, po němž také převzal živnost. Své podnikání spojil se jménem prostějovského tkalcovského mistra s Františkem Plotzem. Založil továrnu na výrobu tkanin z vlny, jemného sukna a kašmíru.

Prostějovské domy. Onšův dům

Fota SOkA

Na náměstí T.G.Masaryka  se nachází renesančně přestavěný dům s neobvyklým portálem.

Dům patřil sekretáři Vratislava z Pernštejna, Mikuláši Onšovi z Břesovic – dnešních Vřesovic u Prostějova.   Portál je datován do dvacátých let 16. století. Patrně pochází z prostějovského zámku, před jeho vrcholnou renesanční přestavbou. (ber)

Prostějovské stavby. Obchodní akademie

Foto ber

Budova obchodní akademie v Palackého ulici v Prostějově, jejímž autorem je Čeněk Venclík, byla do užívání předána v září 1897.

V roce 1920 byla zvýšena o třetí poschodí. (ber)

Prostějovské stavby. Masarykova škola

Foto ber

Obecná a měšťanská škola – Masarykova škola na Skálově náměstí v Prostějově patří mezi reprezentativní budovy. Původní název byl Jubilejní škola na oslavu panování císaře a krále Františka Josefa I.

Vypracováním půdorysných náčrtů byl pověřen městský stavitel Josef Vaculík a návrhem zevnější úpravy architekt K. H. Kepka. Na stavbě se podíleli převážně místní živnostníci, např. Čeněk Venclík, Josef Doležel atd. Poprvé se v nové škole začalo vyučovat 3. listopadu 1910.

Prostějovské stavby. Grand hotel

Foto SOkA

Na počátku 20. století prostějovský podnik Úvěrní spolek záložna a zastavárna investoval do projektu Hotel Garni. Stavbou v Palackého ulici v Prostějově byla pověřena firma Konečný a Nedělní, stavební dozor a kontrola byla svěřena dalšímu prostějovskému staviteli Čeňku Venclíkovi. Stavba trvala velmi krátkou dobu a 15. listopadu 1912 byl hotel slavnostně otevřen.

Prvním hostem byl známý cestovatel E. Svojsík. Původní název Hotel Garni byl změněn na Grand Hotel. Výstavba tohoto reprezentativního objektu byla také v zájmu města, které chtělo z Prostějova vybudovat velkoměsto, proto měla stavba na první pohled odpovídat luxusu spojeným s dobrými hotelovými službami. Spíše na okázalost interiéru byl kladen důraz na zajištění technických moderních vymožeností, proto tedy hotel s 54 pokoji byl vybaven elektrickým výtahem, ústředním topením, teplou vodou a centrálním vysavačem. Podle plánu z roku 1911 byly v přízemí zejména obchody.

Prostějovské domy. Nájemný dům manželů Vlkových

Foto ber

Nájemný dům v Lidické ulici byl postaven pro manžele Vlkovy v roce 1939.

Je z dílny stavitele Jaroslava Stárka.  (ber)

 

Prostějovské domy. Horákovo

Foto SOkA

Moji prarodiče tomuto domu nikdy neřekli jinak než „Horákovo“, nebo na Horákovym. Oba byli krejčíři a znali se s původními majiteli, kterým dům látek patřil. 

Dům číslo 20 na hlavním prostějovském náměstí byl stavebně upraven počátkem 20. století. Jeho přízemí sloužilo od roku 1912 nepřetržitě obchodu s látkami. 

Mimochodem, všimli jste si někdy barokního portálu nad jeho dveřmi? Císařský orel, který je na něm zpodobněn, totiž připomíná, že zde byla koncem 18. století císařská pošta. (ber)

Prostějovské domy. Obchodní dům Josefa Hanáka

Foto ber

Architekt Jaroslav Coufal vyprojektoval v roce 1932 obchodní dům nábytkářského závodu Josefa Hanáka.

Jednopatrový dům, stojící v Kostelecké ulici, byl téhož roku i realizován. (ber)