prostějovské domy

Prostějovské domy. Dům Bohumila Beránka

Foto ber

Činžovní dvoupodlažní dům pro Bohumila Beránka se nachází v ulici Tetín v Prostějově.

Projektoval ho architekt Radko Hlavinka z Brna (1927–1928). Původně činžovní dům si zachoval zajímavě řešený vstup. (ber)

Prostějovské domy. Obytný dům manželů Bauerových

Foto ber

Architektonicky velice slušnou úroveň má obytný dům pro manžele Bauerovy. Najdete jej v Kollárově ulici.

Dům navrhl pražský architekt A. Steklmacher v roce 1929. Realizován byl o rok později. (ber)

Prostějovské domy. Nájemní dům v Husově náměstí

Foto ber

Také ve třetím desetiletí 20. století pokračovala v Prostějově výstavba nájemných bytových domů. Nejčastějším stavebníkem bylo město Prostějov.

Dům na Husově náměstí č. 85 (č. p. 2035) z roku 1930 (projekt 1928–1929) je první stavbou ze čtyř, které tvoří jeden kompaktní celek. Pouze tento první objekt je však dílem pražského architekta Jaroslava Stockar – Bernkopfa, u ostatních byl autor pouze konzultantem. Dům č. 85 byl postaven z výnosu za tímto účelem uskutečněné loterie, byl majetkem státu, pozemek poskytlo město, které se rovněž staralo o údržbu. Na tento objekt navázalo město v letech 1930–1931 dostavbou dalších tří budov – Husovo náměstí č. 83, 87, Joštovo náměstí č. 4 (č. p.

Prostějovské domy. Nájemní obytný dům pro Alžbětu a Julia Kaštilovy

Foto pamatkovykatalog.cz

Třípodlažní nájemný dům na náměstí Spojenců navrhl pro manžele Alžbětu a Julia Kaštilovy, ředitele akciového pivovaru, architekt Eduard Žáček v dubnu roku 1934. Projekt schválila městská rada 4. května 1934 a 14. prosince téhož roku získali manželé povolení k obývání domu. Stavitelem se stal Rudolf Valoušek.

Nárožní dům jednoduchého tvaru ozvláštňují vysunuté balkony na nároží v úrovni druhého a třetího podlaží. Ze strany jižní fasády přesahuje středová partie úroveň střechy půdním polopatrem o dvou okenních osách. Po pravé straně je přidán kubický objem garáže, nad nímž se v patrech nacházejí terasy.

I tento dům už ztratil svou historickou podobu, mimo jiné i výměnou oken za plastová. (ber)

Prostějovské domy. Městská spořitelna

Foto

Z veřejných budov, postavených ve dvacátých letech 20. století, je mezi významnými prostějovskými stavbami zmínit zejména úřední a obytnou budovu Městské spořitelny na Žižkově náměstí číslo 17.

Jejím autorem je brněnský architekt a urbanista, absolvent vídeňské Akademie, Jindřich Kumpošt. V roce 1926 ji postavila prostějovská stavební firma Konečný & Nedělník. Novostavbu spořitelny architekt citlivě zasadil do historického centra města a velmi dobře se vyrovnal i s její výškou. Vzhledem k sousedním domům ji opticky zkorigoval částečně ustupujícím čtvrtým podlažím. V roce 1936 byl podle projektu arch. Eduarda Žáčka dostavěn zadní obytný trakt a v roce 1936 byl proveden travertinový obklad parteru.

Prostějovské domy. Černý dvůr

Foto https://pamatkovykatalog.cz/

Městský dům Černý dvůr najdeme na Poděbradově náměstí v Prostějově. Dům pochází z let 1528-35, původně byl pernštýnským panským dvorem.

Na středověkou minulost poukazuje cenný portál, na kterém jsou erby rodu z Pernštejna a Šellenberků (Hedviky ze Šelnberka). Dům za léta své existence prošel řadou rekonstrukcí. Kulturní památkou je od května 1958.  (ber)