synagoga

Prostějovský Templ oslavil trojí výročí

Foto Magistrát města Prostějova

Čtvrteční odpoledne 5. září 2024 se neslo v duchu slavnostní připomínky 120. výročí otevření prostějovského Templu (nové synagogy vystavěné dle návrhu přerovského architekta Jakoba Gartnera), 350. výročí položení základního kamene původní barokní synagogy, která na tomto místě stála a 75. výročí otevření kostela Husův, v nějž byla po válce synagoga přebudována.

Na programu byl koncert varhanní a klezmerové hudby, četba z knihy prostějovské rodačky Maud Beerové Co oheň nespálil, četba z dobového tisku a hlavně! Odhalení 3D modelu synagogy. Ten vznikl za finanční podpory statutárního města Prostějova, které bylo zároveň jedním z partnerů této akce.

Prostějov bude mít další model. Tentokrát nové synagogy

Ilustrační foto Hanácký Jeruzalém

Rada města odsouhlasila několik projektů do oblasti cestovního ruchu, které budou realizovány v letošním roce.

„Částkou 25 tisíc korun podpoří město Prostějov tvorbu a tisk 3D modelu nové prostějovské synagogy v měřítku 1:75, event. 1:100. Model nechá vytvořit spolek Hanácký Jeruzalém, a to ke 120. výročí otevření nové prostějovské synagogy. Toto výročí připadá právě na letošní rok. Model bude umístěn v bývalé synagoze – dnes v kostele Husův sbor – a v průběhu letních komentovaných prohlídek Prostějovem židovským ho zde budou moci v termínech prohlídek zhlédnout návštěvníci i obyvatelé města,“ přibližuje 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Rada odkup synagogy nedoporučuje. Majitelé požadují miliony

Foto MMP

Město Prostějov obdrželo nabídku od vlastníka bývalé synagogy v Demelově ulici na její odkup. Objekt je k mání za 6.8 milionu korun. Radní však doporučují zastupitelům tuto nabídku odmítnout. Důvodem je přemrštěná cena za budovu.

„Ve své nabídce prodeje vlastník uvádí, že z důvodu vysokých finančních nákladů není schopen zajistit rekonstrukci stavby. Synagogu proto nabídl městu. Město Prostějov vlastníkovi předložilo návrh na odkup synagogy ve výši 400 tisíc korun, tedy za stejnou cenu, za kterou budovu odkoupil v roce 2017 od pravoslavné církve. Tato cena se vlastníkovi zdá neakceptovatelná,“ uvedla 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

V současné době je stavba synagogy v havarijním stavu a Národním památkovým ústavem je od roku 2013 vedena na seznamu ohrožených nemovitých památek. (red)

Prostějovské domy. Synagoga Beth´ha – Midrasch

ilustrační foto NPÚ

Takzvaná stará synagoga, sloužící původně potřebám obyvatel židovské čtvrti, zbourané v 70. letech 20. století, stojí v Demelově ulici v Prostějově. Po ztrátě původní funkce v souvislosti s důsledky holokaustu budovu převzala pravoslavná církev.

Vznik budovy, která nese stopy empíru je datován před rokem 1836. Jde o pozoruhodný objekt jak svou jemně propracovanou architekturou, tak i historicky, jako doklad duchovního života židovské obce v Prostějově od konce 18. století. Památkově chráněn je od roku 1998.

Budova, která je v současnosti v havarijním stavu, je ve vlastnictví galeristy Jindřicha Skácela. Ten plánuje její rozsáhlou rekonstrukci. (ber)

Nejen barokní synagogy jsou k vidění v prostějovském Špalíčku

foto Magistrát města Prostějova

Patnáct rámovaných panelů mapujících historii synagog například v Jičíně, Holešově, Kolíně, Třebíči, Dolních Kounicích nebo Úsově je k vidění v prostějovské galerii Špalíček. Výstavu Barokní synagogy v českých zemích, která byla zahájena vernisáží 23. července, doplňuje řada cenných trojrozměrných předmětů zapůjčených z loštické synagogy nebo textilií z Muzea Komenského v Přerově.

Můžete zde tak ve vitrínách vidět například svitek Tóry nalezené v roce 1957 politickým vězněm Janem Janků na půdě Nápravně výchovného ústavu Mírov.