Židé

Tip na neděli. Komentovaná prohlídka nového židovského hřbitova

Foto hanackyjeruzelem.cz

Stejně, jako městský hřbitov, je i tento kulturní památkou. Obřadní síň pochází z roku 1908 a byla vystavěna původně v secesním stylu. Po několika pozdějších opravách bohužel ztratila většinu svého původního rázu. Prohlídka se koná v neděli 14. dubna ve 14 hodin.

Na hřbitově je pochována řada významných osobností zdejší židovské obce například předseda Židovské náboženské obce Samuel Hirsch, továrníci Gustav Sborowitz a Josef Fehér, ale i členové vážených rodin Zweigů, Husserlů, Steinschneiderů, Fleischerů, Zwilingerů a dalších.

Sraz účastníků je před branou hřbitova. (red)

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa 2023. V úterý v Prostějově

Foto plakát

V úterý 18. dubna proběhne již 18. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu „Jom ha-šoa“. Ve 24 městech České republiky od 14.00 zazní jména obětí nacistické perzekuce, těch, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

„Tato významná akce si našla své pevné místo a jsme rádi, že se nám z ní podařilo vytvořit tradici, která, spolu s tzv. Kameny zmizelých, připomíná ve veřejném prostoru konkrétní osudy jednotlivých lidí, kteří se stali oběťmi nacismu,“ říká Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské iniciativy. „Vzpomínáme na katastrofu, která se odehrála před osmi desetiletími, ale chceme poukázat i na to, že stejné lidské tragédie se odehrávají i dnes, a to jen nedaleko od nás.“

Prostějov bude mít i druhý Skrytý příběh. Tentokrát o choleře

Foto hanackyjeruzelem.cz

Rada města Prostějova se zabývala také dotacemi do oblasti rozvoje turistického ruchu.

„Komise pro cestovní ruch a podporu podnikání posoudila dvě žádosti, které rada města odsouhlasila. V jednom případě jde o výrobu a umístění informačního panelu k bývalé nové synagoze, dnes kostelu Husův sbor. Vede tudy jeden z turistických okruhů a návštěvníkům informační panel před touto památkou nabídne i další informace k historii dnešního kostela. Druhým projektem je Skrytý příběh lékaře Gideona Brechera, který proslul tím, že se významnou měrou podílel na boji proti cholerové epidemii, která v Prostějově vypukla brzy po skončení Prusko-rakouské války.

Prostějovský Špalíček vypráví pohnutou historii místních Židů

foto Olomoucký kraj

Špalíček veršů a pohádek od Františka Hrubína je čtením pro radost. Špalíček v Prostějově ale hraje na jinou notu, daleko vážnější. Nevypráví pohádky, ale skutečné příběhy. Návštěvníkům nabízí pohnutou historii tamních Židů.

„Mezi příspěvkovými organizacemi Olomouckého kraje jsme výjimeční právě tematikou židovství, kterou se snažíme každoročně prezentovat v jedné z našich budov, a sice v budově Špalíčku,“ uvedla Veronika Hrbáčková, ředitelka Muzea a galerie v Prostějově.

Připomínáme si 80. výročí transportů. Festivalem Chayim 2022!

ilustrační foto Hanácký Jeruzalém

Sportovní klub Maccabi Olomouc ve spolupráci se Statutárním městem Prostějovem pořádá v rámci připomínky 80. výročí transportů našich někdejších židovských spoluobčanů přehlídku židovské kultury - Chayim 2022. Akce má nejen připomenout tragický osud židovské komunity, ale i osud těch, kteří přežili, vrátili se a museli začít nový život. Často bez svých nejbližších, bez svého domova.

Program

Středa 25.5

11.00, GJW, Přednáška, Židovské cíle při putování Evropou

 

Čtvrtek 26. 5.

16,30, nám. Sv. Čecha, Ukládání kamenů zemřelých

17,00, kostel ČSCH, Zahájení Chayim, virtualizace nové synagogy

18,45, Městské divadlo Prostějov, vernisáž výstavy fotografií Boba Pacholíka Židé v Prostějově

19,00, Městské divadlo Prostějov, představení Pan Theodor Mundstock

 

Pátek 27. 5.

10,00, KK Duha, Milan Cieslar Jak jsem točil Lustiga

Včera jsme si připomněli Den památky obětí holocaustu

ilustrační foto Osvětim

Včera, 27. ledna 2021 jsme si připomněli 76. výročí osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim Rudou armádou. Právě v tomto táboře skončila i řada prostějovských Židů.

Prostějov byl ještě před válkou často označován jako „hanácký Jeruzalém“, protože zde sídlila mimořádně velká židovská komunita, o to významnější, že měla i rozsáhlou ekonomickou sílu. Přitom zde došlo k tragickému paradoxu, protože židovští věřící většinou mluvili německy a částečně se dříve i hlásili k německé národnosti, zatímco vlastní německé obyvatelstvo bylo ve městě početně poměrně slabé. Prostějovská židovská obec naopak byla v moravských poměrech jedna z největších, v roce 1930 se zde k židovské národnosti hlásilo 740, ale k židovskému náboženství 1442 obyvatel.

Nejen barokní synagogy jsou k vidění v prostějovském Špalíčku

foto Magistrát města Prostějova

Patnáct rámovaných panelů mapujících historii synagog například v Jičíně, Holešově, Kolíně, Třebíči, Dolních Kounicích nebo Úsově je k vidění v prostějovské galerii Špalíček. Výstavu Barokní synagogy v českých zemích, která byla zahájena vernisáží 23. července, doplňuje řada cenných trojrozměrných předmětů zapůjčených z loštické synagogy nebo textilií z Muzea Komenského v Přerově.

Můžete zde tak ve vitrínách vidět například svitek Tóry nalezené v roce 1957 politickým vězněm Janem Janků na půdě Nápravně výchovného ústavu Mírov.

Pietní vzpomínka k 75. výročí deportace prostějovských Židů již dnes!

ilustrační foto plakát

Pietní vzpomínka na 75. výročí deportace prostějovských Židů se uskuteční ve čtvrtek 22. června v prostějovském Husově sboru. Po programu bude následovat tichý průvod na hlavní nádraží, odkud se transporty Židů za druhé světové války organizovaly.

Letos v létě uplyne 75 let od chvíle, kdy prostějovští Židé museli opustit své město a byli transportováni do Terezína. Většina z nich viděla tehdy, v roce 1942, Prostějov naposledy.

Jejich památku má nyní připomenout akce, kterou pořádají prostějovské křesťanské církve ve spolupráci s Gymnáziem Jiřího Wolkera a Cyrilometodějským gymnáziem a také s Městskou knihovnou.

Židovský hřbitov ve Studentské?!

Foto ber

Otázku úpravy bývalého židovského hřbitova ve Studentské ulici projednávalo pondělní zastupitelstvo. Zatímco někteří zastupitelé obhajovali úpravu celého místa tak, aby bylo důstojnou vzpomínkou na tisíce lidí, kteří zde byli pohřbeni, radní vyslovili zásadní nesouhlas. V blízkosti je škola a sídliště.

Myšlenku bývalého předsedy židovské obce Tomáše Jelínka nanesl zastupitel Václav Kolář. „Umím si představit postavení památníku. Do něj by jako připomínku bylo možné použít náhrobky," vysvětlil zastupitelům.

Číslo B-13785 hledá příbuzné Jaroslava Vilímce

Foto ČTK

 

Petr Beck přežil Terezín, Osvětim i pochod smrti. V polském koncentráku nahnali nacisté do plynu 35 jeho příbuzných včetně mámy Alžběty a mladšího bratra Pavla. Přežil jen on a jeho otec. Dodnes hledá muž s číslem B-13785 příbuzné Jaroslava Vilímce z Prostějova.

Elektrikář Jaroslav Vilímec měl malý obchůdek na Jiráskově náměstí. „Školy byly pro Židy zavřené a on mě jediný vzal do učení. Moc rád bych poděkoval jeho příbuzným za statečnost," říká Petr Beck.  Zapátrejte v rodinných archivech, oslovte pamětníky, milí čtenáři. Třeba se díky vám podaří přání Petra Becka splnit. (čtk, ber)