pieta

Prostějov si připomněl srpnové události roku 1968

ilustrační foto

I Prostějov si připomněl 52. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do naší země.

Konkrétně v Prostějově si střelba ze sovětských tanků vyžádala tři lidské životy a devět zraněných. Tato událost vešla do prostějovských dějin pod názvem "krvavá neděle" (25. srpna 1968). Pietního aktu se za město Prostějov účastnili primátor Frntišek Jura, náměstek Jiří Rozehnal, náměstkyně Milada Sokolová a Alena Rašková. (red)

Fotopostřeh: Pieta na Hloučele

Foto čtenář

Fotografie pořízené na jednom z odpočívadel v biokoridoru Hloučela do redakce zaslala jedna z čtenářek. 

"Na jednom ze stolů jsou svíčky, květiny a také lísteček s nápisem Pieta, prosím neničte. I když by mne samozřejmě zajímalo, komu je tato vzpomínka určena, mám vzkaz pro ty, kdo pietu instalovali. Musí tu být delší dobu, soudě podle stavu růží, a je netknutá," připsala ke snímkům Blanka. 

Pokud tušíte, komu je věnována, prozraďte. Třeba zavzpomínají i ti, kdo zde svíčku a vzkaz nezanechali. (ber)

OBRAZEM: 80. výročí úmrtí prvního prezidenta Československé republiky T. G. Masaryka

Foto MMP

Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 - 14. 9. 1937).

Připomínka 80. výročí úmrtí prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigue Masaryka se uskutečnila včera, 14. září 2017, v 16.00 hodin na náměstí před budovou radnice. (red)

 

OBRAZEM: Památka obětí intervence vojsk Varšavské smlouvy

ilustrační foto

V pátek se na náměstí TGM v Prostějově uskutečnila pietní vzpomínka na oběti intervence v roce 1968.

Ošklivá bilance. Tři zastřelení, devět zraněných. (red)

Pietní vzpomínka k 75. výročí deportace prostějovských Židů již dnes!

ilustrační foto plakát

Pietní vzpomínka na 75. výročí deportace prostějovských Židů se uskuteční ve čtvrtek 22. června v prostějovském Husově sboru. Po programu bude následovat tichý průvod na hlavní nádraží, odkud se transporty Židů za druhé světové války organizovaly.

Letos v létě uplyne 75 let od chvíle, kdy prostějovští Židé museli opustit své město a byli transportováni do Terezína. Většina z nich viděla tehdy, v roce 1942, Prostějov naposledy.

Jejich památku má nyní připomenout akce, kterou pořádají prostějovské křesťanské církve ve spolupráci s Gymnáziem Jiřího Wolkera a Cyrilometodějským gymnáziem a také s Městskou knihovnou.

Tři pietní desky jsou zaplněny

ilustrační foto MMP

Rada města schválila pořízení další pietní desky u vsypové loučky na Městském hřbitově Prostějov. Pozůstalí, kteří zde využívají anonymní uložení ostatků svých příbuzných, mohou jejich památku zvěčnit do kamene. Nabídka se setkala s takovým ohlasem, ke třem zcela zaplněným deskám přibude čtvrtá. 

Vsypová loučka u kolumbária byla nedávno doplněna dalšími dvěma mramorovými deskami. Pozůstalí, kteří využívají loučku pro uložení ostatků svých příbuzných, dostali zde možnost jejich památku zvěčnit.

Na desku mohou zájemci nechat vytesat jména, data narození a úmrtí zesnulých. Všechny tři pietní desky jsou již zaplněny a správa hřbitova eviduje další žádosti pozůstalých. Pořízení pietní desky přijde opět na 25.773 Kč s DPH. (red)

Václav Havel na prostějovském náměstí zůstal. Do kdy?

ilustrační foto

 

Při oslavě 17. listopadu instaloval Ivo Lužný, člen petičního výboru „Za trvalou památku na Václava Havla v Prostějově“, na podstavec sochy TGM fotografii bývalé prezidenta spolu se vzpomínkou na jeho návštěvu v našem městě. Snímek po akci odstranili městští strážníci. Od úterka je fotka na podstavci znovu. Otázkou je, do kdy.

"17. listopadu jsem na podstavec pomníku TGM instaloval fotografii Václava Havla," uvedl Ivo Lužný. Po vzpomínkové akci byla odstraněna městskou policií spolu s plakáty, protestujícími proti komunistům na radnici. "Nejen za petiční výbor „Za trvalou památku na Václava Havla v Prostějově“, ale především za všechny, kteří nezapomněli, jsem včera opětovně umístil Havlovu fotografii s připomínkou jeho návštěvy v Prostějově v květnu 1990 na podstavec TGM. Jsem zvědav jak dlouho vydrží.

Vzpomínka na válečné veterány

Foto MMP

 

Pietním aktem na městském hřbitově v Prostějově uctili odkaz veteránů a všech obětí světových válek představitelé prostějovské radnice. Společně s nimi vzdali hold i zástupci státní správy, Československé obce legionářské, Svazu letců, Klubu výsadkových veteránů a válečných veteránů a prostějovské vojenské posádky.

Den válečných veteránů se mimo jiné váže na konec 1. světové války. Skončila příměřím 11.11. v 11 hodin roku 1918 a tento den se stal celosvětovým pojmem. V Česku se slaví od roku 2001. (red)

Prostějov si připomenul srpnové události roku 1968

Foto ber

 

Marie Říhovská, Josef Boháč a Ladislav Lang. Tři jména, tři oběti, tři Prostějované. Zemřeli, zasaženi kulkami, 25. srpna 1968.

Vzpomínková akce se uskutečnila v pondělí na náměstí T.G. Masaryka  u pomníčku, věnovaného právě jim, obětem vpádu vojsk Varšavské smlouvy. Zúčastnili se jí zástupci magistrátu, samosprávy, ozbrojených složek, Sokolů, Svazu letců a dalších organizací. "Děkuji všem, kdo se vzpomínky zúčastnili," konstatoval na závěr proslovu primátor Miroslav Pišťák. Zároveň přítomné ujisti, že pomníček obětem zůstane i přes plánovanou rekonstrukci kuželny na svém místě. "Nepatří na hřbitov, své místo má tady, v centru města," vysvětlil Pišťák. (ber).  

Po stopách nejúspěšnější paradesantní skupiny 2. světové války

Foto 102. pzpr

 

Příslušníci 102. pzpr vyrazili po stopách nejúspěšnější paradesantní skupiny 2. světové války na území protektorátu Čech a Moravy „CLAY“. Ta byla vysazena do prostoru Hostýnských vrchů právě před 70 lety, 13. dubna 1944.

Prostějovští výsadkáři provedli seskok u Hostišové v několika tříčlenných výsadcích, tedy v počtu jako skupina „CLAY“, kterou tvořil radiotelegrafista Čestmír Šikola, šifrant Jiří Štokman a velitel skupiny Antonín Bartoš. Po seskoku se všichni výsadkáři zúčastnili pietního aktu u památníku skupiny „CLAY“, kde si připomněli činnost jejích členů a na závěr položili kytici k pamětní desce. Poté vyrazili na noční vzpomínkový pochod dlouhý 36 km z obce Hostišová přes vrcholky Hostýnských vrchů do Bystřice pod Hostýnem.