socha

Nepomucký přišel o ruku. Už zase

Ilustrační foto ber

Od úterka šetří policisté případ vandalismu, který se stal v Prostějově na ulici Olomoucká. Neznámý vandal tam ulomil soše kus ruky.

Vandal někdy v době od konce října do doby oznámení úmyslně poškodil sochu svatého Jana Nepomuckého tím, že mu ulomil část pravé ruky. Škoda, kterou způsobil, vznikla městu Prostějov v předběžné výši 23 000 Kč. „Po ohledání místa jsme případ zaevidovali a šetříme ho pro trestný čin poškození cizí věci,“ uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Nebylo to poprvé, co byl Janu „amputován“ úd. Soše, stojící u mostu přes Hloučelu, někdo ulomil pěst pravé ruky v dubnu 2018. Policisté tehdy pachatele nedopadli. (ber)

Chtěla prodat sošku psa. A přišla o 13 tisíc

ilustrační foto ber

V říjnu letošního roku uveřejnila 27letá žena z Litovle na inzertním portále nabídku prodeje starožitné porcelánové sošky ve tvaru psa za 1 100 korun. Ve středu 13. října ji prostřednictvím aplikace pro bezplatné zasílání zpráv kontaktovala žena, která projevila zájem o koupi starožitnosti.

„Zájemkyně zaslala prodávající ženě odkaz s legendou, že po vyplnění potřebných údajů proběhne transakce a prodávající obdrží smluvenou částku na svoji platební kartu. Důvěřivá inzerentka nezaváhala a v odkaze vyplnila heslo ke svému internetovému bankovnictví, které potvrdila přes SMS zprávu. Navíc vypsala i pole s dotazem k zůstatku na účtu, který činil přes 13 000 korun. Poté měla do odkazu vložit heslo, které obdržela v SMS zprávě. To se pokusila několikrát zadat, ale vždy s odezvou neplatného kódu. V tuto chvíli již žena pojala podezření, že se stala zřejmě obětí podvodnice.

Počmáraný Wolker. Jiřímu se vandal podepsal na kabát

Foto PČR

V pondělí odpoledne přijali prostějovští policisté oznámení o vandalismu, kterého se dopustil neznámý pachatel v Prostějově. 

Na náměstí T. G. Masaryka popsal bronzovou sochu Jiřího Wolkera nečitelným nápisem o rozměru 4 x 10 cm. Škoda na soše vznikla městu Prostějov, ale doposud nebyla vyčíslena.  "Poničení sochy šetříme pro trestný čin poškození cizí věci," sdělila redakci policejní mluvčí Miluše Zajícová.

"Takový čin by si v první řadě zasloužil komentář, který není možné publikovat. Je to ubohé." netajila se znechucením náměstkyně Milada Sokolová. (ber)

Ve Žraloku bude odhalen Neznámý pijan

Foto camping Žralok

Vloni byla v plumlovském kempu odhalena Žraločí epopej, letos to bude pomník. V sobotu 1.srpna v 15 hodin zde Ivo Šmoldas odhalí Neznámého pijana.

Akci zahájí v pátek 31. července výstava kresleného humoru Klubu Kreslířů a Humoristů na téma Koronaviru, která nabídne přes sto kreslených vtipů.

Pomník odhalí kmotr projektu Ivo Šmoldas. Členové Klubu, přední čeští a slovenští karikaturisté, následně k pomníku jako poctu položí místo květin nedopité lahve a cigaretové popelníky. Pak proběhne na tomto „pijetním“ místě „pijetní“ akt, kterého se může zúčastnit každý návštěvník výstavy kresleného humoru či kempu,“ doplnil autor Jan Tatarka. (ber)

Pamatujete? Socha Lenina

Foto ber

Dnešní fotografie není zas až tak stará, pochází z publikace, která vyšla v roce 1988.

Zachycuje tehdejší náměstí 9. května a "velkého Vláďu". Pokud si vzpomínáte, byla to nesmírně "vydařená" socha, která si vysloužila řadu komentářů. (ber)

Město složí poklonu Edmundu Husserlemu. Sochou

ilustrační foto mapy.cz

Edmund Husserl (8. dubna 1859, Prostějov – 27. dubna 1938, Freiburg im Breisgau) byl světově proslulý filosof moravského původu a zakladatel moderní fenomenologie. Jako dalšímu z významných rodáků mu město Prostějov chce věnovat důstojnou upomínku. Jako v případě básníka Jiřího Wolkera to bude socha. 

Rada města Prostějova na svém posledním jednání ustavila porotu soutěže o návrh sochy. Ta by podle primátora Františka Jury měla své místo najít na stejnojmenném náměstí. "Ve světe je Edmund Husserl velice uznávaným filozofem, má i vlastní společnost," konstatoval Jura. Podle jeho slov bude přípravu i samotnou instalaci provázet řada zajímavých akcí. "Mimo jiné by u nás mohlo dojít k zasedání celosvětové komise jeho společnosti. Pro Prostějov by to byl další krok ke světovosti," dodal Jura.

Nepomucký přišel o ruku

Foto PČR

V blíže nezjištěné době od 13. do 16. dubna 2018 poškodil dosud nezjištěný pachatel sochu sv. Jana Nepomuckého v Olomoucké ulici v Prostějově.

Ulomením pěsti pravé ruky na soše pachatel způsobil Magistrátu města Prostějova škodu předběžně vyčíslenou na patnáct tisíc korun. "Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu poškození cizí věci. Za ten pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok," uvedl policejní mluvčí František Kořínek. (red)

 

Socha K. H. Borovského se vrátila do středu města

Foto MMP

Restaurování je u konce a upraveno je také okolí sochy. „Jde o dílo známého olomouckého sochaře Julia Pelikána (1887–1969). Restaurování proběhlo formou demontáže kvůli nutnosti nápravy statických poměrů v podloží a následně konzervačním zása­hem (čištění, zpevnění, spárování) bez nutnosti rozsáhlejších doplňků,“ uvedl k obnově so­chy vedoucí oddělení památkové péče Marek Perůtka. Dílo opět stojí na svém místě a v sou­čas­nosti se dokončují úpravy terénu.

Realisticky pojednaná socha významného českého literáta a novináře K. H. Borovského vznikla podle návrhu olomouckého sochaře Julia Pelikána. Z jemnozrnného pískovce je socha literáta v životní velikosti v dobovém oděvu, svírajícího v ruce svitek novin, pravou ruku zaťatou v pěst. Hlava se zamyšleným výrazem je mírně skloněná, figura vykročená na pravou nohu vpřed. V čele soklu je kovová deska se scénou loučení básníka s rodinou a nápis „Na paměť stých narozenin – Karla Havlíčka Borovského - 1921“.

Spletli si pomník s průlezkou?

ilustrační foto wikimedia.org

Trojice malých dětí lezla po soše T.G.Masaryka. Hlídka je z místa vykázala a na jejich nevhodné jednání upozornila rodiče. 

"Tento obrázek, kdy se dítka kloužou po šikmině nebo se snaží šplhat po soše, není bohužel až tak ojedinělý. Smutné je, že se takto často děje za přítomnosti rodičů", uvedla strážník Jana Adámková, mluvčí Městské policie Prostějov. (TZ)

Fotopostřeh: Básník nebo skládkař?!

Foto čtenář

O opravě pomníku Karla Havlíčka Borovského PvNovinky průběžně informují. Jeden postřeh přidal i čtenář Kamil.

"Tak nevím, ale i když Karel už stojí, ta suť pod ním není zrovna dobrá vizitka. Stejně jako napůl pobořený plot," napsal k fotografiím. (red)