Muzeum Prostějovska

Babí léto v Kostelci s Ještěrem. Už v úterý

ilustrační foto Muzeum a galerie Prostějov

Petr Bezruč by ve středu 15. září oslavil sto padesáté čtvrté narozeniny. V Červeném domku v Kostelci na Hané si jej Muzeum a galerie v Prostějově připomene už o den dřív, a to celodenní akcí nazvanou Babí léto s Bezručem.

V úterý 14. září si příchozí mohou, po vzoru Petra Bezruče, vyzkoušet výplaz na Lysou horu, nachystané budou i kreativní dílničky nebo komentované prohlídky, které budou odpoledne, vždy v celou hodinu. „Příchozím vysvětlíme také to, proč se Bezručovi přezdívalo „Starý Ještěr.“ A právě v souvislosti s tímto oslovením, jsme do Kostelce pozvali i chovatele Martina Rokose ze Zlína, který s sebou přiveze varana, chameleona, gekončíky nebo agamu vousatou a podělí se s námi o zkušenosti s chovem těchto zajímavých zvířat. Srdečně všechny zveme,“ uvedl Filip Gregor, kurátor sbírky Petra Bezruče.

Půjčte si knížky u Petra Bezruče. V Kostelci na Hané

Foto Muzeum a galerie Prostějov

Novinku v podobě veřejné knihovny si na letošní prázdniny nachystal Červený domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané na Prostějovsku. Kromě toho se od 1. července pro návštěvníky prodloužila i otevírací doba památníku.

Dějiny Evropy, návod jak pěstovat orchideje ale třeba i detektivní příběh od Larse Keplera najdou návštěvníci památníku Petra Bezruče v Kostelci na Hané v šedé nízké knihovně před vstupem do domku. „Po rozsáhlé rekonstrukci je památník druhou sezonu otevřený a my jsme přemýšleli, co nového návštěvníkům letos nabídneme. Petr Bezruč byl básník, knihy a literatura se k jeho osobnosti přirozeně hodí, a proto jsme se rozhodli instalovat veřejnou knihovničku, která lidem může zpříjemnit návštěvu památníku,“ vysvětlil Filip Gregor, historik Muzea a galerie v Prostějově, které domek spravuje.

Muzeum a galerii v Prostějově povede Veronika Hrbáčková

Foto Muzeum a galerie Prostějov

Od 1. července má Muzeum a galerie v Prostějově nové vedení. Ředitelkou se stala Veronika Hrbáčková. Do Prostějova přichází z Vlastivědného muzea v Olomouci, kde jako kurátorka mimo jiné spravovala fond Etnografie.

Etnografka Veronika Hrbáčková vyšla vítězně z výběrového řízení, které se konalo koncem dubna, Rada Olomouckého kraje ji pak na svém zasedání 17. května jmenovala do funkce. „Podařilo se nám uskutečnit výběrové řízení s mimořádnou konkurencí. Paní Hrbáčková mezi uchazeči zazářila nejen odbornou erudicí, ale také jako člověk dobře znalý muzejního provozu. Věřím, že přináší silnou vizi, která prostějovské muzeum posune vpřed,“ uvedl Jan Žůrek, radní pro kulturu Olomouckého kraje.

Muzeum vystavuje unikáty ze svých sbírek. Spojuje je téma flóry a fauny

Foto Muzeum a Galerie v Prostějově

Průřezově pestrou přehlídku předmětů s živočišnými a florálními motivy nabízí nová výstava Muzea a galerie v Prostějově. Jde o výjimečné kousky ze sbírek muzea, které neměl ani pravidelný návštěvník zatím možnost spatřit. Přístupná bude už od příštího týdne, kdy se muzeum opět otevře.

 Po několikaměsíční pauze otevíráme a velmi se na to těšíme. Protože je ale pondělí pro nás už tradičně dnem zavíracím, na první návštěvníky budeme čekat hned v úterý 11. května,“ uvedl Václav Horák, statutární zástupce Muzea a galerie v Prostějově.

Hledá se šéf. Pro Muzeum a galerii města Prostějova

ilustrační foto muzeum

Ředitelkou Muzea a galerie města Prostějova se Soňa Provazová stala v listopadu roku 2018. Její úřadování skončilo o dva roky a tři měsíce později. Začátkem letošního února byla zřizovatelem, kterým je Olomoucký kraj, odvolána. Kraj za ni hledá náhradu.

Důvodem odvolání je, podle krajských radních, jiná představa o dalším směřování instituce a jejím manažerským vedení. 

Výběrové řízení bylo vyhlášeno 9. února, termín pro podání přihlášek je do 1.4.2021.

Požadavkem je, mimo jiné, VŠ vzdělání v magisterském studijním programu (obor muzejnictví, historie, dějiny umění, ekonomika, právo nebo management výhodou), znalosti v oboru a zaměření organizace a znalost právních předpisů v oblasti muzejnictví a právních předpisů týkajících se činnosti příspěvkových organizací zřizovaných územně samosprávnými celky.

Vydejte se do pravěku po stopách Zdeňka Buriana. V muzeu

Foto Muzeum Prostějovska

Nakreslit dinosaura, mamuta nebo jiného pravěkého tvora, budou mít příležitost malí i velcí návštěvníci Muzea a galerie v Prostějově. U příležitosti výstavy Cesty do pravěku aneb ve stopách Zdeňka Buriana, se tam 19. ledna chystá kreativní odpoledne.

Výstavou následovníků Zdeňka Buriana provede Petr Modlitba, jeden z autorů vystavených děl a zakladatel Volného sdružení výtvarníků PAS (Paleoart – Art and Science), který je velkým obdivovatelem tohoto Mistra paleorekonstrukce. Řeč bude nejen o jeho díle, kterým nesmazatelně vtiskl několika generacím svoje představy o zmizelých světech, ale účastníci kreativního odpoledne společně nahlédnou i za oponu tohoto nevšedního oboru a zjistí, co vše je potřeba znát k tomu, aby člověk mohl vytvořit věrohodný obraz dávno zaniklého světa.

Muzeum a galerie v Prostějově jsou otevřeny!

Foto Muzeum Prostějovska

Po několikatýdenní pauze, způsobené protiepidemickými opatřeními kvůli koronaviru, je opět otevřeno Muzeum a galerie v Prostějově. Kromě stálých expozic se návštěvníci mohou těšit na prodloužené výstavy i novinky.

Za dodržení všech vládních nařízení se prostějovské muzeum a galerie opět otevřelo ve čtvrtek 3. prosince. „Uvědomujeme si, že pauza byla dlouhá a některé výstavy podle původních termínů v těchto dnech právě končí. Proto chceme návštěvníkům vyjít vstříc a rozhodli jsme se, že délku jejich trvání prodloužíme. To, že můžeme opět otevřít je velmi dobrou zprávou a na příchozí se těšíme,“ uvedlo Muzeum a galerie v Prostějově.