knihy

Půjčte si knížky u Petra Bezruče. V Kostelci na Hané

Foto Muzeum a galerie Prostějov

Novinku v podobě veřejné knihovny si na letošní prázdniny nachystal Červený domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané na Prostějovsku. Kromě toho se od 1. července pro návštěvníky prodloužila i otevírací doba památníku.

Dějiny Evropy, návod jak pěstovat orchideje ale třeba i detektivní příběh od Larse Keplera najdou návštěvníci památníku Petra Bezruče v Kostelci na Hané v šedé nízké knihovně před vstupem do domku. „Po rozsáhlé rekonstrukci je památník druhou sezonu otevřený a my jsme přemýšleli, co nového návštěvníkům letos nabídneme. Petr Bezruč byl básník, knihy a literatura se k jeho osobnosti přirozeně hodí, a proto jsme se rozhodli instalovat veřejnou knihovničku, která lidem může zpříjemnit návštěvu památníku,“ vysvětlil Filip Gregor, historik Muzea a galerie v Prostějově, které domek spravuje.

Knihovna nabízí služby oddělení regionální literatury

Foto Městská knihovna Prostějov

Zajímá vás historie našeho města? Potřebujete informace o významných osobnostech prostějovského regionu? Píšete kroniku svého rodu a pátráte po materiálech, které jen tak na internetu nenajdete? Pracujete na bakalářské nebo diplomové práci a některá z kapitol se týká i našeho kraje? Pak určitě oceníte služby oddělení regionální literatury Městské knihovny Prostějov.

Pojem „regionální literatura“ zahrnuje široký okruh dokumentů vztahujících se k Prostějovu, prostějovskému regionu a Hané, k jejich minulosti i současnosti. Najdete zde díla autorů, kteří se na Prostějovsku narodili a žili nebo mají na zdejší region významné vazby. Mimo nejznámějšího Jiřího Wolkera je to např. Edvard Valenta, Edmund Husserl, Petr Bezruč, Antonín Přidal a další. Naší snahou je uchovávat vše, co tyto osobnosti publikovaly, ale také vše, co bylo vydáno o nich.

S Letní čtenářskou výzvou můžete soutěžit o knižní ceny

ilustrační foto Městská knihovna Prostějov

Přemýšlíte, co budete v létě číst? Nechte se inspirovat při výběru letní četby a získejte možnost vyhrát zajímavé ceny!  Městská knihovna připravila deset více či méně konkrétních kritérií, pomocí kterých si lidé mohou knížky vybrat.

 

"Vypůjčením a přečtením knih budete postupně Letní čtenářskou výzvu plnit. Jednu knížku si vyberete například na doporučení kamarádů či knihovnice, druhou ze žánru young adult, jiná bude mít v názvu nebo na obálce dům a další si zvolíte ze žánru sci-fi nebo fantasy. Vybrat si můžete také knížku, kterou přečtete za jediný den, nebo i komiks. To jsou jen příklady. Kdo si v průběhu července a srpna půjčí a přečte alespoň šest knih, které vyhovují desíti kritériím Letní výzvy, bude zařazen do slosování o knižní ceny.

Hledá se Miss záložka! Přihlaste se!

ilustrační foto plakát

Právě se rozjela soutěž o nejhezčí knižní záložku pro malé i velké čtenáře. Stačí vyzdobit záložku a odevzdat ji v knihkupectví Kosmas v Prostějově na náměstí číslo patnáct.

A jak na to? „Vyzvedněte si v knihkupectví Kosmas šablonu záložky a vyzdobte ji tak, aby byla nejkrásnější ze všech záložek na světě. Odevzdejte ji v našem knihkupectví nejpozději do 14. dubna a tím ji přihlásíte do soutěže. Vyhodnocení proběhne 18. 4. 2017 v rámci kampaně Kniha ti sluší,“ zve k soutěži Kosmas.

„Všechny přihlášené záložky vystavíme v našem knihkupectví a tři nejšikovnější autory odměníme,“ dodává. (red)

 

Oslavte Mezinárodní den darování knih!

ilustrační foto

Každoročně 14. února můžeme mimo svatého Valentýna oslavit také Mezinárodní den darování knih. Ten myslí především na děti a na budování jejich vztahu ke čtení. Zúčastní se ho i ICM Prostějov.

Informační centrum pro mládež Prostějov ve spolupráci s neziskovou organizací Celé Česko čte dětem pořádá sbírku dobrých knih ze současné dětské literatury, případně knih starších, které třeba jste třeba četli svým dětem. Knihy musí být zachovalé a nepoškozené. Doporučujeme sbírat knihy vydané od roku 1995. Knihy jsou určeny dětem, sbírka má proto obsahovat knihy dětské, popřípadě knihy pro mládež.

Od 5. října opět vypukne knižní bazar!

ilustrační foto MK PV

Hledáte zajímavou knihu pro svou knihovničku? Je vám líto vyhodit knihy, které již nepotřebujete? Navštivte knižní bazar, který bude probíhat v prostorách knihovny až do 31. října.

"Můžete přinést vaše knihy, které budou zdarma k dispozici ostatním čtenářům, a sami si můžete odnést všechny publikace, které vás zaujmou," sděluje knihovna. Akce začne 5. října v 9 hodin. (red)

Knihy o Prostějovu jsou za hubičku

Foto Jiří Pospíšil

 

Jak PvNovinky již informovaly, publikace věnovaná stému výročí prostějovské radnice bude pokřtěna v červnu při slavnostním představení Prodané nevěsty. Zatím si ale můžete pořídit jiné knihy o městě a to doslova za hubičku.

Publikace Sto let prostějovské radnice, kterou připravil magistrát ve spolupráci se Státním okresním archivem, mapuje celé dějiny tohoto úředního sídla a dominanty města od roku 1914 do současnosti. Je šestou knihou edice, kterou tvoří reprezentativní publikace Prostějov 1 a 2, Prostějov ve starých pohlednicích, Prostějov v malbě, kresbě a grafice a Národní dům v Prostějově.