knihovna

V knihovně pasovali prvňáčky na čtenáře

foto Magistrát města Prostějova

Pasování dětí na čtenáře bude postupně probíhat celý červen. Prváci, budoucí čtenáři, získají jako dárek speciální knížku autorky Kláry Smolíkové s názvem Dubánek a tajný vzkaz, která byla připravena pouze pro tyto účely.

Pasování prvňáčků na čtenáře, poprvé ve spolupráci se Statutárním městem Prostějovem, se za vedení města zúčastnili náměstkové primátora Milada Sokolová a Jan Krchňavý. Za Městskou knihovnu Prostějov děti pozdravil také její ředitel Aleš Procházka.

„Je to poprvé, co děti dostanou jako vzpomínku na pasování tuto krásnou knížku. Dostane ji všech – téměř 500 prvňáčků, kteří budou v průběhu měsíce června na čtenáře pasováni. Věříme, že si ji přečtou a bude jakýmsi prvním vhledem do světa jejich literatury," usmívá se náměstkyně primátora Milada Sokolová. (red)

Půjčte si knížky u Petra Bezruče. V Kostelci na Hané

Foto Muzeum a galerie Prostějov

Novinku v podobě veřejné knihovny si na letošní prázdniny nachystal Červený domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané na Prostějovsku. Kromě toho se od 1. července pro návštěvníky prodloužila i otevírací doba památníku.

Dějiny Evropy, návod jak pěstovat orchideje ale třeba i detektivní příběh od Larse Keplera najdou návštěvníci památníku Petra Bezruče v Kostelci na Hané v šedé nízké knihovně před vstupem do domku. „Po rozsáhlé rekonstrukci je památník druhou sezonu otevřený a my jsme přemýšleli, co nového návštěvníkům letos nabídneme. Petr Bezruč byl básník, knihy a literatura se k jeho osobnosti přirozeně hodí, a proto jsme se rozhodli instalovat veřejnou knihovničku, která lidem může zpříjemnit návštěvu památníku,“ vysvětlil Filip Gregor, historik Muzea a galerie v Prostějově, které domek spravuje.

Knihovna nabízí služby oddělení regionální literatury

Foto Městská knihovna Prostějov

Zajímá vás historie našeho města? Potřebujete informace o významných osobnostech prostějovského regionu? Píšete kroniku svého rodu a pátráte po materiálech, které jen tak na internetu nenajdete? Pracujete na bakalářské nebo diplomové práci a některá z kapitol se týká i našeho kraje? Pak určitě oceníte služby oddělení regionální literatury Městské knihovny Prostějov.

Pojem „regionální literatura“ zahrnuje široký okruh dokumentů vztahujících se k Prostějovu, prostějovskému regionu a Hané, k jejich minulosti i současnosti. Najdete zde díla autorů, kteří se na Prostějovsku narodili a žili nebo mají na zdejší region významné vazby. Mimo nejznámějšího Jiřího Wolkera je to např. Edvard Valenta, Edmund Husserl, Petr Bezruč, Antonín Přidal a další. Naší snahou je uchovávat vše, co tyto osobnosti publikovaly, ale také vše, co bylo vydáno o nich.

Knihovnice z Protivanova je druhá nejlepší v kraji! Gratulujeme!

ilustrační foto okraj.cz

V úterý 22. září získala titul Nejlepší venkovský knihovník Olomouckého kraje 2020 Lenka Drechslerová z Rapotína. Druhé místo obsadila Kateřina Trundová z knihovny v Protivanově. Třetí skončila Libuše Veselková, která působí v knihovně v Medlově. Nominován letos nově mohl být pracovník jakékoliv obecní knihovny, která sídlí na území kraje a v níž počet úvazků nepřesahuje jedno pracovní místo.

Odborná porota hodnotila osobnost knihovníka, péči o knihovnu a snahu o její propagaci. Důležitá byla také míra spolupráce s obcí a školami. „Pro letošek jsme malinko upravili pravidla hodnocení. Ze všech nominovaných jsme vybrali pět nejlepších, které odborná komise navštívila a na základě osobní zkušenosti pak zvolila trojici knihovníků k ocenění,“ vysvětlila ředitelka Vědecké knihovny v Olomouci Iveta Tichá.

Knihovna nabízí ke shlédnutí výstavu pražského výtvarníka Luďka Bárty

Foto Mětská knihovna

Husserl Art – Active je kolekce autorských tisků a je koncipována jako hold prostějovskému rodákovi, filozofovi Edmundu Husserlovi.

Vystavovaná díla představují hravé doplnění rozsáhlejší stejnojmenné výstavy, která nedávno probíhala v prostějovském Muzeu a galerii. V tomto komorním cyklu se autor zabývá možným ztvárněním světoznámého filozofa očima současných komiksových autorů. Zvolený postup „apropriace“ mu umožňuje zrealizovat krátkou exkurzi do zábavné oblasti, kam by se jinak fenomenologie, myšlenkový směr filozofie zformulovaný Husserlem, asi nikdy nedostala. (red)

S Letní čtenářskou výzvou můžete soutěžit o knižní ceny

ilustrační foto Městská knihovna Prostějov

Přemýšlíte, co budete v létě číst? Nechte se inspirovat při výběru letní četby a získejte možnost vyhrát zajímavé ceny!  Městská knihovna připravila deset více či méně konkrétních kritérií, pomocí kterých si lidé mohou knížky vybrat.

 

"Vypůjčením a přečtením knih budete postupně Letní čtenářskou výzvu plnit. Jednu knížku si vyberete například na doporučení kamarádů či knihovnice, druhou ze žánru young adult, jiná bude mít v názvu nebo na obálce dům a další si zvolíte ze žánru sci-fi nebo fantasy. Vybrat si můžete také knížku, kterou přečtete za jediný den, nebo i komiks. To jsou jen příklady. Kdo si v průběhu července a srpna půjčí a přečte alespoň šest knih, které vyhovují desíti kritériím Letní výzvy, bude zařazen do slosování o knižní ceny.

Novinkou na Ranči M+M je luční knihovna

Foto MO

Ranč M+M ve Ptení u Prostějova se chlubí letošními novinkami, mimo jiné luční knihovnou

"Sestavili jsme skalní sošky, nové posezení zve k zastavení a odpočinku a nová naučná stezka zpříjemní procházku," říká Martina Očenášková s tím, že brzy začnou na ranči tvořit bosý chodník. 

Teď se dokončuje stavba nové kryté haly, která má velmi kvalitní povrch pro koně, ale možná i na beach volleyball, jógu, badminton, agility, hudební a taneční aktivity, výstavy. 

Další novinkou po dostavbě haly bude otevření Semináře Feng-shui – dále Semináře na podporu sebevědomí, klidu, proti vyhoření a stresu a další různá témata. (red)

Přijďte k nám, zvou děti a mládež knihovnice

ilustrační foto Městská knihovna

Knihovna pro děti a mládež se po rekonstrukci vrátila na své původní místo a sídlí na ulici Vápenice v Domě dětí a mládeže. Vstřícné knihovnice pomohou s výběrem knih pro radost i do čtenářského deníku.

Knihovna pro děti a mládež prošla v loňském roce rozsáhlou rekonstrukcí. Díky tomu se z ní stalo příjemné a moderní místo, kde děti i dospělí opravdu rádi tráví svůj volný čas. K vylepšenému pódiu nebo čtecím schovávačkám mezi regály přibyla i malá místnost pro teenagery, ve které si mohou číst, popovídat s kamarády anebo si tu třeba napsat domácí úkol. Najdou tu jak povinnou školní četbu, tak knihy určené přímo jim, například dívčí romány, žánr Young Adult, komiksy a cizojazyčné knihy.

Udělejte radost svému knihovníkovi!

ilustrační foto kr-olomoucky.cz

Patříte mezi vášnivé čtenáře a v knihovně se cítíte jako ryba ve vodě? Pak možná tušíte, že největším vynálezem šestnáctého století byl knihtisk, který masovou produkci literatury umožnil. A je tu ještě jeden neméně důležitý element, jemuž za rozšíření knihoven vděčíme – knihovníci. V našem kraji jich působí zhruba pět set, většinou pracují ve volném čase a lidé je teď za to mohou ocenit. Uzávěrka ankety o Nejlepšího neprofesionálního knihovníka je 28. února.

„Olomoucký kraj knihovny ve městech i na venkově dlouhodobě podporuje. Lidé, kteří v nich pracují, vykonávají neocenitelnou službu pro celou společnost a zejména pro děti, pro něž je četba velmi důležitá,“ uvedl náměstek Olomouckého kraje František Jura.

V regionu k dnešnímu dni působí zhruba 480 knihoven a téměř všechny mají na starosti právě neprofesionální knihovníci.

V březnu opět probíhá knižní bazar!

ilustrační foto

 

Hledáte zajímavou knihu pro svou knihovničku? Je vám líto vyhodit knihy, které již nepotřebujete? Navštivte knižní bazar, který bude probíhat v prostorách knihovny až do 30. března.

"Můžete přinést vaše knihy, které budou zdarma k dispozici ostatním čtenářům, a sami si můžete odnést všechny publikace, které vás zaujmou," sděluje knihovna. Akce začala 2. března v 9 hodin. (red)