knihovna

Městská knihovna Prostějov slaví 125. narozeniny

Foto plakát

Ve středu 15. listopadu v 17 hodin začne Městská knihovna Prostějov s oslavou 125 let od založení a 200 let od položení základního kamene budovy střelnice, ve které sídlí. Přichystán má zajímavý program.

„Připravili jsme pro vás výstavu, která vám přiblíží historii budovy střelnice a především to, jak se prostějovská knihovna proměňovala od svého vzniku v roce 1898 až po letošní rok. Oslavu zahájíme vernisáží výstavy za účasti představitelů města. Poté následuje prohlídka výstavy za hudebního doprovodu kapely OKAP a raut,“ zve ředitel knihovny Aleš Procházka.

Městská knihovna nabízí zajímavý program i v letních měsících

Foto Magistrát města Prostějova

V oddělení pro děti a mládež prostějovské městské knihovny patří každé pondělí pizza kvízům. Nejinak tomu bylo i toto pondělí, kdy se děti potýkaly s velmi náročným kvízem na téma hvězdy.

Pizza kvízy patří už po léta k oblíbeným letním aktivitám, kdy děti mezi sebou poměřují síly ve svých vědomostech, letos je určen dětem ve věku 10–15 let.

„Jsem ráda, že si děti v době moderních technologií najdou i o prázdninách cestu do knihovny. Děti byly velmi šikovné, kvíz jsem si sama vyzkoušela a byl velmi náročný. Přeji všem pohodové prázdniny a spoustu čtenářských zážitků," pozdravila zúčastněné děti 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Knihovna nabízí online kvíz: Od střelnice ke knihovně

Foto plakát

I letos se můžete těšit na soutěžní prázdninový kvíz týkající se Prostějova a jeho historie. A protože budova naší knihovny slaví letos 200 let, téma bylo jasné. Ověřte si, co víte o této nepříliš známé památce našeho města. Navíc můžete vyhrát pěkné knižní ceny.

Čeká vás celkem 12 otázek, které se věnují historii a zajímavostem, týkající se budovy prostějovské střelnice alias dnešní knihovny. On-line kvíz najdete na https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSew9UesykZX-_W2kCySlz3eUqapE67OWLELT2qbHZei9TLFrg/viewform.

Knihovna vyhlásila vítěze Sovičkiády

Foto Magistrát města Prostějova

Výsledky tradiční literární soutěže, pro ty, co mají pod 18 let, byly vyhlášeny 6. 6. 2023 v Městské knihovně Prostějov na oddělení pro děti a mládež. Nejlepší práce jako například básně, pohádky nebo příběhy, obyčejné či neuvěřitelné byly hodnoceny odbornou porotou. Při slavnostním vyhlašování vystoupil divadelní kroužek pod vedením učitelky Hany Švédové ze ZŠ Palackého, nechybělo ani autorské předčítání vítězných prací.

Do letošního ročníku bylo zasláno přes 160 prací z celé České republiky! Nejmladšímu spisovateli bylo 9 a nejstaršímu 17 let. Práce byly roztříděny do 4 kategorií a poslány porotcům, kteří četli, dumali a nakonec vyhodnotili ty nejlepší z nejlepších.  

V knihovně pasovali prvňáčky. Na čtenáře

Foto Magistrát města Prostějova

Pasování prvňáčků na čtenáře se konalo v pátek 19. května na oddělení pro děti a mládež Městské knihovny Prostějov.

Akce se zúčastnila 1. náměstkyně primátora pro kulturní oblast Milada Sokolová a náměstek primátora pro školství Miloš Sklenka.

Při pasování dostal každý prvňáček speciální knížku, která vyšla jen pro ně, v rámci projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka.

„Knížka jmenuje „Křeček v letu“ - napsala ji Zuzana Barilová a ilustrovala Markéta Vydrová. Zakoupili jsme 510 kusů těchto knih a v průběhu května a června budou při dalším pasování prvňáčků na čtenáře předávány jako dárek,“ uvedla 1. náměstkyně primátora Sokolová.

Červený kostel v Olomouci otevře své dveře v polovině května. Rekonstrukce končí

Foto Olomoucký kraj

Jedna z dominant Olomouce, kterou léta využívala zdejší vědecká knihovna jako sklad knih, nebyla dlouho přístupná veřejnosti. To se ale brzy změní. Dělníci dokončují rekonstrukci, kterou začali na podzim 2020. Krásy kostela si bude moci od 17. května prohlédnout kdokoli, třeba během různých společenských akcí.

„Koncerty, přednášky, semináře, autorská čtení nebo třeba popíjení kávy při pohledu na otevřenou knihovnu. To vše budeme mít možnost už v polovině května v kostele zažívat. Kultura je pro lidi velmi důležitá. Díky ní zažíváme krásné chvíle a získáváme pocit sounáležitosti. Je důležité kulturu vytvářet, starat se o ni a rozvíjet ji. Přesně to se díky opravě a zpřístupnění Červeného kostela bude dít, a za to jsem velmi rád,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

V knihovně pasovali prvňáčky na čtenáře

foto Magistrát města Prostějova

Pasování dětí na čtenáře bude postupně probíhat celý červen. Prváci, budoucí čtenáři, získají jako dárek speciální knížku autorky Kláry Smolíkové s názvem Dubánek a tajný vzkaz, která byla připravena pouze pro tyto účely.

Pasování prvňáčků na čtenáře, poprvé ve spolupráci se Statutárním městem Prostějovem, se za vedení města zúčastnili náměstkové primátora Milada Sokolová a Jan Krchňavý. Za Městskou knihovnu Prostějov děti pozdravil také její ředitel Aleš Procházka.

„Je to poprvé, co děti dostanou jako vzpomínku na pasování tuto krásnou knížku. Dostane ji všech – téměř 500 prvňáčků, kteří budou v průběhu měsíce června na čtenáře pasováni. Věříme, že si ji přečtou a bude jakýmsi prvním vhledem do světa jejich literatury," usmívá se náměstkyně primátora Milada Sokolová. (red)

Půjčte si knížky u Petra Bezruče. V Kostelci na Hané

Foto Muzeum a galerie Prostějov

Novinku v podobě veřejné knihovny si na letošní prázdniny nachystal Červený domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané na Prostějovsku. Kromě toho se od 1. července pro návštěvníky prodloužila i otevírací doba památníku.

Dějiny Evropy, návod jak pěstovat orchideje ale třeba i detektivní příběh od Larse Keplera najdou návštěvníci památníku Petra Bezruče v Kostelci na Hané v šedé nízké knihovně před vstupem do domku. „Po rozsáhlé rekonstrukci je památník druhou sezonu otevřený a my jsme přemýšleli, co nového návštěvníkům letos nabídneme. Petr Bezruč byl básník, knihy a literatura se k jeho osobnosti přirozeně hodí, a proto jsme se rozhodli instalovat veřejnou knihovničku, která lidem může zpříjemnit návštěvu památníku,“ vysvětlil Filip Gregor, historik Muzea a galerie v Prostějově, které domek spravuje.

Knihovna nabízí služby oddělení regionální literatury

Foto Městská knihovna Prostějov

Zajímá vás historie našeho města? Potřebujete informace o významných osobnostech prostějovského regionu? Píšete kroniku svého rodu a pátráte po materiálech, které jen tak na internetu nenajdete? Pracujete na bakalářské nebo diplomové práci a některá z kapitol se týká i našeho kraje? Pak určitě oceníte služby oddělení regionální literatury Městské knihovny Prostějov.

Pojem „regionální literatura“ zahrnuje široký okruh dokumentů vztahujících se k Prostějovu, prostějovskému regionu a Hané, k jejich minulosti i současnosti. Najdete zde díla autorů, kteří se na Prostějovsku narodili a žili nebo mají na zdejší region významné vazby. Mimo nejznámějšího Jiřího Wolkera je to např. Edvard Valenta, Edmund Husserl, Petr Bezruč, Antonín Přidal a další. Naší snahou je uchovávat vše, co tyto osobnosti publikovaly, ale také vše, co bylo vydáno o nich.

Knihovnice z Protivanova je druhá nejlepší v kraji! Gratulujeme!

ilustrační foto okraj.cz

V úterý 22. září získala titul Nejlepší venkovský knihovník Olomouckého kraje 2020 Lenka Drechslerová z Rapotína. Druhé místo obsadila Kateřina Trundová z knihovny v Protivanově. Třetí skončila Libuše Veselková, která působí v knihovně v Medlově. Nominován letos nově mohl být pracovník jakékoliv obecní knihovny, která sídlí na území kraje a v níž počet úvazků nepřesahuje jedno pracovní místo.

Odborná porota hodnotila osobnost knihovníka, péči o knihovnu a snahu o její propagaci. Důležitá byla také míra spolupráce s obcí a školami. „Pro letošek jsme malinko upravili pravidla hodnocení. Ze všech nominovaných jsme vybrali pět nejlepších, které odborná komise navštívila a na základě osobní zkušenosti pak zvolila trojici knihovníků k ocenění,“ vysvětlila ředitelka Vědecké knihovny v Olomouci Iveta Tichá.