městská knihovna

Otevírací doba v knihovně pro děti se mění!

ilustrační foto MMP

Velké překvapení čeká na malé čtenáře v Knihovně pro děti a mládež. Na četné žádosti prodlužuje knihovna od 3. ledna 2022 otevírací dobu dětského oddělení.

Nově bude otevřeno každé pondělí, středu a pátek od 12 až do 18 hodin. Ve čtvrtek bude otevřeno od 12 do 17 hodin, a poté budou v knihovně probíhat speciální odpolední akce, např. besedy, únikové hry nebo virtuální realita. V sobotu zůstává otevírací doba stejná -  od 8 do 11:30 hodin a v úterý je zavřeno. "Věříme, že vám tyto změny udělají radost a těšíme se na vaši návštěvu," říká ředitel knihovny Aleš Procházka.

"Je báječné, že se panu řediteli podařilo rozšířit otevírací dobu, lidé po ní delší dobu volali. Děkuji!", uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová. (red)

Piknik s knihovnou u knihovny je tady. V sobotu!

ilustrační foto pozvánka

„Pohodové" piknik s prostějovskou knihovnou se vrací. První ročníky byly velmi úspěšné, a proto jej knihovna opakuje v sobotu 11. září od 10 do 12 hodin.

"Čaj, kafe, kakao, čtivo i deskové hry dodáme, stejně, jako naše úžasné vafle. Těšit se můžete na mini knižní bazar a hanácký kvíz. Můžete se zastavit jen na chvilku nebo s námi příjemně strávit celé dopoledne. Pozvěte známé, sousedy a kamarády, vezměte s sebou piknikovou deku a nějaké dobroty. Sejdeme se v parčíku u knihovny, pokud bude pršet, schováme se dovnitř," vzkazuje knihovna. (red)

Soutěž pro děti po celý červen. Minecraft a Disney v knihovně

ilustrační foto ČSFD

Mají vaše děti rády Disney pohádky nebo PC hru Minecraft? Pak se jim určitě bude líbit nová soutěž v knihovně na oddělení pro děti a mládež. Knihovnici připravili kvíz, kde si děti zábavnou formou ověří, jak dobře znají svět Disney či Minecraft. Záleží na nich, který svět zvolí. Vyplnit si mohou oba dva kvízy.

Soutěžní kvíz je od středy 2. června připraven k vyzvednutí na oddělení pro děti a mládež na Vápenici nebo ke stažení a vytisknutí na stránce knihovny. Každý, kdo do konce června přinese vyplněný kvíz/kvízy, dostane drobnou odměnu.

A nezapomeňte, že o Disney a Minecraftu je v knihovně spousta věcí. Nejen knihy (příběhy, komiksy, návody, encyklopedie) ale také DVD.  

Peníze na rozvoj knihoven. Kraj je poslal i do Prostějova

ilustrační foto

Bezmála třináct miliónů korun uvolnil Olomoucký kraj na podporu regionální funkce knihoven. Jde o peníze, za které i ty nejmenší knihovny v odlehlých obcích mohou nakupovat nové publikace, aby přilákaly čtenáře. Důležitá je také metodická pomoc pro pracovníky knihoven – například v podobě školení nebo setkání s odborníky z Vědecké knihovny v Olomouci.

„Není vůbec jednoduché přilákat v dnešní době ke knihám mladé čtenáře. Knihovny, které to dovedou, si podporu zaslouží. Řada z nich navíc funguje jako místo, kde se, když je to možné, setkávají během zajímavých akcí lidé napříč generacemi,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Kromě Městské knihovny v Hranicích a Knihovny Vincence Priessnitze v Jeseníku získala finanční prostředky na rozvoj také Knihovna města Olomouce a knihovny v Lipníku nad Bečvou, Šumperku, Přerově a Prostějově.

Doporučená četba pro školáky i maturanty. On-line a zdarma

ilustrační foto MK

V době koronavirové krize se knihovny, pokud je to možné, snaží nabízet své služby on-line. A půjčování elektronických knih k nim patří v první řadě. E-knihy jsou dostupné kdykoli a mnohé z nich jsou dnes zdarma volně ke stažení. K jejich čtení nepotřebujete čtečku knih, postačí vám běžné elektronické zařízení jako tablet, telefon či počítač.

Pokud jste registrovaným čtenářem Městské knihovny Prostějov, můžete si v katalogu vybírat z více než 9.000 e-knih. Najdete mezi nimi i současné české a světové bestsellery, např. Šikmý kostel od Karin Lednické včetně nového pokračování.

Nic není ztraceno, ani pokud čtenářský průkaz nevlastníte. I tak můžete na internetu najít spoustu elektronických knih ke stažení legálně a zdarma. Jsou k dispozici okamžitě, není třeba žádné registrace ani placení poplatků. Dostupné jsou v několika formátech, včetně obvyklého PDF. Můžete je mít po ruce kdykoli to potřebujete.

Městská knihovna informuje. Jak si nechat odložit knihy

ilustrační foto olakát

Princip služby je jednoduchý – na dálku si přes internet vyberete a objednáte knihy a pak si je do knihovny přijdete jen vyzvednout. Možná jste tuto službu zaznamenali až v nouzovém stavu, kdy se vydávali knížky přes výdejové okénko. Ale odkládání knih na dálku funguje už téměř tři roky. Jedná se o standardní službu knihovny, která je navíc zdarma.

Potřebujete si vyhledat knihy ke studiu nebo sháníte informace o něčem, co vás zajímá? Chcete si vše v klidu promyslet? Vyberte si v pohodlí domova! Služba „odlož knihu“ šetří váš čas i cestu do knihovny. Vyhledejte si, co vás zaujme, pomocí klíčových slov a filtrů v našem on-line katalogu. Váš výběr můžete zúžit i díky tomu, že spousta odborné literatury má v katalogu naskenovaný obsah. Vše, co si vyberete, si můžete nechat odložit a předem připravit. V knihovně si pak objednanou hromádku knih v klidu u stolečku proberete a domů odejdete jen s tím, co vám opravdu vyhovuje.

K výdejním okénkům knihovny přišly první den hned čtyři stovky čtenářů

ilustrační foto

Prostějovská Městská knihovna otevřela v souladu s platnými protiepidemickými opatřeními ve středu 17. 2. 2021 svá výdejová okénka. A hned první den zaznamenala instituce veliký zájem ze strany čtenářů.

„Pro knihy si přišlo více než 400 milovníků literatury, kteří si zapůjčili celkem 1800 knih,“ potvrdil ředitel knihovny Aleš Procházka.

Četbu si zájemci vyzvedli u výdejového okénka nejen v budově na Skálově náměstí, ale také na dětském oddělení na Vápenici a u okének v pobočkách knihovny.

Knihovna otevírá. Již dnes

ilustrační foto pokyny

Od středy 17. února 2021 Městská knihovna Prostějov obnovuje částečně svůj provoz. Knihy si můžete objednávat on-line, příjem a výdej výpůjček bude probíhat pouze přes výdejové okénko.

DOSPĚLÉ ODDĚLENÍ

Můžete si knihu pohodlně objednat (e-mailem, telefonicky, přes formulář v knihovně, z katalogu přes službu Odlož knihu. Vracení a půjčování všech typů výpůjček probíhá pouze dole v čítárně, půjčovna je pro veřejnost stále uzavřena.

Můžete si půjčit max. 10 knih (a 10 časopisů). Telefon je 582 329 660, mail: sluzby@knihovnapv.cz. Otevírací doba: 8-18 h (po, st, čt, pá)

Výpůjční doba stávajících výpůjček je prodloužená až do 19. března 2021, a upomínky až do této doby nenabíhají.

Cestovatelé v knihovně? Zatím jen na fotografiích…

Foto Kateřina Francová

V posledních letech se v prostějovské knihovně stalo dobrou tradicí přivítat na pravidelné cestovatelské besedě těsně před Vánocemi prostějovskou rodačku Kateřinu Francovou. Letos je ale všechno jinak.

„Cestovatelských besed proběhlo nakonec jen několik, a kdy se bude moct uskutečnit další, zatím nevíme. Také na osobní setkání s Katkou si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Zatím si ale můžete přijít prohlédnout její fotografie. Od 16. prosince vystavuje v naší Galerie Na Půdě fotky ze své poslední velké cesty, kterou podnikla v únoru 2020 na indonéské ostrovy Sumatra a Nias. Kateřina Francová je cestovatelkou tělem a duší. Posledních 13 let strávila na Mallorce, odkud se s batohem a foťákem vydávala poznávat svět.

Deskovky aneb ideální zábava na podzim, nabízí Městská knihovna Prostějov

ilustrační foto Městská knihovna Prostějov

Přemýšlíte, jak doma zabavit rodinu, když nemůžeme nebo nechceme ven? Jak oživit rodinnou oslavu nebo párty? Jak si užít společně s přáteli, kolegy, dětmi spoustu legrace bez koukání do mobilu nebo na televizi? Odpovědí jsou deskové hry!

Zapomeňte na pexeso nebo člověče nezlob se. Moderní deskové hry zaujmou každého a jejich obliba stále stoupá. Navzdory digitální době tak výrobci díky obrovskému zájmu chrlí nové a nové deskové hry různého zaměření. Můžete si vybrat hru podle počtu hráčů nebo příležitosti. Existují hry pouze pro dva hráče, nebo naopak hry rodinné, mohou být strategické, vědomostní, logické, z fantasy nebo scifi světa, inspirované seriálem či knihou, určené na párty či oslavu – možnosti jsou ohromné.