městská knihovna

Férová snídaně 2022. Už v sobotu!

Foto Městská knihovna Prostějov

Květnová sobota – letos 14. května – je na celém světě zasvěcena podpoře fair trade. Fair trade je způsob obchodu dávající drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům z rozvojových zemí příležitost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pokud si koupíte fairtradový výrobek, máte jistotu, že za ním nestojí například zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky či devastace životního prostředí.

Prostějovská knihovna tuto hromadnou piknikovou snídani organizuje už po deváté. Přidejte se. Přineste něco dobrého a na oplátku ochutnejte něco od souseda. Fairtradové dobroty se rády kamarádí s lokálními, takže vítané jsou třeba buchty z fair trade kakaa, cukru, biomouky, medu od místního včelaře nebo vajíček od sousedky, domácí chleba namazaný marmeládou z vlastní zahrádky, nebo máslem od místního farmáře s domácími ředkvičkami.

Knihovna nabízí novinku. Boxy na vracení a půjčování knih

Foto knihovna

Chtěli byste si v prostějovské knihovně na oddělení pro dospělé půjčovat knihy, ale nevyhovuje Vám vždy její otevírací doba? Nestíháte si vyzvedávat rezervace nebo vracet knihy v termínu? Knihovna našla řešení. Před budovou stojí dva kovové boxy, díky kterým můžete knihy z dospělého oddělení nejen vracet, ale také si je půjčovat, i když je knihovna zavřená. Je to velmi jednoduché.

Podrobný postup a podmínky používání obou boxů najdete na https://knihovnapv.webnode.cz/sluzby/boxy-vraceni-a-pujcovani-knih/.

Máte-li ohledně využívání boxů jakékoliv dotazy, obraťte se na knihovnice, rády vám pomohou: e-mail sluzby@knihovnapv.cz, tel. 582 329 660, messenger knihovny nebo osobně v otevírací době knihovny.

27. ledna si připomínáme Den památky obětí holocaustu. Zajděte do knihovny!

ilustrační foto

Ve čtvrtek 27. ledna 2022 od 17:00 hodin proběhne v podkrovním sále prostějovské Městské knihovny při příležitosti Dne památky obětí holocaustu prezentace dotisku knihy prostějovské rodačky Maud Beerové Co oheň nespálil. Řeč bude nejen o samotné knize, vydané v roce 2005 a v dotisku v roce 2019 vždy za podpory města Prostějova, ale také o Maud a o tom, co všechno je v knize obsaženo jako odkaz pro dnešní a budoucí generace.

Maud Beerová se narodila jako Maud Steckelmacherová v roce 1929 v Prostějově v židovské česko-německé rodině. Oba rodiče byli přesvědčení sionisté, připravovali se na odjezd do Palestiny, ovšem válka jejich plány zhatila. Byla deportována spolu s většinou židovských obyvatel Prostějova do Terezína, odjela v červenci 1942 transportem AAm. Od listopadu 1942 žila v dívčím bloku L410 v Terezíně. V ghettu spolu s Maud válku přežila její matka a mladší sestra Karmela, otec a prarodiče zahynuli.

Otevírací doba v knihovně pro děti se mění!

ilustrační foto MMP

Velké překvapení čeká na malé čtenáře v Knihovně pro děti a mládež. Na četné žádosti prodlužuje knihovna od 3. ledna 2022 otevírací dobu dětského oddělení.

Nově bude otevřeno každé pondělí, středu a pátek od 12 až do 18 hodin. Ve čtvrtek bude otevřeno od 12 do 17 hodin, a poté budou v knihovně probíhat speciální odpolední akce, např. besedy, únikové hry nebo virtuální realita. V sobotu zůstává otevírací doba stejná -  od 8 do 11:30 hodin a v úterý je zavřeno. "Věříme, že vám tyto změny udělají radost a těšíme se na vaši návštěvu," říká ředitel knihovny Aleš Procházka.

"Je báječné, že se panu řediteli podařilo rozšířit otevírací dobu, lidé po ní delší dobu volali. Děkuji!", uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová. (red)

Piknik s knihovnou u knihovny je tady. V sobotu!

ilustrační foto pozvánka

„Pohodové" piknik s prostějovskou knihovnou se vrací. První ročníky byly velmi úspěšné, a proto jej knihovna opakuje v sobotu 11. září od 10 do 12 hodin.

"Čaj, kafe, kakao, čtivo i deskové hry dodáme, stejně, jako naše úžasné vafle. Těšit se můžete na mini knižní bazar a hanácký kvíz. Můžete se zastavit jen na chvilku nebo s námi příjemně strávit celé dopoledne. Pozvěte známé, sousedy a kamarády, vezměte s sebou piknikovou deku a nějaké dobroty. Sejdeme se v parčíku u knihovny, pokud bude pršet, schováme se dovnitř," vzkazuje knihovna. (red)

Soutěž pro děti po celý červen. Minecraft a Disney v knihovně

ilustrační foto ČSFD

Mají vaše děti rády Disney pohádky nebo PC hru Minecraft? Pak se jim určitě bude líbit nová soutěž v knihovně na oddělení pro děti a mládež. Knihovnici připravili kvíz, kde si děti zábavnou formou ověří, jak dobře znají svět Disney či Minecraft. Záleží na nich, který svět zvolí. Vyplnit si mohou oba dva kvízy.

Soutěžní kvíz je od středy 2. června připraven k vyzvednutí na oddělení pro děti a mládež na Vápenici nebo ke stažení a vytisknutí na stránce knihovny. Každý, kdo do konce června přinese vyplněný kvíz/kvízy, dostane drobnou odměnu.

A nezapomeňte, že o Disney a Minecraftu je v knihovně spousta věcí. Nejen knihy (příběhy, komiksy, návody, encyklopedie) ale také DVD.  

Peníze na rozvoj knihoven. Kraj je poslal i do Prostějova

ilustrační foto

Bezmála třináct miliónů korun uvolnil Olomoucký kraj na podporu regionální funkce knihoven. Jde o peníze, za které i ty nejmenší knihovny v odlehlých obcích mohou nakupovat nové publikace, aby přilákaly čtenáře. Důležitá je také metodická pomoc pro pracovníky knihoven – například v podobě školení nebo setkání s odborníky z Vědecké knihovny v Olomouci.

„Není vůbec jednoduché přilákat v dnešní době ke knihám mladé čtenáře. Knihovny, které to dovedou, si podporu zaslouží. Řada z nich navíc funguje jako místo, kde se, když je to možné, setkávají během zajímavých akcí lidé napříč generacemi,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Kromě Městské knihovny v Hranicích a Knihovny Vincence Priessnitze v Jeseníku získala finanční prostředky na rozvoj také Knihovna města Olomouce a knihovny v Lipníku nad Bečvou, Šumperku, Přerově a Prostějově.

Doporučená četba pro školáky i maturanty. On-line a zdarma

ilustrační foto MK

V době koronavirové krize se knihovny, pokud je to možné, snaží nabízet své služby on-line. A půjčování elektronických knih k nim patří v první řadě. E-knihy jsou dostupné kdykoli a mnohé z nich jsou dnes zdarma volně ke stažení. K jejich čtení nepotřebujete čtečku knih, postačí vám běžné elektronické zařízení jako tablet, telefon či počítač.

Pokud jste registrovaným čtenářem Městské knihovny Prostějov, můžete si v katalogu vybírat z více než 9.000 e-knih. Najdete mezi nimi i současné české a světové bestsellery, např. Šikmý kostel od Karin Lednické včetně nového pokračování.

Nic není ztraceno, ani pokud čtenářský průkaz nevlastníte. I tak můžete na internetu najít spoustu elektronických knih ke stažení legálně a zdarma. Jsou k dispozici okamžitě, není třeba žádné registrace ani placení poplatků. Dostupné jsou v několika formátech, včetně obvyklého PDF. Můžete je mít po ruce kdykoli to potřebujete.

Městská knihovna informuje. Jak si nechat odložit knihy

ilustrační foto olakát

Princip služby je jednoduchý – na dálku si přes internet vyberete a objednáte knihy a pak si je do knihovny přijdete jen vyzvednout. Možná jste tuto službu zaznamenali až v nouzovém stavu, kdy se vydávali knížky přes výdejové okénko. Ale odkládání knih na dálku funguje už téměř tři roky. Jedná se o standardní službu knihovny, která je navíc zdarma.

Potřebujete si vyhledat knihy ke studiu nebo sháníte informace o něčem, co vás zajímá? Chcete si vše v klidu promyslet? Vyberte si v pohodlí domova! Služba „odlož knihu“ šetří váš čas i cestu do knihovny. Vyhledejte si, co vás zaujme, pomocí klíčových slov a filtrů v našem on-line katalogu. Váš výběr můžete zúžit i díky tomu, že spousta odborné literatury má v katalogu naskenovaný obsah. Vše, co si vyberete, si můžete nechat odložit a předem připravit. V knihovně si pak objednanou hromádku knih v klidu u stolečku proberete a domů odejdete jen s tím, co vám opravdu vyhovuje.

K výdejním okénkům knihovny přišly první den hned čtyři stovky čtenářů

ilustrační foto

Prostějovská Městská knihovna otevřela v souladu s platnými protiepidemickými opatřeními ve středu 17. 2. 2021 svá výdejová okénka. A hned první den zaznamenala instituce veliký zájem ze strany čtenářů.

„Pro knihy si přišlo více než 400 milovníků literatury, kteří si zapůjčili celkem 1800 knih,“ potvrdil ředitel knihovny Aleš Procházka.

Četbu si zájemci vyzvedli u výdejového okénka nejen v budově na Skálově náměstí, ale také na dětském oddělení na Vápenici a u okének v pobočkách knihovny.