městská knihovna

Deskovky aneb ideální zábava na podzim, nabízí Městská knihovna Prostějov

ilustrační foto Městská knihovna Prostějov

Přemýšlíte, jak doma zabavit rodinu, když nemůžeme nebo nechceme ven? Jak oživit rodinnou oslavu nebo párty? Jak si užít společně s přáteli, kolegy, dětmi spoustu legrace bez koukání do mobilu nebo na televizi? Odpovědí jsou deskové hry!

Zapomeňte na pexeso nebo člověče nezlob se. Moderní deskové hry zaujmou každého a jejich obliba stále stoupá. Navzdory digitální době tak výrobci díky obrovskému zájmu chrlí nové a nové deskové hry různého zaměření. Můžete si vybrat hru podle počtu hráčů nebo příležitosti. Existují hry pouze pro dva hráče, nebo naopak hry rodinné, mohou být strategické, vědomostní, logické, z fantasy nebo scifi světa, inspirované seriálem či knihou, určené na párty či oslavu – možnosti jsou ohromné.

Piknik s knihovnou se vrací. V sobotu!

ilustrační foto

„Pohodové“ piknik s prostějovskou knihovnou se vrací. První ročníky byly velmi úspěšné, a proto jej knihovna opakuje v sobotu 12. září od 10 do 12 hodin.

"Čaj, kafe, kakao, čtivo i deskové hry dodáme. Můžete se zastavit jen na chvilku nebo s námi příjemně strávit celé dopoledne. Pozvěte známé, sousedy a kamarády, vezměte s sebou piknikovou deku a nějaké dobroty. Sejdeme se v parčíku u knihovny, pokud bude pršet, schováme se dovnitř," vzkazuje knihovna. (red)

Čítárna a půjčovna novin a časopisů: Jak mít přehled a ušetřit

ilustrační foto

V čítárně, v přízemí budovy prostějovské Městské knihovny si můžete zdarma a v pohodlí prolistovat a přečíst vše, co vás zajímá. Výběr je opravdu široký: 105 titulů novin a časopisů. 

Noviny a časopisy čteme nejen proto, abychom měli přehled o současném dění a našli v nich potřebné informace, ale samozřejmě také kvůli zábavě a relaxaci. Tištěná média, především noviny, nabízejí stále jistou záruku kvality poskytovaných informací, a tak bychom je ani v dnešní virtuální době neměli přehlížet.

Férově snídat se letos bude doma

ilustrační foto plakát

Druhá květnová sobota - letos 9. května - je na celém světě zasvěcena podpoře fair trade. Vloni tento svátek oslavilo 8 100 lidí na 172 místech republiky. Prostějovská knihovna tuto hromadnou piknikovou snídani organizovala již poosmé. Letos ale budeme kvůli koronavirové nákaze snídat doma. 

Férovou snídaní podpoříte místní farmáře a fairtradové pěstitele ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Připadá na sobotu 9. května a obvykle se snídá venku, letos ale bude mít kvůli koronavirové pandemii úplně novou podobu. Nebude se jednat o obvyklý komunitní piknik v trávě. Letos můžete férově posnídat doma, a připomenout si tak kulaté 10. výročí tohoto nápadu. Během předchozích ročníků Férové snídaně se lidé scházeli v zahradách, parcích nebo na náměstích. Letos budou fairtradové a lokální potraviny snídat v domácím prostředí se svou rodinou nebo blízkými.

Knihovna otevře už v pondělí! V omezeném režimu, pročtěte!

ilustrační foto

Od pondělí 27. dubna 2020 obnovuje Městská knihovna Prostějov částečně provoz pro veřejnost. Knihovna bude fungovat v omezeném režimu.

Provoz knihovny bude obnovován postupně. Budova zůstane nejméně první dva týdny (tedy do 8. května 2020) pro veřejnost uzavřena a příjem a výdej výpůjček bude probíhat přes okno v přízemí. Vzhledem k prostorovým možnostem knihovny a očekávanému náporu návštěvníků nelze jiným způsobem zajistit bezpečnost jak čtenářů, tak zaměstnanců knihovny a dodržet všechna vládní nařízení. 

Knihy Jiřího Wolkera jsou pokřtěny!

Foto MMP

Při příležitostí 120. výročí narození Jiřího Wolkera byla veřejnosti představena čtyřdílná publikace Wolkerovy poezie a próz a odhalena pamětní deska Wolkerovy poezie.

V podkrovním sále Městské knihovny Prostějov si ve čtvrtek 5. 3. 2020 mohli lidé vychutnat básně a úryvky Wolkerovy poezie. Pokřtěn byl čtyřsvazkový výbor jeho básní a následně odhalena pamětní deska na fasádě knihovny.

Členové souboru Divadla Point mimo jiné uvedli zhudebněné básně Jiřího Wolkera.

Slavnostního křtu se ujal primátor František Jura, náměstek hejtmana Ladislav Hynek a náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Dětské oddělení prostějovské knihovny otevřeno!

Foto MMP

Od dnešního dne (2. května 2019) je opět otevřena knihovna pro děti a mládež.

"Vrací se do nově zrekonstruovaných prostor v Domě dětí a mládeže na Vápenici. Otevřeno bude každý všední den kromě úterý od 11:00 do 17:00 hodin a v sobotu od 8:00 do 11:30 hodin," prozradil ředitel knihovny Aleš Procházka.

Nově zrekonstruované prostory si přišli prohlédnout také náměstkyně Milada Sokolová a náměstek Jan Krchňavý. "Jsem nadšená, prostory jsou variabilní, použitelné jak pro malé děti, tak pro ty starší. Myslím, že knihovna zaznamená příliv nových diváků a těším se na to", uvedla Sokolová. (red)

Pozor! Knihovna pro děti a mládež je uzavřena!

ilustrační foto DDM

Knihovna pro děti a mládež je od pondělí 14. 1. 2019 uzavřena! 

Důvodem je stěhování zpět do budovy Domu dětí a mládeže na ulici Vápenice. Otevřena by měla být až konce dubna. (red)

Den pro Izrael již dnes! V knihovně

ilustrační foto plakát

Dnes, 5. listopadu, se v podkrovním sále městské knihovny bude diskutovat s odborníky na blízkovýchodní problematiku.

Diskusní podvečer určený jak těm, kteří se chtějí dozvědět o Izraeli něco nového, tak těm, kteří vědí a chtějí diskutovat. Hosty budou přední čeští odborníci na blízkovýchodní problematiku Mojmír Kallus, Jaromír Vykoukal a Daniel Žingor. Téma: Izrael – mediální obraz vs. realita. Začátek akce je v 17:30 hodin. (red) 

 

OBRAZEM: Retro relaxační odpoledne fotoaparátem Jarmily Gmeinerové

Foto Jarmila G.

V pondělí se uskutečnilo v knihovně RETRO RELAXAČNÍ ODPOLEDNE ke 100. výročí vzniku naší republiky. 

Pořádající děvčata byla oblečena dle módy 1. republiky, zněly jazzové a svingové melodie z této doby, bylo připraveno i malé pohoštění. "Na výstavce jsme si prohlédli knihy o hereckých hvězdách - např. o Adině Mandlové a podobně.Strávili jsme nesmírně zajímavé odpoledne", uvedla k zaslaným fotografiím paní Jarmila.

A hádejte, kolik přišlo lidí?! "Pouze čtyři dospělí a dvě děti. Myslím, že pořadatelky akce to muselo mrzet, daly si s přípravou jistě dost práce", dodala se smutkem paní Jarmila. (red)