čtení

Nemocnice skupiny AGEL ožívají dětskou četbou. V Prostějově četli školáci ze ZŠ Železného

Foto Nemocnice Prostějov

V Nemocnicích Skupiny AGEL budou moci pacienti i zaměstnanci častěji potkávat školáky a školačky – nikoliv ale v pozicích pacientů. Společnost AGEL totiž přišla s novým projektem „Babičko a dědečku, pojďme si povídat“, jehož podstatou jsou návštěvy žáků základních škol u nemocničních lůžek seniorů.

„Smyslem našeho projektu je především propojení generací a zároveň edukace dětí již na základních školách. Je jasné, že dlouhodobý pobyt v nemocnici může být zejména pro seniory psychicky náročný. Proto jim chceme tento čas na lůžku zpříjemnit a zpestřit. A pomocnou ruku nám v tom podávají žáci základních škol a jejich učitelé, kteří vnímají důležitost učit žáky mezigenerační spolupráci i porozumění starším.

Knihovna vydala Letní čtenářskou výzvu o ceny 2023

ilustrační foto

Přemýšlíte, co budete v létě číst? Nechte se inspirovat při výběru letní četby a získejte možnost vyhrát zajímavé ceny! Městská knihovna Prostějov pro vás připravila deset více či méně konkrétních kritérií, pomocí kterých si můžete knížky vybrat.

Vypůjčením a přečtením knih budete postupně Letní čtenářskou výzvu plnit. Kdo si v průběhu července a srpna půjčí a přečte alespoň šest knih, které vyhovují desíti kritériím Letní výzvy, bude zařazen do slosování o knižní ceny.

Pracovníci knihovny vám mohou razítkem potvrdit přečtení nejvíce dvou knih (nebo také e-knih) v průběhu každého týdne. A samozřejmě vám také rádi pomohou knihy podle daných témat najít. Připravili pro vás i výstavku knih, kde si můžete rychle vybrat knihy splňující jednotlivé úkoly.

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa 2023. V úterý v Prostějově

Foto plakát

V úterý 18. dubna proběhne již 18. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu „Jom ha-šoa“. Ve 24 městech České republiky od 14.00 zazní jména obětí nacistické perzekuce, těch, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

„Tato významná akce si našla své pevné místo a jsme rádi, že se nám z ní podařilo vytvořit tradici, která, spolu s tzv. Kameny zmizelých, připomíná ve veřejném prostoru konkrétní osudy jednotlivých lidí, kteří se stali oběťmi nacismu,“ říká Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské iniciativy. „Vzpomínáme na katastrofu, která se odehrála před osmi desetiletími, ale chceme poukázat i na to, že stejné lidské tragédie se odehrávají i dnes, a to jen nedaleko od nás.“