Hanácký Jeruzalém

Nedělní komentovaná prohlídka nového židovského hřbitova vzbudila zájem

Foto ber

Nový židovský hřbitov za Brněnskou ulicí přímo navazuje na sousední městský hřbitov a stejně, jako on, je kulturní památkou. Podívat se na zhruba pět stovek náhrobků s hebrejskými, německými i českými nápisy a do obřadní síně, přišlo v neděli odpoledne přes sto zájemců.

Za novobarokní branou (která ovšem nemá již svůj monumentální vzhled) se nachází obřadní síň v původně secesním slohu z roku 1908. „V obřadní síni byla připravena expozice, připomínající historii prostějovské židovské komunity i osudy tří židovských pohřebišť. Je zde rovněž instalována pamětní deska obětem válek,“ uvedla Jana Gáborová, která byla jednou z průvodců. Na hřbitově je pochována řada významných osobností zdejší židovské obce například předseda Židovské náboženské obce Samuel Hirsch, továrníci Gustav Sborowitz a Josef Fehér.

Tip na neděli. Komentovaná prohlídka nového židovského hřbitova

Foto hanackyjeruzelem.cz

Stejně, jako městský hřbitov, je i tento kulturní památkou. Obřadní síň pochází z roku 1908 a byla vystavěna původně v secesním stylu. Po několika pozdějších opravách bohužel ztratila většinu svého původního rázu. Prohlídka se koná v neděli 14. dubna ve 14 hodin.

Na hřbitově je pochována řada významných osobností zdejší židovské obce například předseda Židovské náboženské obce Samuel Hirsch, továrníci Gustav Sborowitz a Josef Fehér, ale i členové vážených rodin Zweigů, Husserlů, Steinschneiderů, Fleischerů, Zwilingerů a dalších.

Sraz účastníků je před branou hřbitova. (red)

Prostějov si připomněl Den památky obětí holocaustu

Foto FB Hanácký Jeruzalém

V sobotu 27. ledna si celý civilizovaný svět připoměl památku lidí, kteří se stali oběťmi nenávistného vraždění během druhé světové války. Na novém židovském hřbitově v Prostějově si památku spolu s Hanáckým Jeruzalémem a vedením města připomněli rovněž studenti Střední zdravotnické školy a školy TRIVIS Prostějov.

Tento den připomíná utrpení přibližně šesti milionů židovských obětí, 220 tisíc Romů, 15 tisíc homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí v době holokaustu (šoa) za druhé světové války. Datum 27. ledna bylo vybráno záměrně; v tento den roku 1945 byl Rudou armádou osvobozen jeden z nejhorších nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů Aschwitz – Birkenau (Osvětim-Březinka).

V Prostějově přibylo dalších 13 kamenů zmizelých

Foto Magistrát města Prostějova

Od roku 2019 ukládá spolek Hanácký Jeruzalém ve spolupráci s městem Prostějovem v ulicích Prostějova kameny zmizelých za židovské spoluobčany, kteří se stali oběťmi holocaustu. Od roku 2021 jsou pak ukládány kameny také za členy prostějovské Sokolské obce popravené nacisty. Dosud tak bylo uloženo 60 pamětních kamenů, k nimž nově přibylo 13 nových.

Ty připomínají osudy zavražděných Ilsy Sinaibergerové, 22 let, Růži Hermannové, 17 let, Markéty Grünwaldové, 22 let, Etelly Somogyiové, 15 let, Kathe Gelbové, 17 let, Pavla a Viléma Czechových, 13 a 7 let, Judity Kurzové, 17 let, Bedřicha Lamma, který zemřel ve věku 15 let po pochodu smrti, Hany Langerové, zavražděné ve věku 21 let, Růženy Brüllové, jíž vzali nacisté život, když jí bylo 23 let, Kláry Sternbergové, zavražděné ve věku 18 let a sourozenců Elsy a Friedricha Spitzerových, kteří přišli k příbuzným ze Sudet, ale ani v Prostějově nebyli na dlouho v bezpečí.

V Prostějově přibyde dalších 13 kamenů zmizelých

Foto Hanácký Jeruzalém

Od roku 2019 ukládá spolek Hanácký Jeruzalém v ulicích Prostějova kameny zmizelých za židovské spoluobčany, kteří se stali oběťmi holocaustu. Od roku 2021 pak také za členy prostějovské Sokolské obce popravené nacisty. Dosud tak bylo uloženo 60 pamětních kamenů, k nimž 29. června přibyde 13 nových.

Připomínat budou osudy zavražděných Ilsy Sinaibergerové, 22 let, Růži Hermannové, 17 let, Markéty Grünwaldové, 22 let, Etelly Somogyiové, 15 let, Kathe Gelbové, 17 let, Pavla a Viléma Czechových, 13 a 7 let, Judity Kurzové, 17 let, Bedřicha Lamma, který zemřel ve věku 15 let po pochodu smrti, Hany Langerové, zavražděné ve věku 21 let, Růženy Brüllové, jíž vzali nacisté život, když jí bylo 23 let, Kláry Sternbergové, zavražděné ve věku 18 let a sourozenců Elsy a Fridricha Spitzerových, kteří přišli k příbuzným ze Sudet, ale ani v Prostějově nebyli na dlouho v bezpečí.

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa 2023. V úterý v Prostějově

Foto plakát

V úterý 18. dubna proběhne již 18. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu „Jom ha-šoa“. Ve 24 městech České republiky od 14.00 zazní jména obětí nacistické perzekuce, těch, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

„Tato významná akce si našla své pevné místo a jsme rádi, že se nám z ní podařilo vytvořit tradici, která, spolu s tzv. Kameny zmizelých, připomíná ve veřejném prostoru konkrétní osudy jednotlivých lidí, kteří se stali oběťmi nacismu,“ říká Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské iniciativy. „Vzpomínáme na katastrofu, která se odehrála před osmi desetiletími, ale chceme poukázat i na to, že stejné lidské tragédie se odehrávají i dnes, a to jen nedaleko od nás.“

Prostějov má nového mobilního průvodce. O Prostějovu židovském

Foto plakát

Prostějov židovský, to je název nového virtuálního a audio průvodce v mobilní aplikaci TourStories, který vytvořila pro spolek Hanácký Jeruzalém a zejména pro návštěvníky Prostějova společnost GoodShape. Díky jedenácti zastavením si zájemce projde židovskou historií i současností města, kterému se až do 2. světové války přezdívalo právě hanácký Jeruzalém.

Severní částí někdejšího židovského ghetta, stejně jako dnešním špalíčkem, starým i novým židovským hřbitovem vás provedou Prostějováci Miloslav Maršálek a Hana Lužná. Ti návštěvníky pozvou do prostějovských synagog a seznámí je se zajímavostmi o významných židovských rodácích. V aplikaci se návštěvníci dovědí zajímavé informace, například o první dámě izraelské módy Lole Beer Ebner, která pocházela z Prostějova, nebo o ulici Sádky, kde dodnes stojí někdejší nadační dům prvního prostějovského židovského lékaře Gideona Brechera.

Prostějov bude mít i druhý Skrytý příběh. Tentokrát o choleře

Foto hanackyjeruzelem.cz

Rada města Prostějova se zabývala také dotacemi do oblasti rozvoje turistického ruchu.

„Komise pro cestovní ruch a podporu podnikání posoudila dvě žádosti, které rada města odsouhlasila. V jednom případě jde o výrobu a umístění informačního panelu k bývalé nové synagoze, dnes kostelu Husův sbor. Vede tudy jeden z turistických okruhů a návštěvníkům informační panel před touto památkou nabídne i další informace k historii dnešního kostela. Druhým projektem je Skrytý příběh lékaře Gideona Brechera, který proslul tím, že se významnou měrou podílel na boji proti cholerové epidemii, která v Prostějově vypukla brzy po skončení Prusko-rakouské války.

V prostějovských ulicích přibylo dalších 9 kamenů zmizelých

Foto Magistrát města Prostějova

Ve čtvrtek bylo v prostějovských ulicích uloženo dalších devět Kamenů zmizelých. Pamětních kamenů se tak dočkali manželé Bruno a Theresa Winterovi (společně jeden kámen), Kurt Winter, Ida a Moritz Schreiberovi, Ernestine, Edith a Desider Tausovi a také Jan Uher a Vasil Kaprálek Škrach. Vzpomínkového aktu a uložení kamenů se za město Prostějov účastnil primátor František Jura, společně s 1. náměstkyní Miladou Sokolovou a náměstky Jiřím Rozehnalem a Jiřím Pospíšilem.

Už potřetí byly uloženy kameny jak za oběti holocaustu z řad našich někdejších židovských spoluobčanů, tak za členy sokolské organizace, kteří se taktéž stali oběťmi nenávistné nacistické ideologie.

Zemřel Rudolf Dub. Zakládající člen Hanáckého Jeruzaléma

Foto chayim

Ve věku nedožitých 61 let zemřel jeden ze zakládajících členů spolku Hanácký Jeruzalém a člen spolku Maccabi Olomouc Rudolf Dub. Jeho aktivity se upínaly jak k připomínání židovské historie Prostějova, tak k akcím sportovním a kulturním.

V letošním roce uspořádal v Prostějově nultý ročník festivalu Chayim 2022 věnovanému připomínce 80. výročí transportů našich někdejších židovských spoluobčanů do koncentračních a vyhlazovacích táborů. Festival byl zároveň oslavou života těch, kteří válečné utrpení přežili, vrátili se domů, a nepromarnili šanci začít nový život.