Kameny zmizelých

V Prostějově přibylo dalších 13 kamenů zmizelých

Foto Magistrát města Prostějova

Od roku 2019 ukládá spolek Hanácký Jeruzalém ve spolupráci s městem Prostějovem v ulicích Prostějova kameny zmizelých za židovské spoluobčany, kteří se stali oběťmi holocaustu. Od roku 2021 jsou pak ukládány kameny také za členy prostějovské Sokolské obce popravené nacisty. Dosud tak bylo uloženo 60 pamětních kamenů, k nimž nově přibylo 13 nových.

Ty připomínají osudy zavražděných Ilsy Sinaibergerové, 22 let, Růži Hermannové, 17 let, Markéty Grünwaldové, 22 let, Etelly Somogyiové, 15 let, Kathe Gelbové, 17 let, Pavla a Viléma Czechových, 13 a 7 let, Judity Kurzové, 17 let, Bedřicha Lamma, který zemřel ve věku 15 let po pochodu smrti, Hany Langerové, zavražděné ve věku 21 let, Růženy Brüllové, jíž vzali nacisté život, když jí bylo 23 let, Kláry Sternbergové, zavražděné ve věku 18 let a sourozenců Elsy a Friedricha Spitzerových, kteří přišli k příbuzným ze Sudet, ale ani v Prostějově nebyli na dlouho v bezpečí.

V Prostějově přibyde dalších 13 kamenů zmizelých

Foto Hanácký Jeruzalém

Od roku 2019 ukládá spolek Hanácký Jeruzalém v ulicích Prostějova kameny zmizelých za židovské spoluobčany, kteří se stali oběťmi holocaustu. Od roku 2021 pak také za členy prostějovské Sokolské obce popravené nacisty. Dosud tak bylo uloženo 60 pamětních kamenů, k nimž 29. června přibyde 13 nových.

Připomínat budou osudy zavražděných Ilsy Sinaibergerové, 22 let, Růži Hermannové, 17 let, Markéty Grünwaldové, 22 let, Etelly Somogyiové, 15 let, Kathe Gelbové, 17 let, Pavla a Viléma Czechových, 13 a 7 let, Judity Kurzové, 17 let, Bedřicha Lamma, který zemřel ve věku 15 let po pochodu smrti, Hany Langerové, zavražděné ve věku 21 let, Růženy Brüllové, jíž vzali nacisté život, když jí bylo 23 let, Kláry Sternbergové, zavražděné ve věku 18 let a sourozenců Elsy a Fridricha Spitzerových, kteří přišli k příbuzným ze Sudet, ale ani v Prostějově nebyli na dlouho v bezpečí.

V prostějovských ulicích přibylo dalších 9 kamenů zmizelých

Foto Magistrát města Prostějova

Ve čtvrtek bylo v prostějovských ulicích uloženo dalších devět Kamenů zmizelých. Pamětních kamenů se tak dočkali manželé Bruno a Theresa Winterovi (společně jeden kámen), Kurt Winter, Ida a Moritz Schreiberovi, Ernestine, Edith a Desider Tausovi a také Jan Uher a Vasil Kaprálek Škrach. Vzpomínkového aktu a uložení kamenů se za město Prostějov účastnil primátor František Jura, společně s 1. náměstkyní Miladou Sokolovou a náměstky Jiřím Rozehnalem a Jiřím Pospíšilem.

Už potřetí byly uloženy kameny jak za oběti holocaustu z řad našich někdejších židovských spoluobčanů, tak za členy sokolské organizace, kteří se taktéž stali oběťmi nenávistné nacistické ideologie.

V Prostějově přibyde dalších devět Kamenů zmizelých

ilustrační foto

V předvečer státního svátku uloží spolek Hanácký Jeruzalém v ulicích Prostějova dalších devět Kamenů zmizelých. Ve čtvrtek 27. 10. 2022 se tak dočkají pamětních kamenů manželé Bruno a Theresa Winterovi (společně jeden kámen), Kurt Winter, Ida, Moritz Schreiberovi, Ernestine, Edith a Desider Tausovi a také Jan Uher a Vasil Kaprálek Škrach.

Už potřetí budou uloženy kameny jak za oběti holocaustu z řad našich někdejších židovských spoluobčanů, tak za členy sokolské organizace, kteří se taktéž stali oběťmi nenávistné nacistické ideologie.

Trasa ukládání 27. 10. 2022:

V Prostějově přibyly další Kameny zmizelých

Foto MMP

Na šesti místech přibylo 26. května v Prostějově celkem patnáct kamenů připomínajících oběti holocaustu. Jeden kámen byl uložen také za odbojáře. Akce konaná za podpory Statutárního města Prostějova proběhla v roce 80. výročí transportů židovských občanů z našeho města. Doplnila ji vernisáž výstavy Virtuální rekonstrukce prostějovského Templu.

Ta vznikla na základě diplomové práce studentky vídeňské univerzity Irene Moser. Obou akcí se společně s vedením města zúčastnila i izraelská velvyslankyně Anna Azari a autorka práce o prostějovském Templu Irene Moser. Obě dámy přijal před tím na radnici primátor František Jura, náměstkyně Alena Rašková a Milada Sokolová a náměstkové Jiří Pospíšil, Jiří Rozehnal a Jan Krchňavý.

Ve čtvrtek 26. května budou uloženy další Kameny zmizelých a zahájena výstava

ilustrační foto MMP

Celkem patnáct kamenů za židovské občany, kteří byli zavražděni v průběhu II. světové války kvůli svému původu, bude uloženo ve čtvrtek 26. 5. 2022 v prostějovských ulicích. Doprovodným programem bude pak zahájení výstavy v bývalé synagoze - dnes kostele Husův sbor.

V letošním roce si připomínáme 80. výročí transportů našich někdejších židovských spoluobčanů. Z více než 1200 bývalých sousedů koncentrační a vyhlazovací tábory přežila zhruba stovka. Kameny zmizelých tak alespoň symbolicky připomenou, že zde tito lidé žili, připomenou kdysi početnou prostějovskou židovskou komunitu.

Součástí letošního ukládání Kamenů zmizelých bude i vernisáž výstavy „Virtuální rekonstrukce prostějovského Templu“, která se uskuteční také 26. 5. 2022 v 17:00 právě v objektu bývalé nové synagogy – dnes kostela Husova sboru. Mottem obou částí akce je Cesta zpět.

V Prostějově uloží Kameny zmizelých a zahájí výstavu o nové synagoze

ilustrační foto Hanácký Jeruzalém

Celkem patnáct kamenů za židovské občany, kteří byli zavražděni v průběhu II. světové války kvůli svému původu, bude uloženo ve čtvrtek 26. 5. 2022 v prostějovských ulicích. Další kameny přibydou pak v měsíci září.

V letošním roce si připomínáme 80. výročí transportů našich někdejších židovských spoluobčanů. Z více než 1200 bývalých sousedů koncentrační a vyhlazovací tábory přežila zhruba stovka. Kameny zmizelých tak alespoň symbolicky připomenou, že zde tito lidé žili, připomenou kdysi početnou židovskou komunitu.

Součástí letošního ukládání Kamenů zmizelých bude i vernisáž výstavy „Virtuální rekonstrukce prostějovského Templu“, která se uskuteční v 17:00 stejného dne právě v objektu bývalé nové synagogy – dnes kostela Husova sboru.

Zmařené životy připomínají v prostějovských ulicích další Kameny zmizelých

Foto MMP

Rodina prostějovského zastupitele JUDr. Sonnenmarka, rodiče Bedřicha Seligera, který bojoval ve Svobodově armádě, příbuzní prostějovské rodačky a laureátky Ceny města Maud Beerové, ale také členové prostějovské sokolské organizace. Ti všichni mají jedno společné: byli zavražděni nacisty v průběhu II. světové války. Buď kvůli svému židovskému původu, nebo právě pro příslušnost k sokolské organizaci. Jejich zmařené životy připomínají od čtvrtka 1. 7. 2021 v prostějovských ulicích další Kameny zmizelých. V letošním roce se na ukládání pamětních kamenů podílí spolek Hanácký Jeruzalém, prostějovští Sokoli a také Statutární město Prostějov, které formou dotace uhradilo šesti Kamenů zmizelých.

Kameny se ukládají na přelomu června a července, tedy v termínu, kdy právě v tomto období před 79 lety bylo donuceno nastoupit více než 1200 lidí židovského původu z Prostějovska do transportů. Drtivá většina z nich byla ve vyhlazovacích táborech povražděna, a to včetně více než stovky dětí do 15 let. Domů se vrátilo 109 občanů. Nacistické zvůli však neunikli ani členové prostějovské sokolské organizace; památku jejich tří zavražděných členů jsme si připomněli společně se spolkem Hanácký Jeruzalém a prostějovskou sokolskou organizací uložením pamětních kamenů.

V Prostějově přibydou další Kameny zmizelých. Již ve čtvrtek

ilustrační foto MMP

Ve čtvrtek 1. července 2021 budou v Prostějově uloženy další Kameny zmizelých. Ty připomínají tragické osudy občanů města za II. světové války.

Kromě povražděných židovských spoluobčanů si tentokrát připomeneme i zavražděné členy prostějovského Sokola. Ukládání vyvrcholí ve 13 hodin pietním aktem na Pernštýnském náměstí č. 6.

Letošní ukládání se koná za finanční podpory Statutárního města Prostějova ve spolupráci se spolkem Hanácký Jeruzalém a prostějovskými sokolskými organizacemi. (red)

V prostějovských ulicích letos přibyde dalších dvanáct Kamenů zmizelých

ilustrační foto Hanácký Jeruzalém

V ulicích Prostějova letos přibyde dvanáct Kamenů zmizelých za oběti holocaustu. Kameny budou uloženy na přelomu června a července. Právě v tomto období před 79 lety muselo více než 1200 osob židovského původu z Prostějovska odjet transporty do koncentračních táborů. Drtivá většina z nich se domů nevrátila.

V letošním roce se na ukládání pamětních kamenů podílí spolek Hanácký Jeruzalém, prostějovští Sokoli a statutární město Prostějov, které uhradí šest Kamenů zmizelých.

"Kameny budou uloženy na přelomu června a července, tedy v termínu, kdy právě na přelomu června a července před 79 lety bylo donuceno nastoupit více než 1200 lidí židovského původu z Prostějovska do transportů. Drtivá většina z nich byla ve vyhlazovacích táborech povražděna, a to včetně více než stovky dětí do 15 let. Domů se vrátilo 109 občanů," popsala hrůzy holocaustu Jana Gáborová ze spolku Hanácký Jeruzalém.