knihobudka

Půjčte si knížky u Petra Bezruče. V Kostelci na Hané

Foto Muzeum a galerie Prostějov

Novinku v podobě veřejné knihovny si na letošní prázdniny nachystal Červený domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané na Prostějovsku. Kromě toho se od 1. července pro návštěvníky prodloužila i otevírací doba památníku.

Dějiny Evropy, návod jak pěstovat orchideje ale třeba i detektivní příběh od Larse Keplera najdou návštěvníci památníku Petra Bezruče v Kostelci na Hané v šedé nízké knihovně před vstupem do domku. „Po rozsáhlé rekonstrukci je památník druhou sezonu otevřený a my jsme přemýšleli, co nového návštěvníkům letos nabídneme. Petr Bezruč byl básník, knihy a literatura se k jeho osobnosti přirozeně hodí, a proto jsme se rozhodli instalovat veřejnou knihovničku, která lidem může zpříjemnit návštěvu památníku,“ vysvětlil Filip Gregor, historik Muzea a galerie v Prostějově, které domek spravuje.

Fotopostřeh: Knihobudku hlídá na plumlovském zámku čtenář

Foto ber

Už třetím rokem stojí na zámku v Plumlově knihobudka. Čtenáři hojně využívanou schránku hlídá dřevěný čtenář.

Možná i proto je stále jako nová, na rozdíl od knihobudek v Prostějov, na kterých se už několikrát podepsali vandalové. Tak až budete na zámku, nezapomeňte nahlédnout. Třeba si, s laskavým svolením hlídače, nějakou odnesete. (ber)

Knihobudka přišla o kus střechy

Foto ber

Při dnešní návštěvě knihobudek, kam PvNovinky pravidelně vozí knihy, nás nepotěšil stav budky v Kolářových sadech. Někdo na ní totiž poničil střechu.

Budka v Husově náměstí je naštěstí v pořádku. Možná i proto, že je více na očích.  Tak čtěte a bděte! (ber)

Projekt knihobudka frčí

Foto ber

První knihobudka spatřila v Prostějově světlo světa v říjnu roku 2016. Dnes jsou na území města už tři a dvířka se v nich netrhnou.

"Chodím sem pravidelně, v poslední době se knížky neztrácejí, ale lidé je obměňují. I dnes jsem dvě vložila a dvě si nesu domů," sdělila PvNovinkám paní Naďa u budky v Kolářových sadech.

Stejná situace je v Husově náměstí, na své klienty čeká knihobudka v Aquaparku. Ti přijdou až se začátkem koupací sezóny.

OBRAZEM: Už i Plumlov má svoji knihobudku. Na zámku

Foto PvNovinky.cz

Už i město Plumlov má svoji knihobudku. Jak říká hlavní organizátorka této aktivity, Jana Zelená, inspiraci nacházela nejen na internetu, ale sledovala i osud těch prostějovských.

"Nejdříve jsem přemýšlela o umístění do parku, místo jsme skutečně velmi dlouho vybírali. Po prostějovských zkušenostech, kdy často knihy z knihobudky doslova zmizí, jsme se rozhodli, že ji umístíme do místního zámku. Vstup na nádvoří je zdarma, neměl by tedy být žádný problém s návštěvností. Velkou výhodou je, že je místo chráněné a na noc uzamykatelné", sdělila k rozhodování o "zasazení" knihobudky Jana Zelená.

Plumlov bude mít knižní budku

ilustrační foto

Jak bude fungovat v Plumlově knižní budka? Sami jsme na to zvědaví. Přijďte ji otevřít na zámek v Plumlově. Již devátého září v sedmnáct hodin. 

"Pokud otevření nestihnete, tak naši budku určitě navštivte. A nezapomeňte si s sebou vzít knihu na výměnu. Těšíme se na vás," vzkazuje Kulturní komise města Plumlov a Městská knihovna Plumlov. (red)

 

 

Knihobudka zeje prázdnotou

Foto ber

Dnes jsme po delší době navštívili knihobudku v Kolářových sadech v Prostějově. Naskytl se nám smutný pohled, zela prázdnotou.

Tak jsme do ní vložili alespoň dvě knihy, které jsme původně přinesli na výměnu. V době našeho příchodu do budky zklamaně nahlížela mladá maminka s kočárkem. "Malá usnula, tak jsem si chtěla nějakou knížku aspoň na chvíli půjčit a číst si, než se vzbudí," dodala smutně.

Takže vážení, pokud budete mít cestu kolem, zastavte se a nějakou knížku přidejte. A pokud uvidíte toho, kdo knížky odnáší bez náhrady, důrazně ho upozorněte, že jde o velkou bezohlednost vůči ostatním četbychtivým. (ber)

 

Knihobudka v Husově náměstí už nezeje prázdnotou

Foto ber

Po knihobudce v Kolářových sadech a v Aquaparku Koupelky se té své dočkalo i Husovo náměstí v Prostějově. Dnes jsme tam přidali pár knížek.

Budka sice stojí, stále jí ale chybí označení i obsah. Tak jsem tam dnes pár, tedy dvě knihy, přidali. Doufejme, že se dočká i čtenářů. (ber)

 

OBRAZEM: Další knihobudka. Na Husově náměstí

Foto ber

V Prostějově stojí už třetí knihobudka. Před několika dny se objevila druhá v Aquaparku, třetí stojí kousek od dětského hřiště na Husově náměstí.

Ani jedna z nově instalovaných není ještě nijak označena, chybí v nich i knížky. O tom, že stojí, jsme se dozvěděli více méně náhodou.  

A umístění budky v parku v Husově náměstí je vůbec trochu nešťastné. "V celém parku jsou pouze dvě lavičky, navíc stojí jako "sám voják v poli". Sice dobrý počin, ale když už, měla být hned u hřiště," poslala nám fotografie čtenářka Eva. (ber)

Projekt knihobudek se rozjíždí! Další přibyla v Aquaparku!

Foto ber

Šestého října 2016 byl slavnostně spuštěn provoz první prostějovské knihobudky, která byla umístěna v Kolářových sadech. Včera přibyla druhá, v aquaparku Koupelky. 

Další bude v Husově náměstí," potvrdila redakci už před několika dny náměstkyně primátorky Ivana Hemerková.

Princip knihobudky má fungovat tak, že si kdykoliv můžete zdarma zapůjčit jakoukoliv knihu, vrátit ji, či místo ní vložit ty, které již doma nepotřebujete. Myšlenku bezplatného půjčování knížek převedli v Prostějově do praxe předsedkyně Okrašlovacího spolku města Prostějova Milada Sokolová a ředitel městské knihovny Aleš Procházka. "Jsem moc ráda, že další knihobudka čeká na čtenáře. V aquaparku by mohla být spíše plná časopisů než knih," uvedla Sokolová. (ber)