OP

Starý Prostějov. OP

Foto archiv čtenář

Dnes se opět z nostalgie vracíme k dnes již neexistujícímu oděvnímu gigantu.

Fotografie z dílen, jeslí a přehlídkového mola pocházejí ze souboru 12 fotografií, které firma vydal někdy kolem roku 1960.  Bohužel víc informací se nám ztím získat nepodřilo. (ber)

Starý Prostějov. Šicí dílny OP

Foto FB

Dnešní fotografie jsou hned dvě. Vrací nás opět do éry, kdy OP Prostějov vyrábělo ve velkém a zásobovalo celý východní blok.

Moji prarodiče, oba ročník 1900, byli krejčími. Děda dokázal i v 70 letech ušít parádní oblek či kabát, babička se zase věnovala dámským kostýmkům a šatům a obšila mi celé taneční. 

Tuto velkovýrobu ale neměli rádi ani jeden. Jak tvrdili, to nebyla krejčovina, ale pásová výroba se vším všudy. „Sedět celý den u stroje a obšívat pořád jednu knoflíkovou dírku nebo přišívat kapsu dokola, to bych se zbláznil. Hlavně, že se plní normy," netajil se nechutí dědáček. 

Nicméně zpět k fotografiím. Pozná se některá ze švadlenek? (ber)

Starý Prostějov. OP v roce 1967

Foto archiv ber

Nový výrobní komplex OP Prostějov byl otevřen v roce 1964.

Dnešní fotografie zachycuje hlavní budovu o tři roky později. Podívejte se na parkoviště, kdopak pozná, co na něm stojí. (ber)

Starý Prostějov. OP 2008

Foto Michal Volčko

Dnešní fotka není zas až tak historická. Přesto je n ní něco, co je už vzpomínkou.

OP Prostějov v roce 2008 bylo ještě plné život, ač to tak z fotky nevypadá. (ber)

Starý Prostějov. Požár OP

Foto Spolek za staré Vrahovice

Dnešní fotogalerie zachycuje událost, která byla v roce 1967 pro Prostějov zásadní.

Ohnivý kohout se totiž zakousl do jedné z hlavních budov OP. Fotografie pocházejí z webu Spolku za staré Vrahovice. (ber)

Pamatujete? Odstřel hlavních budov OP

Foto ber

Stovky lidí se 28. června 2014 přišly podívat na odstřel budov bývalého Oděvního průmyslu. Některé přivedla zvědavost, mnoho se jich přišlo rozloučit s fabrikou, se kterou byl spjat jejich život. Dálnice utichla přesně v sedm hodin, o pár minut později signalizační světlice definitivně ukončila éru oděvního gigantu, známého po celém světě.

A PvNovinky byly u toho.....

Starý Prostějov. OP rok 1966

Foto archiv ber

Po oděvním gigantu už léta nezbývá nic než fotografie.

Ta dnešní je z roku 1966, kdy byl nový závod rok v provozu, a pochází z podnikového archivu OP. (ber)

Starý Prostějov. Los

Foto archiv ber

Tenhle papírek, lákající na peněžní výhru, pochází z roku 1980.

Dnes už takový los dávno nekoupíte a nepodíváte se ani na OP... (ber)

Pamatujete? Před šesti lety zmizelo OP

Foto ber

Stovky lidí se 28. června 2014 přišly podívat na odstřel budov bývalého Oděvního průmyslu. Některé přivedla zvědavost, mnoho se jich přišlo rozloučit s fabrikou, se kterou byl spjat jejich život. Dálnice utichla přesně v sedm hodin, o pár minut později signalizační světlice definitivně ukončila éru oděvního gigantu, známého po celém světě.

Obrovská detonace a vzápětí trosky, sunoucí se v oblacích prachu k zemi.  Prašný oblak na chvíli zakryje i slunce. Tak nějak vypadá apokalypsa. Jenže za tuhle mohlo 4200 rozbušek a bleskovic, kilometry drátu a 1,1 tuny dynamitu. (ber)

Na místě bývalého Oděvního podniku roste VG Park

Foto ber, https://www.vgpparks.eu/

Společnost VGP – industriálni stavby s.r.o. postavila první ze tří halových objektů VGP Parku Prostějov. Nachází se v prostoru bývalých oděvních závodů OP Prostějov, které ukončily činnost přibližně v roce 2010 a v první polovině roku 2014 byla provedena jeho demolice. 

Na rozloze cca 137 000 m2 plánuje VGP realizovat více než 51 000 m2 pronajímatelné plochy. Podle vyjádření společnosti budou v halách umístěny výrobní provozy charakteru elektrotechnické výroby, dále zde budou umístěny strojírenské provozy s lehkou výrobou a montážní provozy. Části hal budou určeny pro skladování surovin i hotových výrobků pro výrobní a montážní provozy umístěné v rámci této zóny, případně také pro jiné nájemce.