Svatoplukova

Starý Prostějov. Svatoplukova

Foto funerálie.cz

Dnešní pohled do dob minulých je poněkud atypický. Na fotografii je totiž pohřební průvod.

Pokud si myslíte, že prochází Svatoplukovou, dříve Gottwaldovou, Nádražní či Rooseveltovou ulicí, máte pravdu.  Bohužel netušíme, z kterého je roku. Iniciálou, alespoň přibližnou, by mohla být absence Neherovy továrny, dnes Dony. (ber)

Starý Prostějov. Svatoplukova ulice

ilustrační foto

Dnes přinášíme další podobu bývalého Prostějova.

Tak vypadala Svatoplukova ulice v roce 1915 a 1917. (ber)

Křižovatky hlídají kamery

Foto PvNovinky.cz

Také jste si všimli kamer, které se objevily na zrekonstruovaných semaforech v křižovatce Olomoucká, Vápenice, Újezd a Svatoplukova v Prostějově? Neděste se, žádný velký bratr nás nehlídá! Kamery nahradily smyčky ve vozovce. 

"Kamery na křižovatce Olomoucká, Vápenice, Újezd a Svatoplukova slouží k monitorování počtu vozidel čekajících před křižovatkou. Dříve se k tomu používaly smyčky ve vozovce, ale ty nejsou tak spolehlivé. Na uvedené křižovatce jsou namontovány zároveň s výměnou světel a sloupů, která teď proběhla," sdělil redakci Miroslav Nakládal, vedoucí Odboru dopravy prostějovského magistrátu.

V Prostějově jsou tyto kamery ještě na křižovatce Olomoucká, Barákova a Sladkovského. (ber)

 

Semafory policisté jen tak nenahradí. Zatím

ilustrační foto PvNovinky.cz

Kvůli rekonstrukci semaforů v křižovatce Vápenice, Újezd, Olomoucká a Svatoplukova dochází hlavně ve špičce k dopravním zácpám. Policisté situaci monitorují, na křižovatkách je ale zatím neuvidíme.

„Víme o rekonstrukci i o tom, že způsobuje motoristům problémy. Situaci průběžně monitorujeme, zatím si ale náš zásah v podobě policistů řídících na křižovatkách provoz, nevyžádala. Pokud se tak stane, samozřejmě budeme dopravu řídit,“ tlumočil PvNovinkám mluvčí František Kořínek odpověď vedoucího dopravního inspektorátu PČR Prostějov Vítězslava Matyáše.

Podle policistů by motoristé neměli zapomenout na skutečnost, že na uvedených komunikacích jsou svislé stálé dopravní značky nadřazeny vodorovným dopravním značkám. (ber)

OBRAZEM: Na křižovatce Vápenice-Olomoucká-Svatoplukova-Újezd chybí semafory

Foto PvNovinky.cz

Jak si jistě mnozí řidiči všimli, na semaforech nejfrekventovanější bezkruhové křižovatky v Prostějově zmizely během dnešního dne semafory. Příčinou je oprava zařízení.

Jak se nám podařilo zjistit, tato situace by mohla zůstat beze změny po dlouhých čtrnáct dní. Mění se totiž nejen stožáry, ale i světelná návěstidla.

"Na uvedené křižovatce dochází k výměně zkorodovaných sloupů SSZ včetně výměny návěstidel za LED návěstidla, vše po dohodě s Odborem správy a údržby majetku města a příslušných orgánů včetně stanovené přechodného dopravního značení. Předpokládaná doba pro výměnu je maximálně čtrnáct dnů", uvedl ředitel společnosti .A.S.A. Prostějov Martin Grepl.

Občerstvení skončilo, těšit se můžete na zmrzlinu

Foto ber

Dlouhá léta bylo u autobusové zastávky ve Svatoplukově ulici rychlé občerstvení. Situace se ale změnila a tak se můžeme těšit na studenou dobrotu.

Podle informací redakce se zde chystá otevřít zmrzlina. Bude točená a pochází z Opočna. (red)

Svatoplukova otevřena!

Foto ber, PvNovinky.cz

 

Centru města se uleví! Stavbaři pohnuli a tak uzavírka Svatoplukovy ulice dnes ráno skončila. Původně byla rekonstrukce plánována až do 23. listopadu.

"Každý den dobrý, ubude zmatků a průjezdnost se rozhodně zlepší. Jen o tom asi ještě skoro nikdo neví, průjezd je nulový," nechala se slyšet paní Jarmila, která má v ulici provozovnu. Skončena není dosud oprava autobusová zastávky, kterou v silnici ohraničují výstražné pásky. V každém případě  Svatoplukovou můžete frčet bez obav! (red)

Stavbaři v Miličové finišují, ve Svatoplukově panuje pohoda

Foto ber

 

Zatímco v Milíčově ulici směřují stavbaři ke zdárnému konci rekonstrukce, ve Svatoplukově ulici pracovníkům elán chybí. 

„Máme je přímo před provozovnou. V zemi se už druhý den rýpe bagr a tři chlapi, jinak je ulice řemeslníků prostá,“ sdělil PvNovinkám majitel jednoho z obchodů ve Svatoplukově ulici. Rekonstrukce, která mimo jiné zahrnuje výměnu kanálových vpustí, by měla skončit 26. listopadu.

Víte, že mohl být zavřen i přejezd na Olomoucké?

Foto ber

 

Uzavírky hlavních komunikací, které v těchto dnech ochromily dopravu v Prostějově, byly nevyhnutelné. „Dostali jsme peníze, museli jsme je čerpat,“ vysvětlil na úterním zastupitelstvu náměstek hejtmana Olomouckého kraje a prostějovský radní Alois Mačák.

„Koncem září obdržel Olomoucký kraj od ministerstva dopravy 50 milionů korun, které byly určeny na rekonstrukci komunikací. Jednalo se o prostředky, které jsme dostali neplánovaně, ale museli jsme je čerpat, jinak by putovaly zpět na ministerstvo,“ vysvětlil Mačák.

V Prostějově jsou z těchto prostředků podle jeho slov hrazeny obě velké rekonstrukce – Svatoplukovy i Palacké ulice. Každá z nich by kraj měla přijít na zhruba tři miliony korun.

Zákaz vjezdu? A co!

Foto ber

 

Rekonstrukce Svatoplukovy ulice uzavřela i křižovatku s Vrahovickou a Českobratrskou ulicí. Zákaz vjezdu ale řidiči ignorují, křižovatka funguje, jako by tam žádné značení nebylo. Záhy jim ale ignorace značení nepomůže, přes křižovatku se nedostanou. Hranice stavby se totiž posune.

„Požádali jsme firmu, která rekonstrukci provádí, aby provedla opravu vozovky od hranice křižovatky na Náměstí padlých po první domy v Českobratrské ulici. Komunikace by měla být uzavřena v průběhu středy,“ uvedla náměstkyně primátora Alena Rašková. Podle jejích slov je rekonstrukce této části silnice nutná z hlediska stavu asfaltového povrchu. „Bylo by zbytečné za nějaký řas v této lokalitě znovu zkomplikovat dopravní situaci další uzavírkou,“ dodal Rašková. (ber)