jaro

Fotopostřeh: Napřed mráz, pak kroupy

Foto čtenář

Letošní jaro nám dává Matka Příroda najevo, že si může dělat, co se jí zlíbí.

Napřed nás navnadí letními teplotami, pak skočí do deště a pak na nás pošle holomráz. „Ale, aby mi v dubnu zakryla dvůr a zahradu souvislá vrstva krup, to nepamatuji," napsala k fotografii čtenářka Táňa. Tak uvidíme, jak to s letošní úrodou ovoce dopadne. (ber)

OBRAZEM: V Určicích přivítala jaro pohádka

Foto ber

Sbor dobrovolných hasičů ve spolupráci s Obecním úřadem Určice přichystali na sobotní odpoledne akci Vítání jara.

Od 15 hodin mohli zájemci v místní sokolovně shlédnout vystoupení dětí z místní základní školy, tanečního kroužku Šárky Miklíkové a pobavit se u pohádky Hihňabrouk. Připraveno bylo i občerstvení, tombola a diskotéka. (ber)

Slatinky vítají jaro. Mávají koniklece

Foto Zdeněk Vystavěl

Do fialového hávu se pomalu halí stráně nad Slatinkami. Rozkvétají zde první koniklece velkokvěté.

Pohled na koniklece bere dech. Jedinečnost kvítků podtrhují bílé chloupky na nich, díky nimž vzniká dojem, že jsou sametové. Ve skutečnosti je to připomínka dob ledových. Chloupky v nich chránily květy před mrazem a sněhem. Jinak název koniklec je patrně zkomolenina staročeského poniklec. Slůvko mohlo podle některých teorií vzniknout od slova poniknúti, tedy sklonit hlavu. Tu pomyslně sklánějí i koniklece; jejich květy se postupně ohýbají k zemi.

Ve středu nastane astronomické jaro. A slavíme Světový den štěstí!

ilustrační foto pixabay.com

Světový den štěstí, Světový den vrabců, první den astronomického jara a také jarní rovnodennost: to všechno nastane ve středu 20. března. Čas jarní rovnodennosti je dokonce spočítaný na minuty přesně, dojde k ní 20. března 2024 ráno ve 4:06 hodin. Pozorovat se dá vlastně odkudkoliv, protože rovnodennost znamená jen to, že noc je stejně dlouhá jako den.

Pravidlo, že v čase jarní rovnodennosti je den stejně dlouhý jako noc, platí jen přibližně. Na vteřinu přesně to nikdy nevyjde, rozdíl ale bývá jen pár minut. Je to také den, kdy slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě. Zároveň také přechází přes rovník a pomalu začne svou cestu k nám na severní polokouli. 21. června pak bude slunce nejdál od rovníku, skončí astronomické jaro, nastane čas letního slunovratu a nejkratší noc a nejdelší den v roce, který je mimochodem dvakrát delší než noc. Po 21.

V Prostějově se dnes bude vynášet Smrtka. Skončí v mlýnském náhonu

Foto plakát

Obnovený zvyk „Vynášení Smrtky“ si Prostějov opětovně připomeneme už v pondělí 18. března. Akce začíná ve 13:30 na náměstí T. G. Masaryka – v prostoru u muzea.

Pouť slaměné figury Morany, oblečené v ženských šatech, povede jako v minulých letech z náměstí T. G. Masaryka k mlýnskému náhonu v Kolářových sadech. 

„Tato lidová tradice byla obnovena v Prostějově v roce 2022 a měla veliký ohlas, za což jsme velice rádi,“ uvedla 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. Jak dodala, Moranu po krátkém programu ze středu města vynesou, za doprovodu veřejnosti, děti z folklórního souboru Mánes a místních škol. (red)

V prostějovských kašnách už zase zpívá voda

Foto Magistrát města Prostějova

Během měsíce dubna bylo v Prostějově zprovozněno po zimním období všech šest kašen.

Jako první „ožily“ kašny na Hlaváčkově a Vojáčkově náměstí, další byla revitalizovaná kašna na náměstí Spojenců. Nový nátěr a opravené dlaždice získala před spuštěním fontána na náměstí T. G. Masaryka. Opravou prošla i ta na Pernštýnském náměstí, ze které se v loňském roce ztrácela voda:

„Kašna je zatím pouze napuštěná, aby se zjistilo, zda již její dno nepropouští vodu. Vodotrysk bude spuštěn po odkvětu kolem rostoucích sakur, jejichž květ znečišťuje vodu a dochází k ucpávání trysek vodotrysku,“ uvedl náměstek primátora pro komunální oblast Jiří Pospíšil.

Obří trůn i 25 tisíc květin. Jarní výstava Flora Olomouc láká do Království barev

ilustrační foto Flora Olomouc

Majestátní pětimetrový trůn, na který se budou moci lidé posadit, bezmála 25 tisíc květin, tajemný kruh menhirů a záplava barev, jež se navzájem prolínají. To vše od 20. do 23. dubna čeká návštěvníky jarní výstavy Flora Olomouc v největším pavilonu A v hlavní expozici pojmenované Království barev. Kromě ní jsou letos součástí oblíbené výstavy i velké Zahradnické trhy, Mezinárodní výstava bonsají a suiseki, exkluzivní Večerní prohlídka, odborné přednášky a semináře či bohatý doprovodný kulturní program.

Autorkou hlavní expozice je respektovaná floristka Klára Franc Vavříková. Pavilon A díky ní vyplní princip Oswaldova barevného kruhu, trojice základních barev se bude prolínat v křivkách několika velkých kruhů. Vzniknou tak další barvy, tóny a kombinace.

Událost jara v Olomouckém kraji posvětili i myslivci

foto Jan Toman

V sobotu 25. března slavnostně vypravilo Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem historický cestovní kočár po pamětihodných místech Olomouckého kraje. Dohled nad cestou kočáru převzal radní Olomouckého kraje Jan Žůrek. Kočár vezl maršála Radeckého, postavu, kterou zahrál redaktor České televize Václav Žmolík, cechmistra kočárnického Václava Obra, budovatele muzea kočárů v Čechách pod Kosířem a další hosty.

Pro bezpečnost byl kočár doprovázen vojáky 1. Hulánského regimentu na koních. Myšlenkou cesty kočáru bylo propojení všech generací v duchu hesla – VIRIBUS UNITIS – společnými silami.

Vynášení Smrtky se v Prostějově dočkalo hojné účasti

Foto Magistrát města Prostějova

Obnovený zvyk „Vynášení Smrtky“ si mohli v úterý lidé opět připomenout v centru města. Slaměná figura Morany, oblečená v ženských šatech, byla vyrobena dětmi z mateřské školy Rumunská. Její pouť vedla z náměstí T. G. Masaryka k mlýnskému náhonu v Kolářových sadech.

„Tato milá lidová tradice byla obnovena loni, v roce 2022 a měla veliký ohlas, za což jsme velice rádi,“ uvedla 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová, která loni s nápadem na uspořádání této akce přišla.

Moranu po krátkém programu ze středu města vynesly, za doprovodu veřejnosti, děti z folklórního souboru Mánes a místních škol. Její „cestu“ k náhonu, kde její pouť končila, doplnily různé říkanky a také ta o utopení Smrtky: "Smrt nesem z města, potokem je cesta. Však mi tu smrť sprovodíme, do potoka jo hodime. Smrt nesem zanesem, novy lito přinesem". (red)

Přišlo jaro do vsi, vzkazuje němčický Pantlék

Foto Jana Otáhalová

Přišlo jaro do vsi se jmenovalo pásmo Národopisného souboru Pantlék z Němčic nad Hanou, které mělo nejen potěšit, ale i zahřát u srdce všechny příznivce lidových tradic.

„Trošičku jsme si spojili Smrtnou neděli s tou Květnou, ale u nás  je to prostě léta takto. Ráno jsme šli s děvčaty nastrojenými do krojů do kostela, dvě z nich také v kroji ministrovaly a pak jsme se rozešli po staveních, abychom rozdali malé dárky a pozvali naše kamarády na představení. Rozdělili jsme se do skupin a poctivě navštívili domov pro seniory a hlavně ty, kterým jsme chtěli udělat radost. Někde jsme se dověděli, že loni na nás čekali, ale že jsme nepřišli a nebo nám otevřel pán, jehož maminka vždycky na nás čekala. ale dnes tam nebyla.