jaro

Událost jara v Olomouckém kraji posvětili i myslivci

foto Jan Toman

V sobotu 25. března slavnostně vypravilo Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem historický cestovní kočár po pamětihodných místech Olomouckého kraje. Dohled nad cestou kočáru převzal radní Olomouckého kraje Jan Žůrek. Kočár vezl maršála Radeckého, postavu, kterou zahrál redaktor České televize Václav Žmolík, cechmistra kočárnického Václava Obra, budovatele muzea kočárů v Čechách pod Kosířem a další hosty.

Pro bezpečnost byl kočár doprovázen vojáky 1. Hulánského regimentu na koních. Myšlenkou cesty kočáru bylo propojení všech generací v duchu hesla – VIRIBUS UNITIS – společnými silami.

Vynášení Smrtky se v Prostějově dočkalo hojné účasti

Foto Magistrát města Prostějova

Obnovený zvyk „Vynášení Smrtky“ si mohli v úterý lidé opět připomenout v centru města. Slaměná figura Morany, oblečená v ženských šatech, byla vyrobena dětmi z mateřské školy Rumunská. Její pouť vedla z náměstí T. G. Masaryka k mlýnskému náhonu v Kolářových sadech.

„Tato milá lidová tradice byla obnovena loni, v roce 2022 a měla veliký ohlas, za což jsme velice rádi,“ uvedla 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová, která loni s nápadem na uspořádání této akce přišla.

Moranu po krátkém programu ze středu města vynesly, za doprovodu veřejnosti, děti z folklórního souboru Mánes a místních škol. Její „cestu“ k náhonu, kde její pouť končila, doplnily různé říkanky a také ta o utopení Smrtky: "Smrt nesem z města, potokem je cesta. Však mi tu smrť sprovodíme, do potoka jo hodime. Smrt nesem zanesem, novy lito přinesem". (red)

Přišlo jaro do vsi, vzkazuje němčický Pantlék

Foto Jana Otáhalová

Přišlo jaro do vsi se jmenovalo pásmo Národopisného souboru Pantlék z Němčic nad Hanou, které mělo nejen potěšit, ale i zahřát u srdce všechny příznivce lidových tradic.

„Trošičku jsme si spojili Smrtnou neděli s tou Květnou, ale u nás  je to prostě léta takto. Ráno jsme šli s děvčaty nastrojenými do krojů do kostela, dvě z nich také v kroji ministrovaly a pak jsme se rozešli po staveních, abychom rozdali malé dárky a pozvali naše kamarády na představení. Rozdělili jsme se do skupin a poctivě navštívili domov pro seniory a hlavně ty, kterým jsme chtěli udělat radost. Někde jsme se dověděli, že loni na nás čekali, ale že jsme nepřišli a nebo nám otevřel pán, jehož maminka vždycky na nás čekala. ale dnes tam nebyla.

Čubernice vítá jaro. Mávají první koniklece

Foto ber

Do fialového hávu se pomalu halí stráně Čubernice. Rozkvétají zde první koniklece velkokvěté.

Přírodní památka Čubernice se nachází necelý kilometr severně od Plumlovské přehrady na strmém skalnatém svahu, a zahrnuje i travnaté návrší kolem kóty 332 m n. m. Toto chráněné území je v regionu zcela výjimečné. Od roku 1952 je lokalita vyhlášena jako zvláště chráněné území. Určitě stojí za návštěvu. (ber)

Začalo meteorologické jaro. Zimním chladem

ilustrační foto ber

Meteorologické jaro začalo v Česku 1. března velmi chladně – teploty poklesly na horách až k 22 stupňům pod nulou.  Tepleji by se mělo udělat až v druhé třetině března.

1. březen znamená začátek nového měsíce, ale také začátek jara. Tedy toho meteorologického, respektive klimatologického.  Trvá tři měsíce, do 31. května. Jeho začátek se ponese ve znamení sice poměrně slunečného, ale spíš chladnějšího počasí. Čekají nás hlavně mrazivé noci, v údolích můžou minima klesat i pod -10 °C. Přes den pak teploty dosáhnou většinou 3 až 8 °C. A vypadá to, že tento typ počasí vydrží do konce týdne.

Jaro vítej! Dnes nastane jarní rovnodennost

Ilustrační foto pixabay.com

Jarní rovnodennost letos nastane dnes (v neděli 20. března) v 16:33 hodin. Jestli si ještě ze školy začátek jara spojujete s jednadvacátým, musíme vás zklamat - 21. březen bude totiž jako první jarní den za tolik let, že se toho už asi nedožijeme.

Jarní rovnodennost je okamžik, kdy se střed Slunce ocitne přesně nad rovníkem a vstoupí do znamení Berana. Den, který je o rovnodennosti stejně dlouhý jako noc, se od této chvíle začíná prodlužovat. To se děje až do letního slunovratu (letos nastane 21. června v 11:13 hodin), kdy bude den dvakrát tak delší než noc. 

Protože mezi astronomickým a naším běžným kalendářem vznikají odchylky, datum jarní rovnodennosti se neustále posouvá, a začátek jara tak může připadnout na devatenáctého, dvacátého nebo jednadvacátého března.

Čerti rozsvítí keltský telegraf 19.března

Foto https://www.keltskytelegraf.cz/

Smyslem Keltského telegrafu je propojit místa a ty, kteří se telegrafování zúčastní, pomocí světelného signálu. Navazuje se tak na pradávnou techniku využívající ohňů k přenosu zpráv z kopce na kopec. U nás budou plameny vysílat poselství z keltského oppida ve Starém Hradisku u Plumlova. Signály vyjdou v sobotu 19. března z kopců Velká Javořina na moravsko-slovenském pomezí a Bílý Kámen u Velkých Popovic. Těm, kdo budou signály zajišťovat, se říká čerti.

Proč čert? „V keltské společnosti byl čert hodnost, postava spjatá s ovládáním živlových sil, také s pohřbíváním, ale zejména s ohnivým poselstvím. Nejdůležitější pro přežití Keltů byly právě ohně. Čert je musel umět zapálit za každého počasí. Když Římané překročili u Basileje Rýn, dozvěděli se to díky ohnivému řetězu Keltové ve Frísku za tři minuty. I kdyby za deset nebo patnáct, byl to nepochybně geniální způsob, jak upozornit na nebezpečí.

O víkendu bude zima, na horách počítejte se sněhem

Ilustrační foto pixabay.com

V pátek bude na území ČR zataženo až oblačno, místy přijde občasné sněžení, na horách na severu a severovýchodě četnější. Zpočátku v polohách pod 300 metrů, postupně pod 600 metrů déšť se sněhem nebo déšť. Nejvyšší denní teploty dosáhnou 4 až 8 °C, v tisíci metrech na horách kolem -1 °C.

V noci na sobotu zejména na severu a severovýchodě dorazí místy občasný déšť nebo přeháňky, v polohách nad 600 metrů, postupně nad 400 metrů srážky sněhové. K ránu od severu přibývání srážek. Nejnižší noční teploty klesnou na 3 až -1 °C.

V sobotu ráno bude na většině území občasný déšť nebo přeháňky. Maximální denní teploty se vyšplhají na 5 až 9 °C. Slabý severozápadní až severní vítr o rychlosti 1 až 4 m/s.

Jaro je tu. Medvědí česnek už ukazuje první lístky

ilustrační foto

Tak už tu máme opravdový začátek jara a přichází každoroční sezóna medvědího česneku. Trvá pouze jeden až jeden a půl měsíce. I když není česnek medvědí ohroženou nebo chráněnou rostlinou, je potřeba upozornit na možnost porušení zákonných ustanovení, a to především při jeho sběru ve zvláště chráněných územích. Česnek medvědí sbíráme k využití jako léčivky vždy pouze mimo zvláště chráněná území a sběr provádíme šetrně k přírodě.

Medvědí česnek je vytrvalá léčivá bylina s podzemní 4-6 cm dlouhou cibulí. Cibule je podlouhlá 1-2 cm tlustá s bělavými až žlutavými obalovými šupinami. Nadzemní část rostliny je 15-40cm vysoká s přízemními nejčastěji dvěma až třemi velkými a podlouhlými listy (10-20 cm dlouhé a 2-5 cm široké). Celá rostlina je zakončena květenstvím a tobolkou, což je plod. Květy (6-20ks) jsou malé, korunní lístky bílé, drobné a jsou uspořádány do květenství – lichookolík, který je polokulovitý, celkem řídký.

Jaro je tady. Vracejí se i čápi

ilustrační foto akademie-svetla.cz

Ornitologové v posledních dnech na střední Moravě pozorují čím dál víc tažných ptáků, kteří se vracejí z teplých krajin. Přilétají skřivani, špačci, čejky, drozdi nebo konipasi. Samozřejmě se vracejí také první čápi.

"Na střední Moravu přilétají tažní ptáci. Jaro je tady," oznámil místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. Z teplých krajin se podle něho už vrátili skřivani polní i lesní, špačci obecní, konipasi bílí, čejky chocholaté, drozdi zpěvní a holubi hřivnáči. Do sledování příletu vybraných druhů ptáků se v rámci projektu Jaro ožívá může zapojit i široká veřejnost. Veškeré informace jsou na adrese http://www.springalive.net/cs-cz/spring_news/jarooziva2021.