pneumatiky

Myslete včas na výměnu pneumatik, vzkazují policisté

ilustrační foto ber

Teplé počasí nás provázelo nejen celé léto, ale pokračovalo i v podzimních měsících. Začíná se ochlazovat a blíží se 1. listopad, tedy den, od kterého až do 31. března platí provoz vozidel v zimním období.

To znamená, že pokud se v dané době na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, lze užít motorové vozidlo pouze se zimními pneumatikami. U motorového vozidla do 3500 kg na všech kolech s hloubkou dezénu nejméně 4 mm. U motorového vozidla převyšující 3500 kg na všech kolech hnacích náprav s hloubkou dezénu nejméně 6 mm. Povinnost se nevztahuje na náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového dojetí.

Motoristé, pozor! Od 1. listopadu panuje na silnicích zima

ilustrační foto značka

Zákon o pozemních komunikacích už pátý rok ukládá povinnost mít na motorovém vozidlu obuté zimní pneumatiky. Na voze by měly být od 1. listopadu do 31. března. Musíte je mít v místech, kde je značka zimní výbava.

Ale neděste se. Přezouvat na zimní gumy nemusíte, pokud neplánujete vyjíždět, jestliže je venku souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Avšak pokud venku takové podmínky panují nebo se dají alespoň předvídat, nemůžete vyjet, pokud nemáte přezuto. Vše tedy záleží na vašem uvážení.

Dávejte si však pozor na značku zimní výbava, která na vybraných úsecích zavádí bezpodmínečnou povinnost zimních pneu. Na Prostějovsku ji najdete mezi Stínavou a Hrochovem, Stínavou a Malým Hradiskem a Žárovicemi a Drahany. (ber)

 

Je čas přezout na letní pneumatiky, je to bezpečnější!

ilustrační foto internet

 

Podle meteorologů jsme se již se zimou definitivně rozloučili. Nastal proto ten správný čas, kdy by řidiči měli vyměnit zimní pneumatiky za letní. Řada motoristů svá auta bohužel nepřezouvá a zimní pneumatiky tzv. dojíždí. Snaha ušetřit má ale za následek zhoršení jízdních vlastností a brzdné dráhy vozidla nejen za mokra, ale také za suchého počasí, zvýšení spotřeby paliva a také větší hlučnost. Testy ukázaly, že i letní opotřebená pneumatika má v létě lepší vlastnosti než opotřebená zimní.

„Pneumatiky jsou z hlediska bezpečnosti velmi důležitou částí auta a motoristé by si měli uvědomit rizika a úskalí spojená s tím, když se rozhodnou pneumatiky nepřezout. Statistiky počtu mrtvých na českých silnicích jsou bohužel neúprosné, řidiči by se proto měli chovat maximálně odpovědně nejen vůči sobě, ale také vůči svému okolí,“ řekl Dan Ťok.

Lidská lenost přináší bezohlednost!

ilustrační foto

 

Lidská lenost je bezohledná. V Prostějově máme dva sběrné dvory, kde lidé mohou odložit leccos, včetně starých pneumatik. 

Jenže jak vidět, ne každému se chce obětovat pár minut. Na druhou stranu, je to pořád lepší, než kdyby staré "boty" plechového oře skončily v příkopu u Hloučele. (red)

Zhrzený milenec vraždil pneumatiky

ilustrační foto internet

 

Před třiadvacátou hodinou nahlásila na linku 156 mladá žena mladíka, který propichoval pneumatiky motorového vozidla. Jak se pozděj zjistilo, chtěl se tak pomstít dívce, která jej odmítla.

I přesto, že strážníci okamžitě vyrazili do uvedené lokality, nepodařilo se jim vandala nalézt. "Následně bylo zjištěno, že majitelka poničených pneumatik dotyčného zná. Několik dní se ucházel o její náklonnost, byl ale odmítnut," uvedla strážník Jana Adámková. Vzhledem k zjištěným skutečnostem byli přivoláni na místo policisté, kteří si celou událost převzali k dalšímu šetření. (red)

Jak šije africký Baťa?

ilustrační foto

 

Před časem PvNovinky zveřejnily hned dvě zprávy týkající se černých skládek pneumatik. Je vidět, že bída je nám cizí, v Africe by k takovému plýtvání dojít nemohlo. 

Svědčí o tom fotografie, které doputovaly do redakční pošty. Na jednu stranu je nám líto podmínek, ve kterých tam lidé žijí, na straně druhé obdivujeme vynalézavost a zcela jistě i zručnost. Tak se koukněte, jak šije boty africký Baťa. (red)

Ad: Roste u nás další pneumatikový háj?

Foto

 

Před několika dny PvNovinky zveřejnily informace o černé skládce pneumatik, nacházející se v blízkosti bývalé cihelny. Informaci i s fotografiemi do redakce zaslal jeden z našich čtenářů. Materiál putoval na Odbor životního prostředí prostějovského magistrátu, který redakci zaslal následující stanovisko.

„Na základě vašeho podnětu bude provedeno šetření na místě, kde se bude zjišťovat, komu předmětný odpad patří. V případě, že bude zjištěn původce odpadu, bude vyzván k úklidu. V případě, že nebude zjištěn původce odpadu, bude kontaktován vlastník pozemku a případ bude dál prošetřován,“ uvedla vedoucí odboru Martina Cetkovská. (red)

Aktualizováno: Pneuservis v lesíku!? Zasáhne magistrát?

ilustrační foto

 

Před několika dny jsme informovali o podnětu čtenářky, která nás upozornila na skládku pneumatik v lesíku za Krasickou ulicí. Podnět jsme i s fotodokumentací předali Odboru životního prostředí Magistrátu Města Prostějova. Jak se zdá, vše je na dobré cestě a les zase prokoukne. Zřejmě ho ale bude muset uklidit majitel.

„Na základě vašeho podnětu bude provedeno šetření na místě, kde se bude zjišťovat, komu předmětný odpad patří. V případě, že bude zjištěn původce odpadu, bude vyzván k úklidu. V případě, že nebude zjištěn původce odpadu, bude kontaktován vlastník pozemku a případ bude dál prošetřován,“ sdělila redakci Jana Blažková, referentka oddělení ochrany životního prostředí. (red)

Vodohospodáři už mají dost černých skládek na přehradě

ilustrační foto

Nedávný nález dalších pneumatik ve vodě Plumlovské přehrady zvedl vedení Povodí Moravy ze židle. Už nechtějí stále na své náklady uklízet nepořádek těch, co nerespektují životní prostředí. Na řadu tak přicházejí kontroly a monitoring.

„Je naprosto neuvěřitelné, co někteří lidé dokážou udělat. Představa, že po nich budeme neustále uklízet, se nám pochopitelně nelíbí a chystáme opatření,“ nastínila vývoj situace mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Opatřením, které má čistotu kolem přehrady více chránit, mají být kontroly hrázného.