rovnodennost

Čerti rozsvítí keltský telegraf v sobotu 23. března

Foto https://www.keltskytelegraf.cz/

Smyslem Keltského telegrafu je propojit místa a ty, kteří se telegrafování zúčastní, pomocí světelného signálu. Navazuje se tak na pradávnou techniku využívající ohňů k přenosu zpráv z kopce na kopec. U nás budou plameny vysílat poselství z keltského oppidia ve Starém Hradisku u Plumlova a také z Němčic nad Hanou. Signály vyjdou z kopců Velká Javořina a Velký Lopeník na moravsko-slovenském pomezí. Těm, kdo budou signály zajišťovat, se říká čerti.

Proč čert? „V keltské společnosti byl čert hodnost, postava spjatá s ovládáním živlových sil, také s pohřbíváním, ale zejména s ohnivým poselstvím. Nejdůležitější pro přežití Keltů byly právě ohně. Čert je musel umět zapálit za každého počasí. Když Římané překročili u Basileje Rýn, dozvěděli se to díky ohnivému řetězu Keltové ve Frísku za tři minuty. I kdyby za deset nebo patnáct, byl to nepochybně geniální způsob, jak upozornit na nebezpečí.

Ve středu nastane astronomické jaro. A slavíme Světový den štěstí!

ilustrační foto pixabay.com

Světový den štěstí, Světový den vrabců, první den astronomického jara a také jarní rovnodennost: to všechno nastane ve středu 20. března. Čas jarní rovnodennosti je dokonce spočítaný na minuty přesně, dojde k ní 20. března 2024 ráno ve 4:06 hodin. Pozorovat se dá vlastně odkudkoliv, protože rovnodennost znamená jen to, že noc je stejně dlouhá jako den.

Pravidlo, že v čase jarní rovnodennosti je den stejně dlouhý jako noc, platí jen přibližně. Na vteřinu přesně to nikdy nevyjde, rozdíl ale bývá jen pár minut. Je to také den, kdy slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě. Zároveň také přechází přes rovník a pomalu začne svou cestu k nám na severní polokouli. 21. června pak bude slunce nejdál od rovníku, skončí astronomické jaro, nastane čas letního slunovratu a nejkratší noc a nejdelší den v roce, který je mimochodem dvakrát delší než noc. Po 21.

Dnes začne jaro. Ve 22,24 hodin

Foto ber

Jarní rovnodennost nastane dnes, v pondělí 20. března 2023 ve 22.24 hodin. Jestli si začátek jara spojujete s jednadvacátým březnem, smůla.  21. březen bude prvním jarním dnem až v roce 2102, čehož se naše generace s největší pravděpodobností nedožije.

Jarní rovnodennost je okamžik, kdy se střed Slunce ocitne přesně nad rovníkem a vstoupí do znamení Berana. Den, který je o rovnodennosti stejně dlouhý jako noc, se od této chvíle začíná prodlužovat.

Protože mezi tím astronomickým a naším běžným kalendářem vznikají odchylky, datum jarní rovnodennosti se neustále posouvá (podrobnější vysvětlení, proč tomu tak je, najdete na konci článku), a začátek jara tak může připadnout na devatenáctého, dvacátého nebo jednadvacátého března.

Jaro vítej! Dnes nastane jarní rovnodennost

Ilustrační foto pixabay.com

Jarní rovnodennost letos nastane dnes (v neděli 20. března) v 16:33 hodin. Jestli si ještě ze školy začátek jara spojujete s jednadvacátým, musíme vás zklamat - 21. březen bude totiž jako první jarní den za tolik let, že se toho už asi nedožijeme.

Jarní rovnodennost je okamžik, kdy se střed Slunce ocitne přesně nad rovníkem a vstoupí do znamení Berana. Den, který je o rovnodennosti stejně dlouhý jako noc, se od této chvíle začíná prodlužovat. To se děje až do letního slunovratu (letos nastane 21. června v 11:13 hodin), kdy bude den dvakrát tak delší než noc. 

Protože mezi astronomickým a naším běžným kalendářem vznikají odchylky, datum jarní rovnodennosti se neustále posouvá, a začátek jara tak může připadnout na devatenáctého, dvacátého nebo jednadvacátého března.