kalendář

Vánoce s PvNovinkami. Adventní kalendář

ilustrační foto pixabay.com

Bezpochyby patří k nejkrásnějším adventním zvykům. V současné době je často chutným dárkem pro děti, neboť bývá plněn různými sladkostmi.

Adventní kalendář má nejen dětem připomenout smysl a význam čtyři neděle trvajícího předvánočního času, ale i zároveň zkrátit čekání na nazdobený stromeček a štědrovečerní nadílku. Prvním adventním obrázkovým kalendářem byl výtvor Němce Gerharta Langa na počátku 20. století. Když v roce 1908 nápaditý měšťan a majitel prosperující tiskárny v Mnichově na vlastní náklady vytiskl vystřihovací kalendář s názvem V zemi Ježíškově, nechtěně tím vytvořil krásný a dodnes velmi rozšířený zvyk. V padesátých a šedesátých letech 20.

Adventní kalendář TIC potěší i letos

ilustrační foto

Po kladných ohlasech na loňský adventní kalendář Turistického informačního centra Prostějov zpříjemní zájemcům dobu adventu i letos.

Již 1. 12. 2023 si budete moci otevřít první políčko virtuálního adventního kalendáře.

Každý den, až do 24. 12. 2023, na vás bude na facebookové stránce čekat překvapení, které je ukryto pod políčkem pro konkrétní den.

 

Můžete se těšit na:

  • zajímavosti z historie města Prostějova;

  • zajímavosti z architektury města Prostějova;

  • archivní fotografie;

  • soutěže;

  • a hlavně spoustu dárečků...!

Turistické informační centrum nabízí kapesní kalendáře

Foto Turistické informační centrum Prostějov

Kapesní kalendáře jsou další z novinek TIC Prostějov. K mání jsou hned čtyři varianty.

„K dispozici jsou dva kalendáře s motivem hlavního náměstí, jeden se sochou Jiřího Wolkera a na posledním jsou zobrazeny obnovené vitráže Národního domu,“ vypočítala 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Přijďte si pro svého favorita, jsou zdarma. (red)

Turistické informační centrum nabízí kapesní kalendáře

Foto Turistické informační centrum Prostějov

Kapesní kalendáře jsou další z novinek TIC Prostějov. K mání jsou hned čtyři varianty.

„K dispozici jsou dva kalendáře s motivem hlavního náměstí, jeden se sochou Jiřího Wolkera a na posledním jsou zobrazeny obnovené vitráže Národního domu,“ vypočítala 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Přijďte si pro svého favorita, jsou zdarma. (red)

Dnes začne jaro. Ve 22,24 hodin

Foto ber

Jarní rovnodennost nastane dnes, v pondělí 20. března 2023 ve 22.24 hodin. Jestli si začátek jara spojujete s jednadvacátým březnem, smůla.  21. březen bude prvním jarním dnem až v roce 2102, čehož se naše generace s největší pravděpodobností nedožije.

Jarní rovnodennost je okamžik, kdy se střed Slunce ocitne přesně nad rovníkem a vstoupí do znamení Berana. Den, který je o rovnodennosti stejně dlouhý jako noc, se od této chvíle začíná prodlužovat.

Protože mezi tím astronomickým a naším běžným kalendářem vznikají odchylky, datum jarní rovnodennosti se neustále posouvá (podrobnější vysvětlení, proč tomu tak je, najdete na konci článku), a začátek jara tak může připadnout na devatenáctého, dvacátého nebo jednadvacátého března.

Nadační fond speciálních sil vydává kalendář

Foto NFSS

Kalendář speciálních sil je vydáván pravidelně od roku 2003 a je připravován ve spolupráci s Nadačním fondem speciálních sil generála Moravce. Limitovaná série tohoto kalendáře roku 2022 je určena pro 300 dárců z řad veřejnosti. Kalendář má rozměr A2 (42×59,4 cm).

Kalendář obdrží ti z vás, kteří darují 601 korun za 1 kus na účet nadačního fondu číslo 43-9412310217/0100 a pošlou v příloze potvrzení o zaplacení daru na email nfspecialnichsil@seznam.cz. „Do předmětu emailu uveďte „KALENDÁŘ 2021“ a do textu počet objednaných kusů a vaši adresu pro dodání kalendáře. Po objednání vám kalendář přijde v termínu od 1. prosince do 23. prosince 2021,“ doplnil předseda fondu Vladimír Ganzar. (ber)

Výtěžek z prodeje kalendáře byl opět rekordní, hlásí policisté

foto Policie ČR

I na letošní rok připravili členové zákrokového a asistenčního družstva ZONA pohotovostního a eskortního oddělení Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje nástěnný kalendář.

Výtěžek z jeho prodeje věnovali prostřednictvím nadace Šance Olomouc o.p.s. na pomoc hematologicky, onkologicky a chronicky nemocným pacientům Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci. Částka byla opět rekordní, podařilo se vybrat 212 000 Kč. Peníze, resp. šek, předal zástupcům kliniky ředitel krajského ředitelství Tomáš Landsfeld společně s policisty. „Děkujeme všem, kteří si zakoupili kalendář a přispěli tak na dobrou věc,“ vzkázala policejní mluvčí Marie Šafářová. 

Letos si užijeme čtyři prodloužené víkendy

ilustrační foto kalendář

Letos si v kalendáři zaškrtáváme čtyři prodloužené víkendy. Ten první již máme za sebou.

Na čtyřdenní volno se můžeme těšit o Velikonocích, 2.  až 5. dubna. Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, který je 5. července a Den upálení mistra Jana Husa 6. července, budou v letošním roce v pondělí a úterý.

V letošním roce připadají na opak na víkend hned čtyři státní svátky. Na sobotu připadají 1. a 8. květen, Svátek práce a Den vítězství. Vánoční svátky 25. a 26. prosince případnou také na víkend.

Policisté rozdávali kalendáře seniorům

foto Policie ČR

Krajské ředitelství police Olomouckého kraje s finanční podporou Ministerstva vnitra v letošním roce zrealizovalo preventivní projekt, který má v roce 2021 přispět ke zvýšení bezpečnosti seniorů. Výsledkem projektu je stolní kalendář s originálními ilustracemi, který seniory bude každých čtrnáct dní upozorňovat na většinou aktuální bezpečnostní problematiku.

Původně byly kalendáře určeny i jako podpora přednáškové činnosti a předávat se měly při besedách v klubech seniorů v rámci celého Olomouckého kraje. Z důvodu opatření proti epidemii covid-19 však tento účel plnit nemohly, a tak k seniorům zamířily prostřednictvím předsedů jednotlivých klubů.

Jak šlo očekávat, reakce přebírajících představitelů klubů byly všechny pozitivní a přínos ke zvýšení bezpečnosti seniorů byl přivítán. Ve většině případů se však objevila i lítost, že kalendáře nemohly být předány při osobním setkání s policisty.

Dárek i charita. Kupte si útulkový kalendář

ilustrační foto

I v letošním roce přichystal Útulek Voříšek z Čech pod Kosířem charitativní kalendář.

„Pořízením našeho kalendáře pro rok 2021 podpoříte pejsky bez domova,“ vzkazuje Leopold Dostál.  K dispozici jsou stolní i nástěnné kalendáře.

Kalendáře si můžete vyzvednout přímo v útulku, nebo si je nechat zaslat poštou. (ber)