kalendář

Dnes začne jaro. Ve 22,24 hodin

Foto ber

Jarní rovnodennost nastane dnes, v pondělí 20. března 2023 ve 22.24 hodin. Jestli si začátek jara spojujete s jednadvacátým březnem, smůla.  21. březen bude prvním jarním dnem až v roce 2102, čehož se naše generace s největší pravděpodobností nedožije.

Jarní rovnodennost je okamžik, kdy se střed Slunce ocitne přesně nad rovníkem a vstoupí do znamení Berana. Den, který je o rovnodennosti stejně dlouhý jako noc, se od této chvíle začíná prodlužovat.

Protože mezi tím astronomickým a naším běžným kalendářem vznikají odchylky, datum jarní rovnodennosti se neustále posouvá (podrobnější vysvětlení, proč tomu tak je, najdete na konci článku), a začátek jara tak může připadnout na devatenáctého, dvacátého nebo jednadvacátého března.

Nadační fond speciálních sil vydává kalendář

Foto NFSS

Kalendář speciálních sil je vydáván pravidelně od roku 2003 a je připravován ve spolupráci s Nadačním fondem speciálních sil generála Moravce. Limitovaná série tohoto kalendáře roku 2022 je určena pro 300 dárců z řad veřejnosti. Kalendář má rozměr A2 (42×59,4 cm).

Kalendář obdrží ti z vás, kteří darují 601 korun za 1 kus na účet nadačního fondu číslo 43-9412310217/0100 a pošlou v příloze potvrzení o zaplacení daru na email nfspecialnichsil@seznam.cz. „Do předmětu emailu uveďte „KALENDÁŘ 2021“ a do textu počet objednaných kusů a vaši adresu pro dodání kalendáře. Po objednání vám kalendář přijde v termínu od 1. prosince do 23. prosince 2021,“ doplnil předseda fondu Vladimír Ganzar. (ber)

Výtěžek z prodeje kalendáře byl opět rekordní, hlásí policisté

foto Policie ČR

I na letošní rok připravili členové zákrokového a asistenčního družstva ZONA pohotovostního a eskortního oddělení Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje nástěnný kalendář.

Výtěžek z jeho prodeje věnovali prostřednictvím nadace Šance Olomouc o.p.s. na pomoc hematologicky, onkologicky a chronicky nemocným pacientům Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci. Částka byla opět rekordní, podařilo se vybrat 212 000 Kč. Peníze, resp. šek, předal zástupcům kliniky ředitel krajského ředitelství Tomáš Landsfeld společně s policisty. „Děkujeme všem, kteří si zakoupili kalendář a přispěli tak na dobrou věc,“ vzkázala policejní mluvčí Marie Šafářová. 

Letos si užijeme čtyři prodloužené víkendy

ilustrační foto kalendář

Letos si v kalendáři zaškrtáváme čtyři prodloužené víkendy. Ten první již máme za sebou.

Na čtyřdenní volno se můžeme těšit o Velikonocích, 2.  až 5. dubna. Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, který je 5. července a Den upálení mistra Jana Husa 6. července, budou v letošním roce v pondělí a úterý.

V letošním roce připadají na opak na víkend hned čtyři státní svátky. Na sobotu připadají 1. a 8. květen, Svátek práce a Den vítězství. Vánoční svátky 25. a 26. prosince případnou také na víkend.

Policisté rozdávali kalendáře seniorům

foto Policie ČR

Krajské ředitelství police Olomouckého kraje s finanční podporou Ministerstva vnitra v letošním roce zrealizovalo preventivní projekt, který má v roce 2021 přispět ke zvýšení bezpečnosti seniorů. Výsledkem projektu je stolní kalendář s originálními ilustracemi, který seniory bude každých čtrnáct dní upozorňovat na většinou aktuální bezpečnostní problematiku.

Původně byly kalendáře určeny i jako podpora přednáškové činnosti a předávat se měly při besedách v klubech seniorů v rámci celého Olomouckého kraje. Z důvodu opatření proti epidemii covid-19 však tento účel plnit nemohly, a tak k seniorům zamířily prostřednictvím předsedů jednotlivých klubů.

Jak šlo očekávat, reakce přebírajících představitelů klubů byly všechny pozitivní a přínos ke zvýšení bezpečnosti seniorů byl přivítán. Ve většině případů se však objevila i lítost, že kalendáře nemohly být předány při osobním setkání s policisty.

Dárek i charita. Kupte si útulkový kalendář

ilustrační foto

I v letošním roce přichystal Útulek Voříšek z Čech pod Kosířem charitativní kalendář.

„Pořízením našeho kalendáře pro rok 2021 podpoříte pejsky bez domova,“ vzkazuje Leopold Dostál.  K dispozici jsou stolní i nástěnné kalendáře.

Kalendáře si můžete vyzvednout přímo v útulku, nebo si je nechat zaslat poštou. (ber)

Můžeme se těšit! Letos nás čekají tři prodloužené víkendy!

ilustrační foto kalendář

Letos se můžeme těšit na tři prodloužené víkendy. Naopak tři dny volna připadají na sobotu či neděli.

Nejbližšími svátky jsou tradičně Velikonoce. Velký pátek (19. dubna) a Velikonoční pondělí (22. dubna) nám nabídnou čtyři dny volna.

Oproti tomu Svátek práce 1. května i Den vítězství 8. května připadají na středu.

Červencová dvojice připomínající příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu (5. července) a Den upálení mistra Jana Husa (6. července) nabídne druhý prodloužený víkend, neboť první ze svátečních dnů připadne na pátek.

Vzpěračky fotily další kalendář. Na zámku Plumlov

Foto archiv JŠ

Fotily se opět vzpěračky z celé České republiky. Opět je jich dvanáct, z toho jen tři, které jsou reprezentantkami, už v kalendáři byly dřív, ostatní se fotily poprvé. Nejmladší bylo 16 let. 

Kalendář bude výjimečný tím, že fotky jsou jen z interiéru zámku Plumlov. "Celé focení jsme letos ozvláštnily několika fotkami s klaunským nosem Konta Bariéry. Chceme vytvořit pár plakátů a ty pak vždy spolu s kalendářem vydražit. Já za vzperacky.cz daruji kalendáře a plakáty, včetně poštovného. Částka, za kterou se plakáty vydraží, tak může jít rovnou na účet Konta Bariéry, bez nějakých odvodů, pro vybraného člověka.

Prostějov má nový secesní kalendář na rok 2017

Foto MMP

Krásu secese v Prostějově mapuje nový kalendář na příští rok. K dostání je jak v informační službě magistrátu (přístavba radnice), tak v Regionálním informačním centru (zámek).

Milovníci secese si mohou od dnešního dne zakoupit nový kalendář. Najdou v něm nafocené artefakty jak z budovy radnice, tak Národního domu v Prostějově. O fotografie a grafickou úpravu se postaral Jan Pospíšil.

Sexy vzpěračky vydaly další nástěnný kalendář. Iniciátorkou je opět vzpěračka z Prostějova

Foto archiv Julie, fotograf H. Kadlčíková

Vzpěračky z celé ČR nafotily sexy kalendář na rok 2017. Již po třetí je jeho iniciátorku Julie Švecová, vzpěračka pocházející z Prostějova. Tentokrát se focení odehrávalo v regionu Prostějovska. 

„V kalendáři 2016 je 12 vzpěraček. Podobně jako v prvním ročníku je vždy jedna velká umělecká fotografie, zachycující ženskou krásu, a v rožku malá fotografie stejné modelky ze vzpěračských závodů. Fotilo se v poli s autíčkem, které nám zapůjčil i dovezl Josef Badal, u mlýna v Lešanech, který nám laskavě poskytl k nafocení pan Kroupa, ve Vilémově, kde se zkomplikoval plán focení s kočkou, která se fotit nechtěla.