foto

Krásná kompozice. Setkání mládí se stářím

Foto čtenář

Když se setkají dva světy, někdy se stane, že je poblíž někdo, kdo vzácný okamžik zachytí. Tentokrát se to povedlo Metoději Hronkovi, kterému děkujeme za fotografii.

Setkává se na ní pamětník dávných časů, plumlovský zámek, a dorůstající labutí mládě, které o životě zatím ví jen pramálo.  Kouzelná chvíle.... (ber)

Prestižní snímek NASA zobrazuje Perseidy slovensko-české dvojice astrofotografů

Foto astro.cz

Úřad NASA v pondělí 9. srpna 2021 publikoval snímek s názvem „Perseus and Lost Meteors“ (v překladu Perseus a ztracené meteory). Jeho autory jsou slovenský astrofotograf a popularizátor astronomie Tomáš Slovinský a český astrofotograf Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě. Nezvyklý kompozitní snímek oběma autorům zabral stovky hodin práce.

Meteorický roj Perseid, který vrcholil v noci z 12. na 13. srpna, je největším lákadlem pro pozorovatele noční oblohy. Na tuto každoroční podívanou upozornila NASA prostřednictvím svého prestižního Astronomického snímku ze dne 9. srpna 2021. Autoři snímku – Tomáš Slovinský a Petr Horálek – poukazují ještě na jeden fakt: kvůli rostoucí míře (dnes už dokazatelně škodlivého) světelného znečištění z měst je i pozorování meteorů čím dál obtížnější.

Výtěžek z prodeje kalendáře byl opět rekordní, hlásí policisté

foto Policie ČR

I na letošní rok připravili členové zákrokového a asistenčního družstva ZONA pohotovostního a eskortního oddělení Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje nástěnný kalendář.

Výtěžek z jeho prodeje věnovali prostřednictvím nadace Šance Olomouc o.p.s. na pomoc hematologicky, onkologicky a chronicky nemocným pacientům Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci. Částka byla opět rekordní, podařilo se vybrat 212 000 Kč. Peníze, resp. šek, předal zástupcům kliniky ředitel krajského ředitelství Tomáš Landsfeld společně s policisty. „Děkujeme všem, kteří si zakoupili kalendář a přispěli tak na dobrou věc,“ vzkázala policejní mluvčí Marie Šafářová. 

Třetí ročník fotografické soutěže „Vyfoť projekt“ odstartoval

ilustrační foto

Úspěšná celostátní fotografická soutěž „Vyfoť projekt“, kterou pořádá Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, pokračuje i v letošním roce. Prázdninová soutěž bude probíhat do konce srpna.

Soutěžící mají jednoduchý úkol: vyfotografovat realizované projekty spolufinancované z fondů Evropské unie a nahrát je přes jednoduchý formulář přímo na web soutěže www.vyfotprojekt.cz. Fotografové mají z čeho vybírat. Doposud se s přispěním Evropské unie podařilo v České republice zrealizovat téměř 41 500 projektů. Některé z nich jsou zveřejněny na online mapě projektů www.mapaprojektu.cz, která nově obsahuje i aplikaci pro mobilní telefony.