astronomie

Obloha bude plná zázraků. Už zítra!

ilustrační foto

Listopadový úplněk nastane v pátek 19. listopadu 2021 dopoledne, přesně v 9 hodin a 59 minut. Bude ve znamení silného Býka, kterého neovlivní ani to, že půjde o mikroúplněk. Je to opak superúplňku, kdy se Měsíc na obloze jeví zdánlivě menší než jindy. Ve srovnání se superúplňkem je to až o 15 procent. Je to proto, že Měsíc bude v tuto dobu na své oběžné dráze na nejvzdálenějším místě od Země. A navíc stále padají hvězdy.

Energii tohoto poměrně intenzivního úplňku ještě zesílí polostínové zatmění Měsíce, které ho bude doprovázet. Při polostínovém zatmění Měsíc vypadá, jako kdyby byl částečně zahalený kouřem. Bude trvat přibližně tři hodiny, od osmi hodin večer do jedenácti a zajímavé je, že půjde o nejdelší zatmění Měsíce nejen v tomto století, ale za posledních 570 let! Podle astronomů jsou ale bohužel šance na jeho pozorování kvůli nepříznivé předpovědi počasí malé.

Noční obloze vládnou Orionidy

ilustrační foto astro.cz

Meteorický roj, aktivní už od počátku měsíce, vrcholil 22. října, ale vidět je můžete i v dalších dnech. Očekávaná frekvence je asi 20 meteorů v hodině. Orionidy budou aktivní do poloviny listopadu.

První zmínky o meteorickém roji pocházejí z roku 1839. Nejlepší je vyhlížet meteory mezi třetí a šestou hodinou ráno. Meteory zdánlivě vylétají z radiantu ležícího v horní části souhvězdí, vlevo nahoře od jasné naoranžovělé hvězdy Betelgeuze, v rameni Orionu. Patří k nejrychlejším meteorům oblohy, jejich pády jsou jasné a občas doprovázené i blyštivými výbuchy.

Oblohu je ale nejlepší pozorovat daleko od měst, kde neruší světelné znečištění – ideálně v horách. (ber)

Prestižní snímek NASA zobrazuje Perseidy slovensko-české dvojice astrofotografů

Foto astro.cz

Úřad NASA v pondělí 9. srpna 2021 publikoval snímek s názvem „Perseus and Lost Meteors“ (v překladu Perseus a ztracené meteory). Jeho autory jsou slovenský astrofotograf a popularizátor astronomie Tomáš Slovinský a český astrofotograf Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě. Nezvyklý kompozitní snímek oběma autorům zabral stovky hodin práce.

Meteorický roj Perseid, který vrcholil v noci z 12. na 13. srpna, je největším lákadlem pro pozorovatele noční oblohy. Na tuto každoroční podívanou upozornila NASA prostřednictvím svého prestižního Astronomického snímku ze dne 9. srpna 2021. Autoři snímku – Tomáš Slovinský a Petr Horálek – poukazují ještě na jeden fakt: kvůli rostoucí míře (dnes už dokazatelně škodlivého) světelného znečištění z měst je i pozorování meteorů čím dál obtížnější.

Nezapomeňte na Perseidy, neboli slzy svatého Vavřince

ilustrační foto Hvězdárna Prostějov

Od začátku srpna zdobí nebe meteorický roj Perseidy, neboli „Slzy svatého Vavřince“. První meteory tohoto roje bylo možné spatřit již od 17. července, nicméně maximum se letos očekává dnes (tedy 12. srpna) ve 21 hodin. Původcem tohoto roje je kometa Swift-Tuttle. Tak nezapomeňte, neplačte, ale slzy lovte. A přejte si! 

Materiál vysvobozený z ledového povrchu kometárního jádra se samozřejmě zpět na kometu nevrací, ale podél dráhy vlasatice vytváří skutečnou meziplanetární řeku. Na rozdíl od těch pozemských však není složena z vody, nýbrž z drobounkých prachových částeček, které se během času rozptýlí po celé oběžné dráze komety. A protože dráha mateřské komety Swift-Tuttle téměř kříží dráhu Země, dostáváme se každoročně do proudu těchto částic. Po srážce s naší hustou atmosférou se tyto maličké kometární odrobinky prudce zahřejí a během krátkého okamžiku zcela vypaří.

V pondělí 21. června začne astronomické léto

Ilustrační foto pixabay.com

Letos nastává letní slunovrat ráno 21. června, přesněji ve 4 hodiny a 32 minut. Během slunovratu přechází Slunce ze souhvězdí Blíženců do souhvězdí Raka.

Slunovrat je okamžik, kdy Slunce na své pouti po obloze protíná obratník Raka a vzhledem ke světovému rovníku dosáhne nejsevernější deklinace. Za zmínku stojí i skutečnost, že severní zemský pól je nejvíce přikloněn ke Slunci a vrcholí na něm polární den.

Léto na severní polokouli trvá 93 dnů a 14 hodin (na jižní polokouli pouze 89 dní a jednu hodinu) a je vystřídáno podzimem v trvání 89 dní a 17 hodin. Na první podzimní den si však musíme počkat až do září. (ber)

V pondělí začne astronomická zima!

Ilustrační foto ber

V pondělí v 11:03 hodin vstoupí Slunce do znamení Kozoroha, nastane zimní slunovrat a začne astronomická zima.

Noc bude na severní polokouli nejdelší v roce, od této chvíle se začínají dny prodlužovat až do letního slunovratu. První dny zimy budou v Česku provázet teploty až osm stupňů nad nulou, za sněhem musejí lidé na hory. (ber)

Padají Geminidy. Přejte si!

Ilustrační foto astro.cz

Meteorický roj Geminidy je aktivní v době od 6. do 17. prosince; maximum nastává okolo 14. prosince. Roj byl poprvé zaznamenán v roce 1862. Tehdy to byl slabý roj. Ve 40. a 50. letech 20. století se počet meteorů za hodinu začal zvyšovat a začátkem 90. let dosáhl hodnoty 100 meteorů za hodinu.

Mateřským tělesem roje Geminid je planetka (3200) Phaeton. Tuto planetku objevili John Davies a Simon Green v roce 1983 pomocí družice IRAS. Dráha planetky (3200) Phaeton se podobá drahám komet. V přísluní se planetka přibližuje ke Slunci na 0,14 AU. Navíc je planetka mateřským tělesem meteorického roje; obvykle jsou mateřskými tělesy meteorických rojů komety planetka oběhne Slunce jednou za 524 dní a může se značně přiblížit k Zemi. Naposledy se přiblížila k Zemi 10. prosince 2007, a to na vzdálenost 18 milionů km. Další blízké průlety nastanou v letech 2050 a 2060. K nejtěsnějšímu přiblížení k Zemi v tomto století dojde 14. prosince 2093. Tehdy se planetka přiblíží k Zemi na pouhé 3 miliony km. Srážka planetky se Zemí však nehrozí.

Roj patří k nejaktivnějším v roce, adiant Geminid se nachází východně od dvou nejjasnějších hvězd souhvězdí Blíženců, hvězd Castor a Pollux. Na prosincové obloze vychází souhvězdí Blíženců už za večerního soumraku, a během noci vystoupí vysoko nad jižní obzor. Vrcholí po půlnoci, tedy přibližně v době maxima meteorického roje. Nejvíce meteorů lze tedy vždy očekávat mezi půlnocí a 3. hodinou ranní. Meteory jsou pomalé a často poměrně jasné a za hodinu jich proletí až 110. (ber)

Zvedněte hlavu. Noční obloze vládnou Orionidy

ilustrační foto astro.cz

Meteorický roj, aktivní už od počátku měsíce, vrcholí právě dnes, 21. října. Pohled na Orionidy neruší Měsíc, nejlepší doba pro pozorování je v brzkých ranních hodinách. Očekávaná frekvence je asi 20 meteorů v hodině. Podívanou ještě vylepší jasné planety. Orionidy budou aktivní do 7. listopadu.

První zmínky o meteorickém roji pocházejí z roku 1839. Nejlepší je vyhlížet meteory mezi třetí a šestou hodinou ráno. Meteory zdánlivě vylétají z radiantu ležícího v horní části souhvězdí, vlevo nahoře od jasné naoranžovělé hvězdy Betelgeuze, v rameni Orionu. Patří k nejrychlejším meteorům oblohy, jejich pády jsou jasné a občas doprovázené i blyštivými výbuchy.

Dnes začíná podzim. Astronomický

Ilustrační foto ber

Ještě dnes dopoledne máme léto. Během dne už ale převezme otěže vlády podzim. Tedy ten astronomický.

Ve 14:31 hodin totiž nastane podzimní rovnodennost, a tudíž začátek astronomického podzimu.  A propo, Slunce vstupuje do znamení Vah, a to je dobré pro vystupování na veřejnosti. (ber)

Hlavu vzhůru. Oblohou sviští Perseidy

Foto Petr Horálek astro.cz

Meteorický roj Perseid vrcholí. Jeho maximum připadá na 12. srpna 14 hodin. Protože na denní obloze k vidění není, ideální pohled je na něj v noci z dneška na středu.  V průběhu této nocí uvidíme na Měsícem osvětlené obloze mimo města, zejména mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní, průměrně 50 meteorů za hodinu.

Název meteorického roje Perseid je odvozen od místa v souhvězdí, z něhož meteory vlivem perspektivy zdánlivě vylétají. Meteoroidy roje Perseid vstupují do atmosféry rychlostí 59 km/s a začínají zářit ve výšce okolo 120 kilometrů nad zemí. Pohasínají o desítky kilometrů níže, v případě větších Perseid i méně než 80 km nad zemským povrchem. Pozorovat je můžeme více než měsíc okolo maxima roje, nejvíce jich však padá v době, kdy se Země ocitá v nejhustší oblasti proudu meteoroidů, vždy okolo 12. srpna.