hvězdy

Beraní superúplněk je ve znamení živelnosti a průbojnosti

ilustrační foto pixabay

Říjnový úplněk tentokrát připadne na čtvrtek 17. října 2024, přičemž nastane konkrétně v 13:26 hodin středoevropského času (SEČ). Jedná se o úplněk ve znamení Berana, takže jistě tušíte, že se máme na co těšit. Výrazně totiž pocítíme živelnost a průbojnost tohoto ohnivého znamení a můžeme se dostat do zbytečných konfliktů, kterým bychom se jinak snažili mermomocí vyhnout. Těšit se navíc můžeme na takzvaný superměsíc čili superúplněk. Je to chvíle, kdy je měsíc velice blízko Zemi.

Astrologickým znamením, které bude mít na říjnový úplněk největší vliv, je Beran. Jde o znamení ohnivé, jehož směřování řídí planeta Mars. Lidé narození jako Berani jsou známí svou průbojností, ambiciózností a nezkrotnou povahou. Překypují životní energií, jsou velice spontánní, a pokud se pro něco nadchnou, nenechají se jen tak něčím zastavit. Beran ve spojení s úplňkem zdůrazňuje nezbytnost seberealizace a prosazení sebe sama. Ať už se pustíme do čehokoliv, chybět nebude nadšení, zápal a radost z dobře dokončené práce.

Nejkrásnější superúplněk roku přináší zatmění Měsíce. Je ve znamení Ryb

ilustrační foto pixabay

Před námi je druhý letošní superúplněk. Nastane brzy ráno 18. září ve 4:34 hodin, do maximální fáze se dostane ve 4:44 hodin. Měsíc je ve znamení přecitlivělých Ryb, kterým konkuruje řád milující Panna, stojící na protilehlé straně Slunce.

Pro Ryby jsou důležité pocity, sny, fantazie a kreativita. Zato znamení Panny stojí nohama pevně na zemi, potřebuje mít ve všem pořádek a řád.

Úkolem tohoto superúplňku bude spojit tyto dva protipóly. V moři pocitů a nejistot najít ostrůvek pevniny. Jít za svými sny, věřit intuici a zároveň nepropadnout bláhovému fantazírování. Poznat své možnosti i limity a najít svou zlatou střední cestu.

Zvedněte hlavu k noční obloze. Nabídne skvělou podívanou

Ilustrační foto hvezdarna.cz

V úterý a ve středu nad ránem bude na obloze k vidění série nebeských uskupení tvořených trojicí planet Sluneční soustavy, Měsícem a hvězdokupami Plejády a Hyády. Nejlepší viditelnost bude krátce před rozbřeskem, ale nízko nad obzorem bude možné tato nebeská uskupení pozorovat už zhruba hodinu po půlnoci.

V úterý 30. července po půlnoci bude Měsíc vycházet velmi blízko hvězdokupy Plejády. Nejprve se u něj objeví Uran, později Mars a následně Jupiter. Obě planety budou u hvězdokupy Hyády s jasnou hvězdou Aldebaran.

Ve středu 31. července se nad severovýchodem objeví Jupiter, Mars a Měsíc ještě blíže, v uskupení nebeského trojúhelníku. (ber)

Zvedněte hlavu a přejte si. Oblohu brázdí Lyridy

ilustrační foto astro.cz

Lyridy jsou mezi meteorickými roji každoročním uvítáním do jara. Zejména v časných hodinách, kdy souhvězdí Lyry vrcholí, bývá možnost patřit i bolidy. Běžná hodinová frekvence v maximu dosahuje 20 meteorů za hodinu, ale výjimečně stoupá i k několikanásobku běžné frekvence. Meteorický roj Lyrid je aktivní od 16. do 25. dubna; jeho maximum je  22. dubna.

Takže stačí zvednout hlavu k noční obloze a přát si třeba milujícího partnera. Lyridy, pojmenované podle souhvězdí Lyra, ze kterého zdánlivě vylétají, s tím zcela jistě mají zkušenosti. Jsou známé již 2 600 let.

Na obloze září meteorický roj Orionidy!

Foto Dark Sky Diary

Letošní maximum Orionid připadá na sobotu 21. října a neděli 22. října 2023. Země totiž bude prolétat částicemi, které za sebou zanechává Halleyova kometa. Právě ta je mateřským tělesem tohoto meteorického roje.

A podmínky budou více než příznivé. Měsíc bude totiž v první čtvrti nízko nad obzorem v souhvězdí Vodnáře. Navíc zapadne ještě před půlnocí. "Radiant promítající se do Orionova kyje v severovýchodní části souhvězdí přitom stoupá nad obzor v průběhu pozdních nočních hodin a nejlepší podmínky bývají ve druhé polovině noci a nad ránem mezi jednou a pátou hodinou ranní, kdy Měsíc rušit nebude," informoval na webu Astronomický ústav AV ČR.

Úplněk v srpnu 2023 podruhé. Bude rybí, modrý a super

ilustrační foto pixabay

Úplněk v srpnu 2023, v pořadí již druhý, nastane ve čtvrtek 31. srpna v 3:37 SEČ a ponese se ve znamení citlivých Ryb. Jeho energie bude o to silnější, neboť se jedná o tzv. superúplněk.

V tomto období tedy nastane ten správný čas pro to, s lehkostí pustit minulost a otevřít se optimistické budoucnosti. Postavení planet a hvězd bude také nabádat k tomu, abyste se pustili svých strachů – ať jsou jakékoliv. Neskutečně vás to totiž osvobodí.

Padají hvězdy. Noční nebe roní slzy Svatého Vavřince

Foto Petr Horálek astro.cz

V době od 11. do 13. srpna vrcholí meteorický roj Perseidy. Pokud věříte pověrám, najděte si tmavé místo s dobrým výhledem na oblohu a připravte si hodně dlouhý seznam přání. Za jedinou hodinu totiž uvidíte padat až 80 hvězd.

Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dosáhne meteorický roj svého vrcholu v sobotu 12. srpna večer. Pokud v tuto noc nebudete mít čas nebo pozorování zhatí zatažená obloha, nezoufejte. Neméně vydatné by měly být i noci z 11. na 12. a ze 13. na 14. srpna.

Hlavu vzhůru. Oblohu brázdí Kvadrantidy

Ilustrační foto astro.cz

Pokud máte ještě nějaké nevyřčené novoroční přání, zvedněte hlavu k obloze.  Padají totiž padat Kvadrantidy, které mají nejvyšší zastoupení jasných meteorů ze všech známých rojů. Maxima dosáhnou 4. ledna, noční nebe ale budou brázdit až do 10. ledna.

Kvadrantidy jsou každoročně prvním meteorickým silným rojem, který můžeme pozorovat na lednové obloze. Vedle Perseid, Geminidy a Leonid patří k vrcholům kalendáře pozorovatelů meteorů. Jedná se totiž o roje s vysokou aktivitou, která přesahuje běžně 100 meteorů za hodinu. Radiant Kvadrantid se nachází v severní části souhvězdí Pastevce (Bootes), poblíž hranice tohoto souhvězdí se souhvězdími Herkula (Hercules) a Draka (Draco). Tak se dívejte a přejte si! (ber)

Úplněk ve znamení Ryb přináší emoce

ilustrační foto

Zářijový úplněk vychází na 10. září 2022 a bude ve znamení Ryb, pro které jsou charakteristické silné emoce, intuitivní chování i sklony k přecitlivělosti. Nastane přesně v 11:58 hodin středoevropského času (SEČ).

V indiánské tradici se označuje jako Úplněk sklizně, Dožínkový úplněk nebo také Kukuřičný úplněk. Jedná se totiž o dobu, kdy se sklízí kukuřice, tykve, fazole a další plodiny. Zemědělci přitom vždy pracovali do noci v měsíčním světle.

Hlavu vzhůru. Oblohou sviští Perseidy

Foto Petr Horálek astro.cz

Meteorický roj Perseid vrcholí. Jeho maximum bude v sobotu 13. srpna ve dvě hodiny ráno, tedy v noci z dneška na sobotu. V průběhu této noci uvidíme na úplňkovým Měsícem osvětlené obloze průměrně 50 meteorů za hodinu. Perseidy budeme mít možnost pozorovat až do 24. srpna.

Název Perseid je odvozen od místa v souhvězdí, z něhož meteory vlivem perspektivy zdánlivě vylétají. Meteoroidy roje Perseid vstupují do atmosféry rychlostí 59 km/s a začínají zářit ve výšce okolo 120 kilometrů nad zemí. Pohasínají o desítky kilometrů níže, v případě větších Perseid i méně než 80 km nad zemským povrchem. Pozorovat je můžeme více než měsíc okolo maxima roje, nejvíce jich však padá v době, kdy se Země ocitá v nejhustší oblasti proudu meteoroidů, vždy okolo 12. srpna.