hvězdy

Na obloze zařve úplňkový lev. Buďme ovšem v klidu

ilustrační foto astro.cz

První úplněk roku 2021 nastane ve čtvrtek 28. ledna ve 20:16 hodin. A bude ve znamení sebevědomého lva.

Ať už jste narozeni kdykoliv, lví úplněk přichází s tématem vašeho ega, sebevědomí, úspěchu a seberealizace.

Přinese velkou sílu, značnou odvahu a nespoutanou vášeň. V tento den přijdou do středu zájmu naši milovaní. Budeme se chtít více setkávat s přáteli a být nablízku svým partnerům. Budeme více vášnivé, odvážné a plné touhy se o někoho starat. Lev pomůže s tím, že budeme mít větší sílu a naše sebedůvěra bude stoupat. A pokud budeme chtít něčeho dosáhnout, v tyto dny se nám to určitě podaří. Je možné, že získáte finance, které vám schází.

Novoroční meteorický roj aneb Pozorujte Kvadrantidy 2021!

Foto Jakub Koukal

A už zase budou padat. Takže pokud máte ještě nějaké nevyřčené novoroční přání, zvedněte hlavu k obloze. Budou totiž padat Kvadrantidy, které mají nejvyšší zastoupení jasných meteorů ze všech známých rojů. Maxima dosáhnou 3. ledna.

Kvadrantidy jsou každoročně prvním meteorickým silným rojem, který můžeme pozorovat na lednové obloze. Vedle Perseid, Geminidy a Leonid patří k vrcholům kalendáře pozorovatelů meteorů. Jedná se totiž o roje s vysokou aktivitou, která přesahuje běžně 100 meteorů za hodinu.

V letošním roce se předpokládá hlavní maximum 3. ledna v 16 hodin středoevropského času, kdy oblohou proletí až 120 meteorů za hodinu. Radiant Kvadrantid se nachází v severní části souhvězdí Pastevce (Bootes), poblíž hranice tohoto souhvězdí se souhvězdími Herkula (Hercules) a Draka (Draco).

Blíženecký úplněk přinese zmatky

ilustrační foto astro.cz

V pondělí 30. listopadu v 10,29 hodin nás čeká úplněk ve znamení Blíženců. Nebude jednoduchý, nese sebou neklid, úzkost a zmatky. A polostínové zatmění.

Blíženci jsou znamení dvou tváří, nepokojné a rozpolcené, melancholické i útočné, divoké i tiché. Takový bude i úplněk. Vliv úplňku pocítíme v oblasti související s dopravním prostředkem, úřady, cesty a cestováním, komunikací, mluveným a psaným slovem. Můžeme také pocítit emocionální neklid nebo úzkost. Musíme se naučit přijímat věci takové, jaké jsou právě teď. Pokud si budeme dělat iluze, můžeme upadnout do depresí a pocitu beznaděje. Své city, emoce a prožívání musíme vypnout, abychom pocítili signály z okolí. Je třeba mít čistou a klidnou mysl.

Čeká nás Býčí úplněk. Bude modrý!

ilustrační foto astro.cz

Říjen je zvláštním obdobím. Máme totiž dva úplňky v jednom měsíci. Ten první, 1. října, byl ve znamení Berana. Teď nás čeká druhý, Býčí. Nastane v sobotu 31. října v 15:49 hodin. Druhý úplněk v měsíci nastává zřídka kdy a říká se mu Blue Moon – Modrý měsíc. Je prý magický a zesiluje naše přirozené vlastnosti.

Modrý měsíc ve znamení Býka vaše ohnivé emoce více zakotví v zemi a zklidní. Sami pocítíte zpomalení a vychutnávání si věcí, od dobrého jídla až po milování nebo jen pohled z okna. Také v lásce a vztazích Býk působí jako harmonizující činitel. Můžete vybudovat hluboké a stabilní vztahy, pokud budete chtít.

Zvedněte oči k noční obloze. Vévodí jí Mars

ilustrační foto astro.cz

Planeta Mars se dostává do opozice se Sluncem 14. října 2020. Velmi jasný Mars je v tomto období pozorovatelný po celou noc. Podobně příznivé podmínky pro jeho  pozorování nastanou za 15 let.

Již během léta jsme vídali na obloze velmi jasnou planetu Jupiter a vlevo od ní méně jasný Saturn – dvě největší planety Sluneční soustavy. Nad jihozápadním obzorem jsou vidět i v těchto dnech.

Rok 2020 je ale zároveň jedním z nejpříznivějších pro pozorování planety Mars za posledních 49 let. I Mars začal být pozorovatelný v létě, kdy jsme ho vídali v druhé polovině noci. Nyní je pozorovatelný celou noc.

Tak se kochejte. (ber)

Dnes je úplněk. Naskočte na beraní vlnu!

ilustrační foto astro.cz

Říjen je, co se úplňků týče, zvláštním obdobím. Máme totiž dva úplňky v jednom měsíci: 1. října ve 22:05 hodin v Beranu a 31. října v 15:49 v Býku. Dnes tedy k tomu beranímu.

Beránek je symbolem nevinnosti. Ale také tvrdohlavosti a cílevědomosti. Stvoření plné výbušné energie, ohně, temperamentu a síly s vervou dělá vše, na co sáhne, od lásky po utírání prachu.

Beraní úplňkovou nadílku můžeme očekávat všichni. Budeme sebevědomí, budeme se rozhodovat rychle a samostatně. Můžeme hravě rozjet nové projekty, podnikání, uměleckou činnost.

Jděte nyní za svými sny, ukažte světu i vám samým, co ve vás je. Pokud naskočíte na beraní vlnu, dokážete to s lehkostí. (ber) 

Pluto není planetou Sluneční soustavy. Již čtrnáct let

ilustrační foto astro.cz

Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun. Do výčtu planet naší Sluneční soustavy patřil do 24. srpna 2006 i Pluto. Devátou planetou už tak není čtrnáct let.

Na mezinárodním astronomickém kongresu, který se v tom čase konal v Praze, tak rozhodli vědci. Pluto zařadili mezi trpasličí planety. Těch má naše sluneční soustava pět, mimo Pluta Ceres, Haumea, Makemake a Eris.

Ač se Pluto skládá zejména z ledu a kamení, mám k němu od dětství silné pouto. A musím souhlasit s dr. Sheldonem Cooperem z Teorie velkého třesku, který věhlasnému astrologovi, doktoru Neilu deGrassemu sdělil, že právě on byl zodpovědný za degradaci Pluta jako planety. „Mně se Pluto líbilo, Vás nemám rád.“

Souhlas. (ber)

Vodnářský úplněk bude hravý! Budeme se chtít bavit, být sami sebou, porušovat konvence!

ilustrační foto astro.cz

Celé léto je pod patronací hravých znamení. Po červnovém Střelci a červencovém Kozorohu přichází úplněk srpnového Vodnáře (3. srpna 2020, v 17:59). I on si rád hraje a experimentuje a nechává se zcela pohltit tím, co dělá. 

Budeme se chtít bavit, být sami sebou, porušovat konvence, zlámat všechny klišé a prázdné zvyklosti. Je šance seznámit se s tím pravým či tou pravou, začít nový život, nebo i počít potomka. Máte na to správnou dávku intuice i odvahy. Rubem vodnářského líce může být lehkomyslnost a risk. Pokud to jde, mějte u sebe někoho, kdo je zakotven nohama v zemi, jako třeba Býka, Kozoroha nebo Pannu. Mohli by vám pomoci, abyste se nedopustili nerozvážností. Síla vodnářské Luny bude působit tři dny před úplňkem i tři dny po něm, proto hlídejte své kroky.

Kometa Neowise je nejjasnější za uplynulé desetiletí. Právě teď!

ilustrační foto astro.cz

Jak PvNovinky informovaly, od začátku července září na letním nebi kometa Neowise. Od 9. července zůstane nad obzorem po celou noc a můžete ji spatřit pouhýma očima. Viditelná bude do poloviny srpna.

Kometa patří mezi nejjasnější nebeské objekty svého druhu za posledních třináct let. Kometa nezapadne za obzor a uvidíte ji ráno a večer nízko nad severo-severozápadním obzorem. Na obloze se jeví jako mlhavý obláček s delším, ještě mlhavějším ohonem. Kometa je malé tělo z ledu a prachu, které obíhá kolem Slunce. Když se ke Slunci přibližuje, ohřívá se a produkuje ocas plynu, který směřuje od Slunce. (ber)

 

Čeká nás Měsíc v úplňku. A polostínové zatmění!

ilustrační foto astro.cz

Ve čtvrtek 5. června nastane ve 20:12 úplněk. Provází jej polostínové zatmění Měsíce. Polostínové zatmění nastává jen pokud Měsíc projde blízko stínu vrženého Zemí. Měsíc při tomto zatmění vypadá lehce "začouzeně". 

Červnovému úplňku se říká jahodový a nese se ve znamení Střelce. Využijme toto období k cestování a zažijme dobrodružství. Mysl oprostěme od zraňujících vibrací a zaměřme se na své dlouhodobé cíle. Přemýšlejme o budoucnosti a buďme ohleduplní ke svému organismu. Toho můžete docílit i pomocí detoxikace paleo dietou. (ber)