Slunce

Beraní úplněk je ve znamení emočního lovu

ilustrační foto astro

Úplněk v Beranu vyvrcholí ve středu 20. října pár minut před pátou odpoledne. Staří indiáni mu říkali krvavý. Často se však můžete setkat s označením lovecký.

Obojí značí totéž, jde o chystání zásob na zimu. Příroda nám nabízí hojnost všeho, co potřebujeme. V dnešní době již není potřeba lovit, abychom přežili. V symbolické řeči si však můžete v těchto dnech něco ulovit emočně. Kdo potřebuje odvahu, má ji mít. Jiný zase získat více elánu do života a další třeba naučit se více spontánně vyjadřovat a nenechávat nikoho překračovat jeho hranice. Ať už to máte jakkoliv, získejte v tyto dny vše, čím potřebujete své tělo i duši dosytit.

Pluto není planetou Sluneční soustavy. Již čtrnáct let

ilustrační foto astro.cz

Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun. Do výčtu planet naší Sluneční soustavy patřil do 24. srpna 2006 i Pluto. Devátou planetou už tak není čtrnáct let.

Na mezinárodním astronomickém kongresu, který se v tom čase konal v Praze, tak rozhodli vědci. Pluto zařadili mezi trpasličí planety. Těch má naše sluneční soustava pět, mimo Pluta Ceres, Haumea, Makemake a Eris.

Ač se Pluto skládá zejména z ledu a kamení, mám k němu od dětství silné pouto. A musím souhlasit s dr. Sheldonem Cooperem z Teorie velkého třesku, který věhlasnému astrologovi, doktoru Neilu deGrassemu sdělil, že právě on byl zodpovědný za degradaci Pluta jako planety. „Mně se Pluto líbilo, Vás nemám rád.“

Souhlas. (ber)

OBRAZEM: Jak se probouzí Slunce

ilustrační foto

Někdy stačí maličkost, aby se váš den rozjasnil. Stačí se jen podívat kolem sebe.

Tak se v úterý ráno probouzelo nad Prostějovem Slunce... Stačilo mu necelých dvacet minut, aby se z nočního lože vyhouplo na hanácké nebe. A den je krásný. (ber)

Česko čeká částečné zatmění Slunce, pozor na oči

ilustrační foto astro.cz

 

Jak PvNovinky již informovaly, v pátek 20. března bude na celém území České republiky možné sledovat částečné zatmění Slunce. Letos půjde o nejvýraznější zatmění u nás mezi lety 2011 až 2026 a také až do června roku 2021 o poslední zatmění Slunce, které z našeho území bude možné spatřit. Chcete-li ale tento úkaz pozorovat, měli byste dodržet pravidla. Unikátní pohled totiž může poškodit zrak.

Částečné zatmění Slunce bude vidět z celého území Česka už od 9 hodin 36 minut. Při maximální fázi bude Měsíc krátce před 11. hodinou dopolední zakrývat okolo 73 procent slunečního disku. Navzdory tomu, že v maximální fázi bude zakrytá většina slunečního disku, jeho světelné a tepelné záření bude stále tak intenzivní, že by při pozorování nechráněným okem mohlo poškodit zrak.

Brzy bude zatmění Slunce! Měsíc ho ukryje přes 70 %

ilustrační foto astro.cz

 

V pátek 20. března po několika letech spatříme částečné zatmění Slunce. Bude největší v České republice viditelné mezi lety 2011 až 2026. Zatmění začne v 9:37, maximální fáze nastane v 10:46 a Měsíc při ní zakryje přes 74 procent slunečního disku. Zatmění skončí v 11:57. 

Jev bude pozorovatelný v celém průběhu. Maximální fáze zatmění proběhne poměrně vysoko nad obzorem, Slunce bude ve výšce 36 stupňů. Průběh zatmění můžete pozorovat sami přes filtry - svářečské sklo hustoty 12 až 14 nebo speciální brýle na pozorování zatmění. Letos nás čeká ještě jedno zatmění,  28. září 2015 v ranních hodinách proběhne úplně zatmění Měsíce. Poslední zatmění Slunce pozorovatelné od nás proběhlo 4. ledna 2011 a bylo, jak jinak, také částečné. Další zatmění Slunce pozorovatelné od nás bude opět částečné a nastane 20. června 2021.

V sobotu jsme byli Slunci nejblíž!

ilustrační foto internet

 

Obloha nás neustále překvapuje. Skoro každý den nám nabídne nějaké to překvapení. Z pátka na sobotu v noci to byl meteorický roj Kvadrantid, a v poledne to bylo Slunce. Byli jsme mu nejblíž v celém roce.

Pokud byla obloha taková jako v pátek, mohli jsme se pokochat dalším krásným pohledem. Tedy, pokud jsme si nasadili sluneční brýle. Zářící koule, přinášející do našich domovů dobrou náladu, byla Zemi vůbec nejblíž za celý rok. Slunce se k nám přiblížíílo v pravé poledne na „pouhých“  147,1 milionů kilometrů... Doufám, že jste se dostatečně vynadívali, do tváře mu takhle zblízka neuvidíte zase celých 364 dnů. (red)