úplněk

Nastává Lví úplněk. Dopřejte si očistnou koupel v sněhu

Ilustrační foto pixabay.com

Únorový úplněk nastává v termínu 5. února 2023, v 19:28 hodin středoevropského času. Nazývá se také sněžný, podle bílé krajiny typické pro toto období a sněžení, které může charakterizovat většinu únorových dnů i nocí. Bývá to nejnáročnější úplněk v celém roce, pro mrazivé teploty a krátké dny, které nejsou příznivé pro psychické rozpoložení.

Úplněk nese sílu krále zvířat a dvojitou dávku energie, jednak tu měsíční, jednak energii samotného Slunce. Protože je lvu vlastní touha ovlivňovat svůj život, dává úplněk ve znamení lva šanci tuto touhu začít naplňovat, ujasnit si životní priority a vydat se za nimi s lvím odhodláním.

Dnes je vlčí úplněk. Vládne mu náladový Rak

Ilustrační foto pixabay.com

První letošní úplněk nese označení Vlčí úplněk či také Vlčí měsíc. Měsíc ve fázi úplňku bude pod nadvládou citlivého, ale také náladového Raka. Nastal v sobotu 7. ledna 2023 v 00:07.

Lidé budou velice vnímaví ke svému okolí a mohou zažít příval emocí, s nimiž si nebudou vědět rady. Raci si v životě zakládají především na své rodině a nedají dopustit na svůj domov. Velice důležité jsou pro ně rodinné vztahy, ale i tradice a úzké spojení s přáteli, což jim společně dodává pocit stability. Právě tyto oblasti proto budou při lednovém úplňku hrát prim.

Dnes je Beraní úplněk. Nese s sebou energii i bolest

Ilustrační foto pixabay.com

Úplněk nastane v neděli 9. října 2022 v 22:54 a je ve znamení Berana. Velké množství vnější úplňkové energie, může způsobit, že pocítíte novou odvahu, touhu prosadit se na místech, kde vás to doteď ani nenapadlo, a zároveň budete motivovaní začít něco nového (ať už jde o novou kapitolu vašeho života nebo třeba nový pracovní projekt).

Beraní vliv můžete pocítit ve výraznějších ambicích, budete se chtít prosadit. Ale dejte si pozor, abyste udrželi svůj temperament na uzdě. Nebuďte netrpěliví ani vztahovační, vyhněte se agresivnímu chování a pokuste se ovládnout své emoce i vztek. Důležité je také zachovat klid a k problémům přistupovat s čistou, chladnou hlavou. Svou energii raději využijte jinde. Podzimní období vybízí například k tvůrčí aktivitě.

Štíří úplněk vládne erotice. A přinese zatmění

Foto astro.cz

Květnový úplněk nás čeká už toto v pondělí 16. května. Nastane v 6:14 hodin a je ve znamení erotice vládnoucího Štíra. Uvidíme i částečné zatmění Měsíce.

Úplněk ve Štíru je obdobím, kdy je energie kolem doslova hmatatelná a jiskří. Magická moc úplňku ve Štíru, může probouzet nadpřirozené schopnosti. V minulosti babky kořenářky čekávaly až na dobu, kdy bude úplněk ve znamení Štíra a tvrdily, že bylinky v tuto dobu nasbírané, mají nejsilnější působení. V tomto čase se také čarovalo k přivolání lásky. Štíří energie je velmi silná a ve dnech kolem úplňku vás může buď posouvat vpřed, nebo brzdit. Vytahuje na světlo vše, co dosud zůstávalo skryté. Mimořádně silná bude sexualita. Nenechte se ovládnout závistí nebo žárlivostí.

Dubnový úplněk je ve znamení Vah. Ukliďte si v duši i na zahradě

Ilustrační foto pixabay.com

Dubnovému úplňku bývá přezdíváno úplněk rašící trávy. Je tu jaro a s ním probouzení nejen přírody. První jarní úplněk před velikonočními svátky působí na naše emoce a psychiku. Ten letošní nastane dnes, v sobotu ve 20 hodin.

Jaro bývá spojováno s pořádným úklidem. Uklízíme domovy, třídíme dokumenty, provádíme detox těla i mysli. Před Velikonocemi je tedy ideální doba na čistku nejen domova, ale i vztahů. Pokud zkrátka cítíte v jakékoli oblasti mírný až větší chaos a pnutí, máte nyní jedinečnou šanci na uspořádání, které dlouhodobě udržíte.

Poslední úplněk roku 2021 je ve znamení Blíženců a navíc mikro

Ilustrační foto pixabay.com

Poslední letošní úplněk nastane v neděli 19. prosince v 5:35 ráno. Úplňková noc o posledním adventním víkendu bude mít velkou magickou energii. Tak ji využijte.

Mikroúplněk, kdy se Měsíc se na své oběžné dráze nejvíce vzdálí Zemi, nastává zhruba každých 14 měsíců. Letos to bude již druhý v řadě, první jsme mohli pozorovat 19. listopadu.

V roce 2022 nebude žádný mikroúplněk a na další si počkáme až do roku 2023. Rozdíl oproti zdánlivé velikosti superúplňku je však pouze kolem 15 procent, takže zas nečekejte, že se úplněk změní na nějakou nepozorovatelnou tečku.  

Obloha bude plná zázraků. Už zítra!

ilustrační foto

Listopadový úplněk nastane v pátek 19. listopadu 2021 dopoledne, přesně v 9 hodin a 59 minut. Bude ve znamení silného Býka, kterého neovlivní ani to, že půjde o mikroúplněk. Je to opak superúplňku, kdy se Měsíc na obloze jeví zdánlivě menší než jindy. Ve srovnání se superúplňkem je to až o 15 procent. Je to proto, že Měsíc bude v tuto dobu na své oběžné dráze na nejvzdálenějším místě od Země. A navíc stále padají hvězdy.

Energii tohoto poměrně intenzivního úplňku ještě zesílí polostínové zatmění Měsíce, které ho bude doprovázet. Při polostínovém zatmění Měsíc vypadá, jako kdyby byl částečně zahalený kouřem. Bude trvat přibližně tři hodiny, od osmi hodin večer do jedenácti a zajímavé je, že půjde o nejdelší zatmění Měsíce nejen v tomto století, ale za posledních 570 let! Podle astronomů jsou ale bohužel šance na jeho pozorování kvůli nepříznivé předpovědi počasí malé.

Čeká nás superúplněk. Plný štířího sexu

ilustrační foto astro.cz

V úterý ve 4,32 hodin budeme moci na obloze pozorovat jeden ze dvou superúplňků letošního roku. Jakmile v pondělí zapadne Slunce, oblohu prozáří takzvaný růžový Měsíc. Náš přirozený vesmírný souputník se zároveň ocitne v přízemí, tedy v pozici, kdy je Zemi na své oběžné dráze nejblíže.

Dubnovému superúplňku se říká růžový Měsíc. Nikoli však podle barvy. Název pochází ze Severní Ameriky, kdy v dobách dubnového úplňku kvetla polštářovitě rostoucí trvalka plamenka šídlovitá.

Blíží se váhavý úplněk. Bude šťastný

Ilustrační foto astro.cz

Třetí letošní úplněk nastane tuto neděli ve 20 hodin. Úplněk bude ve znamení Vah týden po jarní rovnodennosti. Právě on určuje termín Velikonoc, který bude o týden později. Díky trigonu Marsu, Saturnu a měsíce je březnový úplněk symbolem štěstí.

Oznamuje konec zimy a zahajuje přípravu na Velikonoce. Jelikož je to úplněk ve Vahách, značí to vnitřní rozpor, který pocítí každý z nás. Zároveň to řadu lidí povede k nutnosti učinit volbu, i přestože v jejich nitru se to pře. Vyvarovat bychom se v tomto období měli nesmyslným kompromisům, které situaci neřeší. Energie jsou v tuto dobu rozporuplné, protože zároveň na obloze září tzv. Šťastný trojúhelník, který je složený ze tří vzdušných znamení. Ten přeje novým nápadům a promýšlení našich plánů a vizí. Je vhodná doba na to vytyčit si nové cíle.

Čeká nás Rybí úplněk plný emocí

ilustrační foto astro.cz

S prvním podzimním měsícem připlouvá 2. září 2020 v 6,22 hodin úplněk. Tentokrát ve znamení Ryb.

 

 

Pro Ryby jsou charakteristické emoce, a tak úplněk v jejich znamení zesílí naši citlivost vůči druhým a okolí. Bude ale také zesilovat sklony k podléhání iluzím a klamům. Proto pozor na unáhlené závěry, činy i slova. Držme se raději pevně nohama na Zemi a nepodlehněme iluzím, že jsme bůhvíjak naladění na druhé či na „vyšší energie“. To bude dělat naše ego a mohlo by nám pěkně zatopit, pokud mu podlehneme. (ber)