nebe

Blíží se lví úplněk. Přeje kreativitě a sebevědomí

Ilustrační foto flicker.com

Lednový úplněk tentokrát připadne na čtvrtek 25. ledna 2024, přičemž nastane konkrétně v 18:53 hodin středoevropského času (SEČ). Jedná se o úplněk ve znamení Lva, jehož zrozenci jsou ovládáni ohnivým živlem. Právě z toho důvodu pravděpodobně budete průbojnější než jindy, pocítíte touhu prosadit se mezi ostatními a budete chtít získat uznání za své úspěchy.

Podle staré indiánské tradice, se lednovému úplňku mezi lidmi dříve říkalo Vlčí úplněk. Jde o úplněk, jenž se obvykle pojí s chladným počasím a sněhovými přeháňkami. Svůj název přitom získal kvůli tomu, že členové vlčí smečky nedaleko indiánských vesnic hladově vyli a čekali na nějakou kořist.

Nejsilnější roj roku přichází. Oblohu brázdí Geminidy

Foto astro.cz

V pátek 14. prosince náš čeká maximum nejsilnějšího pravidelného roje. Geminidy jsou formou meteorických jevů, podobně jako Perseidy, které můžeme pouhým okem vidět na obloze. Ze všech jevů se totiž Geminidy dostávají nejblíže k povrchu zemskému. V praxi to vypadá jako jakási změť světelných útvarů.

Meteorický roj Geminid má radiant v souhvězdí Blíženců, je aktivní od 4. do 17. prosince a frekvence dosahuje běžně 120 meteorů za hodinu. V letošním roce připadá maximum na8 hodin ráno, což je pro pozorovatele ve střední Evropě velmi výhodné, radiant meteorického roje je před svítáním velmi vysoko na obloze. Meteory náležející tomuto roji jsou spíše pomalejší, jejich geocentrická rychlost je kolem 35 km/s.

Nedělní večerní oblohu zkrášlila polární záře

Foto FB

Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Zatímco v polárních oblastech jsou celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácný. K vidění byla i na Prostějovsku, kde ji fotografové zachytili třeba v Plumlově.

Sledovat polární záři je podle odborníků nejlepší z místa s otevřeným obzorem na sever, nejlépe na horách či jiných místech, kde je tmavá obloha. V severských zemích jsou polární záře viditelné po celé obloze, v ČR se objevují nevysoko nad severním obzorem, takže si je nezkušený pozorovatel může splést se září vzdáleného města.

Dnes v noci vrcholí meteorický roj Tauridy. Padající hvězdy nabídnou velkolepou podívanou

Foto Česká astronomická společnost

V noci z neděle na pondělí nastane maximum meteorického roje Jižní Tauridy, který přinese větší množství padajících hvězd známých také jako bolidy.

Meteorický roj je aktivní přibližně od 28. září do 2. prosince, přičemž jeho maximum nastává právě kolem neděle 5. listopadu. Částice, které vytváří nebeské divadlo, pocházejí z komety 2P/Encke

Podle astronomů dosáhne aktivita meteorů svého maxima v pondělí 6. listopadu v 00:47 ráno. Tauridy se vyznačují velmi jasnými a pomalu padajícími meteory, které budou na noční obloze velmi dobře vidět. Jejich pozorování by tak neměl příliš rušit ani jasný měsíční svit.

Padají hvězdy. Noční nebe roní slzy Svatého Vavřince

Foto Petr Horálek astro.cz

V době od 11. do 13. srpna vrcholí meteorický roj Perseidy. Pokud věříte pověrám, najděte si tmavé místo s dobrým výhledem na oblohu a připravte si hodně dlouhý seznam přání. Za jedinou hodinu totiž uvidíte padat až 80 hvězd.

Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dosáhne meteorický roj svého vrcholu v sobotu 12. srpna večer. Pokud v tuto noc nebudete mít čas nebo pozorování zhatí zatažená obloha, nezoufejte. Neméně vydatné by měly být i noci z 11. na 12. a ze 13. na 14. srpna.

Hlavu vzhůru! Už dnes nebe rozzáří Orionidy

Foto Dark Sky Diary

O víkendu rozzáří noční oblohu meteorický roj Orionidy, který okolo země prolétá každým rokem. Orionidy popsal astronom E. C. Herrick již v roce 1839.

Dnes a zítra čeká příznivce astronomického pozorování oblohy pravidelný meteorický roj Orionidy, které budou viditelné za nejlepších možných podmínek. Ty nastanou ve druhé polovině noci a nad ránem, cca mezi 1. a 5. hodinou ranní. V průběhu maxima roje se tak dočkáte na tmavé obloze až desítky rojových meteorů za hodinu, pocházejících z úlomků vůbec nejznámější vlasatice, Halleyovy komety. Aktivita roje je pozvolná, trvá déle než měsíc, od 2. října až do 7. listopadu 2022.

Tak hlavy vzhůru a přejte si! (ber)

Poslední úplněk roku 2021 je ve znamení Blíženců a navíc mikro

Ilustrační foto pixabay.com

Poslední letošní úplněk nastane v neděli 19. prosince v 5:35 ráno. Úplňková noc o posledním adventním víkendu bude mít velkou magickou energii. Tak ji využijte.

Mikroúplněk, kdy se Měsíc se na své oběžné dráze nejvíce vzdálí Zemi, nastává zhruba každých 14 měsíců. Letos to bude již druhý v řadě, první jsme mohli pozorovat 19. listopadu.

V roce 2022 nebude žádný mikroúplněk a na další si počkáme až do roku 2023. Rozdíl oproti zdánlivé velikosti superúplňku je však pouze kolem 15 procent, takže zas nečekejte, že se úplněk změní na nějakou nepozorovatelnou tečku.  

Nezapomeňte na Perseidy, neboli slzy svatého Vavřince

ilustrační foto Hvězdárna Prostějov

Od začátku srpna zdobí nebe meteorický roj Perseidy, neboli „Slzy svatého Vavřince“. První meteory tohoto roje bylo možné spatřit již od 17. července, nicméně maximum se letos očekává dnes (tedy 12. srpna) ve 21 hodin. Původcem tohoto roje je kometa Swift-Tuttle. Tak nezapomeňte, neplačte, ale slzy lovte. A přejte si! 

Materiál vysvobozený z ledového povrchu kometárního jádra se samozřejmě zpět na kometu nevrací, ale podél dráhy vlasatice vytváří skutečnou meziplanetární řeku. Na rozdíl od těch pozemských však není složena z vody, nýbrž z drobounkých prachových částeček, které se během času rozptýlí po celé oběžné dráze komety. A protože dráha mateřské komety Swift-Tuttle téměř kříží dráhu Země, dostáváme se každoročně do proudu těchto částic. Po srážce s naší hustou atmosférou se tyto maličké kometární odrobinky prudce zahřejí a během krátkého okamžiku zcela vypaří.

Koukněte na nebe. Sviští po něm jedinečná kometa!

foto atro.cz

Na nebi bude vidět kometa. Jasnou kometu C/2020 F3 (NEOWISE) vědci objevili dalekohledem NEOWISE 27. března letošního roku. Dlouho se však zdráhali očekávat od ní "něco víc". Předčí ale předpoklady astronomů. Je velmi jasná a vidět ji můžeme pouhým okem.

 

Kometa bude dobře viditelná v druhé polovině tohoto týdne. Tehdy bude už poměrně vysoko nad obzorem a pozorovatelná v podstatě nad severním obzorem.  Kometu spatříme pouhým okem na ranní i večerní obloze. Podle odborníků bychom ji mohli pozorovat až do prvního srpnového týdne. (ber)