kometa

Nezapomeňte na Perseidy, neboli slzy svatého Vavřince

ilustrační foto Hvězdárna Prostějov

Od začátku srpna zdobí nebe meteorický roj Perseidy, neboli „Slzy svatého Vavřince“. První meteory tohoto roje bylo možné spatřit již od 17. července, nicméně maximum se letos očekává dnes (tedy 12. srpna) ve 21 hodin. Původcem tohoto roje je kometa Swift-Tuttle. Tak nezapomeňte, neplačte, ale slzy lovte. A přejte si! 

Materiál vysvobozený z ledového povrchu kometárního jádra se samozřejmě zpět na kometu nevrací, ale podél dráhy vlasatice vytváří skutečnou meziplanetární řeku. Na rozdíl od těch pozemských však není složena z vody, nýbrž z drobounkých prachových částeček, které se během času rozptýlí po celé oběžné dráze komety. A protože dráha mateřské komety Swift-Tuttle téměř kříží dráhu Země, dostáváme se každoročně do proudu těchto částic. Po srážce s naší hustou atmosférou se tyto maličké kometární odrobinky prudce zahřejí a během krátkého okamžiku zcela vypaří.

Kometa Neowise brázdí letní nebe. Máte jedinečnou možnost ji spatřit

Foto Jarek Oszyva

Dokázali byste čelit divokým zvířatům, abyste mohli vyfotografovat takovou oblohu? Polský astrofotograf Jarek Oszyva to dokázal a my se všichni můžeme těšit z výsledku.

 

Zaprvé byly vidět tisíce hvězd a mnoho nejjasnějších bylo působivě modrých. Za další se dalo rozpoznat několik červeně zářících mlhovin, včetně mlhoviny Kalifornie zcela vpravo a mlhovin Srdce a Duše nad ní. A samozřejmě kometa Neowise. Na kompozitním obrazu z dlouhých expozic pořízených minulý týden míří přímo vzhůru modře zářící iontový ohon komety, pryč od vycházejícího Slunce a doprava ho sleduje sluneční světlo odrážející prachový ohon. Obraz kombinuje tři expozice následně pořízené během více než 10 minut ze stejného místa poblíž Międzygórze v Polsku.

Koukněte na nebe. Sviští po něm jedinečná kometa!

foto atro.cz

Na nebi bude vidět kometa. Jasnou kometu C/2020 F3 (NEOWISE) vědci objevili dalekohledem NEOWISE 27. března letošního roku. Dlouho se však zdráhali očekávat od ní "něco víc". Předčí ale předpoklady astronomů. Je velmi jasná a vidět ji můžeme pouhým okem.

 

Kometa bude dobře viditelná v druhé polovině tohoto týdne. Tehdy bude už poměrně vysoko nad obzorem a pozorovatelná v podstatě nad severním obzorem.  Kometu spatříme pouhým okem na ranní i večerní obloze. Podle odborníků bychom ji mohli pozorovat až do prvního srpnového týdne. (ber)