vesmír

Hlavu vzhůru! Už dnes nebe rozzáří Orionidy

Foto Dark Sky Diary

O víkendu rozzáří noční oblohu meteorický roj Orionidy, který okolo země prolétá každým rokem. Orionidy popsal astronom E. C. Herrick již v roce 1839.

Dnes a zítra čeká příznivce astronomického pozorování oblohy pravidelný meteorický roj Orionidy, které budou viditelné za nejlepších možných podmínek. Ty nastanou ve druhé polovině noci a nad ránem, cca mezi 1. a 5. hodinou ranní. V průběhu maxima roje se tak dočkáte na tmavé obloze až desítky rojových meteorů za hodinu, pocházejících z úlomků vůbec nejznámější vlasatice, Halleyovy komety. Aktivita roje je pozvolná, trvá déle než měsíc, od 2. října až do 7. listopadu 2022.

Tak hlavy vzhůru a přejte si! (ber)

Noční obloze vládnou Orionidy

ilustrační foto astro.cz

Meteorický roj, aktivní už od počátku měsíce, vrcholil 22. října, ale vidět je můžete i v dalších dnech. Očekávaná frekvence je asi 20 meteorů v hodině. Orionidy budou aktivní do poloviny listopadu.

První zmínky o meteorickém roji pocházejí z roku 1839. Nejlepší je vyhlížet meteory mezi třetí a šestou hodinou ráno. Meteory zdánlivě vylétají z radiantu ležícího v horní části souhvězdí, vlevo nahoře od jasné naoranžovělé hvězdy Betelgeuze, v rameni Orionu. Patří k nejrychlejším meteorům oblohy, jejich pády jsou jasné a občas doprovázené i blyštivými výbuchy.

Oblohu je ale nejlepší pozorovat daleko od měst, kde neruší světelné znečištění – ideálně v horách. (ber)

Evropská kosmická agentura hledá kosmonauty. Hlaste se!

Ilustrační foto pixabay.com

Evropská kosmická agentura (ESA) připravuje výběrové řízení na pozice nových astronautů, hlásit se mohou i čeští kandidáti.

Výzva je otevřena občanům všech 22 členských států ESA včetně ČR a 2 asociovaných států (Slovinsko a Litva). Podmínkou je magisterský titul z vybraných oborů, tři roky pracovní zkušenosti po skončení magisterského studia, angličtina na úrovni C1, předložení lékařského osvědčení o zdravotním stavu na úrovni požadované u soukromého pilota (uchazeč ale nemusí být pilotem). Přihlášky bude možné podávat od 31. března do 28. května 2021, více informací uchazeči získají na webových stránkách ESA.

Dnes odstartoval do vesmíru první československý kosmonaut

Foto kosmonautix.cz

Druhého března 1978 do vesmíru vzlétl první člověk, jenž nebyl občanem žádné z mocností SSSR a USA. Byl to občan Československa, Vladimír Remek, který se kosmu podíval v lodi Sojuz 28.

Bývalý vojenský letec se stal 87. kosmonautem světa, který se zúčastnil kosmického letu, a prvním Evropanem ve vesmíru.

Do kosmu Vladimír Remek letěl v rámci programu Interkosmos, když Sovětský svaz nabídl členským státům programu návštěvu jejich kosmonauta na sovětské vesmírné stanici. Ke svému letu na stanici Saljut 6 vzlétl společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem, ve vesmíru prožil 7 dní, 22 hodin a 17 minut. (ber)