senioři

Seniorské kartičky jsou k mání na Turistickém informačním centru

foto Magistrát města Prostějova

Statutární město Prostějov připravilo pro seniory nové kartičky, do nichž mohou zapsat své zdravotní obtíže, léky, které užívají a další užitečné informace.

„Jde o obdobu tzv. seniorské obálky, kterou nabízíme zájemcům od roku 2019. Kartičky jsou vhodné do náprsní tašky či peněženky a mohou významně pomoci záchranářům v případě akutní nevolnosti nebo kolapsu seniora na veřejnosti, v obchodě, zkrátka, když jsou senioři mimo domov. Naproti tomu seniorské obálky obsahují sice stejné informace, jako kartičky, ale jsou určeny k umístění na viditelném místě v domácnosti, například k připevnění magnetem na lednici,“ vysvětluje náměstkyně primátora Alena Rašková.

Chtěli jste k očkování přihlásit seniora pod 80? Máte smůlu

ilustrační foto FN Olomouc

Registrace k očkování pro osoby mladší 80 let se odkládá. Původní termín 1. února byl zrušen, potvrdil v neděli předseda vlády Andrej Babiš.

Nový termín registrací zatím nebyl stanoven. "Otevřou se, až bude dost vakcín a zapíšou se osmdesátníci," řekl v neděli Andrej Babiš v Ústřední vojenské nemocnici, kde byl přeočkován proti covidu-19.

Nemocnice Prostějov začala proti onemocnění covid-19 očkovat seniory starší 80 let

Foto Nemocnice Prostějov

Termín očkování si musí lidé sjednat prostřednictvím centrálního rezervačního systému na adrese https://registrace.mzcr.cz/ a zájem je vysoký. Prozatím nemocnice nabídla termíny očkování pro seniory na 19. a 20. ledna a jsou již plně obsazeny. Vakcína bude během těchto dvou dnů aplikována 90 lidem. Další termíny budou do rezervačního systému doplňovány průběžně v závislosti na dodávkách očkovací látky.

„Očkování v úterý proběhlo plynule a bez problémů. Pouze jeden příchozí přišel do nemocnice bez předchozího objednání k očkování, personál mu proto poradil, jak postupovat správně. Prozatím u žádného seniora nedošlo po aplikaci vakcíny ke kolapsovému stavu,“ uvedla mluvčí nemocnice Radka Miloševská. (red)

Prostějov pomůže seniorům s registrací na očkování

ilustrační foto

Město Prostějov spouští projekt pomoci seniorům, kteří se potřebují zaregistrovat na očkování proti onemocnění covid-19. V první fázi jsou jim k dispozici pracovníci odboru sociálních věcí. Pokud by to nestačilo, do akce se zapojí i další zaměstnanci magistrátu.

Senioři potřebující asistenci při vyplňování formulářů se mohou obrátit na telefonní linky 605 162 963 a 605 236 431, které město zřídilo už loni na jaře. Pracovníci magistrátu jim na nich poradí a pomohou projít celým procesem registrace. Komu nebude konzultace po telefonu stačit, toho zaměstnanci města navštíví osobně.

„Část našich spoluobčanů pochopitelně nemá potřebné vybavení, případně nepracují s počítačem a internetem. Další jsou imobilní. Některým určitě pomohou například příbuzní, ty ostatní ovšem rozhodně nenecháme na holičkách,“ říká primátor František Jura.

Policisté rozdávali kalendáře seniorům

foto Policie ČR

Krajské ředitelství police Olomouckého kraje s finanční podporou Ministerstva vnitra v letošním roce zrealizovalo preventivní projekt, který má v roce 2021 přispět ke zvýšení bezpečnosti seniorů. Výsledkem projektu je stolní kalendář s originálními ilustracemi, který seniory bude každých čtrnáct dní upozorňovat na většinou aktuální bezpečnostní problematiku.

Původně byly kalendáře určeny i jako podpora přednáškové činnosti a předávat se měly při besedách v klubech seniorů v rámci celého Olomouckého kraje. Z důvodu opatření proti epidemii covid-19 však tento účel plnit nemohly, a tak k seniorům zamířily prostřednictvím předsedů jednotlivých klubů.

Jak šlo očekávat, reakce přebírajících představitelů klubů byly všechny pozitivní a přínos ke zvýšení bezpečnosti seniorů byl přivítán. Ve většině případů se však objevila i lítost, že kalendáře nemohly být předány při osobním setkání s policisty.

Studenti provedli seniory interiéry zámku

foto Magistrát města Prostějova

Studenti SOŠPO provedli seniory prostorami prostějovského zámku, kam se běžně nelze dostat. Jedná se např. o místnosti nad průjezdem do zámku, které byly v roce 2017 zrestaurovány s cílem zachovat autentickou podobu původní renesanční výzdoby. V místnostech byly odkryty fragmenty dochovaných renesančních maleb.

Mezi místnosti, které účastníky prohlídek zaujaly patří také kancelář ředitele záložny a zastavárny s původní secesním vybavením z počátku 20. století a taneční sál s dochovanou renesanční výzdobou. Prohlídky realizovali studenti SOŠPO v rámci projektu Zdravého města. "Jsem rád, že jsme opět mohli běžně nepřístupné prostory zámku otevřít zájemcům a tentokrát top byly skupiny objednaných seniorů. Poděkování patří koordinátorce zdravého města paní Dvořákové, domovní správě a ZUŠ Prostějov.

Lidé nad 60 let dostanou respirátor a pět roušek. Roznese je pošta

Ilustrační foto pixabay.com

Všichni občané starší 60 let dostanou od státu jeden respirátor a pět roušek, rozhodla na svém středečním mimořádném zasedání vláda.

Na dodání ochranných prostředků proti koronaviru ze zásob státu České poště, která je bude distribuovat, začali hasiči a policisté pracovat ve čtvrtek ráno.

Vláda k distribuci uvolní tři miliony kusů respirátorů kategorie FFP2 a 15 milionů kusů chirurgických roušek. Uvolní rovněž 3,2 milionu roušek do volebních místností pro hlasování v říjnových krajských a senátních volbách.

Distribuce bude stát asi 15 milionů a postupovat se bude podle registru obyvatel. Podle Českého statistického úřadu žilo v ČR ke konci loňského roku 2,78 milionu lidí starších 60 let. (red)

Kraj kvůli covidu-19 odloží poznávací zájezdy seniorů. Pomůže jim jinak

ilustrační foto

S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci a doporučení hygieniků letos Olomoucký kraj nebude realizovat projekt Seniorské cestování. Peníze, které takto hejtmanství ušetří, však vniveč nepřijdou. Kraj chce seniorům pomoci jinak.

„Projekt Seniorské cestování určitě nekončí, pokračovat bude příští rok. Letos nechceme riskovat. Zdraví máme všichni jenom jedno a hrady, zámky a další památky určitě nikam neutečou,“ vysvětlil postoj Olomouckého kraje jeho hejtman Ladislav Okleštěk.

Seniorské cestování podporuje kraj již několik let. Příští rok v tom bude pokračovat. Lidé nad 65 let věku tak opět dostanou možnost poznat největší zajímavosti našeho regionu i sousedního Moravskoslezského kraje.

Senioři v horku málo pijí, řada z nich skončila v prostějovské nemocnici

Foto Nemocnice Prostějov

Horko, které nyní prožíváme, je zátěží nejen pro zdravé lidi, ale především pro chronicky nemocné a seniory. Nemocnice Prostějov denně přijímá několik dehydratovaných pacientů, kteří podcenili v tropických dnech pitný režim.

S přebarvením teplotní mapy České republiky do ruda přibylo práce zejména záchranářům. Do nemocnic přiváží pacienty s kolapsovými stavy, závratěmi a dehydratací, jež jsou vyvolány právě tropickým počasím. „V posledních dnech přijímáme na naše oddělení v důsledku tropických veder přibližně tři pacienty denně a doposud se vždy jednalo o seniory. V drtivé většině podcenili pitný režim,“ sdělil Miloslav Špaček, primář interního oddělení Nemocnice Prostějov. Právě dlouhodobé podceňování pitného režimu je největší chybou, deficit tekutin se obvykle projeví až po několika dnech.

Nákupní doba vyhrazená pro seniory platí nadále

ilustrační foto

Nákupní doba vyhrazená pro seniory, tedy od 08:00 do 10:00, bude navzdory postupnému uvolňování vládních restrikcí platit dál. 

O zrušení jednal kabinet na pondělním zasedání vlády, nakonec se rozhodl toto omezení zatím ponechat v platnosti. (red)