senioři

Anděl na drátě pomáhá seniorům

Foto plakát

Služba „Anděl na drátě“ je určena všem, kteří potřebují mít pomoc stále na blízku. Pomáhá řešit krizové situace ohrožení zdraví i života a tím poskytuje bezpečí a jistotu pro klienta i jeho rodinu. Prodlužuje tím samostatnost a plnohodnotný život seniorů, kteří se tak nemusí omezovat ve svých oblíbených aktivitách kvůli obavám z nečekaných problémů. Součástí služeb je také linka důvěry a bezpečí pro seniory (např. pomoc při osamělosti).

K využívání této služby je nezbytné SOS komunikační zařízení (hodinky nebo přívěšek), které slouží mimo přivolání pomoci také pro komunikaci s operátorem (asistentem) a lokalizaci seniora (GPS/GSM).

Při zahájení služby tísňové péče do 31. 10. 2023 lze získat SOS komunikační zařízení ZDARMA pro celé období užívání služby.

Více informací: ANDĚL NA DRÁTĚ | Tísňová péče (andelnadrate.cz) (red)

Strážníci opět pomáhali imobilním občanům. Jeden skončil v nemocnici

ilustrační foto městská policie

V nočních hodinách minulou sobotu se na linku 156 obrátil oznamovatel a požadoval příjezd hlídky, která by mu pomohla vstát. Muž pohybující se za pomocí francouzských holí upadl před vstupem do domu a sám se nemohl zvednout. Strážníci dotyčnému pomohli postavit se zpět na nohy.

Při pádu si muž způsobil krvácející zranění na ruce v oblasti lokte. „Jelikož dotyčný uvedl, že užívá léky na ředění krve, vyžádali si strážníci příjezd ZZS, která si jej převzala a následně převezla do nemocnice k dalšímu ošetření," informovala komisařka Terez Greplová. O tři dny později vyjížděli strážníci na pomoc ženě, která upadla z postele, a manžel ji nemohl sám zvednout. I v tomto případě bylo žádosti vyhověno a nemohoucí žena se za pomoci strážníků dostala zpět do své postele. (red)

Senioři budou plavat ve Vrahovicích

Foto plakát

Zdravé město Prostějov ve spolupráci s Domovní správou opět pořádá plavecké odpoledne pro seniory. Akce se uskuteční na koupališti ve Vrahovicích, ve středu 16. srpna od 14:00 do 16:00 hodin.

„Ráda bych pozvala seniory na tuto oblíbenou aktivitu, při níž budou mít možnost absolvovat kondiční cvičení ve vodě pod vedením zkušené instruktorky Ludmily Sedláčkové. Rekreační plavání určitě patří ke sportům, které jsou pro seniory přínosné, a přeji všem, aby si akci užili a hlavně, aby přálo účastníkům počasí,“ říká náměstkyně primátora Marcela Župková.

Pro plavce seniory (starší 65 let), kteří se plaveckého odpoledne budou účastnit, je vstup na koupaliště ve Vrahovicích zdarma. (red)

Senior taxi bude v Prostějově jezdit dál

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Rada města Prostějova schválila zadávací řízení pro veřejnou zakázku „Provozování služby Senior taxi v letech 2023–2026“.

Předmětem veřejné zakázky je poskytování služby SENIOR TAXI v Prostějově na období tří let od 1. září 2023 do 31. srpen 2026.

„Jde o zvýhodněnou přepravu seniorů ve věku 65 let a starších, kteří mají trvalé bydliště na území města Prostějova například do nemocnice, na polikliniku, do ordinací obvodních a odborných lékařů, na pobočky České pošty, úřady, náměstí T. G. Masaryka, hřbitovy nebo zařízení sociálních služeb. Jízdy jsou umožněny v pracovních dnech v době od 6.30 do 14.30 hodin. Jde o velmi oblíbenou službu, kterou bychom chtěli pro seniory zachovat a provozovat dál,“ vysvětlil primátor František Jura s tím, že předpokládaná hodnota zakázky je 3 868 000,00 Kč bez DPH na celé období 3 let.

Soutěž Aktivní senior už v úterý v Kolářových sadech!

Foto plakát

V úterý 23. května 2023 si dříve narození spoluobčané opět budou moci zasoutěžit, a to v Kolářových sadech, na akci s názvem Aktivní senior. Čeká je zábava i poučení. Soutěžící budou plnit patnáct úkolů. Nikdo se nemusí bát, že by je nezvládl, jelikož jsou uzpůsobeny věku. Na stanovištích se budou prověřovat znalosti z různých oborů.

„Půjde například o základy první pomoci, dopravní předpisy, poznávání přírodnin, památky našeho města, trénink paměti, střelba na laserové střelnici, požární ochrana, jemná motorika, logické myšlení, hry na zapamatování a nebudou chybět ani sportovní disciplíny. Cílem soutěže je zpestřit život seniorům a hlavně vytvořit příjemnou atmosféru s bonusem získání pěkných cen," uvedla za MP Pv komisařka Tereza Greplová. Soutěž je určena pro ženy i muže, kteří v letošním roce dosáhnou šedesáti let a starší. Přihlásit se mohou tříčlenná družstva i jednotlivci přímo na místě.

Pod stromem splněných přání přibyla i seniorská

Foto archiv PVNovinek

Jak PvNovinky informovaly, jedenáctý ročník akce Strom splněných přání už zná přání dětí. A teď k nim přibyla seniorská.

„Oslovila jsem opět Domov Daliborka Prostějov, Domov pro seniory Jesenec, ADP – SANCO – Dům domácí péče, Domov seniorů Prostějov, Centrum sociálních služeb Prostějov i Léčebnu dlouhodobě nemocných Nemocnice Prostějov, aby nám v případě zájmu zaslali jméno, věk, název přání a fotografii či malůvku dárku, který si jejich svěřenec přeje,“ vypočítala prostějovská hlavní organizátorka, předsedkyně Okrašlovacího spolku a první náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Policisté seznámili seniory s praktikami podvodníků

Foto Policie ČR

Na první den v měsíci říjnu připadá každoročně Mezinárodní den seniorů. Jak u příležitosti tohoto dne, tak během celého roku, pořádají olomoučtí policisté pro seniory napříč krajem preventivní besedy, během kterých je seznamují se základními zásadami bezpečného chování. Nebylo tomu jinak ani ve středu 5. října, kdy se u příležitosti oslavy svátku seniorů setkalo v prostějovském kulturním domě přes 500 účastníků. Vedle kulturního programu zde probíhaly besedy různých městských institucí a své zastoupení tam měla i Policie ČR.

Přítomné seniory policisté seznámili s aktuálními problémy a novými metodami podvodníků působících především v online prostoru. Dozvěděli se o podvodných telefonátech spojených se spoofingem. Spoofing je situace, kdy se útočník vydává za někoho jiného, a to prostřednictvím emailu, internetových stránek nebo telefonního hovoru. Pachatelé nejčastěji využívají tzv. spoofingu telefonního čísla, což znamená, že dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, tedy i infolinku konkrétní banky nebo číslo policie.

OBRAZEM: Čtvrté hry seniorů se povedly

Foto MMP

V areálu koupaliště Prostějov - Vrahovice se uskutečnily již 4. hry seniorů. Kromě vodní disciplíny, tedy plavání, si měli možnost účastníci vyzkoušet sedm sportovních disciplín. Nejstarší závodnici bylo úctyhodných 93 let!

Za město Prostějov přišli seniory pozdravit a některé disciplíny si i vyzkoušet primátor František Jura, náměstkyně Alena Rašková, Milada Sokolová a náměstkové Jiří Pospíšil, Jiří Rozehnal a Jan Krchňavý. (red)

Seniorské cestování je zpět. Začal prodej zájezdů

ilustrační foto Olomoucký kraj

Lidé z Olomouckého kraje mohou opět vyrazit za krásami regionu. V těchto dnech byl totiž zahájen prodej jednotlivých výletů v rámci oblíbeného Seniorského cestování. Projekt hejtmanství, který měl dva roky covidovou pauzu, letos nabízí desítky míst, kam se senioři podívají za zvýhodněnou cenu 200 korun.

„Součástí ceny je také oběd a kraj si rovněž vyjednal, aby doprava probíhala klimatizovaným autobusem s průvodcem,“ zdůraznila Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Prodej probíhá prostřednictvím webu SENIORSKECESTOVANI.CZ. Výletníci si tam zájezdy objednají podobně, jako když nakupují přes e-shop. Navštívit mohou třeba Rejvíz, Velké Losiny, Zlaté Hory nebo pivovar v Litovli.

Dva roky půstu končí. Vrací se seniorské cestování

ilustrační foto Olomoucký kraj

Aragonitové jeskyně, hornické muzeum, arcibiskupský palác a desítky dalších míst v Olomouckém kraji se znovu zapojí do projektu Seniorské cestování. Ten byl dva roky u ledu kvůli proticovidovým opatřením. Teď se v plné síle vrací.

„Seniorské cestování je program zájezdů na zajímavá místa v Olomouckém kraji. Každý výlet vyjde účastníka díky dotaci kraje na dvě stě korun. To je stejná částka jako v době před covidem, což vzhledem ke všeobecnému zdražování považuji za malý zázrak,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.