senioři

Pod stromem splněných přání přibyla i seniorská

Foto archiv PVNovinek

Jak PvNovinky informovaly, jedenáctý ročník akce Strom splněných přání už zná přání dětí. A teď k nim přibyla seniorská.

„Oslovila jsem opět Domov Daliborka Prostějov, Domov pro seniory Jesenec, ADP – SANCO – Dům domácí péče, Domov seniorů Prostějov, Centrum sociálních služeb Prostějov i Léčebnu dlouhodobě nemocných Nemocnice Prostějov, aby nám v případě zájmu zaslali jméno, věk, název přání a fotografii či malůvku dárku, který si jejich svěřenec přeje,“ vypočítala prostějovská hlavní organizátorka, předsedkyně Okrašlovacího spolku a první náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Policisté seznámili seniory s praktikami podvodníků

Foto Policie ČR

Na první den v měsíci říjnu připadá každoročně Mezinárodní den seniorů. Jak u příležitosti tohoto dne, tak během celého roku, pořádají olomoučtí policisté pro seniory napříč krajem preventivní besedy, během kterých je seznamují se základními zásadami bezpečného chování. Nebylo tomu jinak ani ve středu 5. října, kdy se u příležitosti oslavy svátku seniorů setkalo v prostějovském kulturním domě přes 500 účastníků. Vedle kulturního programu zde probíhaly besedy různých městských institucí a své zastoupení tam měla i Policie ČR.

Přítomné seniory policisté seznámili s aktuálními problémy a novými metodami podvodníků působících především v online prostoru. Dozvěděli se o podvodných telefonátech spojených se spoofingem. Spoofing je situace, kdy se útočník vydává za někoho jiného, a to prostřednictvím emailu, internetových stránek nebo telefonního hovoru. Pachatelé nejčastěji využívají tzv. spoofingu telefonního čísla, což znamená, že dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, tedy i infolinku konkrétní banky nebo číslo policie.

OBRAZEM: Čtvrté hry seniorů se povedly

Foto MMP

V areálu koupaliště Prostějov - Vrahovice se uskutečnily již 4. hry seniorů. Kromě vodní disciplíny, tedy plavání, si měli možnost účastníci vyzkoušet sedm sportovních disciplín. Nejstarší závodnici bylo úctyhodných 93 let!

Za město Prostějov přišli seniory pozdravit a některé disciplíny si i vyzkoušet primátor František Jura, náměstkyně Alena Rašková, Milada Sokolová a náměstkové Jiří Pospíšil, Jiří Rozehnal a Jan Krchňavý. (red)

Seniorské cestování je zpět. Začal prodej zájezdů

ilustrační foto Olomoucký kraj

Lidé z Olomouckého kraje mohou opět vyrazit za krásami regionu. V těchto dnech byl totiž zahájen prodej jednotlivých výletů v rámci oblíbeného Seniorského cestování. Projekt hejtmanství, který měl dva roky covidovou pauzu, letos nabízí desítky míst, kam se senioři podívají za zvýhodněnou cenu 200 korun.

„Součástí ceny je také oběd a kraj si rovněž vyjednal, aby doprava probíhala klimatizovaným autobusem s průvodcem,“ zdůraznila Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Prodej probíhá prostřednictvím webu SENIORSKECESTOVANI.CZ. Výletníci si tam zájezdy objednají podobně, jako když nakupují přes e-shop. Navštívit mohou třeba Rejvíz, Velké Losiny, Zlaté Hory nebo pivovar v Litovli.

Dva roky půstu končí. Vrací se seniorské cestování

ilustrační foto Olomoucký kraj

Aragonitové jeskyně, hornické muzeum, arcibiskupský palác a desítky dalších míst v Olomouckém kraji se znovu zapojí do projektu Seniorské cestování. Ten byl dva roky u ledu kvůli proticovidovým opatřením. Teď se v plné síle vrací.

„Seniorské cestování je program zájezdů na zajímavá místa v Olomouckém kraji. Každý výlet vyjde účastníka díky dotaci kraje na dvě stě korun. To je stejná částka jako v době před covidem, což vzhledem ke všeobecnému zdražování považuji za malý zázrak,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Publikace poradí, jak zvládnout požár nebo velkou vodu

ilustrační foto Olomoucký kraj

Na seniory a majitele objektů pro bydlení cílí dvě nové příručky, které pro širokou veřejnost připravilo olomoucké hejtmanství ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Olomouckého kraje.

„Publikace jsou plné důležitých rad a tipů, které mohou pomoci ochránit váš majetek, zdraví nebo dokonce život. Připravili je odborníci na slovo vzatí – lidé, kteří se problematice požární bezpečnosti věnují naplno a často jí zasvětili celý svůj profesní život. Neberte prosím jejich doporučení na lehkou váhu. Váš zodpovědný přístup k protipožární prevenci se vám opravdu vyplatí,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Zfetovaný mladík rozštípal dveře rodinného domku. Seniorský pár vystrašil k smrti

Ilustrační foto pixabay.com

Chvíle hrůzy v úterý odpoledne prožil starší manželský pár v obci na Konicku. Když se 86letý senior s manželkou doma díval na televizi, najednou uslyšel rány z chodby. Muž vstal a šel se podívat ke vstupním dveřím. U nich zahlédl mladého muže, který kolem něj proběhl do prvního patra. Tady se v ložnici uzamkl a začal se barikádovat.

Senior volal na muže, ať otevře a okamžitě odejde, ale marně. Slyšel jenom přesouvání nábytku. Proto ihned zavolal na linku 158. Přivolaní policisté muže vyzvali, aby otevřel a opustil dům. Zabarikádovaný muž vzápětí místnost dobrovolně opustil. Policisté zjistili, že šlo o 27letého muže, který byl vlivem drog. Provedený test u něj odhalil přítomnost amfetaminu / metamfetaminu a THC.

Opět můžete plnit vánoční přání. Dětem i seniorům!

Ilustrační foto ber

Již desátý ročník akce Strom splněných přání pořádá Okrašlovací spolek Prostějova ve spolupráci se spolkem Dobré místo pro život. Radost budete moci opět udělat dětem i seniorům z našeho regionu.

„I letos půjde o dárky pro klienty z Domova Daliborka Prostějov, seniory z Domova pro seniory Jesenec, seniory z Domova seniorů Prostějov, Centra sociálních služeb Prostějov i Léčebnu dlouhodobě nemocných Nemocnice Prostějov," vypočítala prostějovská hlavní organizátorka, předsedkyně Okrašlovacího spolku Milada Sokolová. 

Svátek seniorů se blíží!

ilustrační foto plakát

Již 29. září si budou moci ve Společenském domě užít příjemné odpoledne všichni dříve narození. Svátek seniorů proběhne pod záštitou náměstkyně primátora Aleny Raškové.

"Na první den měsíce října vždy připadá Mezinárodní den seniorů. Stejně tak tomu bude i letos, kdy jsme opět připravili - ve Společenském domě - zábavné odpoledne. Lidé na zaslouženém odpočinku se tak budou moci sejít a pobavit. V seniorském věku je velice důležité zůstat v kontaktu a nebýt sám doma," informuje  Alena Rašková. (red)

 

Senioři tráví čas aktivně. Dokázaly to jejich Sportovní hry!

Foto olkraj.cz

Na dvě stovky sportovců a sportovkyň se ve středu 18. srpna zúčastnily šestého ročníku sportovních her seniorů, které se konaly v Olomouci. Akci finančně podpořil také Olomoucký kraj, pod jehož záštitou se projekt odehrával.

„Sportovní hry jsou důkazem, že když má člověk chuť a možnost, může si také v pozdním věku užívat pohybu, a dokonce i závodit. A já jsem moc rád, že se tak děje přímo v Olomouckém kraji a s jeho podporou,“ uvedl hejtman Josef Suchánek.

Sportovci včetně několika zahraničních účastníků ze Slovenska a Polska poměřili síly například v běhu, košíkové nebo hře pétanque. Na hřištích vládla dobrá nálada, zdravá sebedůvěra, a hlavně fair play.