senioři

Publikace poradí, jak zvládnout požár nebo velkou vodu

ilustrační foto Olomoucký kraj

Na seniory a majitele objektů pro bydlení cílí dvě nové příručky, které pro širokou veřejnost připravilo olomoucké hejtmanství ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Olomouckého kraje.

„Publikace jsou plné důležitých rad a tipů, které mohou pomoci ochránit váš majetek, zdraví nebo dokonce život. Připravili je odborníci na slovo vzatí – lidé, kteří se problematice požární bezpečnosti věnují naplno a často jí zasvětili celý svůj profesní život. Neberte prosím jejich doporučení na lehkou váhu. Váš zodpovědný přístup k protipožární prevenci se vám opravdu vyplatí,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Zfetovaný mladík rozštípal dveře rodinného domku. Seniorský pár vystrašil k smrti

Ilustrační foto pixabay.com

Chvíle hrůzy v úterý odpoledne prožil starší manželský pár v obci na Konicku. Když se 86letý senior s manželkou doma díval na televizi, najednou uslyšel rány z chodby. Muž vstal a šel se podívat ke vstupním dveřím. U nich zahlédl mladého muže, který kolem něj proběhl do prvního patra. Tady se v ložnici uzamkl a začal se barikádovat.

Senior volal na muže, ať otevře a okamžitě odejde, ale marně. Slyšel jenom přesouvání nábytku. Proto ihned zavolal na linku 158. Přivolaní policisté muže vyzvali, aby otevřel a opustil dům. Zabarikádovaný muž vzápětí místnost dobrovolně opustil. Policisté zjistili, že šlo o 27letého muže, který byl vlivem drog. Provedený test u něj odhalil přítomnost amfetaminu / metamfetaminu a THC.

Opět můžete plnit vánoční přání. Dětem i seniorům!

Ilustrační foto ber

Již desátý ročník akce Strom splněných přání pořádá Okrašlovací spolek Prostějova ve spolupráci se spolkem Dobré místo pro život. Radost budete moci opět udělat dětem i seniorům z našeho regionu.

„I letos půjde o dárky pro klienty z Domova Daliborka Prostějov, seniory z Domova pro seniory Jesenec, seniory z Domova seniorů Prostějov, Centra sociálních služeb Prostějov i Léčebnu dlouhodobě nemocných Nemocnice Prostějov," vypočítala prostějovská hlavní organizátorka, předsedkyně Okrašlovacího spolku Milada Sokolová. 

Svátek seniorů se blíží!

ilustrační foto plakát

Již 29. září si budou moci ve Společenském domě užít příjemné odpoledne všichni dříve narození. Svátek seniorů proběhne pod záštitou náměstkyně primátora Aleny Raškové.

"Na první den měsíce října vždy připadá Mezinárodní den seniorů. Stejně tak tomu bude i letos, kdy jsme opět připravili - ve Společenském domě - zábavné odpoledne. Lidé na zaslouženém odpočinku se tak budou moci sejít a pobavit. V seniorském věku je velice důležité zůstat v kontaktu a nebýt sám doma," informuje  Alena Rašková. (red)

 

Senioři tráví čas aktivně. Dokázaly to jejich Sportovní hry!

Foto olkraj.cz

Na dvě stovky sportovců a sportovkyň se ve středu 18. srpna zúčastnily šestého ročníku sportovních her seniorů, které se konaly v Olomouci. Akci finančně podpořil také Olomoucký kraj, pod jehož záštitou se projekt odehrával.

„Sportovní hry jsou důkazem, že když má člověk chuť a možnost, může si také v pozdním věku užívat pohybu, a dokonce i závodit. A já jsem moc rád, že se tak děje přímo v Olomouckém kraji a s jeho podporou,“ uvedl hejtman Josef Suchánek.

Sportovci včetně několika zahraničních účastníků ze Slovenska a Polska poměřili síly například v běhu, košíkové nebo hře pétanque. Na hřištích vládla dobrá nálada, zdravá sebedůvěra, a hlavně fair play.

Seniorské kartičky jsou k mání na Turistickém informačním centru

foto Magistrát města Prostějova

Statutární město Prostějov připravilo pro seniory nové kartičky, do nichž mohou zapsat své zdravotní obtíže, léky, které užívají a další užitečné informace.

„Jde o obdobu tzv. seniorské obálky, kterou nabízíme zájemcům od roku 2019. Kartičky jsou vhodné do náprsní tašky či peněženky a mohou významně pomoci záchranářům v případě akutní nevolnosti nebo kolapsu seniora na veřejnosti, v obchodě, zkrátka, když jsou senioři mimo domov. Naproti tomu seniorské obálky obsahují sice stejné informace, jako kartičky, ale jsou určeny k umístění na viditelném místě v domácnosti, například k připevnění magnetem na lednici,“ vysvětluje náměstkyně primátora Alena Rašková.

Chtěli jste k očkování přihlásit seniora pod 80? Máte smůlu

ilustrační foto FN Olomouc

Registrace k očkování pro osoby mladší 80 let se odkládá. Původní termín 1. února byl zrušen, potvrdil v neděli předseda vlády Andrej Babiš.

Nový termín registrací zatím nebyl stanoven. "Otevřou se, až bude dost vakcín a zapíšou se osmdesátníci," řekl v neděli Andrej Babiš v Ústřední vojenské nemocnici, kde byl přeočkován proti covidu-19.

Nemocnice Prostějov začala proti onemocnění covid-19 očkovat seniory starší 80 let

Foto Nemocnice Prostějov

Termín očkování si musí lidé sjednat prostřednictvím centrálního rezervačního systému na adrese https://registrace.mzcr.cz/ a zájem je vysoký. Prozatím nemocnice nabídla termíny očkování pro seniory na 19. a 20. ledna a jsou již plně obsazeny. Vakcína bude během těchto dvou dnů aplikována 90 lidem. Další termíny budou do rezervačního systému doplňovány průběžně v závislosti na dodávkách očkovací látky.

„Očkování v úterý proběhlo plynule a bez problémů. Pouze jeden příchozí přišel do nemocnice bez předchozího objednání k očkování, personál mu proto poradil, jak postupovat správně. Prozatím u žádného seniora nedošlo po aplikaci vakcíny ke kolapsovému stavu,“ uvedla mluvčí nemocnice Radka Miloševská. (red)

Prostějov pomůže seniorům s registrací na očkování

ilustrační foto

Město Prostějov spouští projekt pomoci seniorům, kteří se potřebují zaregistrovat na očkování proti onemocnění covid-19. V první fázi jsou jim k dispozici pracovníci odboru sociálních věcí. Pokud by to nestačilo, do akce se zapojí i další zaměstnanci magistrátu.

Senioři potřebující asistenci při vyplňování formulářů se mohou obrátit na telefonní linky 605 162 963 a 605 236 431, které město zřídilo už loni na jaře. Pracovníci magistrátu jim na nich poradí a pomohou projít celým procesem registrace. Komu nebude konzultace po telefonu stačit, toho zaměstnanci města navštíví osobně.

„Část našich spoluobčanů pochopitelně nemá potřebné vybavení, případně nepracují s počítačem a internetem. Další jsou imobilní. Některým určitě pomohou například příbuzní, ty ostatní ovšem rozhodně nenecháme na holičkách,“ říká primátor František Jura.

Policisté rozdávali kalendáře seniorům

foto Policie ČR

Krajské ředitelství police Olomouckého kraje s finanční podporou Ministerstva vnitra v letošním roce zrealizovalo preventivní projekt, který má v roce 2021 přispět ke zvýšení bezpečnosti seniorů. Výsledkem projektu je stolní kalendář s originálními ilustracemi, který seniory bude každých čtrnáct dní upozorňovat na většinou aktuální bezpečnostní problematiku.

Původně byly kalendáře určeny i jako podpora přednáškové činnosti a předávat se měly při besedách v klubech seniorů v rámci celého Olomouckého kraje. Z důvodu opatření proti epidemii covid-19 však tento účel plnit nemohly, a tak k seniorům zamířily prostřednictvím předsedů jednotlivých klubů.

Jak šlo očekávat, reakce přebírajících představitelů klubů byly všechny pozitivní a přínos ke zvýšení bezpečnosti seniorů byl přivítán. Ve většině případů se však objevila i lítost, že kalendáře nemohly být předány při osobním setkání s policisty.