senioři

Studenti provedli seniory interiéry zámku

foto Magistrát města Prostějova

Studenti SOŠPO provedli seniory prostorami prostějovského zámku, kam se běžně nelze dostat. Jedná se např. o místnosti nad průjezdem do zámku, které byly v roce 2017 zrestaurovány s cílem zachovat autentickou podobu původní renesanční výzdoby. V místnostech byly odkryty fragmenty dochovaných renesančních maleb.

Mezi místnosti, které účastníky prohlídek zaujaly patří také kancelář ředitele záložny a zastavárny s původní secesním vybavením z počátku 20. století a taneční sál s dochovanou renesanční výzdobou. Prohlídky realizovali studenti SOŠPO v rámci projektu Zdravého města. "Jsem rád, že jsme opět mohli běžně nepřístupné prostory zámku otevřít zájemcům a tentokrát top byly skupiny objednaných seniorů. Poděkování patří koordinátorce zdravého města paní Dvořákové, domovní správě a ZUŠ Prostějov.

Lidé nad 60 let dostanou respirátor a pět roušek. Roznese je pošta

Ilustrační foto pixabay.com

Všichni občané starší 60 let dostanou od státu jeden respirátor a pět roušek, rozhodla na svém středečním mimořádném zasedání vláda.

Na dodání ochranných prostředků proti koronaviru ze zásob státu České poště, která je bude distribuovat, začali hasiči a policisté pracovat ve čtvrtek ráno.

Vláda k distribuci uvolní tři miliony kusů respirátorů kategorie FFP2 a 15 milionů kusů chirurgických roušek. Uvolní rovněž 3,2 milionu roušek do volebních místností pro hlasování v říjnových krajských a senátních volbách.

Distribuce bude stát asi 15 milionů a postupovat se bude podle registru obyvatel. Podle Českého statistického úřadu žilo v ČR ke konci loňského roku 2,78 milionu lidí starších 60 let. (red)

Kraj kvůli covidu-19 odloží poznávací zájezdy seniorů. Pomůže jim jinak

ilustrační foto

S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci a doporučení hygieniků letos Olomoucký kraj nebude realizovat projekt Seniorské cestování. Peníze, které takto hejtmanství ušetří, však vniveč nepřijdou. Kraj chce seniorům pomoci jinak.

„Projekt Seniorské cestování určitě nekončí, pokračovat bude příští rok. Letos nechceme riskovat. Zdraví máme všichni jenom jedno a hrady, zámky a další památky určitě nikam neutečou,“ vysvětlil postoj Olomouckého kraje jeho hejtman Ladislav Okleštěk.

Seniorské cestování podporuje kraj již několik let. Příští rok v tom bude pokračovat. Lidé nad 65 let věku tak opět dostanou možnost poznat největší zajímavosti našeho regionu i sousedního Moravskoslezského kraje.

Senioři v horku málo pijí, řada z nich skončila v prostějovské nemocnici

Foto Nemocnice Prostějov

Horko, které nyní prožíváme, je zátěží nejen pro zdravé lidi, ale především pro chronicky nemocné a seniory. Nemocnice Prostějov denně přijímá několik dehydratovaných pacientů, kteří podcenili v tropických dnech pitný režim.

S přebarvením teplotní mapy České republiky do ruda přibylo práce zejména záchranářům. Do nemocnic přiváží pacienty s kolapsovými stavy, závratěmi a dehydratací, jež jsou vyvolány právě tropickým počasím. „V posledních dnech přijímáme na naše oddělení v důsledku tropických veder přibližně tři pacienty denně a doposud se vždy jednalo o seniory. V drtivé většině podcenili pitný režim,“ sdělil Miloslav Špaček, primář interního oddělení Nemocnice Prostějov. Právě dlouhodobé podceňování pitného režimu je největší chybou, deficit tekutin se obvykle projeví až po několika dnech.

Nákupní doba vyhrazená pro seniory platí nadále

ilustrační foto

Nákupní doba vyhrazená pro seniory, tedy od 08:00 do 10:00, bude navzdory postupnému uvolňování vládních restrikcí platit dál. 

O zrušení jednal kabinet na pondělním zasedání vlády, nakonec se rozhodl toto omezení zatím ponechat v platnosti. (red)

Nákupní doba vyhrazená pro seniory stále platí

ilustrační foto pixabay.com

Nákupní doba vyhrazená pro seniory, tedy osm až deset hodin, bude navzdory postupnému uvolňování vládních restrikcí platit dál. 

O zrušení by se mohlo mluvit až na začátku června. Zatím je třeba tuto rizikovou skupinu včetně hendikepovaných chránit. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. (ber)

Pevnost poznání baví videi celé rodiny. Zapojit se mohou i senioři

ilustrační foto Pevnost poznání

Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci připravila několik krátkých instruktážních videí, která ukazují návody na jednoduché chemické pokusy a výtvarné aktivity pro celou rodinu. Děti i jejich rodiče si mohou vyrobit loutková zvířátka, květinu, barevnou duhu nebo si vyzkoušet sopečnou erupci, originální stínohru a balancující plechovku. Tým popularizačního centra myslí také na seniory, pro které připravil netradiční aktivitu na trénování paměti.

 „Je nám líto, že se k nám aktuálně děti a jejich rodiče nepodívají. Proto jsme pro ně připravili sérií videí, která je mohou zabavit i doma v kuchyni. Jsou to bezpečné pokusy, které běžné děláme v naší pevnostní laboratoři. Materiál není složité sehnat, jsou to většinou věci, které se najdou v každé domácnosti jako např. jedlá soda, zavařovací sklenice nebo ocet,“ uvedla mluvčí popularizačního centra Martina Vysloužilová. Zvídavé děti si tak během kreativní činnosti zopakují nejen chemii a fyziku, ale také třeba biologii nebo zeměpis.

Workoutové hřiště pro seniory ve Vrahovicích se rozšíří

Ilustrační foto pixabay.com

Již nějaký čas mohou dříve narození posilovat svoji kondici. Slouží k tomu venkovní posilovna – hřiště pro seniory ve Vrahovicích.

Předmětem této investiční akce, kterou radní jako doporučenou předkládají zastupitelům k odsouhlasení, je dodávka a osazení dvojice nových cvičebních prvků. Konkrétně se jedná o lanovou pyramidu a ručkovací horizontální žebřík.

„Nejvýhodnější nabídku ve výběrovém řízení předložila společnost Hřiště Smart s.r.o., z Dolan u Olomouce. Výše jejich cenové nabídky činí 135 tisíc korun,“ uvedl náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Rada města Prostějova doporučuje zastupitelům rozvoj hřiště schválit. (red)

Další změna. Senioři si přednostně nakoupí od 8 do 10 hodin

Ilustrační foto pixabay.com

Od středy, tj. 25.3.2020, platí další změna v přednostním nákupu seniorů nad 65 let. Nově si tito a handicapovaní starší 50 let nakoupí ve větších obchodech s potravinami a drogerií od 8 do 10 hodin.

Čas vláda posunula o hodinu, aby měli mezi sedmou a osmou možnost nákupu například lidé jdoucí do práce. Omezení už nebude platit v malých prodejnách do 500 metrů čtverečních prodejní plochy, což cílí především na malé obchody v obcích, kde třeba žádné další prodejny nejsou. Prodejci ale mají nařízeno seniory a handicapované při prodeji upřednostnit. (Zdroj Vláda ČR)

 

Vánoce pro seniory v Národním sportovním centru

ilustrační foto

Vánoční cukroví, punč, hudební vystoupení, prohlídka nového Národního sportovního centra. 

To vše bylo dnes připraveno v nové sportovní hale pro seniory.

"Jsem rád, že se přišli senioři v takovém počtu podívat na naše Národní sportovní centrum a užili si zde příjemnou předvánoční atmosféru. Věřím, že se z podobných setkání stane nová tradice," uvedl primátor města František Jura.

Společně s primátorem Františkem Jurou strávili se seniory předvánoční chvíle v nové hale také náměstkyně Milada Sokolová a náměstek Jan Krchňavý.