cestování

Cestu za zážitky, do školy i za prací zpříjemní vylepšená aplikace

Foto Olomoucký kraj

Pokud cestujete v Olomouckém kraji s využitím integrovaného dopravního systému, můžete si už teď stáhnout vylepšenou aplikace MobilOK new. Oproti starší verzi nabízí řadu příjemných novinek a vylepšení.

„Aplikace umožňuje například pohodlnější nákup časových jízdních dokladů i jednotlivých jízdenek. Přes aplikaci mohou lidé také jízdenky vrátit nebo si najít nejvhodnější spoj podle GPS polohy,“ vysvětluje novinky programu Kateřina Suchánková, ředitelka Koordinátora Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje.

Apku si mohou zájemci stáhnout v Google Play nebo App Store a hned ji začít využívat i prozkoumat další změny, které oproti původní verzi přináší.

Seniorské cestování je zpět. Začal prodej zájezdů

ilustrační foto Olomoucký kraj

Lidé z Olomouckého kraje mohou opět vyrazit za krásami regionu. V těchto dnech byl totiž zahájen prodej jednotlivých výletů v rámci oblíbeného Seniorského cestování. Projekt hejtmanství, který měl dva roky covidovou pauzu, letos nabízí desítky míst, kam se senioři podívají za zvýhodněnou cenu 200 korun.

„Součástí ceny je také oběd a kraj si rovněž vyjednal, aby doprava probíhala klimatizovaným autobusem s průvodcem,“ zdůraznila Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Prodej probíhá prostřednictvím webu SENIORSKECESTOVANI.CZ. Výletníci si tam zájezdy objednají podobně, jako když nakupují přes e-shop. Navštívit mohou třeba Rejvíz, Velké Losiny, Zlaté Hory nebo pivovar v Litovli.

Cestovatelé v knihovně? Zatím jen na fotografiích…

Foto Kateřina Francová

V posledních letech se v prostějovské knihovně stalo dobrou tradicí přivítat na pravidelné cestovatelské besedě těsně před Vánocemi prostějovskou rodačku Kateřinu Francovou. Letos je ale všechno jinak.

„Cestovatelských besed proběhlo nakonec jen několik, a kdy se bude moct uskutečnit další, zatím nevíme. Také na osobní setkání s Katkou si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Zatím si ale můžete přijít prohlédnout její fotografie. Od 16. prosince vystavuje v naší Galerie Na Půdě fotky ze své poslední velké cesty, kterou podnikla v únoru 2020 na indonéské ostrovy Sumatra a Nias. Kateřina Francová je cestovatelkou tělem a duší. Posledních 13 let strávila na Mallorce, odkud se s batohem a foťákem vydávala poznávat svět.

Ministerstvo financí určilo cenu pro jednotnou jízdenku na všechny vlaky

ilustrační foto České dráhy

Ministryně financí Alena Schillerová podepsala cenový výměr, který obsahuje pravidla pro stanovení cen v dopravě v souvislosti s tzv. jednotnou jízdenkou. 

Cenový výměr přináší významnou změnu v dopravě v podobě zavedení jedné jízdenky pro všechny vlaky – Systém jednotného tarifu (SJT). Ve spolupráci s Ministerstvem financí zavádí Ministerstvo dopravy Systém jednotného tarifu. Ten představuje jednotný jízdní doklad pro využití přepravních služeb, neboli jednu jízdenku pro celou jízdu s různými přepravci formou pevných cen, který začne na železnici naplno platit v prosinci 2020. Jednotný tarif by měl přinést cestujícím pohodlnější cestování, aniž by museli kupovat při přestupu k jinému dopravci jiný jízdný doklad.

Stáhněte si voucher na lázně. Je jich dost

ilustrační foto kudyznudy.cz

K dnešnímu dni si zájemci stáhli přes 75 tisíc poukazů na státem dotovaný pobyt v tuzemských lázních. Do projektu je zapojeno 76 firem podnikajících v lázeňství v České republice.

Program byl oficiálně spuštěn 1. července. Voucher na slevu 4000 korun na pobyt alespoň na šest nocí a minimálně pět procedur s platností od 1. července do 31. prosince si lidé mohou stáhnout na portálu Kudyznudy.cz v sekci https://www.kudyznudy.cz/dolazni, nebo ho mohou vygenerovat přímo v lázeňských zařízeních.

Jízdenka na léto nabízí volné cestování po Česku, vzkazují České dráhy

ilustrační foto ČD

Jízdenka na léto nabízí za paušální cenu na jeden nebo dva týdny volné cestování bez omezení ujetých kilometrů vlaky Českých drah a poznávat celou naši zem. Cestovat lze prakticky bez omezení od Aše po Mosty u Jablunkova a kdekoliv vystoupit, poznat místní kraj, a zase dalším vlakem pokračovat podle svého přání.

Jízdenku na léto lze využívat v období od 1. července do 31. srpna. V nabídce jsou dvě základní varianty. Týdenní jízdenka, která platí 7 dní po sobě s libovolným dnem začátku v červenci nebo srpnu, jejíž cena začíná na 690 Kč, nebo 14denní jízdenka, která platí 14 dní po sobě a její cena je od 990 Kč.

Na Slovensko můžeme cestovat bez omezení. Od středeční půlnoci

ilustrační foto Vysoké Tatry

Od středeční půlnoci se plně obnovil volný pohyb osob mezi Českem a Slovenskem a vrátil se ke stavu v době před pandemií koronaviru.

Do České republiky to při své vůbec první zahraniční návštěvě přijel ve středu oznámit nový slovenský premiér Igor Matovič.

Otevření společné hranice je podle něj pro oba státy jednak signálem návratu k normálu po epidemii covid-19, ale také zásadní prvek pro vzájemnou pomoc právě v oblasti cestovního ruchu, která byla dopady koronaviru velmi silně postižena. (ber)

Pojeďte do Chorvatska vlakem z Brna, nabízí RegioJet

ilustrační foto RegioJet

RegioJet plánuje zavést v letošní letní sezóně přímé vlakové spojení z České republiky (Praha, Pardubice, Brno) do Rijeky na chorvatském pobřeží Jaderského moře. První spoj by předběžně měl vyjet 30. 6. 2020 - jezdit by měl v obou směrech minimálně 3x týdně s příjezdy do Chorvatska vždy ve středu, v sobotu a v pondělí. V provozu by měl být přes celé léto až do druhé poloviny září.

Cestujícím by měl nabídnout nejvýhodnější a nejpohodlnější možnost, jak se dostat z Česka na Jadran. Stejně jako na ostatních mezinárodních spojích plánuje RegioJet i zde atraktivní ceny jízdenek.

V Chorvatsku by pak cestující měli mít možnost využít speciálních návazných autobusů pro rozvoz přímo do míst jejich dovolených na chorvatském pobřeží.

RegioJet plánuje upřesnit veškeré detaily během následujících dnů, kdy chce zahájit prodej jízdenek a také oslovit cestovní kanceláře a agentury s nabídkou přepravy jejich klientů za nejvýhodnější ceny.

Budeme moci cestovat. Otevře se sedm států

ilustrační foto PČR

Za dva týdny budeme moci vycestovat do sedmi států bez povinných testů na covid-19. Podle inistra zahraničí Tomáše Petříčka by mělo jít o Rakousko, Maďarsko, Německo, Slovinsko, Chorvatsko, Řecko a Bulharsko.

Občané těchto zemí zároveň budou moci bez omezení navštívit Česko. „Začínáme teď jednat i s dalšími státy,“ doplňuje Petříček. „Jsme připraveni 15. června otevřít bez omezení hranice také se Slovenskem. Tuto zemi mohou občané už od středy navštívit bez omezení na 48 hodin. Ze Slovenska zatím ministerstvo nemá potvrzeno, že bude připraveno na vzájemné otevření hranic bez jakýchkoliv podmínek. (ber)

Fotografie z cest mohou ubližovat divokým zvířatům

Foto Lucie Čižmářová

Ačkoliv raketově se rozvíjející globální turistický ruch může přinášet živobytí obyvatelům mnohdy i velmi odlehlých exotických oblastí, pokud není provozován zodpovědně, může s sebou nést i značné negativní dopady na místní přírodu, živočichy a rostliny. Česká organizace The Kukang Rescue Program proto zveřejnila upozornění s informacemi o tom, jak být při cestování v exotických koutech světa vůči divokým a ohroženým zvířatům co nejohleduplnější.

V dnešní době sociálních sítí a populárních „selfie“ fotografií jsou mnohé, především pak vizuálně atraktivní druhy živočichů, ohroženy držením v nepřirozených a neodpovídajících podmínkách pouze za účelem získávání peněz za vyfotografování se s daným zvířetem. Velmi často se jedná o ohrožené, či dokonce kriticky ohrožené druhy, jejichž držení či obchod s nimi je nelegální, jako je tomu právě v případě outloňů, orangutanů, tygrů a dalších.