roční období

Dnes začne jaro. Ve 22,24 hodin

Foto ber

Jarní rovnodennost nastane dnes, v pondělí 20. března 2023 ve 22.24 hodin. Jestli si začátek jara spojujete s jednadvacátým březnem, smůla.  21. březen bude prvním jarním dnem až v roce 2102, čehož se naše generace s největší pravděpodobností nedožije.

Jarní rovnodennost je okamžik, kdy se střed Slunce ocitne přesně nad rovníkem a vstoupí do znamení Berana. Den, který je o rovnodennosti stejně dlouhý jako noc, se od této chvíle začíná prodlužovat.

Protože mezi tím astronomickým a naším běžným kalendářem vznikají odchylky, datum jarní rovnodennosti se neustále posouvá (podrobnější vysvětlení, proč tomu tak je, najdete na konci článku), a začátek jara tak může připadnout na devatenáctého, dvacátého nebo jednadvacátého března.

V pondělí 21. června začne astronomické léto

Ilustrační foto pixabay.com

Letos nastává letní slunovrat ráno 21. června, přesněji ve 4 hodiny a 32 minut. Během slunovratu přechází Slunce ze souhvězdí Blíženců do souhvězdí Raka.

Slunovrat je okamžik, kdy Slunce na své pouti po obloze protíná obratník Raka a vzhledem ke světovému rovníku dosáhne nejsevernější deklinace. Za zmínku stojí i skutečnost, že severní zemský pól je nejvíce přikloněn ke Slunci a vrcholí na něm polární den.

Léto na severní polokouli trvá 93 dnů a 14 hodin (na jižní polokouli pouze 89 dní a jednu hodinu) a je vystřídáno podzimem v trvání 89 dní a 17 hodin. Na první podzimní den si však musíme počkat až do září. (ber)