Určice

OBRAZEM: V Určicích přivítala jaro pohádka

Foto ber

Sbor dobrovolných hasičů ve spolupráci s Obecním úřadem Určice přichystali na sobotní odpoledne akci Vítání jara.

Od 15 hodin mohli zájemci v místní sokolovně shlédnout vystoupení dětí z místní základní školy, tanečního kroužku Šárky Miklíkové a pobavit se u pohádky Hihňabrouk. Připraveno bylo i občerstvení, tombola a diskotéka. (ber)

Z božích muk zmizel kříž

ilustrační foto ber

Ve středu přijali policisté oznámení o odcizení kříže z božích muk, které se nachází v katastru obce Určice, konkrétně v blízkosti komunikace vedoucí z Určic do Seloutek.

„K odcizení cca 80 cm kříže mělo dojít někdy v době od začátku prosince do včerejšího oznámení. Tímto jednáním neznámého pachatele vznikla obci škoda předběžně vyčíslena na 9 000 Kč. Případ šetříme jako přestupek proti majetku," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red)

Ivo Šmoldas přivezl do Určic dabérku a imitátora

Foto ber

Básník, nakladatelský redaktor, kulturní publicista, scenárista, moderátor, překladatel a herec Ivo Šmoldas přivezl v pátek do sokolovny v Určicích zajímavé hosty.

Jedním z nich byl bavič, moderátor a herec Petr Jablonský. Navíc je skvělým imitátorem, proslulým zejména imitováním českých celebrit a politiků. Jeho něžným protipólem pak herečka Simona Vrbická. Manželka herce, skladatele, muzikanta, textaře a konferenciéra Václava Kopty je vynikající dabérkou. Svůj hlas propůjčila mnoha světovým herečkám, mimo jiné Elizabeth Taylor, Meg Ryan, Susan Sarandon či Gwyneth Paltrow. Nejčastější dabingovou partnerkou je ale pro Simonu Nicole Kidman, kterou namluvila třeba ve filmech Moje krásná čarodějka, Navždy a daleko a Stoker. 

Určický Tvarohový méďa slaví dvacetiny. Cenou Olomouckého kraje

ilustrační foto

V nedávné soutěži Výrobek Olomouckého kraje si cenu v kategorii Mléčné výrovky ostatní odnesl Méďa tvarohový s čokoládovou náplní.  Dezert, který firma Antonína Jelínka staršího vyrábí od roku 2003, získal ocenění již po druhé v řadě. Poprvé se tak stalo v roce 2010.

„Méďu vyrábíme podle vlastního receptu. Zakládáme si na tom, že používáme pouze regionální suroviny, mléko, tvaroh, šlehačku, cukr. A čokoládu si děláme sami,“ vysvětlil princip Antonín Jelínek starší.

Čarodějnice asi vyměnila koště za modernější dopravní prostředek

ilustrační foto bike.cz

Do Určic na společenskou akci související s pálením čarodějnic přijel na svém elektrokole mladý muž. Na tzv. starém hřišti, kde se akce konala, postavil a zabezpečil kolo lankovým zámkem k drátěnému plotu a šel se bavit.

Jenže ouha, když si chtěl kolo s oranžovým nápisem na rámu a baterkou vzít, zjistil, že se na svém místě nenachází a je fuč. „Čarodějnice mu škodu za 25 000 Kč zřejmě nezpůsobila, ale byl jím neznámý lapka, po kterém pátráme stejně, jako po odcizeném kole," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová.  Policisté z druhého prostějovského oddělení případ šetří pro trestný čin krádež. (red)

Určice na koncert Dalibora Jandy nezapomenou. Kvůli bitce!

Ilustrační foto FB Dalibor Janda

Zpěvák  Dalibor Janda na koncert, který měl v pátek 28. dubna v  sokolovně v Určicích, jen tak nezapomene. Došlo na něm totiž k potyčce, při které přišla k úrazu i zpěvákova aparatura.

Podle Policie ČR mělo v  uvedený den ve večerních hodinách dojít ke slovní potyčce, následně k postrkování a požďuchování mezi pořadatelskou službou, zvukaři, kteří ozvučovali koncert, a skupinkou 5 mužů. Přitom mělo dojít k pádu aparatury,“ sdělila PvNovinkám policejní  mluvčí Miluše ajícová.  Zda  vznikla  škoda, je podle jejich slov  v současné době v šetření,  stejně jako okolnosti celé události.  „Situace se na místě po příjezdu policistů zklidnila.

Do Určic míří Dalibor Janda. Vstupenky jsou již v prodeji

Foto plakát

Vždycky jsem to já, Žít jako kaskadér, Kde jsi, Hurikán. To je jen několik z desítek hitů, za nimiž stojí český zpěvák, textař a hudební skladatel Dalibor Janda. Trojnásobného zlatého slavíka si můžete poslechnout 28. dubna v určické sokolovně.

Na koncertě s Jandou vystoupí nejen kapela Prototyp, ale i jeho dcera Jiřina Anna. Vstupenky jsou již nyní k mání v úterý a ve čtvrtek v knihovně v Určicích. (ber)

S námrazou si neporadil ani sypač. V Určicích trefil auta a dům

foto Policie ČR

V neděli po osmé hodině ošetřoval pracovník správy silnic s nákladním automobilem Iveco komunikaci mezi obcemi Alojzov a Určice. Při vjezdu do Určic dostal s vozidlem smyk a vyjel vpravo mimo komunikaci.

„Pak se mu podařilo se vrátit zpět, neovladatelné vozidlo však přejelo tentokrát za levou krajnici, kde poškodilo dva zaparkované osobní automobily. Poté opět přejelo komunikaci a vyjelo vpravo, kde poškodilo obrubník chodníku, sloup veřejného osvětlení a rodinný dům," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 345 tisíc korun.

Ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo.  Alkohol u řidiče policisté vyloučili provedenou dechovou zkouškou. Jeho přestupek vyřešili policisté uložením pokuty. (red)

Tip na sobotu. TFA Určice

Foto HZS Olomouckého kraje

V sobotu 22. srpna od 9 hodin se na starém hřišti v Určicích koná 1.ročník TFA.

Zkratka TFA pochází z anglického sousloví Toughest Firefighter Alive a znamená “Nejsilnější hasič přežije”. TFA je hasičský víceboj jednotlivců, který prověřuje fyzickou a psychickou připravenost hasičů. Hasič je ustrojen do zásahového obleku včetně zásahové přilby, dýchacího přístroje (a to aktivního i pasivního), rukavic a zásahových bot. Zásahový komplet váží cca 17 kg. Závodník simuluje práci hasiče při zásahu.

Vstup pro návštěvníky volný, občerstvení zajištěno. Večer bude afterparty s DJ Honzou. (red)

Kostelec na Hané - Určice 0:2 (0:0)

Foto Lubomír Kaprál

V rámci 16. kola 1. A třídy, skupiny B olomouckého krajského fotbalového svazu, se Určice utkaly v Kostelci s místní jedenáctkou. Motivace obou mužstev byla jasná. Určice by rády navázaly na hladkou výhru nad Kojetínem a Kostelec chtěl odčinit prohru s Plumlovem. 

Celé utkání bylo odehráno za prudkého větru, který jeho průběh negativně ovlivnil. V prvním poločase pomáhal vítr hostům, ale gólově se prosadit nedokázali. Několik dobrých příležitostí však měli. Po půlhodině hry se po trestném kopu dostal před brankáře O. Halouzka, ale prostřelit jej nedokázal. Chvíli na to se ke střele z 20 metrů odhodlal jeho bratr Petr. Gólman jeho zdařilý pokus perfektním zákrokem zneškodnil. Do třetice před změnou stran z trestného kopu zakončoval Holčák nad břevno. Ve druhém poločase hrál po větru Kostelec a tak se předpokládalo, že tuto výhodu využije.