Tip na výlet: Muzeum harmonik v Litovli

Tip na výlet: Muzeum harmonik v Litovli
Foto litovel.eu

Muzeum harmonik v Litovli vzniklo z daru unikátní soukromé sbírky akordeonů a heligonek pana Jiřího Sedláčka. Sbírka obsahuje více než 330 nástrojů. Zastoupeno je okolo 40 českých výrobců. K vidění jsou i atypicky vyrobené nástroje nebo tahací harmoniky starší 150 let.

Součástí expozice jsou i akordeony zejména z Itálie, Německa a Rakouska. Litovelská sbírka je největší svého druhu ve střední Evropě. Smyslem zřízení muzea je připomenout návštěvníkům vynikající řemeslnou a výtvarnou práci našich předků.

Původní muzeum fungovalo jako soukromé v domě pana Jiřího Sedláčka v letech 2011–2021. Krátce po otevření získalo zvláštní ocenění v prestižní soutěži GLORIA MUSEALIS v kategorii Muzejní počin roku 2012. Sběratel zasvětil harmonikám celý svůj život, sám na ně hraje už od dětství. Harmoniky opravuje a sbírá více než 50 let.

Nové muzeum bylo slavnostně otevřeno 15. června. Mimo hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka se ho zúčastnila i náměstkyně primátora Prostějova a uvolněná zastupitelka Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu Milada Sokolová. „Když se vám dostane té cti, že se můžete zúčastnit otevření nového turistického cíle – Muzea harmonik ze soukromé sbírky pana Jiřího Sedláčka v Litovli, víte, že se jedná o další turistické místo, které si zaslouží vaši návštěvu,“ vzkazuje.  Nově vybudované muzeum v prvním patře budovy Záložny nabízí moderní expozici a zajímavý zážitek v podobě interaktivních prvků nebo shlédnutí osobitého videa se sběratelem. Všechny nástroje jsou funkční a zájemci si mohou některé z nich vyzkoušet. Přáním sběratele je, aby tato jedinečná sbírka byla zachovaná pro další generace. Nástroje jsou evidovány ve fondu ministerstva kultury a jsou neprodejné.

Muzeum je otevřené celoročně kromě pondělí.

Budova Záložny - nám. Přemysla Otakara 762, Litovel

tel.: 585 150 221, 721 269 146

email: harmoniky@muzeumharmonik.cz, www.muzeumharmonik.cz (ber)

Poslat nový komentář