přednáška

Muzeum a galerie Prostějov zve na přednášku o Bruno Winterovi

ilustrační foto plakát

Přednáška Ivana Čecha s názvem Čestný občan města Bruno Winter, mecenáš, který léty málem upadl v zapomenutí...,  se uskuteční ve čtvrtek 6. 10. 2022 v 16 hodin v Galerii Špalíček na ulici Uprkova 18 v Prostějově.

Přednáška představí Bruna Wintera jako podnikatele, sběratele a mecenáše, který v roce 1938 daroval svou hodnotnou sbírku hodin muzeu, ale také jako člověka s tragickým osudem spjatým s krutým obdobím holocaustu. Vstupné je 30 Kč. (red)

Muzeum zve na přednášku Šmejdi a kyberšmejdi aneb jak nenaletět

ilustrační foto plakát

Muzeum a galerie města Prostějova zve veřejnost na přednášku s názvem „Šmejdi a kyberšmejdi aneb jak nenaletět“, kterou přednese Zuzana Slabá.

Uskuteční se ve čtvrtek 10. 3. 2022 v 16 h v přednáškovém sále Muzea a galerie v Prostějově. Podvodníci dnes využívají nových triků a často na ně narazíte v kyberprostoru. Přijďte se dozvědět, jak s internetem pracovat bezpečně a jakým způsobem se před tzv. šmejdy chránit. (red)

ProNoc – prostějovská přednášková noc se blíží!

ilustrační foto plakát

Po vzoru svých studentských kolegů v Brně, Praze nebo Hradci Králové, kde podobné akce již roky probíhají, rozhodli se tento rok i studenti v Prostějově uspořádat vlastní přednáškovou noc. O co se jedná? 

O večer a noc, během kterého na půdě zúčastněné školy vystoupí známé osobnosti ze všech možných vědeckých a společenských oborů se svými přednáškami pro kohokoliv, kdo by chtěl přijít. Prostějovská noc se bude konat 10. září na Gymnáziu Jiřího Wolkera od 17:30 do 1:15 v noci. Vystoupí zde například novináři Jindřich Šídlo a Apolena Rychlíková, děkan Lékařské fakulty UPOL prof. Josef Zadražil, psycholog a ředitel Institutu H21 Adam Růžička nebo filosof Pavel Arazim.

Hvězdárna zve na přednášku Nejsme ve vesmíru sami

ilustrační foto plakát akce

Pozvání tentokrát přijal geolog Petr Gadas z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Přednáška se koná ve čtvrtek 24. září v 18 hodin, její součástí je i ukázka vzorků meteoritů a tektitů.

V úvodu přednášky bude uveden přehled různých skupin extraterestrických těles na základě velikosti, původu, vztahu k naší planetě s příklady (planetky, meteoroidy, komety ad.), dále základní terminologie a přehled v oblasti meteoritiky s uvedením řady příkladů a předvedením několika ukázek. V souvislosti s meteority i přehled významných historických i současných pádů. V případě dostatku času bude probrána i problematika impaktových událostí a s tím souvisejících jevů, problematika tektitů a dalších impaktních produktů a předvedení ukázek. Vstupné činí 40,- a 20,-. (red)

Máte rádi historii? Zajeďte na přednášku o legiích

ilustrační foto plakát

Klub válečných veteránů a obec Smržice pořádají v pátek 13. dubna přednášku Československé legie 1914-1920.

František Trávníček o nich bude přednášet od 18 hodin v Kulturním domě ve Smržicích. (red) 

Záhada jantarové komnaty? Nenechte si ujít!

ilustrační foto plakát

Přednášku Jantarová komnata Milana Zacha Kučery chystá na středu 21. března obec Vranovice - Kelčice.

Uskuteční se od 18,30 hodin v motorestu U Toma v Kelčicích. "Přijďte si poslechnou badatele, záhadologa a spisovatele. Bude to stát za to," přidal pozvání Jan Chytil. (red)  

 

Prostor zve na přednášku a setkání s architektem Jakubem Marešem

ilustrační foto událost akce

Konat se bude 3. února od 19 hodin v galerii Prostor v Úprkově ulici v Prostějově. 

Plzeňský spolek k světu pracuje již řadu let s tématem využití veřejného prostoru na pozadí pořádání netradičních kulturních akcí. V rámci svého dosavadního působení již organizace představila projekt na osídlení a revitalizaci centrální náplavky u řeky Radbuzy – sezonní festival Náplavka k světu, založila plzeňskou odnož PechaKucha Night (mezinárodní koncept showcasu kreativců a zajímavých lidí), spouští první městskou půjčovnu koloběžek, provozuje galerii v podchodu a projekt Kontejnery k světu.; za svým jménem však nese mnoho dalších aktivit.

Hvězdárna zve na přednášku: Odkryté tajemství prostějovské bouře

ilustrační foto pozvánka

V pondělí 10. 7. 2017 ve večerních hodinách se přehnala přes Prostějov série silných bouří, jejichž následkem byly převážně vysoké úhrny srážek. Zaznamenány byly též silné nárazy větru a velké kroupy. Problematice bouřek jako takových se bude na prostějovské hvězdárně věnovat Otakar Salaj, a to 10. srpna od 18 hodin.

"Prostějované, ale i lidé z okolí, mají tuto událost jistě v živé paměti, protože srážková voda následně vyplavila spoustu sklepů a rozvodnila menší vodní toky. Voda se dostala například i do suterénních prostor naší hvězdárny a některé zdi vysychají doposud. Podrobnější informace viz http://www.hvezdarnapv.cz/bourky-kroupy-dest. Tato, mimořádná a nanejvýš aktuální přednáška, bude zaměřena jednak konkrétně na tuto bouřkovou situaci, ale budeme se věnovat také problematice bouřek samotných.

Zdravotnické škola pořádá přednášky o první pomoci

Foto SZŠ Prostějov

K tradičním akcím Střední zdravotnické školy Prostějov patří přednášky o první pomoci. Jedna z nich se uskutečnila i v Dětském domově v Plumlově. 

"Je třeba hlavně mezi mládeží šířit osvětu a poznání, že záchrana lidského života a úcta k životu je jedním z pilířů kvalitně fungující společnosti," vysvětlila jeden ze zásadních smyslů této aktivity jedna z přednášejících Anežka Vítková. (MM)

Hvězdárna zve na Kosmické lety, které se neuskutečnily

ilustrační foto hvězdárna Prostějov

Ve čtvrtek 16. června v 18 hodin představí se v prostějovské hvězdárně představí Tomáš Přibyl. Pro zájemce má připravenu besedu Kosmické lety, které se neuskutečnily.

Historie si pamatuje jména vítězů – a v případě pilotované kosmonautiky pak uskutečněné mise. Ale je celá řada takových, které se sice připravovaly, ale z různých důvodů nakonec neodstartovaly. Šlo přitom o různé lety v amerických i ruských programech od počátků kosmonautiky až do dnešních dnů. Pojďme po stopách misí, které nikdy nedostaly příležitost!