meteority

Tip na výlet. Unikátní meteority ve Vlastivědném muzeu Olomouc

ilustrační foto Vlastivědné muzeum Olomouc

Od 5. do 14. listopadu čeká návštěvníky Vlastivědného muzea Olomouc unikátní výstava, která představí jednu z největších záhad Slezského muzejnictví. Meteority nalezené na lokalitě blízko Opavy představují unikátní mezioborový nález, který kombinuje archeologický a geologický výzkum na této lokalitě. Meteority našli dělníci v Lundwallově cihelně v Opavě-Kylešovicích v červenci roku 1925.

První kusy nápadně těžkých kamenů našli v kulturní vrstvě sídliště paleolitických lovců, přičemž stáří lokality s ohništi a pazourkovými nástroji je datováno do doby před 18 tisíci lety. Byli tak paleolitičtí lovci svědci pádu meteoritu? Nebo jeho fragmenty sesbírali až později a udělali si z nich ohniště, či je chtěli využít zcela jinak?

Hvězdárna zve na přednášku Nejsme ve vesmíru sami

ilustrační foto plakát akce

Pozvání tentokrát přijal geolog Petr Gadas z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Přednáška se koná ve čtvrtek 24. září v 18 hodin, její součástí je i ukázka vzorků meteoritů a tektitů.

V úvodu přednášky bude uveden přehled různých skupin extraterestrických těles na základě velikosti, původu, vztahu k naší planetě s příklady (planetky, meteoroidy, komety ad.), dále základní terminologie a přehled v oblasti meteoritiky s uvedením řady příkladů a předvedením několika ukázek. V souvislosti s meteority i přehled významných historických i současných pádů. V případě dostatku času bude probrána i problematika impaktových událostí a s tím souvisejících jevů, problematika tektitů a dalších impaktních produktů a předvedení ukázek. Vstupné činí 40,- a 20,-. (red)

Hlavu vzhůru. Oblohou sviští Perseidy

Foto Petr Horálek astro.cz

Meteorický roj Perseid vrcholí. Jeho maximum připadá na 12. srpna 14 hodin. Protože na denní obloze k vidění není, ideální pohled je na něj v noci z dneška na středu.  V průběhu této nocí uvidíme na Měsícem osvětlené obloze mimo města, zejména mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní, průměrně 50 meteorů za hodinu.

Název meteorického roje Perseid je odvozen od místa v souhvězdí, z něhož meteory vlivem perspektivy zdánlivě vylétají. Meteoroidy roje Perseid vstupují do atmosféry rychlostí 59 km/s a začínají zářit ve výšce okolo 120 kilometrů nad zemí. Pohasínají o desítky kilometrů níže, v případě větších Perseid i méně než 80 km nad zemským povrchem. Pozorovat je můžeme více než měsíc okolo maxima roje, nejvíce jich však padá v době, kdy se Země ocitá v nejhustší oblasti proudu meteoroidů, vždy okolo 12. srpna.