D46

Opilec uháněl po dálnici skoro stopadesátkou!

ilustrační foto PČR

V pátek 1. října dopoledne prováděla policejní hlídka dopravního inspektorátu Prostějov měření rychlostních limitů na dálnici D 46 ve směru z Olomouce na Výškov. V úseku, kde je povolená rychlost 110 km/h, naměřili řidiči motorového vozidla rychlost 143 km/h. 

Policisté následně dojeli změřené vozidlo a na nejbližším sjezdu jej stáhli z dálnice. Řidič se při kontrole podrobil se dechovým zkouškám na alkohol. Přístroj zaznamenal pozitivní hodnoty 1,01 ‰ a 0,92 ‰ alkoholu v dechu. Muž uvedl, že před několika hodinami požil asi pět piv a dva větší panáky slivovice. Policisté muže vyzvali k podrobení se testu na přítomnost jiných návykových látek, což řidič odmítl. Policisté muže poučili a vyzvali jej, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojeného s odběrem biologického materiálu, což rovněž odmítl. Policisté řidiči další jízdu zakázali.

Estakáda dálnice D46 v Prostějově se rozšiřuje

Foto PČR

Probíhající stavba rozšíření estakády spolu s novými pruhy dálnice D46 v Prostějově pokračuje podle harmonogramu. Přizpůsobení šířky silničního tělesa předchází následnému doplnění připojovacích a odbočovacích pruhů, celý projekt je spočítán na cenu cca 196 milionů Kč bez DPH.

Moderní, a hlavně bezpečnější možnost dálničního nájezdu i sjezdu začne řidičům sloužit v druhé polovině příštího roku, tento týden stavba pokračuje montáží bednění a výztuží říms i závěrných zídek před jejich plánovanou betonáží. U přechodových oblastí a v prostoru budoucího odbočovacího pruhu probíhají zemní práce, zbytek pracovníků má na starost provedení kanalizačních přípojek.

Řidič neodhadl rozměr nákladu. A poničil na dálnici odrazové desky

Foto PČR

Krátce po půlnoci z pondělí na úterý jel řidič s nákladním autem Iveco s návěsem po dálnici D46 ve směru od Vyškova na Prostějov. Při jízdě v zúženém místě špatně odhadl šířku přepravovaného materiálu a na úseku cca 1, 5 km poškodil 15 ks odrazových desek.

Škoda, kterou řidič cizí státní příslušnosti způsobil, byla předběžně vyčíslena na 30 000 Kč. Dechová zkouška nepotvrdila, že by řidič před jízdou popíjel alkohol. "Z naší strany byla nehoda ukončena uložením pokuty na místě," doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová. (red) 

Na dálnici D46 u Prostějova bude postaveno bezpečnější křížení

Foto ŘSD

Stávající mimoúrovňové křížení (MÚK) u Prostějova přestává plnit roli bezpečného místa sjezdu či nájezdu v rámci dálnice D46, proto byla schválena kompletní modernizace. Dotčený EXIT 26 Držovice, poblíž obchodní galerie Arkáda, proto čeká rekonstrukce zhruba za 195 milionů Kč.

Z důvodu stavby nových připojovacích a odbočovacích pruhů včetně kruhového objezdu proběhnou úpravy stávajícího mostu dálnice D46, zároveň bude zcela přeorganizována doprava na mimoúrovňovém křížení. Projekt je rozdělen do čtyř navazujících etap stanovených v rámci potřeby zachovat plynulý dálniční provoz. Jednotlivě dokončené části mimoúrovňové křížení budou ihned uváděny do provozu nebo předčasného užívání s co nejmenším zdržením motoristů.

Další zúžení na D46. U Olšan dálnici obsadili stavbaři

ilustrační foto

V pondělí 12. 4. 2021 začala rekonstrukce mostu dálnice D46 směrem z Olomouce. Opravovaný mostní objekt leží na trase do Prostějova či Vyškova jen několik jednotek metrů před EXITem 33 Olšany u Prostějova. Oprava potrvá do 2. 5. 2021 s níže uvedeným dopadem na silniční dopravu.

Vlivem prací byla schválena částečná uzavírka levého pásu dálnice D46 a to v době od 12. 4. do 21. 4. 2021. Jde o pravý jízdní pruh a zpevněná krajnice v km 33,155 – 32,865. Provoz v levém pásu D46 = ve směru na Prostějov bude sveden do jednoho jízdního pruhu.

Oprava bude pokračovat duhou etapou v době od  22. 4. do 2. 5. 2021.  Bude uzavřen levý jízdní pruh v km 33,455 – 33,205 a k tomu levý jízdní pruh + část pravého jízdního pruhu v km 33,205 – 32,865. Provoz v levém pásu D46 = ve směru na Prostějov povede opět jedním jízdním pruhem.

Zítra začne oprava dálnice D46. U Vranovic-Kelčic

ilustrační foto

Od této středy se řidiči musí připravit na komplikace na dálnici D46 směrem na Brno. Silničáři začnou v úseku od Vranovic-Kelčic až po hranice Olomouckého kraje opravovat vozovku. Omezení bude trvat do října.

Podle Miroslava Mazala z Ředitelství silnic a dálnic je předmětem půlročních prací rekonstrukce povrchu vozovky provedením výměny krytových vrstev. „Předpokládaná cena se pohybuje kolem 157 milionů Kč bez DPH," doplnil.

V sobotu začínají práce na D46. A uzavírky

ilustrační foto

Od 13. března začne ŘSD pokračovat ve stavbě „D46 MÚK Prostějov-střed“. Doplnění připojovacích + odbočovacích pruhů dálnice D46 vyjde na ca 196 mil. Kč, zprovoznění by mělo být v roce 2022. Od soboty zůstanou otevřeny všechny sjezdy a výjezdy v rámci MÚK Prostějov-střed. Uzavřen bude jízdní pás směr Brno a doprava bude svedena do jízdního pásu směr Olomouc, ve kterém bude doprava vedena oběma směry. Uzavírka rychlých pruhů v obou směrech bude od 15. 3. 2021 do 7. 4. 2021.

Uzavírka bude sloužit pro budování nových přejezdů mezi oběma pásy (směry) a montáž betonových svodidel, jedná se o přípravná opatření pro následnou uzavírku. Stávající nájezdy a sjezdy z dálnice budou fungovat bez omezení, není třeba objízdných tras.

Exit 26 (u Tesca) - bude fungovat bez omezení, uzavírka následuje až za exitem směrem na Brno. Dá se očekávat kolona ve směru od Olomouce a tudíž problémy při nájezdu ve směru na Brno.  

Octavia si na D46 počínala jako kulečníková koule

Foto PČR

V pondělí 18. ledna 2021 v 19:00 hodin došlo na 30. kilometru dálnice D46 ve směru na Olomouc k havárii Škody Octavie.

"Její devětačtyřicetiletý řidič při předjíždění nákladního automobilu nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu a povaze vozovky a dostal smyk. V důsledku toho vozidlo narazilo do středových svodidel, od kterých se odrazilo, přejelo oba jízdní pruhy a narazilo do pravých svodidel. Poté se otočilo do protisměru a zastavilo," popsal nehodu policejní mluvčí František Kořínek. Ke střetu s jiným vozidlem ani ke zranění osob při nehodě nedošlo. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 50 tisíc korun. Alkohol u řidiče policisté na místě vyloučili provedenou dechovou zkouškou.

Dodávka najela na dálnici na odtržený běhoun z pneumatiky

Foto PČR

V úterý 5. ledna 2021 před sedmou hodinou jel třiačtyřicetiletý řidič s firemní dodávkou Mercedes-Benz po dálnici D46 směrem na Vyškov. Přibližně na 22,5 kilometru ležel v levém jízdním pruhu běhoun pneumatiky z nezjištěného vozidla a řidič Mercedesu střetu již nedokázal zabránit.

Ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 70 tisíc korun. Alkohol u řidiče policisté na místě vyloučili provedenou dechovou zkouškou. "Přesné okolnosti nehody i totožnost vozidla, ze kterého se běhoun pneumatiky uvolnil, jsou předmětem dalšího policejního šetření," dodal policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Nedobrzdila na nájezdu u Dolní. Po střetu s Octavií zůstala ve voze zaklíněná

Foto PČR

V úterý 5. ledna 2021 v 6:00 hodin došlo na dálnici D46, v připojovacím pruhu z ulice Dolní v Prostějově, k dopravní nehodě dvou osobních vozidel.

"Dle prvotního šetření jednapadesátiletá řidička Opelu Corsa nedodržela bezpečnou vzdálenost za před ní jedoucí Škodou Octavií a zezadu do ní narazila. Po střetu zůstala řidička v Opelu zaklíněná a vyprostit ji museli přivolaní hasiči. Při nehodě utrpěla lehké zranění," uvedl policejní mluvčí František Kořínek s tím, že další osoby zraněny nebyly. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 100 tisíc korun. Alkohol u řidičů obou vozidel policisté na místě vyloučili provedenými dechovými zkouškami.