ZZS

Součástí práce zdravotnické záchranky je i péče o novorozená miminka

Foto ZZS

Pokud v jakékoliv okresní nemocnici v Olomouckém kraji přijde na svět předčasně narozené miminko, které potřebuje specializovanou péči neonatologickeho týmu, přijde na řadu Zdravotnická záchranná služba ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc.

Posádka RZP po nahlášení transportu nedonošeného, či jinak zdravotně indisponovaného novorozence, vyráží naložit na novorozeneckou JIP speciální transportní inkubátor a novorozenecký tým. Kompletní posádka poté vyjíždí do dané nemocnice, kde dojde k základnímu vyšetření a zajištění miminka ze strany novorozeneckého týmu a jeho přeložení do inkubátoru. Na posádce je pak nejdůležitější rychlý, plynulý a bezpečný transport zpět do specializovaného centra - na Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, která je součástí Gynekologicko-porodnické kliniky.

Záchranáři jsou na pokraji sil. Nepřetěžujte je zbytečně

ilustrační foto ZZS OLK

Stávající covidová situace je neúprosná, proto bylo nutné posílit řady i v Zdravotnické záchranné službě. Od 1.prosince je v Olomouci přidána do výjezdové činnosti skupina RZP do denní směny a spolu s ní také posíleno zdravotnické operační středisko navíc o jednoho operátora do denní směny.

„Zajištění provozu je velice náročné, protože i v našich řadách jsou nemocní kolegové a personální obsazení služeb je už, stejně jako v okolních nemocničních zařízeních, na hraně svých kapacit. Prosíme, volejte záchrannou službu opravdu v akutních případech,“ říká mluvčí záchranky Lucie Mikisková.  

Záchranka navštívila dětský kemp v Kostelci na Hané

Foto ZZS Olk

Patnáctého července svou práci a veškerou techniku společně s každodenními pracovními pomůckami prezentovala zdravotnická záchranná služba na dětském kempu, který pořádal fotbalový klub na hřišti v Kostelci na Hané.

„Dětí se tu sešlo více než dost, což nás velice potěšilo. Naši záchranáři společně s velkým maskotem Kryštůfkem ukázali dětem sanitní vozidlo, promluvili pár slov o první pomoci a děti si následně mohly vyzkoušet pomůcky, které v terénu běžně používáme, jako  například: imobilizaci pacienta do celotělové vakuové matrace a spoustu dalšího," uvedla mluvčí záchranky Lucie Mikisková. (Zdroj ZZS Olk)

Nové sanitky pro záchranáře. I prostějovské

ilustrační foto

Deset nových sanitek si v úterý 22. září převzala záchranná služba Olomouckého kraje. Moderně vybavené automobily zamíří na základny do Hanušovic, Hranic, Jeseníku, Olomouce, Prostějova, Šternberku, Šumperka a Uničova. 

„Díky novým sanitkám se průměrné stáří vozového parku zdravotnických záchranářů sníží na necelé tři roky. Řada technických vymožeností pak přispěje k tomu, aby se pacientům dostalo co nejrychlejší a nejkvalitnější péče,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Jede k vám sanitka? Vezměte si roušku!

ilustrační foto ZZS Olomouckého kraje

Krajská Záchranná zdravotní služba požádala všechny, aby si vždy před příjezdem záchranné služby na místo události nasadili roušku a aby roušku měli i ostatní lidé, kteří přijdou do kontaktu se záchranáři.

Podle záchranářů jsou ale i případy, kdy rouška může způsobit zhoršení zdravotního stavu, například při akutní dušnosti, anafylaktické reakci či při těžké autonehodě. Lidé se proto mají v takových případech řídit pokyny operátora na lince 155, který vždy řekne, co dělat do příjezdu posádky. "Nákaza koronavirem je stále aktuální, chraňte prosím naše zaměstnance,“ vzkazuje za ZZS Olomoukého kraje mluvčí Lucie Urbanová. (red)

V Jeseníkách se těžce zranila šestnáctiletá dívka. Při lyžování

ilustrační foto ZZS

Čtvrteční lyžování v Jeseníkách skončilo pro šestnáctiletou dívku nešťastně. Při jízdě upadla a vážně se zranila. Letěl pro ni záchranářský vrtulník.

Nehoda se stala ve čtvrtek po půl desáté dopoledne v Jeseníkách u Ovčárny. Šestnáctiletá dívka upadla při lyžování a zůstala několik desítek sekund v bezvědomí. "Pacientka utrpěla poranění v oblasti páteře a pánve," uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Jako první k dívce dorazila horská služba, na místo ale ihned vyrazili moravskoslezští záchranáři a vyslán byl také vrtulník. "Vzhledem k povaze poranění záchranáři zvolili leteckou přepravu, kterou zajistil ostravský vrtulník LZS," sdělil mluvčí. 

Nová sanitní vozidla již slouží. I na Prostějovsku

Foto ZZS Olomouckého kraje

Olomoucký kraj pokračuje v modernizaci zdravotnické záchranné služby. Dne 5.10.2018 dostali záchranáři do výbavy deset nových sanitních vozů značky Volkswagen.

Moderní auta budou převážet pacienty ve všech regionech kraje. Hejtmanství postupně pořídí třicet sanitek a další záchranářské vybavení. „Minulé vedení kraje rozhodovalo při nákupech sanitek od stolu. To jsme vloni změnili a vrátili jsme se k původní osvědčené praxi, kdy se na výběru značky, typu vozů, motorizace a veškerého vybavení podílejí přímo technici záchranné služby,“ zdůraznil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák. 

Záchranáři dostanou deset nových sanitek. V pátek!

Foto kr-olomoucky.cz

„Minulé vedení kraje rozhodovalo při nákupech sanitek od stolu. To jsme vloni změnili a vrátili jsme se k původní osvědčené praxi, kdy se na výběru značky, typu vozů, motorizace a veškerého vybavení podílejí přímo technici záchranné služby,“ zdůraznil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák.

Dodávku deseti nových sanitek obdrží záchranná služba tento pátek 5. října. Hodnota aut je zhruba čtyřiadvacet miliónů korun. Tři vozy budou nově sloužit na Šumpersku, dva na Prostějovsku a Přerovsku a další tři v olomouckém okrese.

„Významná část našeho kraje leží v horském terénu, proto padlo rozhodnutí, že všechna nová sanitní vozidla budou dodána s náhonem čtyř kol,“ uvedl k výbavě aut lékař záchranné služby a člen Rady Olomouckého kraje Ivo Mareš. (Zdroj kr-olomoucky.cz)

 

V Jeseníkách se těžce zranila jedenáctiletá lyžařka!

ilustrační foto

Mladičká lyžařka ve věku jedenácti let dnes dopoledne během jízdy na Černé sjezdovce v areálu Dolní Morava vylétla z trati a velmi těžce se zranila.

Dívka po opuštění sjezdovky vlétla mezi vzrostlé stromy a v plné rychlosti do nich narazila. „Na místo jsme dorazili na lyžích, technika se tam nemá šanci dostat. Zjistili jsme, že zraněná je v bezvědomí a svědci nehody už zahájili laickou resuscitaci. My jsme její stav konzultovali s dispečinkem linky 155 a dohodli se s nimi na vyslání vrtulníku Letecké záchranné služby z Hradce Králové,“ uvedl k nehodě Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky. Dodal, že dívka utrpěla několik velice vážných poranění končetin, trupu i hlavy.

Letecká záchranka je v provozu

ilustrační foto ZZS

Letecká záchranná služba Olomouckého kraje je opět v ostrém provozu a připravena k případnému vzletu. 

"Společnost ATE (SK) v úterý ve večerních hodinách písemně potvrdila vedení ZZS OK provedené šetření, servisní úkony a další. Návazně sdělila, že vrtulník je provozuschopný bez závad," uvedl tiskový mluvčí záchranky Zdeněk Hošák. (red)