rouška

Nasaďte respirátory, nebo alespoň dvě roušky, vzkazuje vláda

ilustrační foto pixabay.com

Povinné nošení respirátorů nebo dvou chirurgických roušek na sobě v obchodech, provozovnách služeb, v prostředcích i na zastávkách veřejné dopravy nebo v ambulancích vláda odsunula na 25. února. Doma vyrobené roušky už používat nesmíme.

O definitivním zavedení povinnosti nosit ochranné prostředky vyšší účinnosti informovala vláda po svém pondělním jednání.

Povinné budou ve zdravotnických zařízeních, kde se poskytuje ambulantní péče, nebo v pobytových zařízeních sociálních služeb. Nosit se budou muset také v autech, pokud v nich nepojedou členové jedné domácnosti.

Neměl roušku v supermarketu. Bude to drahé

Ilustrační foto ber

Ve středu v odpoledních hodinách vyjížděla hlídka strážníků prověřit telefonické oznámení do jednoho z prostějovských supermarketů, kde se dle zaměstnanců ostrahy měl nacházet muž bez nasazené roušky na obličeji.

Před prodejnou byl zkontaktován čtyřiatřicetiletý muž. Ten se doznal, že roušku nasazenou skutečně neměl. Tím, že se pohyboval ve vnitřních prostorách, bez ochranných prostředků dýchacích cest porušil nařízení ministerstva zdravotnictví. "Jeho protiprávní jednání bude projednáno u správního orgánu. O tom strážníci všechny přítomné poučili," doplnil strážník Petr Zapletal. (red)

Jede k vám sanitka? Vezměte si roušku!

ilustrační foto ZZS Olomouckého kraje

Krajská Záchranná zdravotní služba požádala všechny, aby si vždy před příjezdem záchranné služby na místo události nasadili roušku a aby roušku měli i ostatní lidé, kteří přijdou do kontaktu se záchranáři.

Podle záchranářů jsou ale i případy, kdy rouška může způsobit zhoršení zdravotního stavu, například při akutní dušnosti, anafylaktické reakci či při těžké autonehodě. Lidé se proto mají v takových případech řídit pokyny operátora na lince 155, který vždy řekne, co dělat do příjezdu posádky. "Nákaza koronavirem je stále aktuální, chraňte prosím naše zaměstnance,“ vzkazuje za ZZS Olomoukého kraje mluvčí Lucie Urbanová. (red)

Astmatik šel nakupovat bez roušky, čeká ho správní řízení

ilustrační foto Městská policie

V úterý v odpoledních hodinách vyjížděli strážníci prověřit telefonické oznámení do jednoho z prostějovských supermarketů, kde se nacházel zákazník bez roušky. Na místě byl zkontaktován zaměstnanec bezpečnostní agentury, který hlídce označil muže nacházejícího se před prodejnou.

"Osmatřicetiletý muž se k nenasazené roušce přiznal. Hájil se tím, že je astmatik a tím pádem roušku nosit nemusí. Hlídkou byl poučen, že astmatici zatím žádnou výjimku nemají," uvedla strážník Tereza Greplová.  Tím, že se muž pohyboval po prodejní ploše bez zakrytých úst a dýchacích cest je důvodně podezřelý z přestupku proti zákonu o ochraně veřejného zdraví. O tom strážníci muže poučili. Celá záležitost byla předána příslušnému správnímu orgánu k dořešení. (red)

Rouška píše dějiny. Přispějte k nim!

Ilustrační foto olkraj.cz

V Muzeu Policie ČR vznikne unikátní "rouškovník." Zapište se i vy sami do historie koronavirové krize vlastnoručně vyrobenou rouškou pro hrdiny!

Kousek látky rozličných tvarů, barev i vzorů. Chrání naše blízké, sousedy, kolegy, všechny kolem a v důsledku i nás samotné. Do našich pamětí se vrylo notoricky známé heslo“ „moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Kousek látky, který stmelil národ a ukázal kolik solidarity a ochoty pomoci druhým v nás je. Jako symbol doby si zaslouží pozornost současníků, ale i příštích generací. 

Chtěl vraždit bez roušky a pak napadl lékaře

ilustrační foto Policie ČR

Minulou neděli před devatenáctou hodinou přijali prostějovští policisté oznámení o mladém muži, který má v Kolářových sadech v Prostějově sedět na lavičce a nemá při tom povinnou ochranu obličeje. Dle oznamovatele měl zjevně opilý muž v ruce držet láhev a procházejícím vyhrožovat, že „jestli ho budou napomínat, nebo zavolají policii, tak je povraždí“. 

Vyslaní policisté sedmadvacetiletého muže stále bez roušky vypátrali v nedaleké Rostislavově ulici. Provedenou dechovou zkouškou u něho změřili 1,75 ‰ alkoholu v dechu. Vzhledem k nestandartnímu chování muže a z obavy o jeho zdravotní stav na místo přivolali lékaře. Při pokusu o provedení prohlídky se muž pokusil na lékaře zaútočit, v čemž mu policisté s využitím donucovacích prostředků zabránili a nasadili mu pouta. Po prohlídce muže lékař rozhodl o jeho hospitalizaci. Vzhledem k přetrvávající agresivitě byl pak do nemocnice převezen s policejní asistencí.

V celém kraji do dopravních prostředků, obchodů a úřadů už jen se zakrytím

ilustrační foto

Olomoucký kraj vydal další opatření k boji proti šíření coronaviru.

 

Hejtman Olomouckého kraje nařídil podle pravomocí udělených mu v rámci nouzového stavu zákaz vstupu bez ochranných prostředků dýchacích cest (roušek, respirátorů, šátků, šál či obdobných tkanin) do prostředků veřejné hromadné dopravy, otevřených obchodů, sociálních a zdravotnických zařízení, úřadů, budov IZS, škol, pošt a lékáren na území Olomouckého kraj. Zákaz platí ode dneška (18. března) od 12 hodin, a to až do odvolání nebo do ukončení celostátního nouzového stavu.

RC Lodička shromažďuje roušky. A bude je rozdávat!

Ilustrační foto pixabay.com

Rodinné centrum Lodička, které sídlí v Netušilově ulici 15 v Prostějově, se rozhodlo zapojit do "rouškové akce". Od středy od 14:00 hodin si v centru mohou zájemci vyzvednout roušku zdarma.

"Oslovili jsme naše maminky, ale i švadleny, firmy zabývající se výrobou oděvů atd... Roušky budeme shromažďovat od středy od 14 hodin, k dispozici budou ve stejný čas. V krabici, která bude instalována na okně centra, si zájemci budou moci roušku vzít, ale také tam dát roušky, které vyrobí," sdělila PvNovinkám Jana Valentová z Rodinného centra Lodička. Roušková krabice bude podle ní minimálně třikrát denně desinfikována.