Nasaďte respirátory, nebo alespoň dvě roušky, vzkazuje vláda

Nasaďte respirátory, nebo alespoň dvě roušky, vzkazuje vláda
ilustrační foto pixabay.com

Povinné nošení respirátorů nebo dvou chirurgických roušek na sobě v obchodech, provozovnách služeb, v prostředcích i na zastávkách veřejné dopravy nebo v ambulancích vláda odsunula na 25. února. Doma vyrobené roušky už používat nesmíme.

O definitivním zavedení povinnosti nosit ochranné prostředky vyšší účinnosti informovala vláda po svém pondělním jednání.

Povinné budou ve zdravotnických zařízeních, kde se poskytuje ambulantní péče, nebo v pobytových zařízeních sociálních služeb. Nosit se budou muset také v autech, pokud v nich nepojedou členové jedné domácnosti.

Nařízení platí pro všechny starší 15 let, neboť pro děti od 2 do 15 let podle ministra zdravotnictví Jana Blatného není možné sehnat respirátor v padnoucí velikosti. I děti však musí nosit roušku chirurgickou, nikoliv doma vyrobenou látkovou.

„Od 1. března budou respirátory či adekvátní ochrana povinná všude. Přechodná výjimka je do konce měsíce pro ty, kteří by si snad nemohli opatřit respirátor,“ uvedl na tiskové konferenci Blatný.

Ministerstvo v tiskové zprávě upozorňuje, že „je možné použít i dvě jednorázové roušky na sobě. Tento způsob ochrany je však zvolen pouze na přechodnou dobu s ohledem na to, že ne všichni mají možnost si respirátor okamžitě pořídit.“ Kdy ovšem přestane být dle úřadu tato varianta namísto respirátoru dostačující, neupřesňuje. (ber)

Poslat nový komentář